Proizvodnja paradajza u plastenicima

101260414316865304511593.jpg
evo ga moj paradaiz

- - - - - - - - - -

evo jos par slika
103909721431686377117841.jpg
3924851431692077117271.jpg[/img] [/img]

- - - - - - - - - -

103909721431686377117841.jpg
104225541431686797117799.jpg
103924851431692077117271.jpg
 
Miki koja je to vrsta paradajza hibrid ili ? i koliko spratova ima sad na njemu,meni se cini da ti se paradajz poceo izduzivat zbog manjka svjetlosti
 
Poslednja izmena:
Kalcijum ide jednom nedeljno ali 0,3 grama po biljci,ne ide gram kao ostala prihrana.Naravno ovo je okvirna gramaza,ali je otprilike to........1/3 od svakodnevne ishrane.Nemojte preterivati sa kalcijumom,zna biti zajeban.


Ako imaš vremena hajde molim te napiši šta može da zezne. Imam neke promene ns plodu paradajza (pisao sam u temi bolesti paradajza)


@ VETOINE, koristim Yarina djubriva i to trenutno : Kalcinit, Kalijum, i NPK sa više Kalijuma i NPK sa više Azota (2) i sve to kombinujem (zapravo pratim šta pišu upućeniji na forumu Topalović, Jura i drugi... ima na internetu i jedan snimak sa proizvođačem Ninom u vezi prihrane).
Takođe koristim i Novalon 20,20,20.
 
Poslednja izmena:
zixo u pitanju su hibridi Buran Belle a 6-7 grana a 8 je gore u vrhu pa meni se cini stavio sam mreze za sjencenje pa su malo zahladnili dani pa je kreno u vis,sada je malo stao. A nisam zadovoljan n sa zrenjem dali je to zbog ovog vremena čas toplo čas hladno , zaljevam (260m2) sa 1000 l vode svaki drug dan a svaki drugi put gnoivo psao sam gore sta koristim.
104407871431686683784477.jpg
 
Биљке доживљавају стрес за стресом, како си написао хладно па претопло...
 
opet kasnim , hvala na kakvom takvom odgovoru

:sta:jesam svaki dan u vrtu to se pojavi preko noci :sta:

@coka,Касниш и то јако.Савестан и брижан домаћин свакодневно прегледа гајене биљке и правовремено реагује на наметнике и болести које захвате биљке.
(Ово није ништа лично.)
Произвођачи олако схватају нужност квалитетне превентиве и заштите од биљних болести,паразита и свакаквих других наметника на гајене биљке.О томе да је стручан саветник у оваквој производњи неопходност џабе је трошити речи,јер такве треба и платити.Бесплатног знања нема.Исто тако и биљке које се гаје су, током вишедеценијске употребе разноразних "заштитних" средстава,просто толико окилавиле да су изгубиле способност природне одбране и остале на милост и немилост оних који их гаје.Штета.Уз више труда могло би и боље.
 
lazarevics na osnovu pege sa prvog lista unutar koje se vide koncetrični krugovi ili godovi, žutilo oko pege usled razgradnje hlorofila... rekao bih da je reč o Crnoj pegavosti (Alternaria). Da li ima promena na stablu i plodovima?

ps hobista sam pa ovo uzmi sa rezervom
 
Jos bolje ako je ovo locirano,nije uzelo maha,odmah istretiraj nekim sistemicnim fungicidom vodeci racuna o karenci.Definitivno je alternarija u pitanju.Od boljih fungicida imas Score,Signum...Pokidaj zarazeni list i izbaci iz plastenika,ako ih nije mnogo...
 
Pored ovih gore navedenih fungicida čija je karenca 14 dana ima i drugih sa kraćom karencom : Quadris ima karecu od tri dana.
Inače sam u komšiluku preporučio i Eguation pro WG (3 dana karenca) i uspeo je da spreči daljnje širenje bolesti.
Okidaj pored zaraženog lišća i donje lišće da bi smanjio infekcioni potencijal, povedi računa o zalivanju zbog vlage. Na nekoj od strana Poljoinfo napisano je da u plasteničkoj proizvodnji treba povesti računa o dnevnim i noćnim temperaturama, jer ove razlike (kod nas jutros oko pola pet bilo je 15 stepeni- pa sam zatvorio plastenike večeras) stvaraju šok kod biljaka, što pogoduje razvoju bolesti.

A za Ivana pitanje, pročitao sam da Alternariji pogoduje i starost biljaka, naime starije- verovatno i iznurenije biljke- sklonije su oboljevanju, a u avgustu su i značajne oscilacije u temperaturama?
 
Alternariji najviše pogoduju visoke temperature.Vruć i suhi period sa jutarnjom rosom je najveći potencijal zaraze.Quadrid je izvrstan sistemik koji pokriva široki spektar patogena,međutim samo dok je nasad još zdrav ili se zaraza tek nazire.U trenutku dok poblem uzme maha jedan od onh koji će spriječiti i zaustaviti daljnje napredovanje bolesti je Acrobat.On je transsistemik,kreće se u biljci i štiti i novoizrasle listove do četiri dana nakon aplikacije.Zapravo je najbolje kada se radi zaštita napraviti kombinaciju preventive i sistemika kako bi se zdravo lišće zaštitilo od infekcije - jedan od najboljih preventivaca trenutno je Daconil - i u plasteničkoj,a pogotovo vanjskoj proizvodnji - otporan je na ispiranje kišom a pokriva široki spektar bolesti,a isto tako i Širlan,koji je u stanju redovitom zaštitom eliminirati potrebu za sistemicima.Sada je pitanje karence,ali ako iskrsne ozbiljan problem,to su fungicidi koji će odraditi ono što treba.
 
@ darusi
Mislim da starost biljke nema mnogo veze sa potencijalom oboljevanja,pre su to u pitanju slabe,neadekvatno zasticene i odnegovane biljke,bez odgovarajuce ishrane,biljke zarazene u startu (ponekad cak i u semenu)...Cilj je stvoriti zdravu i jaku biljku koja ce se sama dobrim delom odupreti napadu bolesti i stetocina,pa onda i pesticidima dozirano i pravovremeno priskociti u pomoc.
@povrcarka
Sa svime se slazem u potpunosti,samo ne i kod Acrobata.To je lokal-sistemicni fungicid,izvrsnih svojstava,ali nije pravi sistemik sa translokacionim kretanjem kroz biljku.Dimetomorf prodire dubinski u list i ima cak i kurativno dejstvo,dok je mankozeb opste poznati povrsinski preventivac.Medjutim,Acrobat ima duze rezidualno delovanje sto mu je odlicna prednost.Inace,pri pojavi prvih pega,dalje sirenje zaraze u potpunosti zaustavlja Score.
 
Ma da,u pravu si,provjerila sam za akrobat,moram priznati da sam svh ovih godina bila uvjerena da je on transsistemik.Ma nema veze,efikasan je i to je najbitnije.Koristila sam ga godinama kada je trebalo izvlačiti teške napade bolesti u kombinaciji sa još nekim fungicidom.Šteta što se Dakonil povlači sa EU tržišta,ko što sam rekla,on se ne ispire kišom ko mankozeb i to bude falilo u preventivi.Neznam hoće li bar Širlan ostati,on uz sedam redovitih tretmana daje više od devedeset postotnu zaštitu u vegetaciji u vanjskoj proizvodnji.
Skor koristim isto već godinama jer štiti i od pjegavosti i pepelnice,je da mu je cijena nebom pod oblake,ali isplati se.
 
Treba mi pomoc. Ostavili smo plastenik sekru na sedam dana (klinci mali, slinavi, odveli ih na Zlatibor ne bi li se malo otrgli), kad smo se vratili ima sta i da vidimo. Svekar ima napolju paradajiz o kom se brine i koji jako lose izgleda, bojim se da je ubacio nesto ad je kidao zaperke na svom paradajizu, pa na nasem. Nista licno, samo su oni protiv plastenika i novih tehnologija, bilo kakvog prskanja i sl.:spavam:
qrgfh3.jpg

b4t9o5.jpg

ebdlsh.jpg

Prihranjivan je wuksalom, prsken je sinoc quadrisom i swichom, da li ce pomoci ne znam, sta mislite da mi je ciniti??
 
Ovo donje lisce sto se zatvara to i nije strasno. A ovo sto deluje kao da je opaljeno da nije od temperature imate li zasenu na tom plasteniku?
 
Pa zavisi bitna je i kolicina vode, ali posto vidim da nema folije moze i cesce tj vise... meni licno ne deluje da je zasusen, mada posto nema folije malo raskopajte ispod creva kpk vidite kakva je zemlja, i do koliko u dubinu doseze voda.
 
Nazad
Vrh