Psenica 2019/2020

Ja sam tek danas krenuo u setvu.Pre podne priprema pa popodne setva da se zemljište ne suši.LG seme izuzetno dorađeno i ofarbano dok KWS katastrofa od dorade, pleve, loma i ovršaka koliko hoćeš a ofarbano nekim nevidljivim Lamardorom koliko mi se čini.Da sam znao ne bih ga kupovao niti ću ikad više, pogotovo što je cena simboličnih 63 dinara.
 
Sejemo pun gas. Vlage ima dovoljno za nepotpuno nicanje. A mozda ni toliko.
49d35a371521db76c949930ce7ea57bb.jpg
7145d3645a063b40cf0a264935e40469.jpg


Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Bas nista neznaci, to je obicna sarena laza. Ja se spremam da prskam 4 put cikade ove jeseni, doduse na jecmu.
 
Verovatno da je sad temp oko 10C ne bi bilo ni tih cikada. Ovako na ovih 26-28 ima ih more. Pošto kod mene ne može ništa da se uradi sa pripremom, već čekam kišu, onda će i spasti temp tako da ovih problema neću ni imati.
 
Posejali danas Solehio.200 kg na 1.5 jutro.zatanjirano 150 kg mapa i 100 kg uree.seme tretirano sa YQ. Cena 71 din.kg.pa sta mu Bog da...
 
Ја пишем историју....

...барем у вези свог паорисања.

Елем, прошле године сам заиста први пут (а и да се сећам да су моји то чинили) урадио селекционисање и запрашивање свог семена и, пошто ми се допало да у суседним местима не тражим сорту коју желим и потом трактором вуцарам семе оданде, а и да притом останем без 40, 50 или 60 'иљада одлучио да то исто урадим и ове године са за ту намену лане посејаним "куповним" "Греиндором", али...

Био сам к'о запета пушка у последњих месец и више дана да средим ту пшеницу када код неког од познаника дође тај тип са својим дивајсом и шпецијама и селекционише пшеницу за неколико нас. Ал' је због окаснелог скидања кукуруза пријатељ, који и има највише семена за обраду, одлагао тај посао. Потражио сам и типа у сусеном селу који има тај дивајс, но он ми рече.... еби га... да више не ради услужно.

А мене "у'ватила џигорија"... онако... баш... Сморило ме да вазда будем, на "стенд бају".

Што би Амери рекли "лонг стори - шорт": у уторак, на "термички обрађено" кукурузиште разбацао 150 и кусур кила НПК по ланцу, па претањирао двапут, у среду, по савету човека који ми сеје, просејао двадесет врећа те пшенице, потом подрљао ту њиву и ево, данас преподне посејасмо по 150 кила по ланцу те пшенице моје "дораде" и малчице "Јетија", да "у'ватим семе" за следећу годину.

Дакле у "моју" историју улази да сам у јесен 2019-те посејао пшеницу из приколице "дорађено" решетом покојне бабе.

Епилог - следећег лета.
 
Jedva čekam sledeće leto da čujem utiske. Jako zanimljivo pišeš pa je to najveći razlog.
Dosta njiva u ataru se zeleni, neke manje neke više, neko seje... Uglavnom fali dosta kiše da to sve bude lepo i zeleno. Koliko vidim za utorak se najavljuje nekakva kiša.
 
Pre nekoliko g. me lokalni "dorađivač"tolko iznerviro da sam iz prikolice u mešalicu za beton koja se tu našla kantama sipao seme a u špric za voće razblažio špeciju i tako ga ofarbao momački.Inače u mojoj ne dugoj polj. istoriji seme pšenice kupujem samo za jedno jutro kad menjam sortu a to je jednom u pet godina.
Epilog:prvi i jedini put u prvom krugu (duž 400m)morao sam da prekinem jer se napunio bunker jer nisam pazio(3.5m3,kosa 4,5m) .Sorta je bila Apač a prinos veći od 5t/kj to je i najveći prinos koji sam imao pa sam zato i dobro zapamtio situaciju sa semenom:osmeh:
P.S.Mnogo je bitnije kavi će biti vremenski uslovi nego kako je dorađeno seme:ppozdrav:
 
Пре 15 дана сам истањирао сојиште тј бацио мап и затањирао данас сам тек посејао,из разлога јер сам чекао да и оно мало влаге што је било док сам тањирао изађе из земње (због не једнаког ницања)сад је сва у сувом сетвеном слоју и чека кишу па како јој Бог да.....
 
Pre nekoliko g. me lokalni "dorađivač"tolko iznerviro da sam iz prikolice u mešalicu za beton koja se tu našla kantama sipao seme a u špric za voće razblažio špeciju i tako ga ofarbao momački.Inače u mojoj ne dugoj polj. istoriji seme pšenice kupujem samo za jedno jutro kad menjam sortu a to je jednom u pet godina.
Epilog:prvi i jedini put u prvom krugu (duž 400m)morao sam da prekinem jer se napunio bunker jer nisam pazio(3.5m3,kosa 4,5m) .Sorta je bila Apač a prinos veći od 5t/kj to je i najveći prinos koji sam imao pa sam zato i dobro zapamtio situaciju sa semenom:osmeh:
P.S.Mnogo je bitnije kavi će biti vremenski uslovi nego kako je dorađeno seme:ppozdrav:
U mom okruzenju ima dvojica doradjivaca (koje ja znam)koji su mi farbali seme.
I mogu vam reci da moja mesalica za beton najbolje ofarba..... :ppozdrav:
 
Selektiram obavezno a farbanje nisam uradio zadnjih 10 godina. Kad su vremenski uslovi bili adekvatni prinos nije izostao nikad.
Tako da ne vidim nista pozitivnije u tom farbanju.
Obavezno svake godine kupujem seme za 1.5 -2 kj kako bi imao seme prve reprodukcije sledece godine i nisam bas primetio da njihovo seme rodi vise.
 
Nazad
Vrh