Prolećno oranje-Opšta tema

Današnja rabota.
ou45ja.jpg
 
Moralo. Ne bih uspeo da zaorem ovoliku travuljinu da ja bila manja dubina. Drugi deo njive je mnogo zakorovljeniji nego ovaj na slici. Zimus je tu izvučena sva osoka za koju nije bilo mesta ili uslova u drugim njivama. Njiva je pod zakupom.
 
Bas tako.

meni je jasno kao dan da lanci moraju biti slobodni prilikom oranja, ali verujte mi, kada nam nakacio ovaj plug da bude tako slobodan, orao je tako da je preskakao jedan deo koji je trebao da hvata i nikako nije hteo da ide sam desno. Pa sam bio primoran da ga pomerim na osovini skroz desno, i bilo je bolje, ali je ponovo malo preskakao i vukao traktor u oranje. Kada rucica stoji na sredini, obzirom da mora da bude desno, onda zbog strasno tvrde zemlje plug hvata vise, pa mi skoro podigne traktor i zanosi ga u oranje. Onda sam rucicu povukao skroz nazad, ispravio plug da hvata sto pravije moguce, i bilo je bolje, ali i dalje treba da se malo nategne lancem, ali nisam vise imao tu mogucnost.

Juce sam orao oko 10h. Mojih brdovitih 75 ari, i komsiji razbijao isto ledinu 30ak ari. namucio sam i ruke, i traktor. O okretanju i cimanju uz gubljenje vremena da i ne pricam....


upload

image free hosting

free image uploading

free image hosting


Druze oranje je islo tako tesko zbog pluga, nije to ni do stelovanja niti do bocnih lanaca(koji u oranju nicemu ne koriste) vec je do pluga. Taj plug koji ti vuces je tesko djubre da ne kazem s*anje! Znam zato sto sam imao isti takav plug i najsrecniji sam bio onda kada sam ga iz revolta dao ciganima da ga bace u staro gvozdje, da ne mucim sebe i ne silim traktor bez potrebe!
Zakacim ja takav plug, mislim se jednobrazni je pa cu duboko da razorem livadu. Odem u njivu nastelujem sve kako valja traktor ( zetor2511) puca hoce da eksplodira jedva ore 4 sporom ni 20cm dubine, plus gde god zapne prednji kraj traktora zabaci desno u oranje. Iznerviram se odem kuci zakacim dvobrazni IMT-755 vratim se u njivu i dublje i lepse poorem nego sto je isao taj jednobrazni, a traktor sa imt755 plugom ide samo peva 1 brzom.

Verujem ti da si se namucio, baci taj plug da ne mucis sebe i traktor ako imas potrebe za jednobraznim plugom za jeftine pare ima IMT-ovif 15tog u mesecu na vasaru u Smederevskoj Palanci i nema glava da te boli :ppozdrav:.
 
Poslednja izmena:
Ovde je bilo pravo prolećno oranje, jer sam zaoravao stajnjak, pa sam bio poprilično zabrinut kako će biti priprema. Međutim, eto, nakon one kiše u ponedeljak i utorak, zemlja se izradila ekstra.
fotografija0564.jpg
 
Druze oranje je islo tako tesko zbog pluga, nije to ni do stelovanja niti do bocnih lanaca(koji u oranju nicemu ne koriste) vec je do pluga. Taj plug koji ti vuces je tesko djubre da ne kazem s*anje! Znam zato sto sam imao isti takav plug i najsrecniji sam bio onda kada sam ga iz revolta dao ciganima da ga bace u staro gvozdje, da ne mucim sebe i ne silim traktor bez potrebe!
Zakacim ja takav plug, mislim se jednobrazni je pa cu duboko da razorem livadu. Odem u njivu nastelujem sve kako valja traktor ( zetor2511) puca hoce da eksplodira jedva ore 4 sporom ni 20cm dubine, plus gde god zapne prednji kraj traktora zabaci desno u oranje. Iznerviram se odem kuci zakacim dvobrazni IMT-755 vratim se u njivu i dublje i lepse poorem nego sto je isao taj jednobrazni, a traktor sa imt755 plugom ide samo peva 1 brzom.

Verujem ti da si se namucio, baci taj plug da ne mucis sebe i traktor ako imas potrebe za jednobraznim plugom za jeftine pare ima IMT-ovif 15tog u mesecu na vasaru u Smederevskoj Palanci i nema glava da te boli :ppozdrav:.
Moguce da si u pravu. Isti simptomi su bili i kod mene, a inace, ukupno cetvoro nas na njivi je probalo da ga nasleluje, i niko nije uspeo..
Ovaj plug ti nisi nikako mogao da vuces sa tako slabim zetorom, bez obzira na zemlju, jer ovo nije klasican jednobrazni plug koji zahteva manju snagu za vucu od imt 755. Znam da je logicno da se jedna brazda vuce lakse od dve, ali specifikacije ovog pluga kazu da on fabricki postize dubinu od 38cm. E sada, ja sam mislio da je to idealna kombinacija za mog zetora od 55hp, ali se ispostavilo da nisam mogao preko 20cm nigde da postignem.

Evo specifikacija pluga

http://s2.postimg.org/wh60v4a2x/Untitled.jpg
 
Iskreno neslazem se ni malo sa vasim misljenjima. Ja vucem OLT Posavca sa T-40. Sa njim radim zimsko oranje, traktor peva sa njim, dosta lako se steluje (u mom slucaju), a zaoravanje setvenih ostataka je potpuno.


Ako je off topic slobodno obrisite.
 
Druze, ali ti ne ores, nego prevrces pesak.
Nemoj pogresno da me razumes, ja ti zavidim na takvoj zemlji, i voleo bih da je imam :)
 
Daleko je jako ova zemlja od peska ... Tvoj traktor jednostavno nije za taj pug tako sam i ja prosao sa ursusom identicno samo je jednobrazac bio druge marke . Mani se corava posla kaci taj tvoj imt i radi kako se radi ovo je patnja .
 
@markokg1982: Taj OLT-ov jednobrazni je malo teži za vući, al da se sa njim može orat i sa manjim traktorom može, a di sa zekanom od 55 ks. Niste ga dobro uštimali. Jednobrazni plug je malo teže uštimat, pogotovo ako je lemeš loš. Sa takvim plugom sam se fajn naoro u kombinaciji sa IMT-533. Vuko sam ga od "pjeska" do teške zemlje di taktor jedva ide pa je čak znala i voda punit brazdu. Pa je bilo i provlačenja lanca oko gume koroz felgu i sto čuda još. Jasno to nisu bili uvjeti za oranje, al tako je zahtjevano od strane gazde njive. Ali ništa nepoorano ostalo nije. ::namigivanje::

Par slika oranja sa IMT-533 + OLT Posavac 1x40Y. Na zadnjoj slici je jedva išo 3-om sporom kolko je masna i teška zemlja.

abs6m1.jpg


11hq80g.jpg


24wbyp3.jpg


2qkkwzm.jpg
 
Nije takav već orginal OLT. Ja sam još dodatno navario produžetak povišenja da fino zaorava i kad se pliće ore.

2qi8kcx.jpg


Pri kraju sam sa remontom jednog Posavaca 1x40 pa ćeš vidit jedan detalj sa kojim se malo lakše jednobrazni plug uštima.
 
Moguce da si u pravu. Isti simptomi su bili i kod mene, a inace, ukupno cetvoro nas na njivi je probalo da ga nasleluje, i niko nije uspeo..
Ovaj plug ti nisi nikako mogao da vuces sa tako slabim zetorom, bez obzira na zemlju, jer ovo nije klasican jednobrazni plug koji zahteva manju snagu za vucu od imt 755. Znam da je logicno da se jedna brazda vuce lakse od dve, ali specifikacije ovog pluga kazu da on fabricki postize dubinu od 38cm. E sada, ja sam mislio da je to idealna kombinacija za mog zetora od 55hp, ali se ispostavilo da nisam mogao preko 20cm nigde da postignem.

Evo specifikacija pluga

http://s2.postimg.org/wh60v4a2x/Untitled.jpg

Drugar ima zetor kao tvoj i bez problema vuce zeleni plug lemind leskvac u crnoj smolnici. Tako da bi tvoj traktor trebalo da se igra sa ovim jednobraznim OLT-om, umesto da se igra on zapinje nenormalno i zabacuje traktor u stranu, to nije oranje nego mucenje. Zabacivanje traktora u stranu desava se kada plug ne stoji pravolinijski naspram traktora, vec ga vuce pod kosinom, zato sto ga vuce pod kosinom zato tako tesko i ide.
Od ovog OLT-ovog jednobraznog i od onog leskovackog na pomeranje ne postoje gori plugovi na nasim prostorima. Opet kazem ne treba bezati od IMT plugova jesu skuplji od ovih ali nisu skupi u odnosu na to koliko unistavas traktor sa ovim krndeljom od pluga.
Tek kada sam poceo da orem sa imt plugom video sam sta je pravo oranje i koliko traktor manje zapinje.
 
Okacicu ga na oglas, pa neka ode za neke sitne pare. U odlicnom je stanju, a nije mi realno ni potreban.
Kupio sam ga zbog ovih hektar zemlje pod usponom. Razmisljao sam: bolje da ga kupim za 100e i da mi ostane, nego da platim tih 100e nekom jakom traktoru da mi razradi zemlju. Na jesen cu moci da vucem moj dvobrazni sigurno ovde jer zemlja nije toliko teska, vec je trebalo razorati livadu posle 30 godina.
Ukoliko mi ponovo bude bio potreban za ovih hektar, kupicu neki drugi imt pa kako bude posle.
 
steve73 jel to dzomba ili suncokretiste ,sa kojim to plugom ores? al se rasulo, nisam skoro video lepseg prolecnog oranja
 
sa jedne strane kuk. dzomba a sa druge suncokret, tanjrano pre oranje, i baceno ves. djubre drzavna zemlja zato nije orana na jesen:ppozdrav:

p.s. vogel noot MS 1050
 
Gledam ovo oranje kako kverneland slaze dve po dve brazde :) Isto kao kod mene.
Izgleda da ti tu i nije neka teska zemlja, cim sa fergusonom vuces 2x30cm?
 
Nazad
Vrh