Protestna vožnja traktorima.

Da li ste verovali da ćemo uspeti ?

  • Da

    Glasovi: 248 69,1%
  • Ne

    Glasovi: 111 30,9%

  • Ukupno glasača
    359
Ako sam dobro razumeo sinovi se bave iskljucivo poljoprivredom?
 
Polako polako,to je nekadašnji maxim zemlje od kojeg su živele porodice i školovali decu po fakultetima i recimo kupovao se traktor i golf 2-ka.Evo ti jedan primer N.Žednik selo nadomak Subotice,nekada je svaka kuća imala po nekoliko svinja i nekoliko krava i živelo se i radilo predavali mleko i moglo se.Danas ceo NŽ nema toliko stoke kao nekad u jednoj ulici ( znam ujak mi bio veterinar u selu).Sve ostalo otišlo gore jedino pp proizvod ostao na niskim cenama.Nema više pariteta... zašto se ne teži da se sada omogući ljudima maximum od 50 ili 100 ha?Alavost mnogih će nas uništiti i mnogi od tih alavih ni nisu u stanju da zglavno urade tu zemlju itd itd itd itd
Da nekad pola Žednika radilo u Agrokombinatu,koliko su privatnih njiva poorali o trošku države samo jedan bivši direktor"Ravnice" zna.
Taj model bio skoro u svakom selu nažalost
 
Ništa lično,na tvoj rezime "moglo se",samo uzeto kao primer, samo sam se nadovezao na to pod kojim uslovima se moglo,preslikano u celoj državi u celom društvu.
 
Ako sam dobro shvatio ovaj predlog da ja kao neko ko je zaposlen u firmi mogu biti profesionalni poljoprivrednik i da pri tom plaćam neki paušal od poreza i da pored mojih svih odvajanja za PIO i zdravstveno moram još jedan deo za PIO da plaćam. Ajde da nekako mogu da shvatim za ovaj paušal. Od svih živih poreza se puni budžet i iz toga se posle daju subvencije. Ali što bih 2x plaćao PIO. A sigurno mi to neće sutra uvećati moju penziju. Očigledno da ova država (i pre i sada - bez obzira koje na vlasti) nikako ne vodi računa o poljoprivrednicima. I kad su subvencije "žutih" bile daleko veće nego ove sada i tada je bilo raznog ucenjivanja i sa gorivom, djubrenjem, premijama, otkupnim cenama za naše proizvode. Uvek kažu da je to berzanska roba i da na cenu utiče tržište a da Vlada to ne može da kontroliše. Mislim da ovde treba izmeniti iz osnova samu registraciju. Dakle ako ja obrađujem zemlju, bilo to 1ha ili 1000 ha, ja treba da dobijem subvenciju za to (ovde msl na fizička lica) i to da bude odmah. Ali zato ne može da se sva zemlja koja se obradjuje registruje na svu užu i širu rodbinu i familiju. Pa onda iz 1 kuće imamo 10 gazdinstava. Dalje treba da sve subvencije se isplaćuju u tekućem mesecu kad su i predati zahtevi, a ne da se čekaju najmanje 6 meseci pa ide i do 2 godine (katastrova). Onda je lako da se ova država hvali punim budžetom kada ne izvršava svoje obaveze redovno. Nego pare koje su za poljoprivredu se okrenu nekoliko puta pa se onda isplaćuju na kašičicu. Dalje mora da se svake godine u budžetu ispuni Ustavom određenih min 5% za agrar. Samo se sabere i oduzme koliko poljprivrednici doprinesu ovom budžetu i deviznim rezervama zemlji i podvuče se crta i onda na osnovu toga odredi koliki je budžet za agrar. A ko hoće da se bavi poljoprivredom neka mu se omogući. Nema tu uslovljavanja. Takođe svi koji imaju zemlju u svom vlasništu a ne obrađuju tu istu zemlju nego je daju drugima u zakup oni ne mogu da imaju subvenciju. A to se od sela do sela lako proveri. Svi sve znaju.
Naravno da ovde napomenem da ne bi bilo zabune. Mene politika ne interesuje i NIKAD nisam bio član neke partije, stranke ili čega sličnog.
 
Odlično si ti ovo sročio ali 100+ žele baš da plaćaš PIO preko poljoprivrede i još taj paušal i onda si profesionalac.U suprotnom ne dobijaš subvencije.Tako da tvojim odustajanjem ovi sa 100+ očekuju subvencije na svu zemlju.To je Dragin svojevremeno uradio i zato ga neki zovu najboljim ministrom.Naravno,gazdinstva su prebacivali i na rodbinu i na komšije.I naravno da će nam sada poljoprivreda biti u bunaru,jednim delom zahvaljujući "snalaženju"....
 
Samo ovde nisu naveli šta će biti osnovica za obračun za taj PIO fond. Onda ovi sa 100+ će plaćati za taj isti PIO preko 100 hiljada mesečno. Jer će se preko knjigovodstva koje vode imati iskazan prihod odnosno platu na koju će se primenjivati stopa. A kako kažeš da zbog "snalaženja" i jeeste ovako, odnosno da zaje..š državu ovako ispadne još gore.
 
 
Naravno da je ovo bilo za očekivati.Puj pik-ne važi.Nije to prvi put.To su sve samo protesti nisu-ako su doneli takvu odluku.Daljim insistiranjem na ispunjenju uslova bi ugrozio stranku na vlasti.Posle izbora nam cena đubriva neće toliko biti bitna za ovu setvenu sezonu kao i cena nafte za setvu.Najavljen je uvoz mleka već a mesa imamo u izobilju.Posle se ljudi pitaju-zašto ne ići na proteste.Evo vam odgovora-samo se kapiteni menjaju.Da se protesti odrađuju kako treba-odavno bi se znao položaj seljaka u Srbiji.A ovo je sistem kuvane žabe i vidim da uspeva.Važni su nam i putevi i bolnice sa najsavremenijom opremom a standard nam od 300E prosek...Ali zar ne bi trebalo uložiti u poljoprivredu da bi nam ona još bolje vratila-pa kada malo stanemo na noge krenemo na puteve,bolnice Ovako se ukucavaju zadnji ekseri u sanduk zvani-stočarstvo a zatim i ostali dolaze na red.Ko sme sada da ode da pita pošto je seme i špekcije,za naftu znamo a da ostane normalan,
 
Po svemu sudeći ljudi su zadovoljni sa subvencijama, sa cenom nafte, veštaka... Ljudi su zabrinuti hoće li uspeti nabaviti ureju ili ne, više cena nije ni bitna. A ministar se igra sa nama ko beba sa zvečkom
 
Nazad
Vrh