Pušnice za dimljenje mesa

mladjoni1982 je napisao(la):
Boze mili sta sve procitah na ove tri strane!!! Neverovatno sta ovaj nas narod radi! Kad ce ljudi jednom da nauce da meso ne susi vatra i dim nego promaja i hladnoca:haha:!!! Ko ima zelju da zida novu pusnicu samo neka zida visoko i omoguci da ima promaje!! Cela nauka!! Dimi see inace hladnim dimom a cuo sam da ovi u Uniji cak i zabranjuju da meso ide na dim kao zbog opasnosti od kancera. Da li je istina ne znam, tako sam cuo. Inace, smanjite ljudi sa suvim mesom, kod nas je ostala navika da se jede kao da se ceo dan kopa, pa nije ni cudo sto smo prvi u Evropi po bolestima srca i krvnih sudova.

Bez obzira na "glasačku mašinu" i na naše krajnosti da je sve naše ili najbolje ili ništa ne valja predhodni post je tačan.
Što bi rekla moja odavno pokojna baba " novi kasapi pod repove kolju".
To da dim mora da bude hladan i dosta udaljen od ložišta, dakle da se dimi "tanko", to jest jedva znali su stari majstori i dobri domaćini.
šta je bilo sa starim majstorima i dobrim domaćinima tamo '45. zna se. Seljak više nije imao na koga da se ugleda pa su se znanja zaboravila.
I još nešto. Pročitajte recimo "Patin kuvar", pisan pre 2.svetskog rata. Videćete da se slanina i meso za meze soli(lo) na suvo a za kuvanje u salamuri.
Ja jesam poreklom iz Banata ali se znalo da je najbolje suvo meso( to se tako zove a ne dimljeno) bilo iz užičkog kraja a ne iz Vojvodine a još bolje iz drugih naših krajeva bliže moru. Malo ili ni malo dimljeno.

p.s.
podsećam na novi običaj da se u domaće kobasice za sopstvenu upotrebu trpa soja. Eto lepog primera neznanja i pomodarstva. Sve u duhu tradicije uz arapske note u izvođenju kurvolikih pevaljki.
Živeli :ppozdrav:, uz pivo naravno.
 
Sumadinac-Gruzanin je napisao(la):
Zorane u pravu si za toplo vreme.Mladjoni pusti price evropske unije i amerikanci zabranjuju prodaju kajsija sa kosticama a njihova elita placa stotine dolara za preaparate pravljene od kostica od kajsija jer 4 kostice na 10 kg smanjuje mogucnost pojave raka.A to nijedan lekar nece da kaze.

Ja malo odoh u off topic . Letos samo potrosili ciglu od pusnice , otac je pod tremom za sat spakuje a kad se osusi meso rasturi da ne smeta .Bez maltera ili betona ,samo napakuje cigle, do visine od jedno 1,60 -1,70, m
Ima smisla u tvojoj priči ali malo deluje konfuzno. Polako nam to objasni. :cao:
 
Zoran Kostović je napisao(la):
Sumadinac-Gruzanin je napisao(la):
Zorane u pravu si za toplo vreme.Mladjoni pusti price evropske unije i amerikanci zabranjuju prodaju kajsija sa kosticama a njihova elita placa stotine dolara za preaparate pravljene od kostica od kajsija jer 4 kostice na 10 kg smanjuje mogucnost pojave raka.A to nijedan lekar nece da kaze.

Ja malo odoh u off topic . Letos samo potrosili ciglu od pusnice , otac je pod tremom za sat spakuje a kad se osusi meso rasturi da ne smeta .Bez maltera ili betona ,samo napakuje cigle, do visine od jedno 1,60 -1,70, m
Ima smisla u tvojoj priči ali malo deluje konfuzno. Polako nam to objasni. :cao:

Baš nisko...
Post je spojen: [time]1292708557[/time]
_________________________________________________
szflz7.jpg

Da bi skratili dalje priče, evo kako treba da izgleda jedna sušara.
 
Matić je napisao(la):
Baš si stručnjak. ::svaka cast::
Nisam ja strucnjak ali tako moji suse meso vec godinama!! Tako susimo i prsute (cele buteve)!!! samo govorim iz iskustva pa kome milo a kome krivo!!
Post je spojen: [time]1292848849[/time]
_________________________________________________
Zoran Kostović je napisao(la):
Dobro je da ima i ovakvih stručnjaka. Voleo bih da vidim to meso okačeno na promaji kada umesto hladnoće nalete topli dani pa se pojave i muve.
Mico moj ajde malo ti citaj ono sto sam ja napisao!! Njemu muva moze da naskodi samo kad je jos sirovo i kad nije osoljeno kako treba!! A promaja i HLADNOCA suse meso, naravno uz dim. Ima ljudi pa meso ne osuse nego ga ispeku na jakoj vatri pa ono uhvati koru a unutra zivo i pokvari se, o tome ja govorim. Kad je vreme toplo onda meso i ne kaci i ne trudi se jer dzaba truda i muke!! Eto tako.
Post je spojen: [time]1292874258[/time]
_________________________________________________
Sumadinac-Gruzanin je napisao(la):
Zorane u pravu si za toplo vreme.Mladjoni pusti price evropske unije i amerikanci zabranjuju prodaju kajsija sa kosticama a njihova elita placa stotine dolara za preaparate pravljene od kostica od kajsija jer 4 kostice na 10 kg smanjuje mogucnost pojave raka.A to nijedan lekar nece da kaze.

Ja malo odoh u off topic . Letos samo potrosili ciglu od pusnice , otac je pod tremom za sat spakuje a kad se osusi meso rasturi da ne smeta .Bez maltera ili betona ,samo napakuje cigle, do visine od jedno 1,60 -1,70, m
Ma sta ja znam sta rade, nek idu sa milim Bogom, samo sam cuo tako u nekoj emisiji na televiziji!!!
 
Eto vidiš da bez dima nema ništa.Da si tako odmah napisao ne bi ti ni reč rekli.Tri puta proveri,jednom napiši. :cao:
 
Karalic je napisao(la):
Zoran Kostović je napisao(la):
Sumadinac-Gruzanin je napisao(la):
Zorane u pravu si za toplo vreme.Mladjoni pusti price evropske unije i amerikanci zabranjuju prodaju kajsija sa kosticama a njihova elita placa stotine dolara za preaparate pravljene od kostica od kajsija jer 4 kostice na 10 kg smanjuje mogucnost pojave raka.A to nijedan lekar nece da kaze.

Ja malo odoh u off topic . Letos samo potrosili ciglu od pusnice , otac je pod tremom za sat spakuje a kad se osusi meso rasturi da ne smeta .Bez maltera ili betona ,samo napakuje cigle, do visine od jedno 1,60 -1,70, m
Ima smisla u tvojoj priči ali malo deluje konfuzno. Polako nam to objasni. :cao:

Baš nisko...
Post je spojen: [time]1292683357[/time]
_________________________________________________
szflz7.jpg

Da bi skratili dalje priče, evo kako treba da izgleda jedna sušara.

Lepo Karalicu, ali kako susiti kobasice tu, njima treba malko toplote.
 
Matić je napisao(la):
Eto vidiš da bez dima nema ništa.Da si tako odmah napisao ne bi ti ni reč rekli.Tri puta proveri,jednom napiši. :cao:
Pa ja sam i napisao da se dimi u mom postu!!! Ova ti je pametna: tri puta proveri, jednom napisi. A ja bih dodao tri puta procitaj a jednom prokomentarisi!!! Pozdrav
 
Komore za sušenje mesa možete sagraditi na dosta različitih načina, zavisno od količine koju valja sušiti, vrsti materijala kojima raspolažete, mestu na kojem je gradite, ali i o klimatskim uslovima koji najčešće vladaju na određenom području.
Predlozi o kojima će ovde biti reč proizilaze iz iskustva narodnog graditeljstva i tradicije, uz primenu savremenih zahteva tehnologije i higijene.
Narodni nazivi ovakvih zdanja najbolje otkrivaju njihovu svrhu i način upotrebe. Zovu ih dimnice, pršutane, pušnice, sušare i slično.
Meso se najčešće sušilo iznad ognjišta, na tavanima ili u posebnim objektima građenim od kamena ili u kombinaciji kamene i drvene konstrukcije. Za sušenje mesa koristio se, po pravilu, otvoreni plamen što je imalo mnogih nedostataka u pogledu higijenskih uslova i izloženosti mesa sitnim životinjama i insektima.

Prema tehnologiji sušenja dimljenje mesa možemo obaviti na različite načine:
- hladnim dimljenjem (16-22°C i niže)
- toplim dimljenjem (40-60°C)
- vrućim dimljenjem (60-90°C).

Da bi se sušenjem mesa postigao željeni rezultat nije dovoljno da meso bude samo obešeno u dimu. Komore za sušenje mesa moraju biti tako oblikovane da omogućavaju potpunu kontrolu svih uslova potrebnih za dobro i - zdravo sušenje.
Zbog toga u konstrukciji komore valja predvideti:
- kontrolu loženja vatre,
- kontrolu temperature,
- kontrolu vlažnosti i
- kontrolu strujanja vazduha.

Samo sušenje u ovako strogo kontrolisanim komorama može dati rezultat koji se očekuje. U krajevima poznatim po neodoljivim suvomesnatim proizvodima sušenje mesa je deo vekovne tradicije i iskustva koje je teško pretočiti u priručnik bez opasnosti da se izgube one fine nijanse koje domaće pršute čine malo drukčijim od industrijskih. Dobro oblikovana komora za dimljenje i sušenje pomoći će vam da se eventualne razlike u kvalitetu mesa i ukusa ne pretvore u promašaj. Sa svakim novim sušenjem bićete iskusniji, a vlastiti suvomesnati proizvodi kvalitetniji.


Jednostavno,zar ne? :ppozdrav:
P.S. Toshiba, okačiću sliku ovih dana da vidiš kako funkcioniše u praksi
 
Da jos malo objasnim , otac napakuje cigle kao kad se zida do te visine ali ostavi loziste uz samu pusnicu ,ne lozi u pusnici inace bi ispalo pecenje.Isto kao i pusnicu napakuje cigle do visine od jedno pola metra i stavi lim odozgo da ne ide toplota van pusnice a pusnicu pokrije daskama.Ipsadne na kraju suvo meso odlicno ,bar za moj ukus.A ovo o kosticama od kajsija bile su emisije doktora Rosa u kojima je pricao ,ali . Ima jendo ali majkinog brata od strica snaja koje je lekar i radi u jednom istrazivackom centru u kanadi stalno salje svom svekru ovde mlevene kostice od kajsija koje on izmesa sa medom i rekla mu je da je to nesto najbolje za organizam.
 
"Mlevene koštice od kajsije iz Kanade :sta:". Pa zar su one lekovitije od naših? Odnosno otrovnije, pošto je u pitanju cijanid, koji u kontrolisanim količinama sprečava pojavu raka. Bar sam i ja tako nešto pročitao :sta:.
 
Ipak je pusnica, ja komentarisao druge slike u drugoj temi... svejedno, lepo ::svaka cast::
 
Imam neku rodbinu po Zlatiboru, pa sam bio u prilici da vidim njihove susare, i nisu zidane , nego od camovine su...Tako sam je i ja napravio, da kad se odimi meso, onda se tu ostavlja da se i osusi, a veruj mi na rec, za sada nemam primedbi na to kako radi :ppozdrav:
 
Logicno, na Zlatiboru je ljudima pristupacnija camovina od cigle :cao:
 
Već dugi niz godina pratim ovu časnu Temu. :ppozdrav:
Verovatno sam mlad i neiskusan: JOŠ nisam video žestokog psa čuvara pored pušnice/sušnice !?

Pošto sam mlad i neiskusan, igram tablić sa lokalnim lopovima u ovdašnjem bircuzu:
~ Tablić (989 KB, HIV virus free, bre)

p.s.
Lepo kažem domaćem lopovu Novici Arsinom:
Čekaj! Neka zaspu domaći. Posle će kulenje SAMO uletati u naručje.
p.s.s.
Jebemliga, takav mi grah pao, Novicu osudila Narodna vlast na 4 godine robije zbog krađe, a mene, poradi olakotnih okolnosti, oslobodili i proterali u EU.
Danaske se često Novica i ja dopisujemo i snujemo nove poduhvate kada Serbia uniđe u EU. BRE !!!

p.s.s.s.
Čuo je u zatvoru Novica da pederi vladaju u Srbiji, te mi hitno pismo piše: Pobratime, begajmo u Australiju, bre !!!

DJ Krmak: Parada Ponosa
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2UqVA-cTLVk[/youtube]
 
Zao mi je , ali nisam mogao da smanjim slike...Nesto nije htelo da radi danas (barem kod mene) u ImageBam-u :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1294178984[/time]
_________________________________________________
P.S.

Dusane ., Moj dobri i nada sve posteni druze...
Javi Novici da se ne prevari i da dodje nepozvan u goste kod mene, em sto ce ga Kerovi izjedu, nego pustam i Gusane na njega :ppozdrav: :haha:
 
Nazad
Vrh