Protesti malinara 2020 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Sava Savic

Kad je to neko od proizvodjaca rekao da maline ima? Druga strana isto nikad nije rekla da maline nema, nista sto vec nismo videli. Placala se malina toliko koliko je mogla vodeci racuna da se bude konkurentno na trzistu i opet pojedine hladnjace propadose... Eto kod vas bas jedan veliki iz vaseg kraja propade....
 
Evropska agencija za bezbednost hrane ukinula uredbu kojom se malina iz Srbije obavezno testira na noro virus, mogu da kazem da takva odluka nagovestava deficit smrznute maline na EU trzistu i dobre cene proizvodjacima maline u Srbiji., Odluka je pala cena se mora platiti dobro, mada sa druge strane nas unutrasnji lobi ce raditi na tome da se cena kontrolise, posto maline nema , a i godina koja nam dolazi ne obecava po povrsinama i po kolicinama bice problematicno , bice vise nego zanimljivo svima osim proizvodjacima.Ocekujem godinu gde ce proizvodjacima maline bez da se ista pitaju cena svakodnevno povecavati do kraja berbe.
 
@Sava Savic

Kad je to neko od proizvodjaca rekao da maline ima? Druga strana isto nikad nije rekla da maline nema, nista sto vec nismo videli. Placala se malina toliko koliko je mogla vodeci racuna da se bude konkurentno na trzistu i opet pojedine hladnjace propadose... Eto kod vas bas jedan veliki iz vaseg kraja propade....
Hladnjača nije propala nijedna samo se prave nove a stare šire ali tebi u glavu je nešto propalo otkači se više sa ovog foruma idi radi nešto korisno čuvaj ovce kod nekog to je tražen poso za drugo i nisi.
 
Malinu moze da spasi samo to da izbori budu posle berbe. To je najbitnija stvar za dobru cenu.

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока
 
Maline nema i to je cinjenica.
Pored smanjenja zasada usled visegodisnje pljacke od strane hlladnjacara, ova godina ce doneti smanjeni rod zbog ocajnog stanja u malinjacima uzrokovanog losim vremenskim uslovima prosle godine.
Slobodno obidjite malinjake u svojim krajevima, i videcete u kakvom su ocajnom stanju.
Sada mogu da je plate koliko hoce, ali je kraj malinarstva u Srbiji veoma izvestan.

Ako opljackaju i kupinare ponovo ove godine, onda ce od sledece godine konacno moci da krenu sa tovnim pilicima u svojim skupocenim hladnjacama.

Iskreno, seljak ce se snaci i bez kupine i maline a hladnjacari koji su navikli na pljacku i ziveli kao bubreg u loju na racun proizvodjaca, njih bih bas voleo da vidim kada seljak prestane da proizvodi pa vise nemaju sta da mu pokradu! I svakom lopovluku dodje kraj, nekad nema sta vise da se pokrade, tako da ce doci kraj i svemu tome, a seljak ce se vec snaci, u to ne sumnjam!
 
Malinu moze da spasi samo to da izbori budu posle berbe. To je najbitnija stvar za dobru cenu.

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока
Sve su šanse da pre berbe sigurno neće a to su dobri izgledi za dobru cenu(ako u međuvremenu ne propadnu sve hladnjače😂)
 
[/QUOTE]
Malinu moze da spasi samo to da izbori budu posle berbe. To je najbitnija stvar za dobru cenu.

Послато са Mi A2 Lite помоћу Тапатока

Nemojte molim vas pisati besmislice da se ne izrazim drugacije... Kakve veze imaju izbori sa cenom maline i kad su to pa imali??? Kao drzava ce privatnim firmama da naredi koliko neko da plati malinu da bi narod bio zadovoljan, ko u ovo moze da poveruje i da li nam uopste treba takva drzava sve da je ovo i tacno.... Dok su zadruge bile mozda je moglo nesto po tom pitanju jos i da se uradi, ali zadruga odavno nema, jer kako su radili tako su i zavrsili... Lako je raditi kad znate da sta god bude neko drugi ce minus pokriti, sa privatnim firmama toga nema....
 
Teško da ga oteraš odavde.
Čovjek je fenomen.Kad ga pljuneš ko da ga pohvalio.
Ovde se '' pljuje'' svako ko ima drugacije misljenje od onog "uobicajnog" narodnog, tipa cuo u kafani reko Pera, Mika ili Zika sto radi tu i tu za toga i toga... A i ne zelim da pojedincima prepustim to pravo da samo oni rade, samo se oni muce, samo oni znaju koliko je tesko proizvesti malinu itd itd. Pisao sam o tome, jako dobro poznajem proces proizvodnje i prerade, tako da razumem tezinu i onoga dok bere na +40 i onoga sto vozi viljuskar na - 20 a razumem i onoga sto lomi prste da li neki ugovor da potpise ili ne potpise...
Svaka karika nosi odredjene probleme i tezinu samoga posla.
 
Ovde se '' pljuje'' svako ko ima drugacije misljenje od onog "uobicajnog" narodnog, tipa cuo u kafani reko Pera, Mika ili Zika sto radi tu i tu za toga i toga... A i ne zelim da pojedincima prepustim to pravo da samo oni rade, samo se oni muce, samo oni znaju koliko je tesko proizvesti malinu itd itd. Pisao sam o tome, jako dobro poznajem proces proizvodnje i prerade, tako da razumem tezinu i onoga dok bere na +40 i onoga sto vozi viljuskar na - 20 a razumem i onoga sto lomi prste da li neki ugovor da potpise ili ne potpise...
Svaka karika nosi odredjene probleme i tezinu samoga posla.
U Lazu Lazarević hitno dez uputa.
 

....................................................... ali zadruga odavno nema, jer kako su radili tako su i zavrsili...................................................
[/QUOTE]

Ako bi ste mogli ( u kracim crtama ) da nam objasnite kako i zasto su " zavrsile " zadruge ?

p. s Primetio sam da nekako svake god. u ovo vreme na sve strane pljuste tekstovi kako se od voca moze pristojno

ziveti u Srbiji https://bif.rs/2020/04/koje-se-voce...campaign=koje-se-voce-isplati-gajiti-u-srbiji ,
Prema procenama stručnjaka jedna porodica u Srbiji može pristojno da živi od dva hektara borovnice, 2,5 do tri hektara jagoda i trešanja, 3,5 do četiri hektara malina. Takođe, ako recimo zasadi kupine, jabuke i kruške na pet hektara, ili orah, lesku, višnju, šljivu ili breskvu na površini od 10 hektara.
 
Poslednja izmena:

Ako bi ste mogli ( u kracim crtama ) da nam objasnite kako i zasto su " zavrsile " zadruge ?

p. s Primetio sam da nekako svake god. u ovo vreme na sve strane pljuste tekstovi kako se od voca moze pristojno

ziveti u Srbiji https://bif.rs/2020/04/koje-se-voce...campaign=koje-se-voce-isplati-gajiti-u-srbiji ,
[/QUOTE]
Kako su radile? Bile su tu da cuvaju socijalni mir, nije se vodilo racuna da li ce da budu profitabilne ili ne jer se znalo da je drzava uvek tu kada novca ponestane. Preveliki broj radnika uz jako los odnos administracije i proizvodnih radnika uz rukovodice koji su voleli da ponesto '' sklone'' sa strane i krajnji rezultat je morao biti stecaj pre ili kasnije.

Da su zadruge jos ostale nama bi i privatni sektor propao jer sa njima niko nije mogao na trzistu da se takmici jer njima profit nije ni bio cilj vec da kroz dobru cenu narod bude zadovoljan a sto veci broj radnika u firmi zaposlen. Mogao bih do sutra da pisem kako su pojedinci na skupstini svoj glas prodavali za '' tepsiju ribe'' (nekome se zaposli sin, cerka, ili se zatvori jedno oko tamo gde treba). Zato ja predlazem profesionalno udruzenje gde ce svako morati deo svog novca da ulozi jer sve ono sto nije nase mi ne postujemo,nemamo razvijenu kolektivnu svest. Samo sa svojim novcem i jasnim pravilima igre mogu se stvoriti trzisno odrzive zadruge tj kooperative (po ugledu na Italiju) . Sve ostalo je prodavanje magle i trosenje drzavnog novca sto se videlo vise puta u praksi.
 
Poslednja izmena:
Ako bi ste mogli ( u kracim crtama ) da nam objasnite kako i zasto su " zavrsile " zadruge ?

p. s Primetio sam da nekako svake god. u ovo vreme na sve strane pljuste tekstovi kako se od voca moze pristojno

ziveti u Srbiji https://bif.rs/2020/04/koje-se-voce...campaign=koje-se-voce-isplati-gajiti-u-srbiji ,
Kako su radile? Bile su tu da cuvaju socijalni mir, nije se vodilo racuna da li ce da budu profitabilne ili ne jer se znalo da je drzava uvek tu kada novca ponestane. Preveliki broj radnika uz jako los odnos administracije i proizvodnih radnika uz rukovodice koji su voleli da ponesto '' sklone'' sa strane i krajnji rezultat je morao biti stecaj pre ili kasnije.

Da su zadruge jos ostale nama bi i privatni sektor propao jer sa njima niko nije mogao na trzistu da se takmici jer njima profit nije ni bio cilj vec da kroz dobru cenu narod bude zadovoljan a sto veci broj radnika u firmi zaposlen. Mogao bih do sutra da pisem kako su pojedinci na skupstini svoj glas prodavali za '' tepsiju ribe'' (nekome se zaposli sin, cerka, ili se zatvori jedno oko tamo gde treba). Zato ja predlazem profesionalno udruzenje gde ce svako morati deo svog novca da ulozi jer sve ono sto nije nase mi ne postujemo,nemamo razvijenu kolektivnu svest. Samo sa svojim novcem i jasnim pravilima igre mogu se stvoriti trzisno odrzive zadruge tj kooperative (po ugledu na Italiju) . Sve ostalo je prodavanje magle i trosenje drzavnog novca sto se videlo vise puta u praksi.
[/QUOTE]
Zato ja predlazem profesionalno udruzenje gde ce svako morati deo svog novca da ulozi jer sve ono sto nije nase mi ne postujemo,nemamo razvijenu kolektivnu svest.

Evo u ovoj recenici si rekao sve zato i trebamo da se otrgnemo od hladnjacara i da ih posaljemo na smetliste istorije, zato sto ne postuju nas rad, ne postuju nista sto nije njihovo, unistavaju seljaka, upravo to i jeste razlog zbog koga treba radikalno da se resi ovo, ili da se prestane sa uzgojem ili da se otrgnemo tako sto cemo se udruziti u zadruge, kooperative, nazovite kako god zelite, sustina je ista.
 
Na poslednjih pet strana samo je dobra opaska da će cena maline biti dobra ako izbori budu nakon berbe. Ostalo sve u fazonu trla baba lan.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh