Psenica 2019/2020

Nije loše dati 1/3 planiranog N u jesen zbog boljeg bokorenja.Ispostavilo se kao dobro ko je dao i veću količinu N u jesen ali ko bi znao da će biti ovako sušno.
 
Generalno, mislim da nam se ovo nije skorije desilo, da ovako proleće bude suvo. Imam neku knjigu ratarski usevi, starije izdanje, i u toj knjizi u delu o pšenici ima slikovito prikazano kako odredjene vremenske prilike i neprilike utiču na pšenicu. Ima i slika pšenica u prolećnoj suši. Tu sliku sam uvek preskako, bilo mi nelogično, kakve to veze ima sa nama, ovo je negde u Africi, kakva suša u aprilu i maju... Sad se sećam te slike kad god vidim slike iz Banata što kolege postavljaju... Ipak, desilo se kod nas, negde više, negde manje. Do pre dva meseca bilo mi je nezamislivo da pšenica strada od suše.
 
Kockanje!Gde bi otišao taj azot da su bile padavine kao što su i trebale biti.Ništa bez kiše....
Ja sam pretprosle godine zaorao 220kg/kj uree u jesen , vise je rodio kukuruz na toj njivi nego na susjednim bacan u proljece ista kolicina uree. Drugo gnojivo nije dobio.

E da kazem da kod mene bas vladimirac ne vuce 3 brazde;) , zemljiste je teze , ne vuku drljace od 7 metara sa 82-jkom ;)
 
То је права ствар на даље мораће се тако радити нема друге, нек иде у дубину и тражи себи шта му је потребно
 
Ajde, ajde, paraćinac... Akumuliraj se malo. :)
Ima on i neke dobre izjave, ali uglavnom je malo.....
Ja sam pretprosle godine zaorao 220kg/kj uree u jesen , vise je rodio kukuruz na toj njivi nego na susjednim bacan u proljece ista kolicina uree. Drugo gnojivo nije dobio.
Kolega isto pretprošle godine zaorao i Ureu i N.P.K u jesen, da bi mogao u proleće biti malo komotniji. Rezultat-nikad lošiji kukuruz. A takva godina bila.... Tačno si mogao znati u ataru koja je njegova njiva. Požuteli, kad su ostali bili doobro zeleni.
 
Ajde, ajde, paraćinac... Akumuliraj se malo. :)
Ima on i neke dobre izjave, ali uglavnom je malo.....

Kolega isto pretprošle godine zaorao i Ureu i N.P.K u jesen, da bi mogao u proleće biti malo komotniji. Rezultat-nikad lošiji kukuruz. A takva godina bila.... Tačno si mogao znati u ataru koja je njegova njiva. Požuteli, kad su ostali bili doobro zeleni.
Od ponoci akumuliram,sad jos uvek grejem

Послато са SM-A705FN помоћу Тапатока
 
Prije desatak dana gledao na tv-u , doktora nauka sa instituta OS (inace autora vcina sorti njihove psenice) koji ima sasvim drugu pricu.
Kod susa kaze treba zaorati dusik (N) sto dublje i onda sejati psenicu , korijen ide tamo gdje je hrana odnosno, dublje. I kod suse ako je dusik gore i gro korjena je gore gdje mu je i hrana dok onoj prvoj je dublje gdje ima vise vode.

Kraj moje parcele ima psenica gdje je prvo bacena urea pa onda tanjurano i sijana pšenica. Kad ovrsi pitacu ga koja je razlika sa takvim gnojenjem i ovim u proljece.
Mogu delimicno da potvrdim tu pricu,jer meni je trenutno bolja psenica na uzoranom(neplanirano posejano) nego na tanjiranom. Mada ta parcela gde je orano je niza zemlja(kada je mnogo kisno prolece hoce da lezi voda) u odnosu na ostale dve gde je tanjirano tako da mi ni to nije bas u potpunosti merodavno ali razlika je ocigledna.
 
Danas sam prešpricao psrnice sa duet ultra i vanteksom. Na jednoj njivi od 40 ari postoji ozbiljna razlika u usevu. Prvi deo njive i kao deo sto je pte.par godina stajnjak razbacan, ali samo prva prikolica je dosta suva psenica. U dolini odjednom, kao zid krece bolja, i dalje sve bolja i bolja. Na toj njivi sam krajeve korektivno tri puta prihranjivao sa AN. A u prvoj prihranu psenica je bila najbolja tu, gde je sada najlosija. Ipak je najbitniji problem suša tj nedostatak kiše.
 
Mi smo u zadnja dva meseca dobili malo vise od 10 litri kiše,i sve su pšenice katastrofa.I one sto su uradjene u fulu isto pukle .A ima ječmova gde se neisplati ulaziti kombajom.
 
Mi smo u jesen ,pre setve koristili deo ureje.Sve je to lepo ali bez vode nema prinosa.
 
I ja sam u jesen na nekim parcelama išao sa 100 kg Ureje. Ništa mi te pšenice nisu bolje, jesen je bila mnogo suva... Dalje se samo nastavio isti scenario.
 
Nazad
Vrh