Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sto se tice dnevnica za branje ,mozda je resenje blokirati nesto.

Stvarno ne znam jel tesko ukapirati,maline nema a otimacina za radnike.Pa sta beru ti radnici ako nema maline?
Maline ima more ,bar je tako kod nas.Malina je lepa i krupna,iako su neki malinjaci izgledali losije,prinosi ce kod vecine biti veci nego prosle godine

I sta kazu? Da blokiraju hladnjace oni sto pre podne beru,a popodne strajkuju..Jedino je resenje je ono sto je Pole rekao,nemoj brati,eto blokade hladnjace a ne da blokiras saobracaj ljudima koji nemaju veze sa malinom.

Ne postoji interesovanje kupaca za malinu ,ovo sto se kupuje ce mozda pola ostati za sledecu sezonu,a ovde se mlati o nekom ekstraprofitu.
Ko misli da se moze ostvariti taj ekstraprofit zaledi malinu ,pa proda skupo.Ko nema sredstava,zalozi svu svoju imovinu kod banke kao svaki "hladnjacar" pa se ukljuci u igru.Pare su sigurne i dzipovi i ekstra profit.
 
A,zasto onda ako je maline more se ne otkupi neka kolicina i onda se stane sa otkupom da ne bi posle usli u problem?..nego maline je more mi smo dobri hocemo da ucinimo otkupicemo sve do zadnjeg grama,ali za 120 dinara,otkupite koliko mozete po normalnoj ceni,a ostatak cemo se mi snaci kako prodati i sta raditi...ili cemo smanjiti povrsine ako je problem previse maline...
 
Sto se tice dnevnica za branje ,mozda je resenje blokirati nesto.

Stvarno ne znam jel tesko ukapirati,maline nema a otimacina za radnike.Pa sta beru ti radnici ako nema maline?
Maline ima more ,bar je tako kod nas.Malina je lepa i krupna,iako su neki malinjaci izgledali losije,prinosi ce kod vecine biti veci nego prosle godine

I sta kazu? Da blokiraju hladnjace oni sto pre podne beru,a popodne strajkuju..Jedino je resenje je ono sto je Pole rekao,nemoj brati,eto blokade hladnjace a ne da blokiras saobracaj ljudima koji nemaju veze sa malinom.

Ne postoji interesovanje kupaca za malinu ,ovo sto se kupuje ce mozda pola ostati za sledecu sezonu,a ovde se mlati o nekom ekstraprofitu.
Ko misli da se moze ostvariti taj ekstraprofit zaledi malinu ,pa proda skupo.Ko nema sredstava,zalozi svu svoju imovinu kod banke kao svaki "hladnjacar" pa se ukljuci u igru.Pare su sigurne i dzipovi i ekstra profit.

Ovi sto su brali su posadili po malo. E sad ne beru za 2000din vec svoje. Koliknm vidim stari su smanjen rod a novi bas se suse i dalje. Beru malo njihove sa 10a imace 200 do 300kg jer su dosta lose al ipak lakse kad vec ima. Meni ne trebaju za malinu tako da mogu da traze i da im se daje za more.

- - - - - - - - - -

Nesto ne stima.mozda je najbolje ali to je tesko da se uradi npr 30%hladnjaci,20%beracu, 50% vlasniku za obradu do branja,polivanje... od neke izvozne cene. Da se neka matematika napravi da svi imaju pa ako sastavi 2 god lose raskidanje ugovora, radnici,malinari,hladnjace

- - - - - - - - - -

Al iskreno odavno zagovaram cenu od 1,5e ali na duze god .ovo 1e i 0,9 je bilo 2011 je danguba ili aj da ne ides u nadnicu. Sad je i sve poskupelo,nafta,preparati,cepili nas prvu god za polivanje sa raznim buricima... moras da kupis ili da gledas susu
 
Cene variraju isto kao i sa drugim voćkama. Jedne godine odlična cena, sledeće dobra, onda dođe na red nikakva. I tako u krug.
Kakva je tu matematika Bog bi ga znao. Ili svake treće četvrte godine više niko ne jede to voće ili se lihvari uplaše da će ostati bez robe, jer neće niko više to gajiti, pa nam daju posle toga dobru cenu.
 
Nije da verujem u teorije zavere,al uvek sam verovao da je kod nas poljoprivrede namerno urusene....Dal bi neko radio za 10 evra kod privatnika da poljoprivredni proizvodi aku cenu....malina je bila jedini proizvod na kojem se moglo zaradit....i kao takva im je sad trn u oku... Naravno da drzava da oce ima nacina da cenu izgura al im nije u interesu....da oce caskom bi kao televizisku preplatu nasla nacin da naplati..
..iako placam za strujomer koji mi se nalazi u njivi...da njima treba izmislili bi i neki extra profit ili ko zna sta vec jos
 
Nesto ne stima.mozda je najbolje ali to je tesko da se uradi npr 30%hladnjaci,20%beracu, 50% vlasniku za obradu do branja,polivanje... od neke izvozne cene. Da se neka matematika napravi da svi imaju pa ako sastavi 2 god lose raskidanje ugovora, radnici,malinari,hladnjace

Pa moglo bi to kad bi se u Srbiji postovali ugovori.Kod nas su na sudu svi ugovori neobavezujuci.Proizvodjaci uzmu hemiju i djubrivo na ugovor i predaju na drugo mesto,posle tuzbe jedva plate dug.Kupci kad im se ne isplati izmisle neku analizu i ne otkupe robu.Radnici za 100 dinara dan odu na drugo mesto da rade.
 
Nije da verujem u teorije zavere,al uvek sam verovao da je kod nas poljoprivrede namerno urusene....Dal bi neko radio za 10 evra kod privatnika da poljoprivredni proizvodi aku cenu....malina je bila jedini proizvod na kojem se moglo zaradit....i kao takva im je sad trn u oku... Naravno da drzava da oce ima nacina da cenu izgura al im nije u interesu....da oce caskom bi kao televizisku preplatu nasla nacin da naplati..
..iako placam za strujomer koji mi se nalazi u njivi...da njima treba izmislili bi i neki extra profit ili ko zna sta vec jos
Trazili privatizaciju, dobili privatizaciju...
Miler, Loznica, 140+5 prevoz

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 992D using Tapatalk
 
Mi se ovde nalupasmo raznih teorija.Dal namerno ili iz neznanja a ja mislim onako vise iz dosade?Neko napisa' da se samo za malinu moze uzeti para?Procitao sam vise puta post.Mislim da je kolega podlegao IT tehnologijama i poveraovao u price da se pare od maline lako i brzo zarade.Ljudi postoje i druge vocke gde se moze lepo zaraditi i koliko vidim isti su mnogo materijalno bogatiji od nas ovde.A sad sto smo kao proizvodjaci dosli na zicer hladnjacarima i izvoznicima, to je rezultat svega sto smo radili proteklih godina.Protest?Protiv koga?Zasto?Pa izbori su bili i prosli fala bogu.Mi smo svoje rekli i sad treba da cutimo do sledece prilike,odnosno da u toku zime pregovaramo o ceni za narednu berbu.Ako moze?A sada da oberemo rod,doduse nevoljno ali da oberemo ko kako moze.
Da li je neko sa foruma pregovarao sa otkupljivacem(hladnjacarem) o otkupu?Interesuje me odgovor?
Danas gledam Prvu TV i Glas Z.Srbije sa Gvozdenom Nikolicem,i moj otac inace inzinjer vocarstva u penz. kaze da je proizvodna cena od 150 din.priblizno tacna i da domacini u Mirosaljcima govore istinu.
Pre 2-3 god.jedno zimsko jutro gledamo Dobru zemlju i Urosa D.na B92 ,mislim negde u Backoj gde se sadila Polka ili Polana a stari kaze "Bogami ,sinko bracemo je mi i za 100 dinara,samo dok stigne ova iz Vojvodine".Tata je nazalost bio u pravu jbg.
 
sustina je da Vlada donese uredbu kojom ce lupam da odredi shodno trostkovima, 75 % dobiti proizvodjac a 25% hladnjacar od IZVOZNE CENE.

Može to, ali uz prethodni uslov da vaskrsnemo Titu :)

U kojim li si ti to knjigama čitao?

Ti bi da prodaš malinu, da uzmeš pare za nju, ali da i dalje nekako bude tvoja, da se i dalje pitaš.
Prodao si je, gotovo, nije više tvoja.

Šta će novi vlasnik robe s njom uraditi, izvesti je, prodati skupo ili jeftino, baciti je, pojesti, pokloniti ...to je isključivo njegova stvar.
S kojim pravom bi ti da se pitaš i posle prodaje?
Tom uvrnutom logikom bi i mlekari mogli da traže neki procenat od prodaje sira od njihovog mleka, proizvođači ječma procenat od cene piva, proizvođači mesa procenat od cene pljeskavice...i tako redom.

To što ti predlažeš jeste moguće, ali samo ako napraviš takav dogovor sa nekim ko izvozi malinu. Ako on na to pristane nema te sile koja će vam takav aranžman zabraniti.


zamislite da sada proizvodjac proba da kompenzuje losiju cenu time sto bi smanjio dnevnicu beracu
,
Zamišljam i ne vidim ništa čudno u tome.
Sasvim je normalno truditi se da se smanje troškovi proizvodnje.
Samo da se manemo demagogije o humanosti, o ljudskosti, kao navodnom razlogu zbog kojih se dnevnice ne smanjuju.
Ne smanjuju se jer je nemoguće naći radnike za manje pare, kad bi se moglo, naravno da bi se smanjivale.

Jer, koliko vredi ljudskost, humanost, koja im je cena? Dve hilajde, dve ipo hilajde, a što ne tri, četiri, jel to visoka cena za humanost? A hiljadu ipo malo?
Ko i kako je to tačno izmerio?
Dajte da se ne foliramo.
Svi bi plaćali manje da je moguće, a eto hladnjačari mogu da plate manje a da ipak dobiju robu, i plaćaju.
Sasvim logično.




 
Pa ja ne bih platio radnika ispod 1500 dinara,jer prvi ja je ne bih brao za 1500 dinara po ceo dan na suncu rizikujuci svoje zdravlje da me strefi suncanica ili neka srcka...treba malo ceniti tudje vreme,a pogotovu tudji rad...tako i ti hladnjacari trebalo bi malo ceniti ljude koji im donose pare...a,ako je problem mnogo maline neka sad prestanu da je otkupljuju da vidimo i to cudo...neka otkupe drugo voce kojim nije prezasiceno strano trziste...
 
@xsale

Bravo Sale stvarno realan i objektivan post, nema ni govora o ekstra profitu, bude li ova godina losa po hladnjace mnoge sledece godine nece vise postojati.

To je surova istina hteli mi to da prihvatimo ili ne. Kazu hoce da protestuju i skup u Arilju, malo sam gledao po internetu... Pa bas ti ljudi u Arilju znaju pravo stanje stvari, gomila njih sa malim hladnjacama ove godine su dogovorili da prodaju proslu malinu po formuli, otkupna cena od ove godine + 0,25 eur. Nema tu protesta kad je slika svima jasna, nasadilo se maline i previse. Neko ce morati da vadi da bi se cena ponovo vratila u normalne okvire.

@Frambuesa

Vas tata je definitivno bio u pravu, zanima me samo sta kaze, do kada ce trajati ovakva situacija?
 
A,zasto bi se vadila malina,zasto hladnjacari jednostavno ne otkupe koliko im treba i kazu,vise nam ne treba nemamo trziste,a taj ostatak bi se mi snasli ako hladnjacama ne treba...
Zasto vec sad ne odustanu te hladnjace od maline izvezu taj visak i ne kazu od ove maline nema koristi bolje da se otkupi sva sljiva,jabuka itd...
Pa nece jer tu nemaju zaradu kao na malini...to rade samo sitni hladnjacari,ozbiljniji svi rade sa malinom...a,posto su mnogi kao propali prosle godine zbog maline,ja ne vidim ni jednu hladnjacu da je prestala da je otkupljuje ove godine...nego je to bila prica da bi ove godine jos vise zaradili kao sto su zaradili na kupini...
 
Da li je tacno da su veceras od 20h blokirane 2 hladnjace u Leskovcu i da nema odkupa? Neka se oglasi neko, da li je ovo istina?
 
Pa ja ne bih platio radnika ispod 1500 dinara,jer prvi ja je ne bih brao za 1500 dinara po ceo dan na suncu rizikujuci svoje zdravlje da me strefi suncanica ili neka srcka
A ako je hiljadu ipo, onda može i sunce i srčka i zdravlje, sve može za hilljadu ipo :)

ako je problem mnogo maline neka sad prestanu da je otkupljuju
Ta odluka, koliko i kad će kupovati, je na njima, jer su i pare njihove.
Odlučili su ovako, a cenu te odluke će sami snositi, možda su pogodili možda omašili, ali hajd da se mi o njime ne sekiramo previše, hajd da mi donosimo odluke o nečem što je naše, o malini.
Da odlučimo hoćemo li ili nećemo da je prodajemo po ovoj ceni, ta odluka je u našim rukama, niko nas ni na šta ne može prisiliti.
 
Ironman,molio bih te da ne pricas o malini jer si u prethodnim postovima iskazao svo svoje znanje o istoj...recima kako malina moze da se posadi bilo gde i ona ce da rodi,kako ne zahteva nikakvu zemlju...a,svako ko se malo razume sta je malina ne bi tako rekao...takodje nemoj pricati o hladnjacarima u trecem licu,jer si ocigledno ti hladnjacar...kad o poljoprivredi nemas blage veze,a drugi dokaz je to sto pricas stalno kako je sve super i cena je dobra,kako samo hladnjacari su u problemu,a ti kao poljoprivrednik tebi sve super...

- - - - - - - - - -

Takodje takve reci na racun zdravlja nisu bas umesne...
 
Zasto mi hocemo da odlucujemo o svemu?Nase je da malinu proizvodimo i da na njoj sto vise zaradimo.E,sad hteli bi da je proizvedemo po sto manoj ceni sa sto manje rada i ulaganja,da je neko drugi obradi,obere a mi da naplatimo po ceni u maloprodai na Zapadu EU.Mi smo ziveli u oblacima po pitanju maline.Gde smo bili 10 meseci da razmisljamo o ceni ,da iznosimo problem koji je bio u najavi vec tada a ne sad kad je berba vec pocela.
A tata?Tata jos nista nekaze na tu temu.Kada ogreje pasce mu napamet posle par Meraka,pretpostavljam.
 
a,svako ko se malo razume sta je malina ne bi tako rekao.
A šta bi rekao npr ti?
Gde to malina ne može ako je ima i na 100 metara i na preko hilajdu, ako je ima i na na ph 3 i na ph 7?
Ako je ima i na černozemu i na podzolu...

kad o poljoprivredi nemas blage veze

Vidi momak, tebi ću da odgovorim jer si, vidim, iz Valjeva, a pošto sam i ja iz tog kraja, možemo da odemo kodo mene u voćnjake, da popijemo po pivo, i da se uveriš.
Dakle, od voća, proizvodnje i prodaje voća u svežem stanju, živim.
Ništa drugo ne radim.
Od škole imam srednju poljoprivrednu i poljoprivredni fakultet, dakle ceo svoj život sam proveo učeći i radeći taj posao.
Ti sad vidi kakva ti je sposobnost zaključivanja kad kažeš "jer si ocigledno ti hladnjacar"

Poziv na pivo u mojim voćnajcima uvek stoji.
Da ti pošeljem broj telefona na pp?
 
@ poznavalac prilika

Likujte,likujte,doslo je vasih pet minuta.No,ne zanosite se previse.Kazu da se istorija ponavlja,ako je tako vi ste naslednici krvopija koje su se namnozile izmedju dva rata,a onda je dosla 1941.Mi se spremamo,a vi
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh