Protestna vožnja traktorima.

Da li ste verovali da ćemo uspeti ?

  • Da

    Glasovi: 248 68,9%
  • Ne

    Glasovi: 112 31,1%

  • Ukupno glasača
    360
Evo u Banja Luci upravo se postavili
198dfbb8f550ad8bc78ca64c553c4da1.jpg


639671adb6687f19970f473af4c1aef8.jpg


7aeeabe495728d1130b0272d02f5b2bd.jpg
 
Bice lepa novogodisnja zurka. Bar niko nece moci da im zameri sto jedu i piju na protestu, sto je ovde cesta zamerka.
 
Pa nema neke poljoprivrede na Banjaluckoj opstini, ova ekipa je uglavnom sa Manjace a to je planina gde su male parcele, ima nesto boljeg terena prema Prijedoru ali i tu nisu velike povrsine
 
Da ja vama kažem nešto, možda to sa adresama i nije tako loše. Eto meni razloga da se prijavim kod komšinice na njenu adresu, a pošto će ići i neke inspekcije to da provere, znači da se tamo mora malo duže biti, mislim i spavati. Ako se žena pobuni, kažem da je to za dobrobit naših sinova i odmah će pristati, ljubi ih majka. A ja ću se u stvari žrtvovati i podneti najveći teret tog procesa. Živela ministarka1
 
Da pričam i filozofiram, kao ona, to mogu celu noć ali za nešto drugo, e tu već trebate vi mlađi, što jest, jest. Naradio sam se ja dosta. ;)
 
Министарка је дала новогодишњи интервју Блицу. Углавном све је познато али овај део мислим да није спомињан:

Predložili smo podsetiću, da pored 18.000 dinara po hektaru, koje idu već u isplatu zaključeno sa krajem prvog kvartala, da se novi javni poziv raspiše u junu, kako bi obuhvatio celu poljoprivrednu sezonu od oktobra 2023. do aprila 2024. i da svi proizvođači koji su koristili sertifikovano seme dobiju dodatnih 17.000 dinara po hektaru.

У интервјуу је доста говорено о скоро потписаном споразуму о слободној трговини са Кином. Занимљиво ми је оно што каже на крају, оставићу и пар пасуса који претходе ради контекста:

Jako puno je zainteresovanih za ulaganje u našu poljoprivredu, naročito otkako je potpisan sporazum sa Kinom.

Strancima je jasno šta to znači, dok smo mi, čini mi se, još nepoverljivi. Govorim našim poljoprivrednicima da se za to spremaju, jer je to sadašnjost. Ojačavajte se, širite svoje kapacitete proizvodnje, biće vam potrebno.

Svakodnevno dobijam po nekoliko upita. Stranci traže zemlju, traže gde mogu da otvore farme, znaju da mogu samo pod srpskim brendom da izvezu u Kinu, a to oni neće da propuste.

Mi međutim, imamo problem što nemamo dovoljno obradive zemlje i moraćemo sada da se pozabavimo zaparloženim parcelama, zemljom koja se godinama nije koristila.

Stavićemo i veći akcenat na pravno imovinski deo kako bi se iskoristio svaki pedalj ove zemlje.
 
Pa zar treba strancima da se daje zemlja?? Davati im da otvaraju farme automatski znaci davati im i zemlju. Setimo se samo Tenisa i 3000ha koji su trebali da mu pripadnu. Sreca pa je propao taj posao. Sta mislite da li bi tovljenici bili 280-350 dinara da su tog monstruma pustili u Srbiju??
 
Укратко све припреме за колонију и извлачење свих могућих ресурса. Не могу а да не напишем још ћете комунизам по добру спомињати.
Кад ови искористе сваки педаљ земље... Осећам неки закон где ћеш као власник обрадиве земље имати неколико могућности:
Обрађивати,
Издати у закуп преко уговора(под морање)
Или ће вам држава наметнути решење.
И све то по европским прописима и стандардима....
 
Већ је пре короне био нацрт Закона по коме би земља морала да се изда ако се не ради. Преносим цитат из анализе тог нацрта:

Intencija zakonodavca jeste da se poljoprivredno zemljište zaista i koristi za poljoprivrednu proizvodnju, pa je s tim u vezi uneta novina kojom je predviđeno da, ukoliko vlasnik obradivog poljoprivrednog zemljišta u privatnoj ili zadružnoj svojini nije u mogućnosti da održava poljoprivredno zemljište pogodnim za poljoprivrednu proizvodnju, odnosno da poljoprivredno zemljište koristi za poljoprivrednu proizvodnju, isti je dužan da takvo zemljište da u zakup ili da na drugi način obezbedi izvršenje obaveze. Ukoliko vlasnik to nije u mogućnosti, dužan je da o tome obavesti Fond najkasnije do 31. decembra tekuće godine za narednu godinu. Obaveštenje treba da sadrži podatke o površini katastarske parcele, katastarskoj opštini i području jedinice lokalne samouprave na kojoj se nalazi to zemljište.

Ako vlasnik ne postupi na propisan način, organ nadležan za utvrđivanje i naplatu poreza na imovinu utvrdiće i naplatiti vlasniku za predmetno poljoprivredno zemljište petostruki iznos poreza na imovinu sve dok vlasnik ne izvrši obavezu.

Ukoliko vlasnik dostavi obaveštenje u predviđenom roku, organ nadležan za utvrđivanje i naplatu poreza na imovinu utvrdiće i naplatiti vlasniku za predmetno poljoprivredno zemljište trostruki iznos poreza na imovinu sve dok se poljoprivredno zemljište ne počne koristiti za poljoprivrednu proizvodnju, odnosno dok se ne počne održavati pogodnim za poljoprivrednu proizvodnju.

Kada Fond primi obaveštenje, preduzima mere da se i bez pristanka vlasnika obradivo poljoprivredno zemljište iz obaveštenja da u zakup u skladu sa propisima kojima je uređeno davanje u zakup državnog zemljišta i to po početnoj ceni od 0 dinara.

Fond može dati u zakup po početnoj ceni od 0 dinara bez pristanka vlasnika takvog zemljišta i poljoprivredno zemljište za koje nije primio obaveštenje vlasnika, ukoliko prethodno utvrdi da se ne koristi za poljoprivrednu proizvodnju ili ne održava pogodnim za poljoprivrednu proizvodnju. Poljoprivredno zemljište može se dati u zakup na period od najviše pet godina, a sredstva od zakupa Fond će uplatiti na račun vlasnika po odbitku troškova koje je Fond imao u ovom postupku.

Vlasniku poljoprivrednog zemljišta iz ovog člana može se na njegov pisani zahtev vratiti poljoprivredno zemljište i pre isteka ugovorenog roka, ali ne pre isteka tekuće agroekonomske godine ukoliko je zemljište predmet zakupa.
(Фонд је нови државни орган који би се направио.)
 
Nazad
Vrh