Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Onda dobiju po nosu



Manite se zabluda da može bilo ko da radi šta mu padne na pamet.
Što bi neki beogradski pekar, trgovac, advokat, akademik, devojka koja stoji pred kafićem, i za sto pedeset dinara na sat poziva prolaznike da svrate u kafić, išta trpeli zbogtoga što nekim malinarima nešto nije po volji?

A i svi ti primeri koje navodite su primeri demonstriranja protiv države, jer u svemu tome o čemu pišete država ima uticaja.
Na cenu maline nema i ne treba da ima.
Šta država treba da uradi, a da to nije čarobno "uređivanje odnosa"?
Ajd nek se osmeli neki pametnjaković neka precizira šta tačno znači to uređivanje, a da nije određivanje cene.

Naravno da su komentari u javnosti negativni jer imamo situaciju da je proizvođačima najprofitabilnijeg voća u Srbiji sve malo, hoće još, muka im što je jedna godina omanula, ne sme ni jedna, pa bi da blokiraju Srbiju i da Beograd zaspu stajnjakom.

Advokati su par meseci blokirali pravosudje.i ja nisam mogao da ostvarim svoja prava zbog njih. Znaš li koliko je tad predmeta zastarelo? Zato ne pisi bzv
 
Pazi sad hocu da kupim neko stro vozilo iz inostranstva drzava kaze NEMOZE unistices nasu(Italijansku) proizvodnju a malinu moze da uvozi ko hoce pa zaboga on je privatnik i uvoz mu nije zabranjen mogu i papriku paradajz lubenicu.A STA SAM JA pa nemogu polovno vozilo ????Zasto nisu tako zastitili IMT ????
 
Advokati su par meseci blokirali pravosudje.i ja nisam mogao da ostvarim svoja prava zbog njih. Znaš li koliko je tad predmeta zastarelo? Zato ne pisi bzv
Kako blokirali?
Tako što nisu hteli da rade.
Kad bi malinari blokirali hladnjače tako što ne bi radili, ne bi brali malinu, niko ne bi imao ništa protiv, a to bi bio pandan advokatskom protestu.
Na drugom mestu, advokati nisu protestovali protiv svojih kupaca zbog niskih cena, nego zbog poteza države (notarska služba)
Malinari su ljuti na svoje kupce a blokirali bi državu.
Nema paralele sa malinarima, ne vredi se truditi.

- - - - - - - - - -

I tu je sva istina , manite se coravih tehnologija dajte da radimo ono sto mozemo i sto nam lezi ( uglavnom je hrana u pitanju )
Ma jašta, manimo se industrije i gurajmo poljoprivredu, i tako pravo u srednji vek.
 
Ironman, na zalost trenutno pored IT mozemo jedino hranu da proizvodimo. Da pocnemo neku konkuretnu proizvodnju traktora, prikljucaka ili kamionskih tegljaca nemamo resenje.
 
ironma [COLOR=#135D38 je napisao(la):
- - - - - - - - - -[/COLOR]


Ma jašta, manimo se industrije i gurajmo poljoprivredu, i tako pravo u srednji vek.

Koliko god nama krivo bilo takva je realnost ,

nakoliko fabrika u mom regionu je odavno pozatvaralo kapije ( kazu oko 16 000 radnika )

ali se zato malina ( polka ) progresivno siri ( kazu ljudi prve god vraca ulozeno ? )

E sad treba li na silu ulagati u neku tesku industriju ?
 
na zalost trenutno pored IT mozemo jedino hranu da proizvodimo.

Što ne znači da s tim stanjem treba da se pomirimo, da to prihvatimo kao definitivno, i još da država to podstiče.

Nema razvijene ekonomije u kojoj poljoprivreda ima značajan udeo, ni u ukupnom BDP, ni u procentu stanovništva koji se njome bavi.
Što je država razvijenija manji je udeo poljoprivrede, to je fakat, a to bi trebao i nama da bude putokaz.
Možemo mi da proizvodimo hranu, ali šta da radimo s njom?
Kome da je prodamo?
Oni koji mugu da je plate imaju svoju, a imaju i ponuda sa svih strana, oni kojima nedostaje nemaju para za nju.
Bogatima možda i možemo da prodamo, ali superkvalitetnu i superjeftinu, a evo šta se dešava kad cena klizne dole.
Tako da bi bilo korisno shvatiti tu realnost i prema njoj se ravnati.
Država treba da potstiče ono što u nekoj perspektivi može doneti napredak, a ne da podstiče nešto što nikad nikoga nije razvilo.
 
Kako blokirali?
Tako što nisu hteli da rade.
Kad bi malinari blokirali hladnjače tako što ne bi radili, ne bi brali malinu, niko ne bi imao ništa protiv, a to bi bio pandan advokatskom protestu.
Na drugom mestu, advokati nisu protestovali protiv svojih kupaca zbog niskih cena, nego zbog poteza države (notarska služba)
Malinari su ljuti na svoje kupce a blokirali bi državu.
Nema paralele sa malinarima, ne vredi se truditi.

- - - - - - - - - -


Ma jašta, manimo se industrije i gurajmo poljoprivredu, i tako pravo u srednji vek.

Slucajno su ugrozili moja prava jer sam bio u procesu.verovatno ti nisi. A poces je uzeo da radi pa ne radi pa opet radi i ti mi kazes to je ok.to je za sud u str... pekare su izborili svoje to vidis valjda, TRGOVCI Sta je sa merkatorom?zasto se cuva privatnik stranac mojim 1 dinarom ili mozda manje ili vise da ti ne opisujem slikovito pisacu firme i imena.
 
Ko moze da resi problem? Predsednik?
Zasto bi on resavao sve probleme.Trziste resava problem malina.Ponuda i potraznja uz sadejstvo tajkuna.
Tako funkcionise trzisna ekonomija.
Cena je na ivici rentabilnosti.Zasto je tako,mnogo je odgovora.
Jedan npr...
Lokalni seljanin je prosle godine uzeo 12000 e za malinu,digao kucu u selu.E onda su i ostali posadili,jelr nije on pametniji od svih.Zato je sada 120 din na pola berbe.Mozda jesenja bude skuplja.
Tema o ceni malina ima xxx vise strana od teme o ceni kukuruza.Apsurdno za Srbiju zemlju zitarica.
Ne bih da vam stajem na muku,ali ....
Neko pomenu suficit u budzetu i da se time pegla nezadovoljstvo malinara.Naravno,dok decu lecimo sms,da vam se dotira do 200 din jer je neko to zacrtao u svojoj glavi.
Kako da ne.
Proizvodnja i berba ne kosta vise od 120,kako rece Pole.Sve preko toga je profit.
Da bude 180 ili 250 kao pre 2 godine,nece skoro.Koja je to proizvodnja gde je marza 50% ili 100%.
Isuvise je receno,berba je pocela uz vruc vetar.....

Jesi ti proizvodjač, hladnjačar ili kao i Miloica čisto eto da se 'druzis' malo ovde sa nama...? S'tim što gospodin Milojica brine našu brigu i na našoj je strani...
Malkice dobijem popizditis kad neko spomene decu u kontekstu priče borbe oko cene malina... Pa ja sam danas, juče i zadnih dana goreo na +41 koliko je u hladu malinjaka! Najkretenskija moguća izjava koju sam pročitao do sada, e vala ko god da te je platio za to evo ima da ga čistim... Objasnio si! "Da mi tražimo veću cenu iz suficita budžeta, a decu da lecimo porukama..." Nemaš pojma koliko se suzdrzavam da ne napišem nešto zbog čega ću biti banovan... Da li TI/VI čitate šta napišete pre nego što kliknete 'posalji poruku'?! Pa jesmo mi malinari krivi što drzava nema adekvatne lekove, lekare i ostalo osoblje da pomogne deci? JEL TI ZNAŠ KAKO JE TO KADA ODVEDES DETE U NESVESNOM STANJU U POLA NOĆI U BOLNICU A ONI IDIOTI TI KAŽU DA NEMAJU NEUROLOGA!? Dečija bolnica, a nema neurologa? U sred usranog Beograda? Pa je l' treba da odem da zadavim ministra zdravlja? Paaa, znaš kako... U tim situacijama bi zadavio sve! Od one prenašminkane šalteruše sve do ministra... Prema tome, ja radim pošteno, svi mi ovde radimo pošteno i mi SVI hoćemo da budemo pošteno plaćeni... Ako su troškovi 1 eur, ne može kilo da bude 1eur! I kraj priče...

A ako me ne bude online ujutru, znači da su me banovali :)
 
nakoliko fabrika u mom regionu je odavno pozatvaralo kapije ( kazu oko 16 000 radnika )
I kome će seljak sad da proda malinu, sir, papriku...?
Kome kad svih tih 16000 i sami sada prave sve to?

Seljacima će biti bolje kad bude što više Beograđana mrskih, kad bude više industrijskih radnika, jer su to kupci seljačkih proizvoda.
 
@ironman

Potrebno je 20 godina da ne ratujemo da akumuliramo kapitala i onda ce neko iz poljoprivrede krenuti u neku drugu bransu. Zapoceti proizvodnju bilo cega konkurentnog svetskom trzistu treba ozbiljan novac, usudio bi se reci milioni evra. Malinu mozes posaditi, dobijes sadnice od komsije i polana/polka u prvoj berbi ti vrati ulozeno i ostane ti vise nego na kukuruzu... A kako sam jos uvek u IT bransi, hardver da proizvodi bilo ko sem Kine i Tajvana odmah je propao. Kod njih je toliko masovna proizvodnja da cip nikada ne mozes da napravis po ceni kao oni, jer rade na milione primeraka i imaju kompletnu proizvodnju robotizovanu koja se za par minuta prilagodi potpuno drugacijem cipu. Takvo postrojenje nema ni Apple kompanija pa Foxconn radi za njih IPhone. itd itd.
 
I kome će seljak sad da proda malinu, sir, papriku...?
Kome kad svih tih 16000 i sami sada prave sve to?

Seljacima će biti bolje kad bude što više Beograđana mrskih, kad bude više industrijskih radnika, jer su to kupci seljačkih proizvoda.

A ti si beogradjanin? Seljacki proizvodi ili poljoprivrdni? Okreni se i otkaci vrez

- - - - - - - - - -

I rekao sam 1,5e odavno i to je cena koja ce ici.ipak pogadjam

- - - - - - - - - -

Hoces jos neku cenu da znas kad kupujes dokle da ides
 
Ako su troškovi 1 eur, ne može kilo da bude 1eur!
Može.
Može i manje od toga.
Zar je malo propalih poslova i propalih firmi.
Loše poslovali, koštalo ih više nego što mogu da prodaju, ušli u pogrešan posao, učli u pogrešnom trenutku..milion mogućih razloga.

- - - - - - - - - -

A ti si beogradjanin?
Ne, piše odakle sam.

Seljacki proizvodi ili poljoprivrdni?
A tebi smeta naziv seljački.
Stidiš se svog statusa seljaka?
:)

- - - - - - - - - -

Zapoceti proizvodnju bilo cega konkurentnog svetskom trzistu treba ozbiljan novac, usudio bi se reci milioni evra. Malinu mozes posaditi, dobijes sadnice od komsije i polana/polka u prvoj berbi ti vrati ulozeno i ostane ti vise nego na kukuruzu.
Nismo se razumeli.
Sa stanovišta pojedinca razumljivo je što se kreće u poljoprivredu, jer i nema se mnogo mogućnosti.
U poljoprivredi ne treba previše znanja, ne treba previše kvalifikacija, može se početi i nekako taljigati tako što će se samo poturiti leđa.
Za druge oblasti treba malo više i znanja i para. Ne može neko tek tako da odluči da pravi softvere ili solitere, a malinu ipak može.

Mislio sam na strategiju države, da li da potencira poljoprivredu ili industriju, pošto gore napisaše ne možemo mi da pravimo automobile ali hranu možemo, i to država treba da gura.
Ja msilim da ne treba.
 
Može.
Može i manje od toga.
Zar je malo propalih poslova i propalih firmi.
Loše poslovali, koštalo ih više nego što mogu da prodaju, ušli u pogrešan posao, učli u pogrešnom trenutku..milion mogućih razloga.

- - - - - - - - - -


Ne, piše odakle sam.


A tebi smeta naziv seljački.
Stidiš se svog statusa seljaka?
:)

Može ako unajmis neke crnce da rade za džabe :) Neko je ovde radio proračun koliko na kraju zaista košta jedno kilo. Ajde Polana/Polka nisu toliko zahtevne kao Meeker/Willamette. Pitaj kolege po Srbiji koliko ih košta ;) A na kontu čega su hladnjačari odredili cenu? Oni kažu, ok. Struja, voda, radnici, odrzavanje, to nas košta toliko i toliko ćemo para da damo kako bi mogli da opstanemo... Onda tom logikom dodjemo do toga da su se njima troškovi utrostručili u odnosu na prethodnu godinu... Ja i dalje smatram da je ta cena nerealna i da iza svega toga stoji neko ko sa namerom radi to što radi i ajde... Bezveze... No, neću da se opterećujem time, imam previše drugih, bitnijih stvari o kojima ću da se brinem...
 
Ne postoji ta vrsta proizvoda jes sam negde procitao da si poljoprivrednu zavrsio. JA NEMAM NADIMAK IROMAN VEC IME KOGA SE NE STIDIM A UVERI SE NA NASLOVNOJ SLICI NA FB DA NIJE SA MORA,IZLETA... KAO VECINI SELJACINA KAO STO SI TI Slaviša šerovic vrnjacka banja

- - - - - - - - - -

Drago mi je sto si se uverio ko se stidi imena i njive IROMANE

- - - - - - - - - -

Status seljak? Ti jos kao nesto vredjas ili postoji status seljak
 
Neko je ovde radio proračun koliko na kraju zaista košta jedno kilo.


Ne košta svakoga isto, neko ima zaradu i na sto dinara, neko nema ni na sto pedeset.

A na kontu čega su hladnjačari odredili cenu?
Njihova stvar, mogu i odoka ako misle da imje to pametno.
Ako pogode super su, ako omaše propašće.
Ako odrede prenisku niko im neće prodati, ako odrede previsoku neće moći oni nikome prodati, tako da ja ne bih brinuo njihovu brigu.
A i postoji nešto što se suvim zlatom plaća, a to se zove poslovna tajna.
Što bi iko bio dužan bilo kome, tebi, meni, da otkriva svoju poslovnu politiku, i zašto nudi baš toliku cenu?
On nudi, ti daš ili ne daš i to je to.

- - - - - - - - - -

Slaviša šerovic vrnjacka banja
Šta je bre ovo, sve neki potencijalni poznanici :)
Žena mi je iz Banje pa uskoro nameravam tamo.

JA NEMAM NADIMAK IROMAN VEC IME KOGA SE NE STIDIM
Aha, dakle svi ovi diljem interneta što sami sebe krste nekim niknejmovima se zapravo stide svog imena :)
Što si se bre iznervirao pa se ovoliko sramotiš?

Status seljak? Ti jos kao nesto vredjas ili postoji status seljak
Naravno da postoji, ima u knjigama, a mogu i ja da ti objasnim u Banji.
Al ti da platiš piće, ne mogu džabe.
 


Ne košta svakoga isto, neko ima zaradu i na sto dinara, neko nema ni na sto pedeset.


Njihova stvar, mogu i odoka ako misle da imje to pametno.
Ako pogode super su, ako omaše propašće.
Ako odrede prenisku niko im neće prodati, ako odrede previsoku neće moći oni nikome prodati, tako da ja ne bih brinuo njihovu brigu.
A i postoji nešto što se suvim zlatom plaća, a to se zove poslovna tajna.
Što bi iko bio dužan bilo kome, tebi, meni, da otkriva svoju poslovnu politiku, i zašto nudi baš toliku cenu?
On nudi, ti daš ili ne daš i to je to.

Ne poslovnu politiku vec poreklo bosanske maline.da pise da pakuje RS a ne da proizvodi.to je problem kao i sorta maline.ja znam da dosta mikera ode u vilamet pa ipak posle vrate u miker. ZASTO SE NE IZVINIS ZA IZJAVU KAD SI CAK I SMAIL NAKACIO.
 
Ne poslovnu politiku vec poreklo bosanske maline.da pise da pakuje RS a ne da proizvodi.
Prijaviš, dokažeš, eto posla za udruženja, i kazna bato.
Ili se sve to samo pretpostavlja?
Ili, još bolje, nemoj bre da sarađuješ sa kojekavim prevarantima, otkači to i prodaji svoju malinu poštenim kupcima.

. ZASTO SE NE IZVINIS ZA IZJAVU KAD SI CAK I SMAIL NAKACIO.
Nemam pojma o čemu pričaš, što bih ti se izvinjavao?
 
Jesi ti proizvodjač, hladnjačar ili kao i Miloica čisto eto da se 'druzis' malo ovde sa nama...? S'tim što gospodin Milojica brine našu brigu i na našoj je strani...
... Pa ja sam danas, juče i zadnih dana goreo na +41 koliko je u hladu malinjaka! -----------------------------

Ti rece da radis nocu po ladovini , uz neke lampe , treca smena , pustas cisterne , milina bozija . . . . . . . :haha:

Hteo sam ranije nesto drugo ali sam mislo da je :off_topic: a sad kako vidim da svi pisu siroko . . .

Neko je pomenuo prosvetu i kako su i oni sa nama ostalima ugrozeni deo drustva.

E nece biti da je bas tako .

Sigurne plate , u granicama srpskog proseka , nema viska i otpustanja jer ce da strajkuju sa decom na ulicama , imaju sve ostale zagarantovane beneficije i godisnji odmor kolko ti dusa oce .

E pa lepo , ako hoce da dodatno zarade taman su slobodni celo leto pa eto , u berbu malina , prvo wilamet mesec dana ( mozda krace zbog ovog vrelog vetra ) i odmah nastavljaju dalje , stize polka i guuraj tako do septembra ( i nove skolske god )

200din-sat x 9sati x30dana x2.5meseca ........................................... opa djurdjo

Vi svi ostali sigurno bolje znate , koliko medju beracima ima profesora ?

P.s ako sutra ujutru ne vidite ovaj komentar znaci da je :off_topic: i obrisan
 


Ne košta svakoga isto, neko ima zaradu i na sto dinara, neko nema ni na sto pedeset.


Njihova stvar, mogu i odoka ako misle da imje to pametno.
Ako pogode super su, ako omaše propašće.
Ako odrede prenisku niko im neće prodati, ako odrede previsoku neće moći oni nikome prodati, tako da ja ne bih brinuo njihovu brigu.
A i postoji nešto što se suvim zlatom plaća, a to se zove poslovna tajna.
Što bi iko bio dužan bilo kome, tebi, meni, da otkriva svoju poslovnu politiku, i zašto nudi baš toliku cenu?
On nudi, ti daš ili ne daš i to je to.

- - - - - - - - - -


Šta je bre ovo, sve neki potencijalni poznanici :)
Žena mi je iz Banje pa uskoro nameravam tamo.


Aha, dakle svi ovi diljem interneta što sami sebe krste nekim niknejmovima se zapravo stide svog imena :)
Što si se bre iznervirao pa se ovoliko sramotiš?


Naravno da postoji, ima u knjigama, a mogu i ja da ti objasnim u Banji.
Al ti da platiš piće, ne mogu džabe.
Iznervirao i sramotim.?ti si neki debeli provokator i nemam nameru da se upoznajem sa nekim ko dokon pa provocira,ja takve zaobidjem jer mi lakse nego da objasnjavam puno.skolovan sam tako da ne treba objasnjenje.taj status nisam znao
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh