Prskalice

Hvala ti na savetu, mislim da nemam kad za ovu godinu vremenski i finansijski.
Jedva sam nasao original plasticna sita ona nikad nisu zacepljivala kao zicana u bojama, ovo su obicna crna dugacka.
 
Ove godine planiram da prvi put prskam sa Massey Fergusonom, on ima uključivanje/isključivanje kardana na dugme. Pošto mi je prskalica stara ne znam da li da budzim nešto sa elektromagnetnim ventilima da bih uključivao/isključivao grane iz kabine ili mogu jednostavno na krajeve njive da gasim kardan? Da li to šteti nečemu… pumpi?
 
Imam dvije Agromehanike AGS 6oo i AGS 1500. Obje imaju grane 12 metara. Zbog kapije ne mogu stavit grane 15 m (premda ih imam) jer su one u bazi 3 m, a kapija je nešto uža. Nakon kupnje Dondera 2500 razmišljam o produženju krajeva grana, sa svake strane po 1,5 tako da dobijem zahvat 15 m. Vidio sam da su neki članovi postavljali slike produžetaka koje su oni radili, ali tih slika više nema. Ako netko ima slike molio bi da ih postavi pa da ih prokomentiramo.
 
Kupio si ih posebno? Znaš li možda cenu?
Ne, kupio ih sa AGS 1500. Nakon toga uzeo neispravnu AGS 600 i stavio grane 12 m (prethodno ih potpuno obnovio kao i cijelu vučenu prskalicu) na tu vučenu. Grane 15 m stoje pod šupom. Naknadno uzeo polovnu AGS 600 12 m za rezervu (i povrće).

@Matic: Dukej mi je poslao slike i video, ali to su grane MY, a kod mene su MRX, što je sasvim druga priča za proširit.
 
Znam to ali možda može da pomogne kod inspiracije.Takođe sam se nosio mišlju da proširim MRX grane od 12m dodavanjem po 1,5m na svaki kraj ali to će verovatno ostati u mislima pošto radim sa autopilotom pa mi je svejedno.
 
Ne, ja se teško rastajem od željeza. 🙂

Bili majstori kod komsije na skeli na kući nešto radili i vide sve iza kod mene u avliji. Išla žena iza i pita nju jedan jel bi muž možda prodao stari disk (stoje na gamari nabacani) od tanjurače? Kaže ona: Ma kakvi, on ništa ne prodaje, samo dovlači kući. 😂
 
Ajd još malo OFF.

Stavljali majstori kod nas kocku u prednju avliju, a iza rušili stare šupe i "željezo" bilo razbacano svuda, drnde di oš. Kapija bila otvorena i naiđe jedan čokoladni pa pita jel ima šta za njega? Reko nema, možemo se samo mjenjat, ako imaš nešto meni zanimljivo u kamionu. Zagledo se (😳), okrenio i ošo. 😂
 
Može da se snima serija kod vas, kao skupljači svega i svačega od metala.
I ja ću još malo u off...
I ne samo od metala nego i od drveta. Imamo roljku, stolarski šraftuk i komplet alata, imali smo i sonca ali su istrulila nažalost, gik za konja, drveno korito... Imali smo dve konjske sejalice za žito (jedna još odoleva zubu vremena), jednu za kukuruz (valjda je u životu), jedan ručni rad rasipača u trake, špartač, drljaču propelerku.... A od sitnih stvari to ni ne znam šta sve ima. Od registarske tablice za bicikl iz 1932 (mislim), svinjarske trube,ono za kljukanje gusaka, ključa za seno.... ma, čokoladnima bi krenula vodica na usta da ovo vide. Njima je to otpad, meni su to neke uspomene. Mislio sam zvati Boru Otića, čak smo i pričali kada je bio u selu i nešto snimao, međutim nisam. To bi prvo trebalo skupiti na jedno ili dva mesta, očistiti od prašine.... A to nema ko da uradi. Vremena nemam, živaca još manje...
 
Planiram da sredim malo prskalicu, bure je 1000l Rau koje ću da ofarbam, naručio sam 12m grane iz Padine, pumpa je Comet 105l.
Koliko sam razumeo ovog iz Padine grane imaju 3 sekcije, pa bih uzeo i nov razvodnik… Koji mi preporučujete? Vidim ima Rau, Morava, Agromehanika… deluju isto, a cene različite, neki imaju i filter dole.
Evo na slici se vidi trenutno kako je… ja imam izlaz za dve sekcije… i jedno crevo koje ide nazad u bure pored mešača.
Ne znam sa koliko sekcija mi onda treba razvodnik? Sa 4? Ako ću tri na grane i jedan na taj povratni u prskalicu?
 
Poslednja izmena:
Uzimas razvodnik sa onoliko sekcija koliko ti imaju grane.Povrat u bure treba da ima na 2 creva,jedan je mesac glavni a drugi je bese visak sa ventila na razvodniku,mislim da tako ide,no nije ni isto na svakoj prskalici.Sa tom pumpom i tim granama,mesac ti moze uvek raditi,i treba raditi,dok prskas po njivi.
 
E taj višak sa ventila što kažeš… taj me buni… jer kako sam gledao razvodnike ako uzmem sa tri sekcije ne znam gde bi išlo to drugo crevo za povrat u bure.
 
@phantpm zar nije ovo Metalogradnja Vrbas? Ovakva je i moja.
Krila od 12m se uglavnom dele na 3 sekcije. Sredina, leva i desna strana, ali što više sekcija to bolje. A što se tiče razvodnika, moja topla preporuka je original Agromehanikin sa filterom i slavinama za konstantni pritisak, eventualno Agromehanikin bez slavina ali sa filterom. Nije loš ni poljski biardzki, takođe sa filterom i slavinama, pa uzmi i njega u razmatranje (ja sam takvog stavio).
Agromehanika 1) https://www.bestcoprodavnica.com/product--regulator-za-prskanje-pr3-bf-3-1
Agromehanika 2) https://www.bestcoprodavnica.com/product--regulator-za-prskanje-pr3-cf-4
Biardzky https://www.njuskalo.hr/dijelovi-za-traktore/regulator-3-ventila-biardzki-prskalice-oglas-27094371 (imaš ih u Subotici npr)
 
@phantpm To ti bolje moze objasniti neko ko vec ima takve prskalice,tj sa tim razvodnicima,ja nemam.Na mojoj prskalici je to skroz drugacije.Koliko sam video na netu,ima i takvih razvodnika kao sto si i ti objasnio,jedna sekcija je uvek za mesac izgleda,a ostale idu na grane nazad,ali uvek i ima preliv,tj visak sa ventila u bure,za to je posebno crevo.
 
Nazad
Vrh