Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja bih samo voleo da vidim tu tvoju malinu,ako je imas...posto je ovo tema vezano za malinu...
 
Ja bih samo voleo da vidim tu tvoju malinu,ako je imas...posto je ovo tema vezano za malinu...
A odustao si od "hladnjačar si, znam" zaključka :)
Ajd, znaš gde su Robaje, desetak kilometara od Valjeva, dođi bre na pivo.
A maline nemam, znači li to da o njoj ništa ne znam?:)

Mogu li i ja na pivo da dodjem pije mi se a i vocnjak bih da vidim, mozda naucim nesto novo.
Pobogu, uvek, naravno.
Ako prolaziš na ovu stranu javi se.
Tu je to, relativno blizu grada.
 
Pokazacu mu ja put,pa se druzite...pa 99 posto sam siguran da manje znas od mene jer se ja iskljucivo bavim proizvodnjom maline i nesto u manjem obimu kupine...kao sto ja ne znam nesto vezano za sljivu,ili visnju...ako znas vise od mene vezanu i za malinu onda svaka cast,ja ti predajem moj malinjak,pa ti zaradi te ogromne pare,a ja cu reci da nista ne znam i dalje cu bolje proci u nekom drugom poslu...
 
ako znas vise od mene vezanu i za malinu onda svaka cast,ja ti predajem moj malinjak
Dečko, ne igraj se ovim :)

Ali ako si i dalje pri tom stavu, da ako o malini, njenim osobinama, uslovima za gajenje, tehnologiji proizvodnje...znam više od tebe, hajd da se dogovorimo ko će naše znanje da uporedi, pa da opkladu ozvaničimo:)
Vodi li se malinjak na tebi?

Ma zezam se, opusti se.
 
Ja sam opusten i uvek raspolozen za salu...samo mi je smesno da ja kao proizvodjac maline idem na forum gde se pise o visnji,i pricam kako je cena extra i kako hladnjace propadose zbog tvoje visnje...ja bih bio ponosan da ti po sto boljoj ceni prodas svoju visnju...ne bih rekao pa ti izradi one hladnjacare kakav si to covek...a,ako hladnjace ne znaju da posluju sto cisto sumnjam,onda treba da se zatvore...ja hvala bogu moju malinu ne dajem za 120 dinara...a,ti tvoje voce verovatno si svo dao hladnjacama i super si zadovoljan koliko vidim?
 

Zamišljam i ne vidim ništa čudno u tome.
Sasvim je normalno truditi se da se smanje troškovi proizvodnje.
Samo da se manemo demagogije o humanosti, o ljudskosti, kao navodnom razlogu zbog kojih se dnevnice ne smanjuju.
Ne smanjuju se jer je nemoguće naći radnike za manje pare, kad bi se moglo, naravno da bi se smanjivale.

Jer, koliko vredi ljudskost, humanost, koja im je cena? Dve hilajde, dve ipo hilajde, a što ne tri, četiri, jel to visoka cena za humanost? A hiljadu ipo malo?
Ko i kako je to tačno izmerio?
Dajte da se ne foliramo.
Svi bi plaćali manje da je moguće, a eto hladnjačari mogu da plate manje a da ipak dobiju robu, i plaćaju.
Sasvim logično.

Bilo bi lepo kad se vec nesto komentarise da se citira cela recenica ako nista drugo bar iz kulture..ako vam vec nije bio cilj da se nesto izvuce iz konteksta i promeni smisao..
Cela recenica glasi "Zamislite da sada proizvodjac proba da kompenzuje losiju cenu time sto bi smanjio dnevnicu beracu,mislite li da bi neko dosao kod tog "gazde" da radi?"
Iz ovoga izvuci neke price o ceni ljudskosti i humanosti je u najmanju ruku neozbiljno.
 
Princip, zemljak, princip je sve.
Nema veze da li je u pitanju višnja, malina, burek, šraf, princip je uvek isti.
A tvoj princip, neću da uvažim činjenice ako ne idu meni u prilog, neću da slušam one koji ne govore onako kako meni odgovara, njih ću da posmatram kao protivnike, i da ih teram, da pokušam da ih diskreditujem, neka idu na neko drugo mesto, e to je princip gubitnika.
Gubitnici i ljudi bez argumenata za temu uzimaju sagovornika, a ne ono što sagovornik piše.
Nije važno šta sam ja nego šta ja pišem, pa izvoli, dokaži da negde grešim.

A, ako je do mene, ja te pozivam da izneseš svoje mišljenje na temi višnje, i obećavam ti da ću samo o onome što tamo budeš pisao razgovarati, nikako o tome imaš li višnju ili ne.
 
Bilo bi lepo kad se vec nesto komentarise da se citira cela recenica ako nista drugo bar iz kulture..ako vam vec nije bio cilj da se nesto izvuce iz konteksta i promeni smisao..
Cela recenica glasi "Zamislite da sada proizvodjac proba da kompenzuje losiju cenu time sto bi smanjio dnevnicu beracu,mislite li da bi neko dosao kod tog "gazde" da radi?"
Iz ovoga izvuci neke price o ceni ljudskosti i humanosti je u najmanju ruku neozbiljno
.
Izvini ako ovo smatraš izvlačenjem iz konteksta, ali niti mi je to bila namera, niti vidim neko drugo značenje i u kontekstu o kom govoriš.
Logično mi je da se troškovi smanjuju uvek, i da je cena rada ekonomska a ne socijalna kategorija, pa ne vidim ništa ružno u tome da proizvođači malina pokušaju da smanje cenu rada na najnižu moguću.
Baš kao što su to uradili hladnjačari, skinuli na najnižu, ali onu po kojoj ipak mogu dobiti robu.
I "gazde" to isto rade.
Gde je razlika, šta previđam?




 
A,ja bas iz tog principa necu da pricam o visnji...jer je ne radim i mislim da je nekulturno da iznosim misljenje o ceni visnje...a,svakako sto je veca cena to je meni draze,ako je previse mala ja se saosecam,jer svako bi trebao ako radi svaki dan i svaki dan uci i usavrsava proizvodnju da sto bolje zivi...i poljoprivrednici i hladnjacari sto da ne...ali ja videh kako su oni usavrsili miksovanje,pojedini naravno,ima i onih koji su imali nekog principa pa nisu to radili,znajuci da treba raditi i u buducnosti,ne samo jednu godinu...
 
Osim principa i pažljivo čitanje je bitna stvar, a i razumevanje pročitanog, tebi to baš i ne ide od ruke, vidim.
Kažeš
jer je ne radim i mislim da je nekulturno da iznosim misljenje o ceni visnje
A ja nigde, ama baš nigde, nisam rekao da je cena maline visoka, niska, realna, nerealna, taman..ništa.
Govorim o apsolutno neprihvatljivim načinima, koji se ovde predlažu, da se ta oblast uredi.
A najneprihvatljiviji mi je da država nekoga tera da plaća neku cenu.
To bih, veruj mi, ili pročitaj moje postove na temi višnje od prošle godine, kad je bila nekoliko puta niža nego ove, zastupao u bilo kojoj situaciji.
I u onoj kad puca po mom džepu.

Za*ebano biti principijelan, jel da :)
 
A,jesam ja pomenuo negde da drzava to treba da regulise,posto si ti moje postove pazljivo procitao i jos bolje razumeo...Ja kazem da je cena mala i nerealna,da je prica o hiperprodukciji smesna,jer su na svaki nacin davane sadnice i subvencije,sto bi se to radilo ako maline ima previse...i sto bi se svaki gram otkupio i sto covek sa kojim saradjujem koji izvozi za inostranstvo meni ne kaze,smanji malo kolicinu ja to ne mogu da prodam nego mi je plati po vecoj ceni...

- - - - - - - - - -

Ja sam se umesao zbog price o hiperprodukciji,jer je ona smesna,zasto neke druge vocne vrste ili ne otkupe ili prekinu otkup,a malinu nesto ne verujem da ce prestati otkupljivati ove godine...
 
Trebalo bi ignorisati ironmana spamera i koncentrisati se na temu.Na proteste,nasu pravednu borbu za egzistenciju.
Sta bi naseg "neprijatelja'' bolelo?Odgovor je jedino finansijski gubitci.Najsvrsishodnije resenje je blokada hladnjaca.To je pogodak u centar mete,treba misliti o tome,jer oni razumeju samo jezik sile.Oni nemaju obzira prema ljudima koji im kupuju dzipove i grade hladnjace.Deca malinara provode raspust u malinama i svoj znoj prolivaju da bi neko vozio auto od 40 hiljada evra.Zar treba imati obzira prema takvima?
 
A,jesam ja pomenuo negde da drzava to treba da regulise,posto si ti moje postove pazljivo procitao i jos bolje razumeo..
To sa državnom intervencijom mi je samo najneprihvatljivije, ali ima i drugih nelogičnoti, nazovimo ih tako.
Evo, recimo, ova iz ovog komentara, da ne jurim druge.

jer su na svaki nacin davane sadnice i subvencije,sto bi se to radilo ako maline ima previse

Nešto je neko davao, a sad ga okrivljujemo mi kojima je davano.
Zar to nije nenormalno?
Pa ko nas je terao da uzimamo?
Nismo mi krivi što smo uzeli nešto džabe, nego nam je kriv onaj koji nam je to džabe dao?
Šta smo onda mi, neko ko ne ume da razmišlja pa nas neko nasamario, li neko kome razmišljanje nije u opisu posla, nego neko drugi umesto nas treba da misli?
Ili

i sto covek sa kojim saradjujem koji izvozi za inostranstvo meni ne kaze,smanji malo kolicinu
Da kupac utiče na to da mu ponuda bude manja?
Pa taj bi bio čist kreten.
Naravno da će se truditi da ponuda bude što veća, a cena što manja, jer mu to ide u prilog.
Sve drugo je nenormalno.
 
Ja razumjem da mi malinari i hladnjacari komentarisemo ,al nesvatam sto neki gube ovde vrjeme a netice ih se tema!Isto sad ja da idem na neki forumi proizvodjaci lubenica,kukuruza ,tovljenje svinja isl.... i ubijamse komentarisuci a nemam nista od toga,ineinteresuje me tema!I svaki dan komentarisu,kao nemaju pametnija posla! Ima pravo svak da pise.al nismo nimi coravi da procjenimo koje ovde slucajno a koje bot.To se vidi nakon 3 poruke.Ko se je prepozno u ovome itreba dase prepozna.
 
Tesko ce se odvijati u narednim godinama ova prica oko maline koja celokupni profit zasniva na niskoj ceni radne snage i petljanju sa drzavom. Nadnice iz godinu u godinu sve vise poskupljuju kako se zemlja priblizava nekoj imaginarnoj EU( ja sam prosle godine jedva nasao radnika za istovar kukuruza i placao iste 200-250 dinara po satu).

Profit od maline je bio iznad prosecan prethodnih godina, gde je pojedinac sa na primer 2 hektara maline zaradjivao vise nego velike gazde po Vojvodini. Ja sam se raspitivao da posadim do hektara malinjaka ove godine, ali sam odustao kad sam cuo da ce u okolini ove godine biti posadjeno vise od 80 hektara i to samo sto sam ja cuo za moj kraj. Na kraju sam odustao jer radnu snagu sigurno necu moci naci i utrkivati se u placanju sa gazdama kad i sad za 2000-2500 tesko nadjes radnika...
 
.
Izvini ako ovo smatraš izvlačenjem iz konteksta, ali niti mi je to bila namera, niti vidim neko drugo značenje i u kontekstu o kom govoriš.
Logično mi je da se troškovi smanjuju uvek, i da je cena rada ekonomska a ne socijalna kategorija, pa ne vidim ništa ružno u tome da proizvođači malina pokušaju da smanje cenu rada na najnižu moguću.
Baš kao što su to uradili hladnjačari, skinuli na najnižu, ali onu po kojoj ipak mogu dobiti robu.
I "gazde" to isto rade.
Gde je razlika, šta previđam?
Malinar koji angazuje radnu snagu,u ovom slucaju berace GODINAMA pravi dobru "ekipu".Licno znam coveka od koga sam kupio sadnice koji ima malinjak organske maline od 3h,koji je godinama probirao berace,one bolje je zvao i naredne sezone one losije je menjao dok ih nije sve uklopio.Svake godine mu dolazi ista ekipa beraca iz Leskovca,uigran i iskusan tim koji naravno mora i adekvatno da se plati.
U poslu sa malinom nije cilj platiti beraca sto je manje moguce nego treba naci dobrog i odgovornog(odrzavanje higijene) beraca i zadrzati istog i za sledecu sezonu.

Sad se setih jedne price od komsije inace stari zidar..
Kaze covek,dok je zidao kuce sirom stare Yuge kad naleti na loseg gazdu on mu dok zida odzak uzida parce gume koje prosece u X da dim moze malo da prodje i da kad spusti kuglu da "ocisti" odzak ista prodje bez problema ali kako kaze "taj se ogrejati nece".
Ponasajte se prema radniku bez postovanja,gledajte ga kao bedu i sirotinju,ucenjujte,izrabljujte a on ce vec naci nacina da vam "uzvrati gostoprimstvo".
Eto to mi se cini da nekako previdjate,doduse ljudskost se ne uci iz knjiga.

p.s.
Ovaj zadnji komentar je mozda bio nepotreban ali cesto pominjes kako su svi odgovori u knjigama("U kojim li si ti to knjigama čitao?","Knjige, braćo, knjige, a ne zvona i praporci.","Na sva ta pitanje postoje odgovori, ali se nalaze, zamisli, u knjigama."..)pa evo jednog koji se ne uci iz knjige
 
@petarp

Vi to odlicno razumete, ali bojim se da veliki deo ljudi ovde to ne moze da razume. Ja zato insistiram da se radi na tome da osvojimo proizvod/e viseg stepena prerade a koji ce biti zasnovani na malini kao glavnoj sirovini. Jeste tesko ali nije neizvodljivo.

Vidim da neki pominju blokiranje hladnjaca , pa bih da ih pitam cemu to sve vodi? Ispada da hladnjace nekoga teraju da im vi prodate malinu? Niko nikoga ovde ne tera ni da nesto kupi a ni da nesto proda osim kada su proivodjaci malina u pitanju, oni bi da nateraju hladnjace da im se malina plati koliko oni zele. Ako vam se ne svidja cena ne morate prodavati vasu malinu. Obzirom da poznajete trziste dobro, zamrznite malinu i kasnije je prodajte po visestruko vecoj ceni i napravite ektra profit. Morate znati da je privatna imovina u celom svetu "svetinja" i kao takva neupitno zasticena a vi biste to da pogazite... Ne ide to tako.

I ako cete vec da blokirate, blokirajte za pocetak strane hladnjace pa cete da vidite kako drzava brzo reaguje kada se izvrsi pritisak sa najviseg nivoa u ovom slucaju ambasadora i ostalog osoblja koje zastupa datu zemlju jer se nasa zemlja obavezala da ce svim sredstvima stiti strani kapital.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh