Prostirka u zivinarniku

Imam problem, već nedelju dana ne mogu da nađem nigde piljevine a morao bih da proširim manjim pilićima a većima je već dosta prljavo, zanima me pošto nema izgleda da ću u narednih par dana uspeti da nađem piljevine da li je moguće da im prospem onog papira što se u kancelarijama secka na trakice od 5mm, pretpostavljam da ga neće nešto mnogo jesti?

---------- Poruka napisana 22-04-12 u 11:49 ---------- Prethodna poruka je 21-04-12 at 22:44 ----------

Stavljam sad pa šta im bog dan.
 
Kakva bre slama ovde niko nista ne seje, stavio sam im nisam primetio da jedu, mislim da će biti ok ali ću kad nabavim piljevine staviti preko.
 
Kod mene po komsiluku sam vidjao da ceo tov ljudi stavljaju kartone i menjaju ih, kartonkse kutije uvek ima po prodavnicama.
 
dobar dan dobri ljudi vidim pisete o prostirkama a mene interesuju kavezi za tovne pilice tj prednosti-mane ako neko ima iskustva.
hvala unapred
 
zbog nedostatka suske(stolari je sve manje imaju)bio sam prinudjen da za prostirku u ovoj turi koristim slamu,prostirem dva puta dnevno,ujutru i uvece,i cini mi se da je sve ok,ali danas me nazove stolar ok koga uzimam susku i rece da mi je spremio par dzakova iste,odem i pokupim ja to i reko da prostrem pilicima da pokupi malo vlagu sa slame pa da posle nastavim sa slamom,medjutim kad sam poceo da prostirem primetih da se pilici nenormalno plase suske,bukvalno na strani na kojoj sam prvo prostrei nije bilo ni jednog jedinog pileta...kakva su vasa iskustva jel se desavalo i vama nesto slicno?i ne zanm sta sad da radim,valjda ce se navici na susku?
 
Naravno da se plase,nisu je videli.:osmeh: Navici ce se sasvim sigurno,jedino sto su doziveli manji stres.Jel slamu seces il bacas celu?
 
ja sam u jesenjoj turi stavljao slamu normalno celu duzine 15ak cm ujutru i uvece, ujutru stavim uvece mokro mnogo vise nego sa suskom i ja tako stavljao i stav;ljao otisle 9 bame na 4m2, 4 dzaka suske, kad sam cistio ima sta da vidim samo prvi nekoliko cm je bilo vlazno ostalih 15 suvo
 
Debeo sloj se stavlja samo prvi put,zbog hladnog betona,ili sta je vec dole.Posle se soli po malo,taman onoliko koliko pije.Ima vise vrsta slame.Jecmena nije dobra,jer je kruta i ima slabu moc upijanja.Na zalost i neke nove sorte zitne slame su slicne.Stare domace sorte su zakon.Mekana ,siroka slama,jos ako se isece,pije kao drvena piljevina.Jos ako se isecka,da je pilici mogu ceprkati resen problem.
 
Naravno da se plase,nisu je videli.:osmeh: Navici ce se sasvim sigurno,jedino sto su doziveli manji stres.Jel slamu seces il bacas celu?
na zalost stavljam celu jer nemam seckalicu,ali planiram ove zime da je napravim,usled nedostatka suske koja je neprikosnovena dobro dodje i slama,ja takodje samo posolim koliko je potrbno i prostirem ujutru i uvece,jedino sto je kod slame malo veci poso oko ciscenja...
 
Dali jedobro bas svaki dan dodavati slamu iz razloga prevelikog stresa? Jer kada dodajem slamu nastaje opsti haos,mislim na uslove gde su 12-14 kom po m2 i gde ih je vise stotina! Imam niple sa tacnicama pa od pojenja nema bas ni malo mokrog!
 
Slama se dodaje po potrebi.Ako ne moras nemoj dodavati.U zimskom periodu kada je povecana kondenzacija,moze se dodavati i vise puta na dan.:osmeh: Sto se tice stresa,naravno da ga ima,ali se isti moze ublaziti bacanjem slame po mraku uz plavo,ili crveno svetlo. Moze posluziti i belo priguseno.Pilici pri tom svetlu slabije vide i stres je manji.
 
[h=1]Uticaj debljine prostirke na proizvodne rezultate, ambijentalne uslove i dobrobit brojlera[/h]Datum: 15/06/2015
Kategorija: Proizvodnja mesa

Deblja prostirka poboljšava proizvodne parametre, vazduh u objektu i dobrobit pilića, pokazano je u istraživanjima autora Dan Shao i saradnika sa Kineske Akademije poljoprivrednih nauka i Univerziteta Iangzhou u Kini.U radu objavljenom u časopisu Poultry Science, ovi naučnici su ispitivali uticaj debljine piljevine koja je služila kao prostirka, na proizvodne parametre, imunološki status, ambijentalne uslove i dobrobit brojlera obojenog perja. Ukupno je bilo uzgajano 1.800 jednodnevnih Sukin brojlera žute boje perja do 21 dan starosti. 22.-og dana je 1.600 brojlera približno iste telesne mase nasumično odabrano i podeljeno na 20 boksića (osam ptica po metru kvadratnom u 10 kvadratnih metara boksića). Pilići su bili podeljeni na 4 tretmana svaki sa debljinom prostirke od 4, 8, 12 ili 16 cm i sa pet ponavljanja po tretmanu.Rezultati njihovog rada pokazuju da je deblja prostirka dovela do povećanja telesne mase, povećanje mase jetre, dnevnog prirasta i dnevnog unosa hrane. Sa druge strane, debljina prostirke nije uticala na konverziju hrane i mortalitet.Sadržaj vlage u prostirci, kao i koncentracija amonijaka i ugljen-dioksida u vazduhu je smanjena, a sadržaj prašine u vazduhu se povećao sa povećanjem debljine prostirke.
Debljina prostirke nije imala nikakvog uticaja na hod, oštećenje perja, oštećenja skočnog zgloba ili pojave krasta na grudima pilića. Međutim, čistoća perja, oštećenja tabanskih jastučića, otok skočnog zgloba i plikovi na grudima su značajno varirali u zavisnosti od debljine prostirke.Generalni zaključak navedenih autora je da povećanje debljine prostirke ima blagotvorno dejstvo na proizvodne razultate, ambijentalne uslove i dobrobit brojlera.Izvor: PoultrySite, Februar 2015
 
U novije vreme su se na trzistu pojavili peleti slame,koji se koriste za prostirku.Nisam ih licno probao,ali cujem da su se dobro pokazali.Vremenom se raspadnu,odlicno upijaju vlagu i neutralisu amonijak.Ako neko ima licno iskustvo sa ovim proizvodom,bilo bi korisno napisati nesto o njemu.
 
Ne znam da li je moje iskustvo merodavno jer je 30 pilica u turnusu i 10 kvadrata prostora mali uzorak,ali sam koristio pelete 10 kg kosta 240 din pa vi mnozite i vidite koliko je to rentabilno.Mogu reci da sam zadovoljan jer nema vlage sve upija dok ova nova vrsta slame ne upija,ali problem nastaje kod ciscenja kod mene je zapeklo mecku sam rodio dok sam ostrugao.
 
Ne znam da li je moje iskustvo merodavno jer je 30 pilica u turnusu i 10 kvadrata prostora mali uzorak,ali sam koristio pelete 10 kg kosta 240 din pa vi mnozite i vidite koliko je to rentabilno.Mogu reci da sam zadovoljan jer nema vlage sve upija dok ova nova vrsta slame ne upija,ali problem nastaje kod ciscenja kod mene je zapeklo mecku sam rodio dok sam ostrugao.
To si ceo turnus izgurao sa 10kg,ili si dodavao?
 
Poslednja izmena od urednika:
Otkud ceo turnus 3 vrece sam kupio mozda je previse ali tako sam uradio.Drzao sam ih malo duze od 9 do 10 nedelja,tako je supruga naredila.
 
Nazad
Vrh