Rakije od grožđa

Pozdrav svima!
Evo šta me je jedno jutro dočekalo...

Video sam predhodnu noć, da je fermentacija žestoko krenula, al nisam mislo da će da se izlije...
Sutradan je isto bilo sa drugim buretom, bilo ga na sve strane, palo pošteno ribanje...
pozzz joe!

Postovani,

Ovo je pokazna "vezba ", koje se odnosi na ne uporebu selecionisanih kvasaca+ punjene sudova do kraja,odnosno koricsenje "prirodnih,divljih " kvasaca.Naime,selek.kvasac ne bi izazao ovako burno vrenje,itd..itd... u predhodnom postu imate moje objasnjenje.Elem,ovde su gubici veliki..kako u kvalitetu,tako i kvantitetu...Zaista, dobra slika koju treba arhivirati,kao neuspeli pokusaj koriscenja "prirodnih,maticnih " kvasaca....itd..itd.Postovani @joekiki,ne shvataj nista licno, ali i sam vidis da tu nesto ne "stima".Svi ,mi ,stariji , prosli smo kroz tu "pricu",tradicionalnu,ovo,ono,ali..samo napred i "osluskuj"...sta se radi, ikako to treba..da izgleda.Verujem u tebe,i znam da ces jednog dana imati dobru lozovacu, bolju od "13 Juli ..Monte Negro"...


S postovanjem Misa
 
Poslednja izmena:
@joekiki,ne shvataj nista licno, ali i sam vidis da tu nesto ne "stima".

Ma taman posla da shvatam lično.
Zajebo sam i nema šta...inače nebi ni stavljao fotku.
Pazi nema dodato nikakvih kvasaca, i punjena su burad 40cm do vrha!
Nikad mi se ovo nije desilo, zadnjih 10godina kap nije iscurilo iz buradi, obično je bilo hladnije a i punio sam nekad i više u burad.
Sad je bilo preko 30C, tih par zadnjih dana vrućine, i prvi put sam uneo burad u garažu...i eto izlivanja.
Uvek sam burad držao napolje!
Svaka škola se plaća...
Nego juče opet sranja, dodavao šećer u jabuke...u plastične kante od 10lit 5kg šećera i ostalo vode, kad se to pretvorilo u sirup lepo sipam u burad!
I naravno, poslednja vedra puče, i sav sirup se razlije po podu...definitivno mi neide ove godine, a de ne spomenem još dva manja burad koja su explodirala sa šljivama(ona burad sa poklopcem i šelnom okolo)...:haha: sad je i meni smešno...
I sve se desilo u garaži...
pozzz joe!
 
Postovani ,

Juce sam zavrsio lozovacu.Posto sam jurio "aromatike", iz grozdja (shadone), to sto sam jurio to sam i dobio.Naime, okrenuo sam nagib gornje lule ka kazanu , ne ka tabraci,znaci "naopako"..Zaista, dobija se aromaticnija rakija ,destilacije duze traje,nekih 10-15 minuta, ali je kvalitet stvarno bolji.Od danas, samo tako radim,dakle ,lula nagnuta ka kazanu,kako u prvoj tako i drugoj-trecoj frakciji.Podsecanja radi, kazandzije postavljaju nagib lule ka tabarci,samim tim povecavaju vecu kolicinu destilata prve frakcije,manji procenat alkohola,vece necistoce u mekoj...itd..itd..Posto prvu put tako radim,zaista sam se iznenadio, a i kazandzija kada sam mu to "predlozio"..odnosno rekao .."Samo ti tako uradi"...i ne brini..

S postovanjem Misa



Pozdrav Misa
 
Pozdrav svima. Ispekao sam rakiju od vina sada trebam da je prepecem, ali se jako oseca na vino. Da li to tako treba ili sam nesto zeznuo. Citao sam na forumu sta ste pisali o toj rakiji,ali niko ni je pominjao miris. Ja se nerazumem bas i ovakvu rakiju prvi put pecem. Molim vas da mi kazete sta da radim. Odlozio sam prepek dok necujem vase misljenje. Hvala unapred. pozzzzzzzz
 
Bravo piliks tako i treba da bude.Loza i jeste rakija sa ukusom i mirisom na vino .pozdrav:ppozdrav:
 
Posto me je zainteresovala prica oko koriscenja selekcionisanih kvasaca za dobijanje kvalitetnijeg proizvoda, buduci da o njima ne znam nista, koji tipovi ( vrste ) su preporuka za stavljanje u kominu od kajsije i sljive( cacanska rodna )? Gde se mogu nabaviti u Vojvodini ( posto sam iz Sombora )? Pozdrav svima
 
Ove godine ispeceno samo 25l rakije 19.5gradi,lepa mirisljava...,kakva je bila godina ni ovom se nisam nadao.
 
Posto me je zainteresovala prica oko koriscenja selekcionisanih kvasaca za dobijanje kvalitetnijeg proizvoda, buduci da o njima ne znam nista, koji tipovi ( vrste ) su preporuka za stavljanje u kominu od kajsije i sljive( cacanska rodna )? Gde se mogu nabaviti u Vojvodini ( posto sam iz Sombora )? Pozdrav svima

Ja sam kupio dva pakovanja( u njima ima 12 malih od 40gr) običan pekarski kvasac...i to od dva različita proizvođača, neke plave i žute!
Sve to izručio u jednu kesu i u frižider! Onda za dan dva, kad već skoro zaboraviš...sve lepo izvadio i one kockice izručio na sto, i počeo da selektiram...ove plave levo, a žute desno...i dobio selekcionisani kvasac...:haha:

Ma šalim se naravno, i ja bi volio znati gde je nabaviti?
Navodno bi ga trebalo biti u poljoprivrednim apotekama kako reče @dfiskal, al kad sam priupitao u apotekama...svi me gledaju, kao da sam pao sa marsa...:sta:

pozzz joe!
 
Molim za hitan savet!
Jesenas sam obrao vinograd, i pošto nemam uslove za vino, rešio sam sve da stavim u rakiju, da dobijem lozu. Izmuljano grožđe, očišćeno od peteljki sam stavio u dva bureta na otprilike dve trećine visine. Trebalo je da pečem rakiju kad prevri, u novembru. Tada je međutim doslo do komplikacije u mom zivotu, i nisam stigao da pečem. Kljuk još uvek stoji u buradima ( plastičnim). Neko mi je rekao da će zatvorena burad (zatvorio sam što sam bolje mogao) čuvati kljuk da se ne ukiseli i ne ubuđa, pa da ću moci ispeci kvalitetnu rakiju na prolece, ili u martu mesecu. Molim vas za još misljenja.

Prijatelju ako je trop ( džibra ) završila vrenje
i vino isplivalo . Zatvori ga dobro i ne sjekiraj
se , peci kad stigneš .
Ja sam iz krajeva đe nam je tradicija lozova rakija
i crno vino , pa znam po nešto malo o tome

- - - - - - - - - -

Ove godine ispeceno samo 25l rakije 19.5gradi,lepa mirisljava...,kakva je bila godina ni ovom se nisam nadao.

Kod nas u CG nikad slađe i bolje grožđe . 21 grad mi ostavljamo

- - - - - - - - - -

Imao bi par pitanja za iskusne rakijase...Dal' se dodaje kvasac za vrenje u kominu? Koliko odprilike ide secera (kazu stari da je 3% od mase sasvim dovoljno, a da ne izgubi na kvalitetu), dal' treba mesati kominu?

Mi ne dodajemo kvasac za vrenje . A šećer stavljamo samo u slučaju
da nam je slad manja od 22 %
 
Dragane CG
Do sad sam ostavljao na 20.5 gradi ali resio sam da poslusam jednog prijatelja da je lepsa meksa loza.Mogu ti reci da je lepa ovako tanja ,a i vise se moze popiti.Pre neke godine probao sam sa 21.5 gradi lepa a jaka rasterala celu zurku svi se komirali za kratko vreme.Ja licno vise volim lozu izmedju 18-19 gradi nekako mi najvise prija...:ppozdrav:samo nek nje ima jos se ni jedna bacila nije
 
Dragane CG
Do sad sam ostavljao na 20.5 gradi ali resio sam da poslusam jednog prijatelja da je lepsa meksa loza.Mogu ti reci da je lepa ovako tanja ,a i vise se moze popiti.Pre neke godine probao sam sa 21.5 gradi lepa a jaka rasterala celu zurku svi se komirali za kratko vreme.Ja licno vise volim lozu izmedju 18-19 gradi nekako mi najvise prija...:ppozdrav:samo nek nje ima jos se ni jedna bacila nije

Kod nas u Sumadiji ako rakija nema 22 grada to nije "ljuta" rakija. :ppozdrav:
 
Dragane CG
Do sad sam ostavljao na 20.5 gradi ali resio sam da poslusam jednog prijatelja da je lepsa meksa loza.Mogu ti reci da je lepa ovako tanja ,a i vise se moze popiti.Pre neke godine probao sam sa 21.5 gradi lepa a jaka rasterala celu zurku svi se komirali za kratko vreme.Ja licno vise volim lozu izmedju 18-19 gradi nekako mi najvise prija...:ppozdrav:samo nek nje ima jos se ni jedna bacila nije

Nije jaka 21 ::namigivanje:: , taman je :osmeh: . Sve preko 21 je jako .
Mada od svega je najbitnije da je čista , prirodna i da
znaš da te od nje glava neće boljeti .

- - - - - - - - - -

Da li se kod vas radi prepek loze ?
 
Ta mora da zari i pali:sta:

Za to se i pije rakija. Sad imam sljivovicu 24 grada vise volim da popijem jednu dobro ljutu nego 10 nekih patoka od 16-17-18 gradi mi takvu rakiju koristimo za grejanje, do duse ne od 18 ali od 16 je prava za grejanje. Nekoliko godina ne pecem rakiju od komine jer mi se vinograd sveo na jednu vinjagu koja sluzi za degustaciju grozdja ranijih godina sam pekao po 1500kg komine, napisao sam u temi (ekonomska isplativost vinograda) kako sam ostao bez vinograda. Rakiju obavezno prepecem i ostavim je na 22-23 grada dok malo odstoji ona legne za 1 grad i bude taman prava ljuta rakija. :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Za lozu je 21 dovoljno . Ako voda cirkuliše u tabarci svo
vrijeme dok se peče rakija , i ako se ne prećera sa vatrom
rakija izlazi ladna i ne pada ni grad .
Ja nijesam radio prepek loze , mada kod nas niko i ne
vrši prepek loze .
 
Za lozu je 21 dovoljno . Ako voda cirkuliše u tabarci svo
vrijeme dok se peče rakija , i ako se ne prećera sa vatrom
rakija izlazi ladna i ne pada ni grad .
Ja nijesam radio prepek loze , mada kod nas niko i ne
vrši prepek loze .

Mi obavezno vrsimo prepek, rakija ispadne daleko bistrija i bolja. Tasta mi je rodom iz Crne Gore imao sam nebrojano puta prilku da se napijem :osmeh: crnogorskom lozom, mogu ti reci da mi pijemo ljucu rakiju ili je bar u mom kraju takva navika. Ako rakija stoji jedno godinu dana padne za 1 grad obavezno. Ko jos pece rakiju a da crevo non stop hladi tabarku napravio bi poplavu od jednog a kamoli od 15 kazana plus prepek, kad tabarka pocne da se zagreva(voda ugreje za koji stepen) tad se pusti da procirkulise voda ohladi je. Nisam neki ekspert za rakiju pisem onako kako ja to radim :ppozdrav:
 
Mi puštamo vodu da cirkuliše stalno dok teče rakija .
A poplave nema , u slivnik i u gradsku kanalizaciju
ide sve . Zato i jesmo ovđe da razmjenjujemo iskustva .
Ja sam npr. čuo da pojedini ljudi ne mješaju trop (džibru)
a mi tri , četri puta dnevno mješamo dok god radi .
Svako ima neki svoj način
 
Ni mi ne mesamo dzibru. Drugo je kanalizacija u selu nema kanalizacije.Nisi me razumeo za vodu u tabarci ne dozvolim da se ugraje vec cim popne temperaturu za koji stepen odmah se pusta voda da je ohladi nema potrebe da non stop cirkulise voda bespotrebno arcenje vode i pravljnje gljickavca u dvoristu, Prepek je kod nas obavezan,prepecena rakija je bistrija i nema nikakve smekove, ali sve zavisi kako ko voli i kako je ko navikao ukusi su razliciti. :ppozdrav:
 
Za šljivu znam da rade prepek i kod nas . A Lozu niko
ovdje ne prepeče . I mi smo prije radili tako , kad se
ugrije onda smo pustili hladnu da oladi tabarku . Sad
zadnjih par godina , lično ja namjestim tako da sa vrha
vruća voda voda otiče u slivnik u hladna ulazi odozdo
ali ne pustim jako vodu i uvjek je tabarka ledna a i rakija .


A htio sam te pitat za džibru , dal staviš neki poklopac
sa teretom preko džibre da tečnost ispliva iznad komine ?
Ja sam čuo za takav način , kod ovih što ne mješaju
džibru . Mi mješamo , 3-4 puta dnevno , i kad ispliva
vino , znači otprilike 21 dan , kad prestane da radi
što bi mi rekli , posle toga pečemo rakiju .
 
Nazad
Vrh