Prolećno oranje-Opšta tema

kod mene je plug 756 isto kverneland daske 2x30cm da nije ovaj 754 manji zahvat?
 
Ne, 754 ima zahvat 2x30cm. Ima malo rastojanje izmedju glava, pa ljudi pomisle da je to manji plug.
Zato sam bio zbunjen kad sam kupovao raonike za njega,objasnim mu kakav plug imam i kaze mi covek da je taj moj plug 754??? Kupio sam ga od komsije koji je prestao da se bavi poljoprivredom ali pise na njemu IMT 756-25.Plug je dosta star i stvarno ima Kverneland daske. Kakva god da je zemlja kad ores s njim nista se ne lepi, daske se sijaju moz' se ogledati na njih.Raonici isto standardni za 756 ne pasu za ovaj plug, jel je zadna rupa malko nize pa mi je kovac prepravljao.
 
Taj sto ti imas 756-25 je takodje sa kverneland glavama. Mislim (90% sam siguran), da ovaj 756-25 ima manje rastojanje izmedju glava od klasicnog imt 756, a vece rastojanje od imt 754. Znaci, negde je izmedju. Ako te zanima prava informacija tj da potvrdis ovo sto sam ti rekao, samo postavi pitanje u temi o plugovima. Clan Bobo ce sigurno znati :)
U svakom slucaju, imas odlican plug :)
Da ne bezimo sa teme. Kao sto rekoh, postoji tema o plugovima, pa mogu i moderatori da ovaj deo iseku i spoje sa odgovarajucom temom.
 
Gledam ovo oranje kako kverneland slaze dve po dve brazde :) Isto kao kod mene.
Izgleda da ti tu i nije neka teska zemlja, cim sa fergusonom vuces 2x30cm?

Ово је најлакша земља за орање, само што је велики успон. Камен је разбијен на пола, а први раоник се мало искривио (лично сам му наварио део гибња и ковао два дана). после сам натерао власника да из њиве извади још већи камен око 1/4м3. ИМТ 754 је одличан плуг, лако се вуче и лепо оре.
 
Oranje parloga od pre neki dan, dubina 30+. Ovde necemo nista sejati, ostaje za zito na jesen.
dsc1536.jpg

dsc1538.jpg

dsc1542.jpg

dsc1547.jpg

Ovako je izgledalo pre..
dsc1393.jpg

 
Vec sam ti rekao da sam ljubomoran na tvoj traktor :)

A tebi kao da je zapalo da razoravas ove problematicne parcele :). Prvo si krcio njivu, pa onda jednobrazni plug, pa sada ponovo razbijanje parloga jednobraznim plugom :)
Lepo je ovo ispalo.
 
Steta je da njiva do jeseni stoji. Za zob je sad pre kasno da se sije ali za kukuruz nije. Bez kultivacije (zbog korova i kupine koji bi se vukli za kultivatorom) da ga pognojis kako treba i oprskas s nekim dobrim sredstvom imat ces neku zaradu a najesen preores kukuruznjak i sijes psenicu kao covjek.

Ja sam tako uradio na tri jutra prosle godine i njive u jesen nisu bile za prepoznati. Em se lakse oralo, em se lijepse pripremilo a imao sam tri jutra kukuruza koje sam skinuo i prodao i spremio neku paru i u dzep...
 
Resili smo da damo kumu, on ce tu da poseje kukuruz, posle ce da ga sece na zeleno i da daje kravama. Tu od nekog prinosa nema nista.
Evo kako se spremilo, ja sam izorao,a kum spremao..
dsc1584.jpg
 
Данас сам мало орао, пре ових падавина ми било влажно, а сад глиб (блато). Ипак боље што нисам раније посејао ово је лоша земља (раније су од ње правили циглу) па би све иструлило.
5mg47r.jpg
 
Bas tako.

meni je jasno kao dan da lanci moraju biti slobodni prilikom oranja, ali verujte mi, kada nam nakacio ovaj plug da bude tako slobodan, orao je tako da je preskakao jedan deo koji je trebao da hvata i nikako nije hteo da ide sam desno. Pa sam bio primoran da ga pomerim na osovini skroz desno, i bilo je bolje, ali je ponovo malo preskakao i vukao traktor u oranje. Kada rucica stoji na sredini, obzirom da mora da bude desno, onda zbog strasno tvrde zemlje plug hvata vise, pa mi skoro podigne traktor i zanosi ga u oranje. Onda sam rucicu povukao skroz nazad, ispravio plug da hvata sto pravije moguce, i bilo je bolje, ali i dalje treba da se malo nategne lancem, ali nisam vise imao tu mogucnost.

Juce sam orao oko 10h. Mojih brdovitih 75 ari, i komsiji razbijao isto ledinu 30ak ari. namucio sam i ruke, i traktor. O okretanju i cimanju uz gubljenje vremena da i ne pricam....


upload

image free hosting

free image uploading

free image hosting
Dobro ore...dobar plug.!!
 
Nazad
Vrh