Radovi u malinjaku

Jedino scudo, poseduje bakar, nema karencu, zbog bolesti.

Послато са Mi A2 Lite уз помоћ Тапатока
 
Cime je pametno isprskati sada po prestanku padavina, imajuci na umu da je pocela da zri?

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
Talocuper,fertigal cu bactoclean,scudo.
Sva tri preparata su tecna djubriva koja sadrze bakar u sebi.Izaberi jedan od njih i moj ti je savet das dodas trainer obavezno,da biljka lakse podnese stres zbog visokih temperatura.
Meni se trainer do sada pokaszao najbolje od svih preparata, ali je vrlo bitno da ima hrane u zemlllji i onda je potpuni efekat.
Rezultat je vidljiv posle 24 casa.
 
Hajd da se nadovezem na priču.
Može li da se meša Scudo i Wuxsal? Imam i Trainer ali neće biti dovoljno za celu površinu.


Poslato sa HUAWEI GRA-L09 pomoću Tapatoka
 
Ima li sušenja kod vas? Kod mene prošla oluja i nevreme počinje da uzima danak.
Sa kiše na ovakvu vrelinu, malina ne podnosi dobro.

Poslato sa HUAWEI GRA-L09 pomoću Tapatoka
 
Kod mene list prilicno promenio boju, na sredini lista pojavljuju se braon fleke od jakog sunca, i na par biljki imacu izgleda i susenja, nadam se kisi ovih dana da rashladi sve ovo.

Poslato sa ALE-L21 pomoću Tapatoka
 
Kod mene se susi, glinovito zemljiste, velika vrucina, nema pomoci

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 
Malo zahladni, i odmah se pozna na malini. Dosta krupnija za sledeće branje. Izgleda da će se morati pokrivati mrežama za zasenu nema druge.

E sad najbitnija tema sušenje maline.
Pre neki dan sam kopao osusene strukove i potpuno sam iznenađen šta vidim.
Fitoftora deluje tamo gde ima dosta vode i gde je zemljište dugo vlažno, gde je ravno itd.
Ja kopam koren maline koji ima 5 kila u sebi, normalno propao ali zemljište oko njega suvo, zemlja rastresita, dubina oko 30 cm. Mislio sam da će biti dosta vlage posle ovih kiša ali nije. Zemljište je suvo.
I sad se pitam kako je moguće da je koren propao kad skoro da nema uslova za gljivicu? Da je teren ravan razumem ali ovo ne.



Poslato sa HUAWEI GRA-L09 pomoću Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Koren od pola metra
57062291fb1aade04f94e41b88781dae.jpg


Poslato sa HUAWEI GRA-L09 pomoću Tapatoka
 
Zapanjila ti se malina razlog susenja . Korjen star i logicno da ce izumrjeti . Poslusajte adnana malicevica jako pametetni saveti

Kazes zapanjila se ,a zasto onda jedan moj zasad vilameta star 40god i dalje radi on se nije zapanjio za 40 god. Dajte ljudi nemojte lupati svakakve gluposti i slusati svakog novog steucnjaka koji se pojavi sa svojim revolucionarnim otkricima. Taj adnan nije znao sta je malina do pre 10-15god. Gde je u to vreme u bosni bilo maline??? Mozda po neki zasad. Ako misli da je problem maline sto se zapanjila taj nema blage veze kako se radi malina. Ako misli da to sto je se nacitao knjiga nesro znaci verujte ne znaci nista. Imao sam prilike da razgovaram jednom prilikom sa jednim cenjenim profesorom vocarstva o problemu koji sam imao h malinjacima i posle mog izlaganja znaye sta mi covek kaze sa svim svojim znanjem. Jednostavno takva je godina bila ejjjj.... I onda mi neko dodje i pocne puniti glavu kako je izumeo toplu vodu cuj zapanjila se

- - - - - - - - - -

Za malinu prvo zemlja pa onda mesto pa sve ostalo. Mozes je u smonoj zemlji raditi kao niko i propasce. Mozes je djubrtit haifom onaj u pogodnoj zemlji sa 16.16.16 ce imati bolji prinos. Nije biljka koji mozes da zasadis bilo gde i da dobijes vrhunske prinose.

- - - - - - - - - -

Ne trpi vodu nikako koren se zagusi i npocne da odumire,ali to moze da potraje i vise godina jer ce deo korena da satrune a deo koji je jos uvek ziv ce da da zaperak za sledecu sezonu i da nastavi da se gasi i tako polako ceo zasad nestane ako je zemljiste nepogodno i nepropusno ili ako je godina ovakava. Prvo mnogo vode ,a onda 40stepeni. Ako vecina vode nike brzo napustila regiju korenovog sistema on se bukvalno skuva kao u loncu

- - - - - - - - - -

Gde je zemljiste pogodno tu susenja nema ,a isto tako i kosina dosta pomaze cak i ako je zemljiste smono jer se voda spira i ne zadrzava se u regiji korena

- - - - - - - - - -

Malina ima samo dve stvati koje je unistavaju. Prvi smo obradili a to je voda u kombinaciji sa zemljistem,a drugi ogromna kolicina fosfora u ravnicarskoj zemlji zbog gajenja zita. Sve ostalo su sarene laze i naglabanja ovih novopecenih naucnika. Sve ostalo sto bude problem u malini ne moze da je unisti osim ove dve stvati a cak i kod njih vecina prezivi fosfor ali ne lici ni na sta.Sve ozbiljne bolesti maline su povezane ili sa vodom ili sa vlagom,a dobar malinjak je balans zemlje rada i pogodne godine jer koliko god pokusali taj faktor da iskljucimo uslovi koje da svaka godina za sebe umnogome odlucuju kakvi ce malinjaci biti
 
Brate kod mene je malina na brdu, znači kosina od možda 9%, e sad zemljište pojma nemam kako da ga klsifikujem , nije ona žuta ilovaca kod nas je zovu ljutaca. Mekana je i lako se obrađuje. Sad kad kopam sve je suvo oko korena.
Jedino što mogu da pomislim da je problem je da je možda sadjena duboko i da je zbog toga počelo da propada, još ako je zahvatila fitoftora, polako je jede odozdo. A sad se sve nakupilo zbog ovakve godine.

Još sam i nabacio brazde sa obe strane reda da bi lakše oticala voda i da što manje zaliva sam koren. Ovo možda tek dogodine da rezultat, ali sad nema efekta.

Poslato sa HUAWEI GRA-L09 pomoću Tapatoka
 
Prosla godina je bila okidac za sve moguce probleme sa malinom. Ona kolicina vode je morala da ostavi posledice na bilo koji zasad koji je posadjen na neadekvatnom zemljistu. I kao sto rekoh proces nestajanja zasda moze da potraje. Zaboravio sam jos jedan nacin da se unisti malina i to proveren bacanje ogromne kolicina kreca ili kalca odjednom . Toliko se ubaci kalcijuma da biljka ne moze da dodje do kalijuma i zasad postepeno iscezne. Imao primer na 100m od kuce kako je covek unistio 15ari solidne maline

- - - - - - - - - -

Kad neko dobije preporuku od zastotara recimo par tona na parcelu i on to baci odjednom,a ne kroz par sezona. Jos ako pada te godine dovolj o kise da to spere u regiju korena Malina ne moze ds uzme kalijum jer je koren zagusen kalcijumom i zasad polako nestaje.
 
Ovo za kalcijum i kalijum je i meni receno, da moram strogo voditi racuna kako se primenjuje i koji kalcijum se koristi.
Obratite paznju kad kupujete jer kalcijum najcesce dolazi kao kalcijum nitrat ili kalcijum hlorid i ako se oba preparata(kalcijum i kalijum) pustaju kroz kpk mora da se vodi racuna i da se ispostuje onaj razmak od 7-10 dana izmedju pustanja.
Kalcijum nitrat blokira kalijum i fosfate u zemljistu pa ih biljka ne usvaja (ili usvaja samo manji deo).
Kalcijum hlorid u kombinaciji sa kalijumom u zemljistu pravi fitotoksicnu reakciju..da ne pominjem da je iskoriscenost kalcijuma i kalijuma na takav nacin nikakva i da je to cisto bacanje para.
Ako imate vremena i mogucnosti najbolje je razdvojiti pa recimo kalijum pustati kroz kpk a kalcijum ici folijarno preko lista i onda biljka usvaja maximum iz oba preparata.
 
Ja sam sa kalcijumom i kalijumom zeznuo maline,kalcijum ih zablokirao da su jedva pretekle i evo sad ove godine dolazi do izrazaja ta zajebancija.I onda sam morao da dezinfikujem zemljiste nekim cudima ni malo jeftinim pa iz pocetka ali kalcijum kroz sistem kap po kap,a kalijum folijarno preko lista i jako puno amino kiselina.
 
Ovo za kalcijum i kalijum je i meni receno, da moram strogo voditi racuna kako se primenjuje i koji kalcijum se koristi.
Obratite paznju kad kupujete jer kalcijum najcesce dolazi kao kalcijum nitrat ili kalcijum hlorid i ako se oba preparata(kalcijum i kalijum) pustaju kroz kpk mora da se vodi racuna i da se ispostuje onaj razmak od 7-10 dana izmedju pustanja.
Kalcijum nitrat blokira kalijum i fosfate u zemljistu pa ih biljka ne usvaja (ili usvaja samo manji deo).
Kalcijum hlorid u kombinaciji sa kalijumom u zemljistu pravi fitotoksicnu reakciju..da ne pominjem da je iskoriscenost kalcijuma i kalijuma na takav nacin nikakva i da je to cisto bacanje para.
Ako imate vremena i mogucnosti najbolje je razdvojiti pa recimo kalijum pustati kroz kpk a kalcijum ici folijarno preko lista i onda biljka usvaja maximum iz oba preparata.

Malina ne trpi hlor smeta joj mnogo. Sva djubriva koia su hloridi.nikako ne idu u malinu samo nitrati to jest na bazi azota. Mozete da pustite i kalijum i kalcijum u zasad kako god hocete ali ako ne preterste sa kolicinom. Genwralno alo dodafe previse kalijuma to i nije strasno jer je malina kalijumova biljka treba joj mnogo tog elementa od kraja cvetanja do kraja branja ali ako preterate sa kalcijumom tu vec moze biti kraj zasada

- - - - - - - - - -

Sto se tice pustanja u sistem kalcijum se primenjuje u porastu lastara ,a kalijum od pola cveta sve do kraja berbe tako da ne mogu nikako da se primenjuju zajedno. Zajedno idu samo u vidu tacno odredjenog miksa u branju i to kalcijum sluzi da uspori malo zrenje da bi biljka pravila krupnije plodove. Mi recimo koristimo preko lista za to fertileader elit i zadovoljni smo kako radi. 1l na 200l vode i to se istrese na 20ari

- - - - - - - - - -

Postoji jos jesna primena kalcijuma u branju a to je kada nastane problem sa radnicima i ne moze da se obere prodje se cist kalcijum i malina stane sa radom pa plodovi mogu da stoje i 5-6 dana na grani a da ne prezru. Formulaciju ne znam tacno jer mi nikada nije bilo potrebe da to radim ,ali znam ljude koji jesu
 
Nazad
Vrh