Pušnice za dimljenje mesa

Nije visoka temperatura jer se lozi u onaj manji buric pored. Dim se prenosi bocno preko cevi, a tu mozes staviti cev i od dva metra ako ima prostora pa ti ide hladan dim, ali opet kazem nije to kao pusnica.
Pa tek sa malim buretom je problem.Jer je zatvoreno,samo na hladan dim bez promaje recept za propast.

Nema oko pušnice mnogo filozofije,a i nije toliko skupo da se napravi,da bi neko kupovao ovo.Pogtovo ovako sklepano.
 
Nema tu mnogo filozofije,moja je visoka 3,5m,od toga je 90cm zidano ciglom,ostalo je od dasaka,krov je na jednu vodu.U delu od cigle su i vrata,pošto je visoka vrtešku sam okačio na čekrk i kad kačim spustim vrtešku,prvo loženje podignem do maksimuma i ne puštam dim,ložište je posebno zidano i na njemu imam otvor fi100 kroz koji puštam prvi dim van pušnice.Ložište je dužine 60cm.Kad prodje prvi dim od potpale,onda zatvaram taj otvor i puštam direktno u pušnicu i supštam vrtešku na nekih 2.5m,kad ne ložim onda opet dižem na punu visinu.Ostavljao sam luft izmedju dasaka ali nije to to,što se tiče promaje.Sad se razmišljam da na poslednjem metru napravim vrata sa sve 4 strane i da tu bude otvor sa komarnicima,ali nikako da nadjem neko praktično rešenje bez puno prepravki.
 
Montazna...cutke,drva,prekrupa,piljevina,klip kukuruza i nema greske
35W1jL4.jpg
SbyuNzH.jpg
2g5ZrYQ.jpg
 
Imam jedno pitanje, naime postavio bih u pusnicu na dno horizontalno ventilator da poboljsa cirkulisanje vazduha, pa me zanima moze li to stetiti kao na primjer da meso dobije koru kao kada se zapece vatrom jakom toplotom i ostane spolja tvrdo a unutra zivo. Ventilator je od nekakve klime, duva poprilicno, nisam do sada koristio isti pa reko' da priupitam.
 
Zar ti nije bolje da staviš na vrh onaj ventilator za kupatila košta tipa 10€.Taj na dnu može da diže i prašinu i ostalo,a i kad krene da kaplje sveže meso eto nereda.
 
Imam jedno pitanje, naime postavio bih u pusnicu na dno horizontalno ventilator da poboljsa cirkulisanje vazduha, pa me zanima moze li to stetiti kao na primjer da meso dobije koru kao kada se zapece vatrom jakom toplotom i ostane spolja tvrdo a unutra zivo. Ventilator je od nekakve klime, duva poprilicno, nisam do sada koristio isti pa reko' da priupitam.
Nisam stručnjak za sušenje mesa ali sam imao taj problem godinama a nisam znao šta me zaj.bava.
Otvoreno sa obe strane i na vjetrovitom mjestu. Mora da suši ali neće. Okolo osuši a unutra stoji do proljetnih dizanja temperature i opet nije baš suvo. Onda odlučim da zatvorim sa donje strane po jednu trećinu. Sa obe strane. Stavim neke panele. One za plafon bijele i to ih uklopim u one folcove. I vidi vraga meso se osušilo do početka februara. Možda su zadnje dvije godine bile povoljno pa se zato dobro i brzo osušilo. Vidjeću ove godine ali po dosadašnjem iskustvu ne valja previše promaje.
 
Imam neobičan problem sa suvim mesom. Naime, sušili smo govedinu i išlo je dobro i nisaam bio kod kuće neko vrijeme i kada sam se vratio vidim da su otac i majka skinuli meso, vakumirali ga i stavili u zamrzivač. Kada sam uzeo komad da jedem vidio sam da nije dovoljno suv. Otprilike nijedan veliki komad (možda 6-7 njih) nije suvo kako treba. Otac i majka su vidjeli da su ovi manji suvi i skinuli sve. Šta sada raditi? Smijem li ih izvaditi iz zamrzivača i ostaviti da odmrznu (u vakum kesi ili vaditi iz kese?) i vratiti u pušnicu? Smijem li raspoloviti po dužini te veće komade (da ih stanjim) i tako zasušiti kako bi brže išlo jer vrijeme nije baš za sušenje. Dajte savjete šta da radim, ima tu sigurno 10-15 kila odličnog mesa.
 
@zombie_666.
pošto je meso u zamrzivaču i ako je ukusno, ja ga, unatoč tome što nije dovoljno suho, ne bih dirao. Jedino voditi brigu da se iz zamrzivača uzima toliko koliko se riješi u 3-4 dana. Kod čuvanja u hladnjaku (nakon vađenja iz zamrzivača) malo jače spustiti temperaturu hladnjaka (barem na 3/4 jačine hlađenja).
 
Nazad
Vrh