Proizvodnja sira od ovčijeg i kozijeg mleka

Drustvo hvala na pomoci, izgleda da nijee problem u maji nego u pasterizaciji mlijeka.Kupio sam u prodavnici mlijeko i zagrijao na 36 stepeni i za sat vremena se ukiselilo.Probat cu svoje mlijeko da zagrejem na36 stepeni pa vam javim sta je bilo.
 
Imam jednu malu nedoumicu :) , ako bi mi neko mogao objasniti: Zasto je sir, koji trazi rad, duplo jeftiniji u odnosu na sveze mleko, koje se moze prodati odmah?
 
Pitam iz svog ugla, odnosno iz ugla kupca. Nije mi logicno da za sir gde treba kazimo ga 8 l mleka, rada i vremena, ljudi traze u mom kraju 400-500 din a za mleko 100 din/l.
 
Pozdrav!Vidim da na ovu temu nije skoro pisano,ali da probam.Listala i citala ovde sve i svasta,ali ne videh da ima objasnjenja za moj problem,a to je sto meni kozji sir stalno ispada malo gumen(kao kackavalj) i skripiiii.Pokusavala sam razlicite postupke izrade,uvek ispadne isto.Miris i ukus su dobri,presujem ga postepeno,ali uvek isto.Mleko je od alpina,sanskih i mesanih spomenutih koza.Da li neko mozda zna zasto je tako?Ako treba jos neka informacija pisite..Hvala unapred

- - - - - - - - - -

A ne rekoh da mi je cilj domaci kriska sir,kako vec da kazem,srednje tvrd
 
Probala sam oba nacina i isto ispada.I na 65 stepeni pola sata i na 75 15 sekundi(oba hladim di 35 stepeni,pa sirim)i na samo nekih 35 i ne znam sta je u pitanju vise

- - - - - - - - - -

Koze idu u pasu,jedu trenutno seno sa detelinom i zitarice(kukuruz,zito)
 
Za to gumiranje sira je kriva temperatura pri previranju narocito u ovim toplim mesecima, u prostoriji treba biti 18-20 stepeni inace proces fermentacije krene u nezeljenom smeru
 
Ivant,bili ste upravu sto se tice temperature,jeste da je bilo u pitanju samo 2 stepena vise,ali da,to je to.Zahvaljujem
 
Nazad
Vrh