Proizvodnja paradajza u plastenicima

Nisam mislila da mu nedostaje vode, plasila sam se da je nema previse, da li bi vredelo da ga sad posle ovog prskanja, karenca je u svakom slucaju 5 dana, dodatno prihranim, i sta biste mi savetovali???
 
Imam problem sa paradajzom.. Trule mu stabla i plodovi.. Plodovi manje vise, ali mu pocrni stablo i samo se slomi na tom mjestu. Sto je najgore imam 24 ciste sorte paradajza, i ako ovako nastavi, necu imati ni za sjemena.. Nisam nicim tretirao, a posadio sam ga na njivi koja je dosta mocvarna i na istoj nista nije sadjeno 20 godina..
Ovako izgleda stablo..

http://postimg.org/image/x4hj1qll9/
 
Imam problem sa paradajzom.. Trule mu stabla i plodovi.. Plodovi manje vise, ali mu pocrni stablo i samo se slomi na tom mjestu. Sto je najgore imam 24 ciste sorte paradajza, i ako ovako nastavi, necu imati ni za sjemena.. Nisam nicim tretirao, a posadio sam ga na njivi koja je dosta mocvarna i na istoj nista nije sadjeno 20 godina..
Ovako izgleda stablo..

http://postimg.org/image/x4hj1qll9/


Fitoftora je to,ima različite simptome na stablu i na lišću,vremenski su uvjeti idealni za razvoj,treba raditi kompletnu zaštitu za fitoftoru,botritis,alternariju i bakterioze za svaki slučaj.Fitoftoru i alternariju pokrivaju većinom isti fungicidi, za botritis treba raditi miks,kao i za pjegavosti.Imaš gore preporuke fungicida,ako misliš da ti nije jasno,postavi pitanje.
 
Fitoftora je to,ima različite simptome na stablu i na lišću,vremenski su uvjeti idealni za razvoj,treba raditi kompletnu zaštitu za fitoftoru,botritis,alternariju i bakterioze za svaki slučaj.Fitoftoru i alternariju pokrivaju većinom isti fungicidi, za botritis treba raditi miks,kao i za pjegavosti.Imaš gore preporuke fungicida,ako misliš da ti nije jasno,postavi pitanje.
Hvala u svakom slucaju, ali ima jedan problem.. Ne koristim hemijske preparate. Radim iskljucivo organski. U drugom plasteniku koji je pokriven najlonom apsolutno sve je ok.
Ima li neka druga metoda da se sa ovim izadje na kraj?
Bitno mi je samo da sacuvam po nekoliko plodova za sjeme, a on mi lomi biljku u stablu..
 
Poštovani članovi foruma,

imam paradajz (napolju) koji izgleda ovako:


IMG_20140706_202006.jpg


IMG_20140706_201925.jpg


IMG_20140706_201917.jpg


IMG_20140706_201907.jpg



Moram da napomenem da plod nije (barem nije bio juče) bolestan. Imam bočicu Quadrisa pa me zanima da li je ovo nešto što Quadris pokriva?

PS. Radim prehranu na nedeljnom nivou sredstvima FitoFert.

Unapred hvala na pomoći. Ovo mi je prva godina sa paradajzom pa ne bih voleo da propadne :(
 
Draga naša alternarija....
Prskaj tim kvadrisom ali mislim da će skor ili signum bolje odraditi posao.
Bolest će stati određeno vreme i ako bude uslova za dalji razvoj (vlaga i više temperature) sve je đaba...
 
@stjepanovic,neznam za alternativne mogučnosti suzbijanja bolesti.Mislim da u toj fazi nemaš neki izbor osim kemije.

@ljubek,preporuka za Quadris baš nije ok,on sada više neće ništa napraviti.Prekasno je za njega.Nemogu vidjeti slike,ali kada su simptomi vidljivi on nemože zustaviti napredovanje. Bolje ga je ostaviti za neku drugu priliku.Imali smo dobar fuhgicid - Antracol combi - jedan od najpouzdanijih za sprjačavanje alternarije.Neznam zašto je u preporukama fitopatologa zadnjih godina zanemaren.
 
propineb i cimoksanil u kombinaciji.
Djeluje preventivno i kurativno.

Možda ima pod kojim drugim komercijalnim nazivom.
 
Ja prskala quadrisom i swichom, za sada je stalo, ali brinem sta ce biti kad opet budu uslovi za razvoj bolesti, ne znam sta drugo sa kratkom karencom, kod mene je plamenjaca
 
Acrobat dobar radicu paradajz napolju koji za sada izgleda odlicno ali ove ucestale kise ce doneti bolest.
Planiram sutra da barem list osusi...
 
Vratio se pre 1 sat iz baste.Oprskan paradajz sa vokalom.Ostavio u prskalici za sutra i krompir da predjem.

300gr na 100 l vode.
Blato jos uvek s obzirom da je bilans padavina unazad 3 dana 50 litara po kvm.
 
Да ли је неко користио Манкосав у спречавању и превенцији пламењаче на парадајзу?Како се показао?
Mankosav je kontaktni fungicid (preventivac),sa mankozebom kao aktivnom materijom (Mankogal,Ditan...).To je mozda i najkoriscenija kontaktna materija u vocarstvu i povrtarstvu,koja deluje na vise mesta (multi-site).Dobar preventivni preparat,medjutim u losim vremenskim uslovima,kao ove godine,mora se osloniti malo vise na sistemike i lokal-sistemike.
@ljubek
Izbegavaj ostavljanje rastvora za sutra,moze ovo sa dodavanjem secera,sto kaze povrcarka,ali najbolje odmah utrositi.
 
Moze malo ili poprilicno da izgubi aktivna materija na dejstvu.Dok god je u originalnoj formulaciji (nerastvorena) moze poprilicno i van roka da deluje bez problema,a kada se rastvori,smesu bi trebalo upotrebiti u narednih par sati.
 
Nazad
Vrh