Protesti malinara 2019 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

@cunami

Sve je to posledica trzista... Ja kada sam pisao da trziste sve regulise vecina se smejala... Povecavanje i smanjivanje povrsina pod malinom je ciklicna pojava a posledica je reakcije sa trzista. Manja ponuda robe znacice i vecu cenu uz uslov da se i globalno ponuda maline smanji. Gde i ko sve potrosi malinu? Malina zamrznuta ima preko hiljadu raznih primena npr proizvodnja marmelade, soka, dzema, kozmetike, konditorska industrija, pekarstvo i poslasticarstvo, vocni koncentrati, supermarketi, primera ima beskrajno... To je i razlog zbog koga ova proizvodnja ima buducnost.... To sada mnogima zvuci nerealno, ali 2-3godine lose ne znace da je ceo posao izgubio smisao, to se desava i u drugim sektorima da se trziste zasiti i da treba vreme da prodje dok se stvari ne dovedu u normalu. Oni koji rade dugorocno i koji tako raisljaju i planiraju, oni ce je i dalje raditi, oni koji koji nemaju iskustva u poslu i oni koji su mislili da se u malinarstvu vrzo zaradjuje novac oni ce proizvodnju napustiti. Moj savet, sada treba podizati zasade kada vecina resi da izadje
 
Onaj ko zivi iskljucio od te maline nema teorije da prezivi 2-3 lose godine da se razumemo
 
Navodim primer recimo da je malina meni isplacena ove 2018 godine 0.8 eur, evo vidim izvezena 1,81euro.
Pametnom dosta
malinaizvoz.png
 
@cunami

Opet statistika... Statistika gde ne znamo sta je sve u nju uslo... Ne kaze da li je u pitanju sveza, zamrznuta ili cak pothladjena malina... Vi profit racunate neka tamo prodajna cena - koliko je vama placena... Nigde troskovi, nigde razlicite kategorije, vec sva se malina zamrzne i prodaje u najboljem rolend kvalitetu... Posle svega drago mi je da ste izasli iz posla sa malinom jer se u isti nista ne razumete.
 
Odlicno druze sve si mi objasnio, oci si mi otvorio , i zato sam ne izasao nego pobegao iz malinarstva.Lepo si objasnio perspektivu da malinari moraju proizvoditi malinu po najskupljoj hemiji , djubrivu , gorivu, ceni branja, najmanjim subvencijama a isti proizvod prodavati na svetskoj pijaci sa konkurencijom koja ima daleko nize inpute svega.Naravno da ce pametni pobeci a ostali propasti ili biti robovi .
 
Neverovatno... Pa zbog ovakvih ljudi kao clan Cunami i jos nekih clanova foruma mnogi od nas koji smo kasnije krenuli sa malinama smo bas zbog njih i njihovih nesebicnih saveta i komentara delom i usli u ovu pricu (procitati radovi u malinjaku od pocetka) i imali rod i do 5-6kg po duznom metru.
I posle 20 godina pojavi se ... (sta reci a da nije vulgarno) i kaze coveku da se ne razume u posao i da mu je drago sto je izasao iz posla. Pa ako se on ne razume u proizvodnju maline onda jbg...
Sta reci...
 
Hunter99
" malinari moraju proizvoditi malinu po najskupljoj hemiji , djubrivu , gorivu, ceni branja, najmanjim subvencijama a isti proizvod prodavati na svetskoj pijaci sa konkurencijom koja ima daleko nize inpute svega "

Sta tebi druze nije jasno iz ovo gore navedenog? jel treba nesto da se nacrta mozda ?
 
Hunter99
" malinari moraju proizvoditi malinu po najskupljoj hemiji , djubrivu , gorivu, ceni branja, najmanjim subvencijama a isti proizvod prodavati na svetskoj pijaci sa konkurencijom koja ima daleko nize inpute svega "

Sta tebi druze nije jasno iz ovo gore navedenog? jel treba nesto da se nacrta mozda ?
Ama meni je sve jasno i 100% si u pravu, ali nije jasno ovom poznavaocu pa likuje kad neko izadje iz posla. Njemu sam se obratio a licno mi je krivo kad dobri proizvodjaci izadju iz posla, bilo kog, iako su opravdani razlozi. Tebe razumem ali
ne mogu njega da razumem, pre je jednom clanu koji je isto izneo samo cinjenice rekao da "leci frustracije" a sada tebi ovo. Muka do oka a on ko povarena ploca, daje resenja koja niko ne trazi, misljenja takodje i gura prst u oko svima nama koji se lomimo da li da povadimo ili ne... Muku moju i muku moje dece....
Ocigledno nisi me razumeo.
Mozda da nacrtam ja tebi?
 
Hunter99
Moja greska druze izvini ja sam pogresno sam razumeo tvoje pisanje.A sto se tice neznam vec koliko je nikova promenio doticni,ali da ih ima sada i dvadeset ne mogu vratiti proizvodnju malina u ozbiljno kao sto je nekada bilo.
 
Ma sve ok, video sam da me nisi ukapirao, nisi mozda procitao prethodne postove moje sa tim... stvorom. Bilo mi je strasno krivo kad si rekao da prekidas sa malinom, Ti si mozda zaboravio ali sa pocetka teme Radovi u malinjaku tvoji postovi pa zoki sef itd su meni (a verujem i mnogim drugima koji su umeli da slusaju) pomogli da bez mnogo pitanja, napravim rezultat izmedju 5 i 6 kg po metru duznom roda na 1000 MNV iz godine u godinu, Veoma cenim znanje i savete koji su napisani na ovom forumu od strane ljudi koji znaju svoj posao ma koji posao bio. Veruj mi druze postovanje do neba jer ja ovaj forum pratim od pocetka i znam ko je ko, ali ne mogu da podnesem jalova mudrovanja od kojekakvih mudrosera. >Covek zivi da mu neko kaze na FORUMU da je u pravu. Malo oduzih ali da sam danas oduzio Ti bi me shvatio. Pozdrav, hvala i mnogo uspeha u narednom poslu koji budes radio. Svako dobro.
 
Neverovatno... Pa zbog ovakvih ljudi kao clan Cunami i jos nekih clanova foruma mnogi od nas koji smo kasnije krenuli sa malinama smo bas zbog njih i njihovih nesebicnih saveta i komentara delom i usli u ovu pricu (procitati radovi u malinjaku od pocetka) i imali rod i do 5-6kg po duznom metru.
I posle 20 godina pojavi se ... (sta reci a da nije vulgarno) i kaze coveku da se ne razume u posao i da mu je drago sto je izasao iz posla. Pa ako se on ne razume u proizvodnju maline onda jbg...
Sta reci...
A sta da napisem posle ovakve izjave:

Navodim primer recimo da je malina meni isplacena ove 2018 godine 0.8 eur, evo vidim izvezena 1,81euro.

?????

Nisam napisao da je los proizvodjac, ali druge stvari ne zna, ne razume se.

Jedno je proizvoditi a sasvim drugo nesto prodati. Hajde da svako uradi svoj deo posla najbolje sto moze.
 
Hunter99
" malinari moraju proizvoditi malinu po najskupljoj hemiji , djubrivu , gorivu, ceni branja, najmanjim subvencijama a isti proizvod prodavati na svetskoj pijaci sa konkurencijom koja ima daleko nize inpute svega "

Sta tebi druze nije jasno iz ovo gore navedenog? jel treba nesto da se nacrta mozda ?
Ko odredjuje cenu inputa? Ako drzava tu moze da pomogne onda eto resenja...
 
Hunter99
Moja greska druze izvini ja sam pogresno sam razumeo tvoje pisanje.A sto se tice neznam vec koliko je nikova promenio doticni,ali da ih ima sada i dvadeset ne mogu vratiti proizvodnju malina u ozbiljno kao sto je nekada bilo.
Ko kaze da nesto treba da se vrati? Triste ce sve regulisati ako vec drzava nece ili ne moze subvencijama da pomogne proizvodnju kada ista upadne u krizu usled velike svetske proizvodnje.
 
Ama meni je sve jasno i 100% si u pravu, ali nije jasno ovom poznavaocu pa likuje kad neko izadje iz posla. Njemu sam se obratio a licno mi je krivo kad dobri proizvodjaci izadju iz posla, bilo kog, iako su opravdani razlozi. Tebe razumem ali
ne mogu njega da razumem, pre je jednom clanu koji je isto izneo samo cinjenice rekao da "leci frustracije" a sada tebi ovo. Muka do oka a on ko povarena ploca, daje resenja koja niko ne trazi, misljenja takodje i gura prst u oko svima nama koji se lomimo da li da povadimo ili ne... Muku moju i muku moje dece....
Ocigledno nisi me razumeo.
Mozda da nacrtam ja tebi?

Svima je muka, nemojte da mislite da je negde bolje. Zadnje tri godine ni proizvodjaci a ni hladnjace ne mogu da zarade. Pogledajte im bilanse, vidite da mnogima malina nije isplacena, mislite da oni to namerno rade, ne rade vec je I njima tesko kao i vama proizvodjacima. Moj savet nemojte da vadite, da smanjenjem ponude morace i bolja cena da bude, to je samo pitanje vremena. Forum je svedok, ostace moja pisanja zabelezena.
 
Strong-Berry
Kako te nije sramota da lupas gluposti
"Zadnje tri godine ni proizvodjaci a ni hladnjace ne mogu da zarade", sa akcentom na ovo drugo hladnajce ne mogu da zarade.Zadnjih 7,8 godina cena prema proizvodjacu je varirala nekada manje nekada vise ALI SE IZVOZNA CENA POVECAVALA OD NEKIH 0,5 EURA OD CENE PLACENE PROIZVODJACU DO SADA BEZOBRAZNIH 1 EURO I PREKO ,i ti ces sad ti meni tu kazes nesto .OK ako su se povecali u medjuvremenu neki trosakovi i kod nas proizvodjaca isto tako .Na forumu sam skoro deceniju, imam izvore na 3 kontinenta sto sa proizvodjacima sto sa zadrugama ,o susedima da i ne pricam Bosna blizu jedan kratki izlet i sve se sazna, mjerdra Kosove i tamo sam prisutan i konsultovan oko podizanja zasada i sortimenta, a sada ja ubiram plodove oko cena i plasmana, sve je to obostranim zaslugama, o meni sve najbolje mozes cuti a tebe ovde ne forumu samo sto ne pos..u, a ti i dalje po svome.DA nemas nekog interesa nebi ovde niminuta vise bio(stavljam sebe u takvu poziciju)
 
Strong-beryy::: Moj savet nemojte da vadite, da smanjenjem ponude morace i bolja cena da bude, to je samo pitanje vremena. Forum je svedok, ostace moja pisanja zabelezena.
[/QUOTE]
Meni ovaj savet nije jasan, ako se ne unisti povrsina nema cene, ako unistimo sta nam vredi cena
 
@cunami

Ja neverujem pricama rekla kazala, te price nisu za mene. Bilansi su losi, rezultat svega sto uradite u godini dana u poslovnom smislu nalazi se u bilansima. To su javna dokumenta, e sad treba imati malo znanja pa ih procitati. Oni kazu da retko koja hladnjaca dobro posluje, neke su cak i propale ali se o tome ne prica, lakse je pricati da je na drugoj strani sve u najboljem redu, tako se svesno zeli izbeci reci ko je najveci krivac za ovakvo stanje. Ja sta ne znam ja pitam nekoga ko zna,to licno savetujem i vama.

Nemojte molim vas puno oko izvoza, jer nikako da se setite da kazete da je svih ovih godina i razlicit kvalitet bio tako da neko povecanje jedne kategorije robe nista ne znaci ako neka druga znacajno pojeftini ili obratno....
 
Evo nesto iz po meni ozbiljnog izvora...


Da li je to tacno ili ne? Da li je velika ponuda maline oborila cenu u otkupu? Da li je se i u svetu povecala ponuda? Malo Bosna, malo Kosovo, malo Bugarska, Ukrajina koliko god to bilo malo u zbiru oni ce opet da proizvedu odredjenu kolicinu?

Sta li @Srb1n misli o ovome tekstu jer on voli statistiku iako ja uvek kazem, statistika je jedno a trziste nesto sasvim drugo
Ja sam u cetvrtak zavrsio prvu turu za Nemacku i u utorak teram drugu tako da me za povrsine, kolicine, cenu, tvoje pisanje...savrseno zabo..(ajde da budem kulturan)..nije briga.
Kad se podvuce crta za dva-tri meseca za volanom zaradi se koliko za celu sezonu sa malinama a o sacuvanim zivcima, fizickom radu, gledanju u nebo..necu ni da pisem.
Cena nafte..dobijes dve firmine kartice(jednu za ovde i drugu za Evropu), stanes na pumpu i natankas do vrha(sa obaveznim osmehom na licu) a da li je nafta 160 ili 260 din(a u Austriji je 1.18e) neka razmislja onaj koji placa.
 
Komsija , sretan pocetak i svako dobro na novom poslu ;)

Kako vreme ide , tvojim stopama ce mo svi :osmeh:( ne samo ovi mladji :nono: )
 
Ja sam u cetvrtak zavrsio prvu turu za Nemacku i u utorak teram drugu tako da me za povrsine, kolicine, cenu, tvoje pisanje...savrseno zabo..(ajde da budem kulturan)..nije briga.
Kad se podvuce crta za dva-tri meseca za volanom zaradi se koliko za celu sezonu sa malinama a o sacuvanim zivcima, fizickom radu, gledanju u nebo..necu ni da pisem.
Cena nafte..dobijes dve firmine kartice(jednu za ovde i drugu za Evropu), stanes na pumpu i natankas do vrha(sa obaveznim osmehom na licu) a da li je nafta 160 ili 260 din(a u Austriji je 1.18e) neka razmislja onaj koji placa.
Svaka cast i to pozdravljam nije svako ni za proizvodnju, ima i drugih poslova. Sve je to legitimno i normalno, neko se nije nasao dobro u jednoj ulozi pa nema veze pokusace nesto drugo da radi. Problem kod nas je generalno sto mislimo da uvek nesto mora da bude, sto nismo pokretljivi, sto ne nemamo sirinu u razmisljanju... Ako na zapadu nekome ne ide jedan posao on ce isti zameniti nekim drugim i oko toga nece praviti dramu kao sto nas narod radi.
Molim vas samo kad vreme prodje odredjeno da ovde na ovom mestu makar priznate da sam bio u pravu i da sam uvek istinu pisao.

Ne znam kakav ste kao proizvodjac, ali oko drugih stvari vezanih za malinu nemate znanje niti iskustvo, vise puta sam to ovde dokazao. Uvek se koristite podacima sa interneta cija validnost je upitna jer vas trziste uvek demantuje. Puno ste pisali a nijednom niste neko resenje ponudili, pisali ste ono sto ljudi vole da procitaju, dodvoravajuci se korisnicima foruma a ne sa ciljem da se napise istina ili da se nesto konstruktivno osmisli, predlozi....
 
Nazad
Vrh