Prostirka u zivinarniku

SAMA

Moderator
Učlanjen(a)
13 Feb 2011
Poruka
8.394
Lokacija
Stara Pazova
Pozdrav svim forumasima. Pokrecem ovu temu koja nadam se moze mnogima biti od koristi pogotovo u danima povecane vlaznosti.Kakva imate iskustva,sta koristite za prostirku i slicno.
Mene konkretno interesuje secka za slamu posto istu koristim za podlogu.
Ima li neko neku secku, skicu ili slicno. Unapred hvala u svoje ime i ime buducih citalaca ove teme.
 
Najbolja prostirka za zivinarnike je od drvene suske ali od nekog mekog drveta (jela, bor i sl) jer najbolje upija vlagu a i kada je manja vlaga lakse se susi. Slama je jedino bolja kao stajsko djubrivo kasnije a za objekte je najboje kada se isecka na manju duzinu. Sto se secke za slamu tice imas neke modele u temi Cafe/ Uradi sam gde sam postavio samo 3D model a takvu bih trebalo da pravim uskoro. Kako sam u guzvi ovih dana nikako da postavim tehnicku dokumentaciju. Za smanjivanje vlage u prostirci smo vec pisali za krec pa da se ne ponavljamo i ovde.
 
Ta skica mi i treba.Slama je djavo tesko se sece za razliku od kukuruzovine i deteline koje su krtije.
Sto se tice suske slazem se to sam koristio i to od topole ali sad imam problem sa kolicinom te moram preci na slamu.Bez seckanja ne vredi.
 
Šuška je zakon.Problem je obezbediti potrebnu količinu jer stolari imaju sve manje posla :ppozdrav:
 
To je tacno,a i zbog sve vece cene energenata vecina pravi brikete za grejanje.Slama je ipak obnovljiva.Istina ima losiju moc upijanja,al trenutno ne znam za bolje resenje.Ako neko ima neka ga podeli sa nama.Poprilicno sam se zainteresovao i za proizvodnju peleta od slame sto bi pojeftinilo grejanje objekta i naravno domacinstva.Za to bi takodje u prvoj fazi proizvodnje bila potrebna secka ali to je vec tema za sebe.
Uskoro cu pokrenuti i tu temu.
 
Kad smo kod hidrata,ima li neko iskustva sa zeolitom i gde bi se mogao nabaviti.
 
Firma koja proizvodi Minazel prodaje i zeolit za prostirke a neznam kolki kosta. Dobar je jer nema amonijaka a i vrsi dezinfekciju prostirke. Drvena šuška je najbolja prostirka ali treba payiti da bude bez trinje (sitne piljevine ) ako se koristi za male pilice jer znaju da je kljucaju. Posto živina tesko vari celulozu ona im se nabije u crevima pa može doći do uginuća. Za velike to nije problem ali za male može biti opasno. Još jedna vrsta prostirke je odlicna ali je nema kod nas a to je ljuska od pirinča koja je slicna ljuski od ovsa. Sitna je i higroskopna a i lako se suši tako da je odlična prostirka a u Makedoniji po farmama svi to koriste. Slama je najbolje seckana a i nisu sve vrste dobre tako da je najbolja od pšenice a od ovsa a naročito od ječma treba izbegavati. Nikako ne koristiti slamu koja je kisla pa ima onu tamnu boju jer je to izvor buđi i mikotoksina. Preporučuje se i dezinfekcija prostirke ali o tome ima posebna tema a vidim da tamo niko nije odgovarao pa ili sve znamo o tome ili se misli da nije važno.
 
Hvala kolega.Covek se uci celog zivota i uvek je bilo jeftinije uciti se na tudjim greskama i primeniti iskustva drugih.Ne treba biti usijan.Ni ne znamo koliko ne znamo.Tek kad dodje do NEDAJ BOZE problema trazimo pomoc.Prevencija je zakon pogotovo u intenzivnoj proizvodnji kakva je zivinarstvo. :ppozdrav:
 
Za 18 godina koliko se intenzivno bavimo živinarstvom sam mnogo naučio a verovatno ima da se nauči još mnoooogo toga. Nažalost češće sam učio na svojim nego na tuđim greškama pa se zato sad i trudim da ovde na forumu iznesem što više iskustava da se bar drugi nauče na tuđim greškama. Kako sam profesor možda sam nekad i dosadan pa preterujem sa savetima al, to mu dođe profesionalna deformacija. :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Ja sam 9 godina u zivinarstvu i to intenzivno turu na turu.Od malih kolicina do 3000kom. S obzirom da mi se nekad preklapaju ture bude i po 5-6000 komada.Solidno iskustvo,sam pravim hranu,prosao sam i deficit trzista i suficit.Nase je da sve odradimo kako treba,a da li ce biti zarade nazalost ne zavisi od nas.
Pojeftinjenje hrane,odgovarajuca prostirka i mikroklimat pa se mozemo necemu nadati.Nazalost i to nekada ne garantuje dobit,al covek je tvorac svoje srece,sami smo izabrali tu delatnost.
Kod nekih mozda vlada zabluda.Iskustva do primera radi 500komada su jedno,a 501 na vise sa sobom nosi niz prednosti kao i mana.Tu smo da pomognemo jedni drugima,al opet ponavljam bolje u prevenciji nego u problemu.
 
Narucio sam kombajnsku secku prepravljenu na elektro motor.Pravi covek u Temerinu.
Nadam se da cu time resiti problem.Kad je pustim u rad ,prenecu iskustva i drugima.
 
Stavljaj detaljne slike i video kad ti stigne a i utiske i cenu naravno. Sto se tice prostirke vec smo pisali da je dobra stvar za smanjeenje vlage i amonijaka posipanje TANKOG sloja kreca a posebno ispod pojilica jer smanjuje vlagu a i vrsi dezinfekciju. :ppozdrav:
 
Bice slike,nego ne nadje ja zeolit ,ono sa minazelom sto si pisao.Ima neki tip kod Kikinde mislim da rece 1500 dinara dzak 50kg, al nece da salje brzom postom.A daleko mi da idem donde.
Trazim nesto blize.
 
Imam ovde jednog drugara, nema mnogo posla ali ovde i nema mnogo pilićara tako da nema konkurencije:haha:.
Ne znam da li je ok ovo što radim, ali da pitam, uzmem od njega onu veliku vreću sa usisivača, onu prašinu i ono sitno pospem pilićima odole pa od gore onu krupniju piljevinu gde su komadi oko 1 cm, malo ima više prašine ali ne mogu drugačije da razdvojim prostirku.
 
Dobro je kada ima te krupnije, mada ona jako sitna ne bi smela da se stavlja. Ali kazem da je kriza pa slicno i ja radim. Nije bas daj sta das al blizu.
 
Poslednja izmena:
Na zalost ne moze se mnogo birati.Obicno se stavlja ono sto se da nabaviti.Treba izbegavati prasinu,tj sitnu piljevinu.po mogucnosti je prosejati.Drvo mora biti suvo,da bi imalo moc upijanja i trba da bude od mekog drvata.Najbolja je camovina ili topola.Od tvrdog drveta,mogu padati sa nogu.Ukoliko se koristi slama,nikako jecmena.Iskljucivo zitna jer je meksa.Slama se opet mora iseckati.
Najbolje bi bilo pirincana ljuska.To ne mora da se secka,takvo je kakvo je.Kinezi ne znaju sta ce sa njom:osmeh:.Mi cemo se za sada snalaziti sa gore navedenim,dok ne pocne kod nas da se gaji pirinac.
Sto bi rekao nas narod "u svakoj sali ima po malo istine"
 
користим сламу за коке носиље,сваки четврти дан морам да чистим!мокра слама,упрљају ноге,упрљају јаја...пиљевине нема ни за лек а пиљевина је закон,кад ставиш бар 2,3 недеље чисто..
 
Ja svojima stavljam slamu kao prostirku.
Lako izđubrim i dobra je kao stelja.
Kad je useru,samo opet bacim po tome i tako 3-4 mjeseca pa opet cistim.
Imam pijevca i 10 kokosi.
Preko ljeta ih je bilo i preko 20.
Samo im na ulaz nikad ne bacam slamu,jer je cijelu van razjebu :osmeh:



nct1c.jpg



34g3fww.jpg
 
Nazad
Vrh