Radovi u malinjaku

Generalno ovo sto se desava sa susenjem niko nema tacnu informaciju o cemu se radi.Prica se visak vode,koren nema kiseonika,fitoftora,neka druga gljivicna i bakreriska oboljenja i dr.Preporuka svih zastitara posto nemaju pojma sta je zalivaj ridomilom,jedna veoma jeftina operacija.Meni se prosle godine osusilo 35 ari,zalivao sa previcur energy i zignalom od 20 do 27 maja i sve se posusilo do pola berbe.Onda su mi rekli da po odmah ocistim i ako budu izbijali mladari oporavice se,medjutim ti mladari su prosle godine izrasli na prvu zicu i ja sam ih vezao da bi sacuvao to mesto.I sve je bilo ok,izgledali zdravo do 21 maja i poceli da zute i sad opet moram to da cistim.Godinu dana sam obradjivao 35 ari za nista,sad cu to da preorem ali da li ponovo da sadim pitanje je sad.Strasno gledati razne preparate i opet nistaa ne znas sta da uradis,tj uradis sve sto strucnjaci kazu i das im pare za razne preparate i opet nista.Velika je muka biti malinar.
sve si rekao.... ja sam izgleda imao srece, prosle god od 20a nabrao 350kg to mi je bila prva god berbe + unistila fitoflora 80% malinjaka, ove god da kucnem u drvo jos nemam ni jednu malinu da se osusila nadam se i da nece, ako ostane ovako kako je ocekujem rod od 2-3t.
 
Moze li Quadris da pomogne u ovim situacijama, bar ako je pocetna faza u pitanju?

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Neki vec sada imaju preko 30cm, medjutim ima i onih koji su manji, karakteridticno za prvu godinu. Sta uraditi?

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Vidim da ulazete dosta u zastitu, nisam se udubio u tematiku-nije mi bliska ali bih hteo da pomognem. Pominjete manje vise iste parazite i bolesti - da li vam je neko ukazao na problem FITOPLAZME? Uslikajte sto vise biljaka sa simptomima, u svim fazama razvoja bolesti, dok se ne osusi i okacite ovde - ili otvorite temu samo za fotke. Pitacu nekoga ko se time bavi i napisati njegove misljenje ukoliko je to problem.
 
Danas sam izbrojao na jednoj rodnoj grani 52 ploda (2 puta brojao) i miker je zakon.
Cini se dosta tolerantan na visak vlage doduse i sertifikovane su sadnice pa mislim da i to igra ulogu kao prevencija za ove probleme koji nastaju u ovako extremnim situacijama.
6c6754ce72a64e123bf812dc676a2782.jpg


Послато са HUAWEI G510-0200 уз помоћ Тапатока
 
Nadam se da si resio onaj problem sa elementima- kako izgleda da jeste (Mg i Fe)? Kakav ti je pH zemljista?
Odradio sam jedno sa microelementima, malo je bolje. Mada ovaj zasad ako preživi ovu godinu biće dobro.
Ph ne znam nije rađena analiza na žalost...ali je u planu, zajedno sa još dve parcele...
 
Danas sam izbrojao na jednoj rodnoj grani 52 ploda (2 puta brojao) i miker je zakon.
Cini se dosta tolerantan na visak vlage doduse i sertifikovane su sadnice pa mislim da i to igra ulogu kao prevencija za ove probleme koji nastaju u ovako extremnim situacijama.
6c6754ce72a64e123bf812dc676a2782.jpg


Послато са HUAWEI G510-0200 уз помоћ Тапатока
ovo vreme je bolesno :D sutra temperatura do 29C a od srede ponovo pad temperature i kisa :/
 
Odradio sam jedno sa microelementima, malo je bolje. Mada ovaj zasad ako preživi ovu godinu biće dobro.
Ph ne znam nije rađena analiza na žalost...ali je u planu, zajedno sa još dve parcele...

Uradi u nekoj stanici to, i cisto da imas u vidu - pivisena pH (preko 6,5), moze biti razlog nedostatka tih ali i ostalih elemenata.
 
Naravno da hocu, više mi se ne isplati raditi ovako, odradim malinjak extra i posle se u trećoj godini počne susiti.
Makar da znam uzrok, da ne ponavljam grešku 100 puta.
Videću da sutra ubacim slike čisto da i drugi mogu da prepoznaju simptome i da znaju na čemu su.
 
Za ovakvo sušenje kakvo pominjete odgovorna je zasigurno fitoftora. Previše vlage pogoduje njenom razvoju. Koliko sam uspeo da pročitam postoi više vrsta registrovanih oblika fitoftore. Ima ih preko 500 vrsta ali na malini registrovanih 4 vrste. Imena nama nisu bitna.

Glavno što treba znati;

1. lečiti treba samo malinjak koi nije previše napadnut a to mislim ako se pojave simptomi na par mesta.

2. Odraditi zalivanje Ridomilom ali po meni intezivnije ići mesta koja su napadnuta.

3. Odmah isčupati zaražene stabljike zajedno sa korenom i spaliti.

4. Ostaviti mesta gde je bio zaražen koren otvorenim , ne zatrpavati rupe.

5. Izvaditi naizgled zdrave stabljike ispred i iza zaraženog mesta.

Preventiva;

1. saditi isključivo biljke za koje zasigurno znamo da nisu zaražene.

2. Ne vaditi sadnice iz malinjaka koi su zaraženi niti zbog sopstvene sadnje niti zbog prodaje.

3. Saditi malinjake isključivo na rastresitim zemljištima sa mogućnošću drenaže i obavezno na bankove.

4. Izbegavati uslužno freziranje po zaraženim malinjacima ili ako baš mora, freze dobro oprati kao i točkove i dezinfikovari najbolje rastvorom Ridomila.

Fitoftora je ove godine u Ariljskom kraju uzela danak gore nego prošle godine. Nestaju po negde i celi malinjaci. Ono što primećujem jeste; Fitoftore ima najviše na zemljištima - glina - smonica ali ima je i na rastresitim i izuzetno mekim zemljištima gde je stručnjaci ne očekuju da će se pojaviti. Ona ne napada preko noći mada nama tako deluje. Zaražene stabljike boluju tokom cele godine ali uglavnom uginjavaju pred samu berbu kad biljka povlači najveću količinu energije iz zemljišta pa nama deluje da se sve dešava izuzetno brzo. Mesta gde je uočena zaraza treba tretirati rastvorom Ridomila najbolje pred samu zimu kad u zemlji ima najviše vlage. Tad su i najbolji uslovi da se preparat spusti do donjih delova korena i u potpunosti iskoristi. Sada se ne bi smeo koristiti Ridomil u malinjaku u kom berba počinje za par dana zbog ostataka u plodu i zbog propisa EU.

Svi bolji stručnjaci će vam reći da od Fitoftore leka nema. Može se preparatom samo usporiti i eventualno da se nadamo normalnim godinama bez previše padavina. Ljudi u panici kupuju razne preparate ali bez uspeha. Ako neko i primeti razliku to je samo prividno. Pre ili kasnije bolest će odreagovati.

Ne bih voleo da kažem da je ovo početak kraja srpskog malinarstva ali sve upućuje na to.

Ponavljam još jednom - fitoftoru možete prepoznati kod još nedovoljno uginulih biljaka ako sastružete koren noktom, treba da bude bele boje a ako je crvenkasto braon boje onda je zaražen. Kasnije prelazi sve u braon boju kad je već truo skroz.

Pokušaću da slikam kako izgleda zaražen koren i objaviti ovde

Ovo je moje lično mišljenje i zapažanje koje ne mora da bude tačno. Pozdrav i u sreći da oberemo ovo što ostane i sa dobrom cenom.
 
Generalno ovo sto se desava sa susenjem niko nema tacnu informaciju o cemu se radi.Prica se visak vode,koren nema kiseonika,fitoftora,neka druga gljivicna i bakreriska oboljenja i dr.Preporuka svih zastitara posto nemaju pojma sta je zalivaj ridomilom,jedna veoma jeftina operacija.Meni se prosle godine osusilo 35 ari,zalivao sa previcur energy i zignalom od 20 do 27 maja i sve se posusilo do pola berbe.Onda su mi rekli da po odmah ocistim i ako budu izbijali mladari oporavice se,medjutim ti mladari su prosle godine izrasli na prvu zicu i ja sam ih vezao da bi sacuvao to mesto.I sve je bilo ok,izgledali zdravo do 21 maja i poceli da zute i sad opet moram to da cistim.Godinu dana sam obradjivao 35 ari za nista,sad cu to da preorem ali da li ponovo da sadim pitanje je sad.Strasno gledati razne preparate i opet nistaa ne znas sta da uradis,tj uradis sve sto strucnjaci kazu i das im pare za razne preparate i opet nista.Velika je muka biti malinar.
Probaj na biljkama, koje pokazuju pocetne simptome susenja i jos ima zivota u njima, tretman sa 30% vodonik peroksidom (hidrogen) razblazen u koncetraciji od 1-3% zalivanjem, ima se kupiti u apotekama nemas sta da izgubis, teorija je u pitanju koju nemam gde da testiram jer u mojoj blizoj okolini nema tih pojava a jako bi me zanimalo da li bi dovelo do poboljsnja zdravstvenog stanja biljke jer do sada niko od zastitara nema konkretan odgovor sta se dogadja vec samo idu na klasiku ridomil i sl. Ako ces vec da preores bar probaj na neki metar dva duzna pa sta bude.
 
Problemi sa susenjem maline su mnogo opasniji i kompleksniji nego sto mi mislimo.Mi smo proizvodjaci a nismo zastitari i mi ne mozemo dati resenje.Spoljne manifestacije i simptomi bolesti mogu biti slicni a uzroci razliciti.Nase olako date konstatacije i preporuke su potpuno identicne preporukama obicnih ljudi-laika kako izleciti rak kod coveka.I na internetu imate na hiljade lekova i svi su cudotvorni i carobni ,a bolest ne daj boze da nekog snadje.Isto je i ovde.MI smo pod zestokim pritiskom i propagandom poizvodjaca i distributera raznih hemijskih zastitnih sredstava ci su mehanizmi delovanja nama potpuno nepoznati.Drugo zastitari su cesto u sluzbi trgovaca i preporucuju kao najbolje ono sto prodaje firma koju oni zastupaju.Mislim da iskusni proizvodjaci to uvidjaju.Ono sto mi procitamo na internetu je samo propagandni materijal cija je osnovna funkcija da proda proizvod, a kako ce nama biti to je nas problem.Mi sustinsko znanje o zastiti bilja nemamo.Iskustveno sto sticemo je korisno ali nije dovoljno,pogotovu kad se susrecemo sa novim pojavama bolesti gde smo mi vise u sferi nagadjanja nego na terenu prave indetifikacije.Ali nasa muka pritiska samo nas i ona je samo nasa briga pa mi zbog toga prvi i reagujemo u pokusaju da nesto spasimo.Prirodna logika utopljenika koji ne zna da pliva pa se hvata i za slamku spasa kad nema spasioca da mu pruzi pomoc.Da postoji istinska zelja da se nama pomogne davno bi reagovala drzava i dala nalog da se uzmu uzorci sa terena izvrse labaratorijske i druge strucne analize i daju jasne preporuke sta raditi.Ali kako su svi ucesnici oko maline na terenu iskljucivo licnog interesa to osecaja za pravi i siri pristup problemu nema,pa zato nema ni pomoci.Mi smo interesantni za drzavu kad treba negde istaci koliki je devizni priliv i onda je to nase crveno zlato ,a kad treba znoj i zivot zaloziti onda je to samo nase ,crno i grko.
 
I meni se desila slična situacija. Na samo par mesta je došlo do pojave sušenja. Juče mi je izlazio na teren zaštitar iz PSS-a i konstatovao da je Fitoftora (iako je uzela stabljike da se i labaratorijski potvrdi).
Preporuke koje mi je dala je slična onoj koju je napisao kolega vilamet2012, s tim što je preporučila Trifender a ne Ridomil. Šta mislite?
Ona nije delovala zabrinuto tvrdeći da gotovo nema malinjaka bez ovog ili sličnog problema... a ja sam zabrinut
 
Svi uzgajivaci su zabrinuti, sto je i normalno, jer smo svesni da nam prinos nestaje pred ocima. Da je njen zasad u pitanju sigurno bi i ona bila zabrinuta

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
vilamet2012
Potapanje( naravno zdravih) sadnica, pre same sadnje na pola sata u rastvor Ridomila 65 g/10 litara vode, radi prevencije.
Fosetil aluminijum( Aliette Flash) se tako i reklamira na zapadu kao fungicid prvog izbora za kontrolu fitoftore na jabuci, avokadu....a potapanje sadnica maline je takođe jedan od izbora.
Ali fakat verovatno je najbolje kad postoji dobra drenaža zemljišta, pa onda sve ovo ostalo što si ti nabrojao još pride, kao prevencija.
 
Nazad
Vrh