Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
poznavalac,posto si samozvani strucanjak,da li si svoje kontakte,poznastva i pamet probao da plasiras hladnjacarima,ipak je lakse da se udruzi 10 hladnjaca i da spreme par hiljada tona preradjene maline u dzemove sokove ili vec sta,ili si obican prodavac magle
 
@ironman

Oko fonda morale bi jasno da se povucu granice i definise kad i kako se sredstva fonda prikupljaju a kako se trose. Ovo je u sustini moguce izvesti potrebno je samo dobra organizacija.

Nazalost surovo ste u pravu u proizvodnji maline osim jeftine radne snage i manuelnog rada mi nista drugo ne ulazemo, nazalost to je cinjenica. Zato u svojim pisanjima uvek potenciram da bi trebalo da tezimo vecem stepenu prerade maline i osvajanju novih proizvoda. Ne treba da budemo samo sirovinska baza siguran sam da mozemo puno vise.

Problem kod proizvodnje maline je taj sto je tu ukljuceno dosta ljudi kojima je to glavni izvor prihoda i onda cim dodje do male oscilacije na trzistu to se odmah reflektuje na veliki broj ljudi. Nekad je malina bila dodatni izvor prihoda jer nam je privreda radila pa su se ljudi malinom bavili cesto kao dodatnim poslom sto danas nije slucaj.
 
"Neka resenja se moraju traziti, novi kanali prodaje, moramo biti kreativni brzi i bolje od konkurencije jedino tako mozemo opstati."KO po vama da nadje nove kanale prodaje.Oni koji se bave prodajom oni nisu nezadovoljni.Oni nemaju apsolutno nijedan motiv da traze nove kanale prodaje,kako vi kazete.Oni koji se bave peoizvodnjom i koji su u ovom trenutku nezadovoljni oni nisu sposobni da traze nove kanale prodaje.Da jesu oni se proizvodnjom ne bi ni bavili.Koliko se moze videti vi ste svakako blizi prodaji nego proizvodnji.Bar tako zakljucujem po vasem ucescu na forumu.Ponudite te nove kanale prodaje i dajte pristojnu otkupnu cenu.Ne mojte nuditi nemoguca resenja.Pa vi ne mozete ovde na forumu da udruzite pet ljudi,a kamoli na desetine i stotine hiljada.To su samo utopijske primamljive konstrukcije.Kakve zadruge.To je u praksi bilo i nestalo.Pa zar ideju zadrugarstva u Srbiji ne promovise Krkobabic.Da li je ta cinjenica dovoljna za vas.Mozda bi vase ideje bile delotvornije medju svecima,ali mi na terenu imamo posla sa ljudima.To je ne moguce ignosirati.Zasto ja uopste sa vama polemisem.Zato sto vas uvazavam.Po svemu sudeci vi ste vrlo uspesni u poslu kojim se bavite.Ali tu i nastaje vasa licna zabluda i padate u zamku nudjenja spasonosnih resenja.Vama se cini da se principi licnog uspeha mogu generalizovati i preneti na makro plan.To moze na nivou ideje,koncepta,ali ne moze na nivou date realnosti.Ne mozete da ignorisete okolnosti vremena i mesta koje sustinski odredjuju dato stanje.
 
@Pole

U pravu su ljudi iz ministarstva koji su primetili da proizvodjaci ne znaju sta zele. Nemaju kvalitetne predstavnike koji bi trebalo da ih zastupaju. Svi zele vecu cenu ali na osnovu cega, koji su argumenti za to i kako "naterati" privatne firme da plate nesto sto ne zele.

Moj predlog svi znate (pisao sam o njemu hiljadu puta do sada) treba se ici u tom smeru ili se treba ici mozda jos u pravcu subvencija tako da drzava jednom trajno resi taj problem, tj da subvecionise one proizvodjace koji su pretrpeli stetu ili kada je cena u otkupu suvise niska stim da bi morao da se napravi jedan fond, koji bi se punio onih godina kada cena u otkupu bude veca i zadovoljavajuca za proivdjace. Nabacao sam puno ali se nadam da shvatate sustinu i moju poentu cele price.

Kao i uvek ja nudim resenja i nikad ne sirim defetizam i negativnu energiju, ovo nije prvi put da se nalazimo u ovakvoj situaciji. Protesti i blokade nisu nikakvo resenje, prosipanje i nebranje isto. Najbolje resenje bi bilo da se proizvodjaci udruze i da onda preuzmu sudbinu u svoje ruke.

ALO covece ..sto lupetaas..sto izvrces ..neke stvari...Nisu ljudi iz ministarstva ...pazljivo procitaj ...znaju oni dobro ....i vide da imaju kvalitetne predstavnike .....za razliku od vas.....to je bilo moje vidjenje ... zasto stalno nesto izvlacis iz kontexsta..? U razumi se vec jednom covece...zar ne vidis da si nam oterao sa foruma naj bolje malinare....ostalo ih je samo nekolicina........Te tvoje predloge okaci macku o reeeep...zar ne vidis da ne piju vodu.... jbg.
 
Ma kakva zadruga kakvo cuvanje.i da se svi koji ovo citamo udruzimo i cekamo to je nekih aj da lupim 10% od ukupne proizvodnje.i sta ce neki stranac da dodje i plati nama malinu po 10e a moze da uzme 90% od hladnjacara po 5e i manje

- - - - - - - - - -

Nego ovo od 1e nije ocekivano.ja sam mislio da ce da krene sa 1,5e i da ce veci deo da ode po toj ceni
 
Pa sta cekas? Dovedi te firme,ponudi nama ugovor na 10god o kolicini,kvalitetu... cena da se definise i ugovor bez zackoljica i zajebancije.mislim da bih taj mogao da kupi najmanje 50% robe u narednih 10god na 2e

- - - - - - - - - -

Eto resenje da zaradis puno vise nego sto si bivsi menadzer u nekoj propaloj drzavnoj hladnjaci.
 
@Pole

Ja prihvatam svacije misljenje i svaciji stav ali ne mogu da shvatim zasto je pojedincima tesko da prihvate moj stav? Zasto ljudi imaju potrebu da me uvrede ako drugacije mislim? I kao sto sam pisao iza mene stoji iskustvo, rad i reference a brojni predstavnici udruzenja to nemaju vec idu na sastanke totalno nepripremljeni a sve sto znaju je da traze vecu cenu i da koriste metod sile ili ucene kako bi ostvarili svoje interese. Cilj opravdava sredstvo je lepa izreka ali u ovom slucaju ne toliko zahvalna iz razloga sto metod prisile vise ne prolazi a i mora se naci trajno resenje a ne svakee godine da gledamo isti scenario. Ja sam ponudio vise resenja. Da je neko seo zimus i ozbiljno razmotrio sve ono sto sam napisao sada bi vec imali par ozbiljnih zadruga ciji predstavnici bi spremni otisli na razgovor sa ministarstvom sa jasnim planom i ciljevima koji se moraju ostvariti u nekom doglednom vremenskom periodu. Nazalost kao po obicaju ljudi su bili lenji a mene nisu slusali zato se sada nalazimo tu gde se nalazimo.

Ja ne izvrcem cinjenice a svi moji predlozi su realni i nude racionalno i trajno resenje problema vezanih za malinu. Mora samo da se radi, nista nece da padne sa neba.
Ne znam zasto mene optuzujete da sam oterao kvalitetne malinare? Ljudi su tu pisu, neko manje neko vise, zavisno koliko ko ima vremena i mogucnosti.
 
@Pole

Ja prihvatam svacije misljenje i svaciji stav ali ne mogu da shvatim zasto je pojedincima tesko da prihvate moj stav? Zasto ljudi imaju potrebu da me uvrede ako drugacije mislim? I kao sto sam pisao iza mene stoji iskustvo, rad i reference a brojni predstavnici udruzenja to nemaju vec idu na sastanke totalno nepripremljeni a sve sto znaju je da traze vecu cenu i da koriste metod sile ili ucene kako bi ostvarili svoje interese. Cilj opravdava sredstvo je lepa izreka ali u ovom slucaju ne toliko zahvalna iz razloga sto metod prisile vise ne prolazi a i mora se naci trajno resenje a ne svakee godine da gledamo isti scenario. Ja sam ponudio vise resenja. Da je neko seo zimus i ozbiljno razmotrio sve ono sto sam napisao sada bi vec imali par ozbiljnih zadruga ciji predstavnici bi spremni otisli na razgovor sa ministarstvom sa jasnim planom i ciljevima koji se moraju ostvariti u nekom doglednom vremenskom periodu. Nazalost kao po obicaju ljudi su bili lenji a mene nisu slusali zato se sada nalazimo tu gde se nalazimo.

Ja ne izvrcem cinjenice a svi moji predlozi su realni i nude racionalno i trajno resenje problema vezanih za malinu. Mora samo da se radi, nista nece da padne sa neba.
Ne znam zasto mene optuzujete da sam oterao kvalitetne malinare? Ljudi su tu pisu, neko manje neko vise, zavisno koliko ko ima vremena i mogucnosti.

- - - - - - - - - -

@slavisa0101

Te firme su vec tu i rade neke manje neke vise i da mnoge sam ja licno doveo u Srbiju. Ugovor na 10 godina i jos na cenu od 2 eura, to necete dobiti nigde, jer je zapadnim kupcima to puno... Uopste tako dugorocne ugovore ne sklapaju bas rado.

Ne znam na osnovu cega zakljucujete da sam u svom poslu neuspesan?
Pokazao sam na ovom forumu puno, ne bih da se ponavljam, kacio sam stvari koje inace ne bih smeo a sve sa ciljem da vam demistifikujem posao oko izvoza malina i da delom probam da vas razuverim oko brojnih predrasuda kojima velika vecina ljudi na forumu robuje. I uvek kazem iza mene stoje reference...

Uvek se rado nasmejem jer kada sam postavio pitanje ovde mislim da je bio @willamete2012 (neka oprosti ako nije on u pitanju) , pitao sam ga da mi kaze kakve reference i radno iskustvo poseduje covek koji je predsednik jednog udruzenja? Njegov odgovor je bio da svi znaju kako je on vredan i radan, posvecen poslu a reference, radno iskustvo, to izgleda ljudi na zapadu nemaju pametnija posla nego vas prvo to pitaju kada zele da udju u neki ozbiljniji posao sa vama. Dok god tako razmislja vecina ljudi ovde nema nam napretka. Hajde da svako radi svoj posao najbolje sto zna, hajde da pocnu da se vrednuju rezultati i da svako odgovara za svoj rad bas onako kako se radi u razvijenijim zemljama.
 
Ipak nesto ne stima na 1e. Jesam citao ali ste predloge davali u delovima zato ne znam bas sve ali pretpostavljam.reference sa domacim firmama mogu da imam za 10 dana.to ovde ne vredi.strane firme?pa slicno ako je neko iz yuge upleten u semu

- - - - - - - - - -

To sto vi niste smeli to na granici prave i te kako.znate to. Ako se secate ja pisem sto mi skodi nekad jer prozivam hladnjace koje nesto ne postuju.
 
Problem kod proizvodnje maline je taj sto je tu ukljuceno dosta ljudi kojima je to glavni izvor prihoda i onda cim dodje do male oscilacije na trzistu to se odmah reflektuje na veliki broj ljudi
.
Što je jasan dokaz da je to prenapregnuta proizvodnja, mali potres izaziva velike lomove.
Uz to dodatni problem prave i očekivanja koja su neralno velika, i stvorena iluzija o spostvenoj važnosti.

Generalno, stvari sa malinom ne stoje zdravo, odudaraju od osnovnih ekonomskih postulata, samim tim je jasno da to ne može dugo da traje, ili ako traje trajaće uz stalnu pojavu nenormalnih, nelogičnih, neobjašnjivih, neočekivanih, situacija.
I to ne samo na strani proizvođača, nelogično se ponašaju i kupci maline, hladnjače.

Nema načina da se nešto što ne poštuje ekonomsku logiku ekonomski logičnim potezima uredi.
Ili će ta proizvodnja biti svedena da ekonomski zdrave, razumnjive osnove, ili će trajati u haosu.

O tome šta je eknomski neshvatljivo, šta je to van
"pameti", tj van ekonomskih zakonitosti, bismo mogli, ali se bojim da će neki, usled nerazumevanja (ne čudi me, uopšte) to shvatiti kao omalovažavanje.
 
Brate, ako se tako krene sa protestima kad god nam se ne svidja cena, pa kupinari, jabukari, sljivari i visnjari bi trebali ne da blokiraju puteve, nego da preoru asfalt i jos da se samozapale na kraju!!!
 
To je normalno jer svi strajkuju.poljoprivrednici su ljudi i treba da traze zastitu od kartela ili da se ispita dal se zaista moze uzeti na 1e. Ako nista drugo drzava da šalje inspekcije i tako malo uzme i vrati malinarima.to moze jer sve je nelegalno

- - - - - - - - - -

Nego nema drzave tako da je to to. Bilo je i ispod 1e
 
ako se tako krene sa protestima kad god nam se ne svidja cena, pa kupinari, jabukari, sljivari i visnjari
Zašto tu stati?
Zašto i proizvođači eksera, štipaljki, metli, rezane i oble građe, natron vreća i intimnog rublja, ne bi tako rešavali svoje probleme?
 
poznavalac,nisi mi odgovorio na pitanje,kad vec imas takve reference da li si svoje usluge ponudio hladnjacama,jer kao sto sam rekao, lakse ce se udruziti par hladnjaca da proizvedu zavrsni proizvod nego desetine proizvodjaca koji sem svojih ruku nemaju nista,i naravno zanima me njihov odgovor
 
E, a mene interesuje sad, ko su svi ovi ljudi koji se "odjednom" pojavljuju i komentarišu... Ja sam ovde pola godine skoro pa svaki dan i kako je počelo ozbiljnije da se priča o cenama, tako iskočiše neki "novi" likovi...!? :sta:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh