Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
mislim da bi ga s takvim prinosom ostavila pamet jer taj cija je ta parcela (sva tri kombajna su na jednoj parceli oko farme na kojoj radim) obrađuje cca 4000 ha i ima farmu sa 1700 krmaca plus tovilista i tko zna sta jos. Ne bi imao kuda sa tolikom psenicom a ni s parama :osmeh:. Oni obično imaju silose na parcelama tako su i ovdje samo na drugom kraju i u šumarku pa ih nisam mogao slikati.
 
Slike su predivne i samo da vas ispravim i kod nas ima sve više poljoprivrednika koji imaju ovako velike mašine ,kamione ,džipove i ostalo, i nemaju tako velike površine i velike subvencije, a pitam vas kako i od čega , samo što ih je malo u odnosu na broj svih nas ali i njih ima par procenata...tako da su meni oni sasvim jasni, nisu mi jasni ovi naši!?
 
Tu subvencija nema a za cijenu nemam koga pitati jer su to sve radnici koje to ne zanima, jedino što znam da ova sva pšenica ide za stočnu hranu jer je hrana koju mi koristimo bazirana na pšenici i ječmu (u potpunosti bez kukuruza). Pacela na kojoj je slikano je okolo farme i ona je u vlasništvu osnivača i največeg farmera (a samim time i dioničara) u kompaniji koja je udruženje oko 150 porodičnih farmi koje se bave od ratarstva pa do tova svinja (neke farme proizvode hranu, druge prasad, treće se bave tovom ), Uglavnom u potpunosti zaokružena proizvodnja jer je u sklopu kompanije i klaonica, mješaona stočne hrane, proizvodnja genetskog materijala (nazimica) pa čak i jedan trgovački lanac.
 
E to je prava stvar, zaokruzen proces. Jel ima kod njih bolesti I insekata kao kod nas ?? Racunam drugacija je malo klima.
 
Nije kod svih u kanadi i SADu baš tako nizak prinos pšenice . Prosjek je ipak veći , a ovo je proljetna pšenica . idu sistemom kao i Rusija i Australija , manjih ulaganja , znači ogromne površine , zemlja u vlasništvu farme , direktna sjetva , manje djubrenja , manji troškovi zbog većih mašina , ... Sjetva ovako nekako izgleda čisto da se stekne predstava



Drug mi radi na farmi u Kanadi , civilizaciju vide samo kad kog radnika dodje na red da ide sa gazdama vikendom avionom u grad , jer nema ni puteva kolko su farme velike samo malim avionima putuju.
 
nemožeš nikako uspoređivati SAD i Kanadu možda onaj dio uz granicu sa SAD ali ja sam oko 450 km sjevernije od granice sa SAD a ako je tvoj drug u takvoj zabiti onda može biti samo još sjevernije od mene. Ovo što si stavio video je iz Saskatchewana i oni imaju identične uvjete kao i kod mene ako je na istoj geografskoj širini jer su Alberta, Saskatchewan i Manitoba tzv. prerijske provincije i tlo, klima su približno isti na istoj geografskoj širini s time da moraš uzeti u obzir da je svaka od njh veličine poljske i njemačke zajedno. Ovdje si možeš pogledati prosječne prinose za albertu a i da se ovdje sije uglavnom proljetna pšenica (zimske je prošle godine bilo 150 000 ac a proljetne 5 640 000 ac )

http://www1.agric.gov.ab.ca/$department/deptdocs.nsf/all/sdd12061


a ovdje za Saskatchewan samo je malo kompliciranije jer imaju po oblastima

http://agriculture.gov.sk.ca/rmyields

Mjere su bushel po acru, bushel je mjera za volumen tj. 35,2 litara a jedan bushel pšenice standardne kvalitete ima cca 27 kg, 1 acre je 0,4 ha . Ovaj prinos koji sam ja napisao imaju farme koje posluju unutar kompanije čiji je dio i farma krmača na kojoj radim (vidi se na par slika).

ovo su slike iz sjetve na toj parceli od 18. maja (otprilike na istom položaju gdje su zadnje tri slike iz žetve)








 
Poslednja izmena od urednika:
Momci da vas pitam nesto. Na neku manju povrsinu posejane psenice gde nisam bacio NPK jer sam bio polomio ruku a otac ne zna da barata sa ciklonom pa nije hteo da baci,a eto ga stoji u garazi. Pa se razmisljam da sad kad malo podmrzne da razbacam to po psenici,da li ima neke efekte ili da ne diram nista. Nekako ne volim useve gde ne bacim djubre?
 
Od juce sa trovanja glodara.
2uduald.jpg
szkj1k.jpg
 
@mbranko
Tek sada sam video tvoj post. Napisi nam jos malo kako je kod njih bas me zanima. Ili ako neces da spamujes temu mozes i na pp.:ppozdrav:
 
Kod nas ima pšenice koja nije nikla još uvek (nije moja). Stvarno me zanima šta će biti sa njom i kada će uopšte nići.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh