Problemi sa krticama

Na ovo sam se dobro nasmijao a vjerovatno i krtice. Ako iko ima problema sa krticama to sam ja. Prošle godine sam nalio starog ulja u naftu ferca upalio ga i nabio cjev u auspuh i u krtičnjak i bože me sačuvaj što je to pušilo i dvadeset metara od traktora tako je to bilo dva sata. A sutra valjda sve krtice su odlučile da mi se osvete pa su valjda još neke pozvale u pomoć i to ti je bila katastrofa više ni ne pomišljam na to. Zato moj komšija svako jutro čeka sa štijačom i tamani ih.
 
Hvala,znači DURSBAN!!! dođu krtice i poljski miševi,pa kad počnu združenim snagama da kopaju....na mišolovku sam klepio 3 miša za dva dana,a za krticu sam stavio one plinske tablete....kod mene je nizina,ima puno starih kanala.....pa često mi i zmije upadnu u plastenik u potrazi za miševima.
 
Imate aparat na baterije Zove se HOLECAR zabije se u zemlju i pokriva 1000 kvadrata cena mu je oko 20 evrića
 
Imate aparat na baterije Zove se HOLECAR zabije se u zemlju i pokriva 1000 kvadrata cena mu je oko 20 evrića

Taj aparat sam ja imao i krtice su kraj njega kopale iako je on svaki 15 sekunda zujao po mome niš nevalja bačene pare a i ne koristi u svakoj zemlji u pjeskovitoj slaba korist.
 

ШТЕТЕ ОД КРТИЦА
Кртица копајући тунеле подрива и оштећује коренов системзељастих биљака и често доводи до његовог сушења.Овакве штете су честе убаштама и пластеницима.Н а пољима земља из кртичњака загађује силажу бактеријама и доводи до зоонозе стоке.На травњацима и цветним лејама долази до нарушавања естетике негованих површина.Ходници кртица служе мишоликим глодарима да
продру у недоступан ограђени простор.Оштећење травнатих спортских и рекреативних терена и борилишта доводи до пшовреда спортиста,деце и скупих тркаћих грла.Аеродроми с травнатим пистама постају опасни за саобраћај.

ИСХРАНА КРТИЦА

Кртица има велике потрербе за храном,па дневно поједе количину која премашује половину њене тежине,али може да поједе и колико је сама тешка.годишње поједе
око 25 кг разних бескичмењака.Европске кртице не конзумирају биљну храну,за разлику од америчких.Европска кртица се храни глистама,грчицама,совицама,жичњацима,луткама инсеката,тврдокрилцима,ровцима,стоногама,пужевима голаћима и другим бескичмењацима.У погодним приликама убије и понеког залуталог миша ,слепића или жабу.Њен оброк може постати и друга,слабија кртица коју сретне и убије.
Најзначајнији извор хране за кртице су глисте.Ако се му довољној мери храни глистама кртица не мора да има извор воде на својој територији,јер се глисте 85% састоје од воде.Када има обиље глиста,током јесени и зиме,кртица прави залихе и складишти их у посебно ископаној комори.Глисте су пре тога паралисане токсичним уједом,али остају живе и свеже,док им не затребају.Овакве залихе могу да садрже и преко хиљаду глиста,тако да кртица може да изгура дуге периоде оскудице.То је за њу значајно јер не трпи глад и мора да се засити на сваких неколикосати.Ако не једе 20-30 сати кртица угиба од глади.Из тог разлога је комора с глистама смештена близу јазбине.
Овде ваља напоменути да су наши „образовани“ баштовани и остали,радо с интернета неселективно прикупљали разне информације које се углавном односе на америчке кртице и њихово сузбијање укључујући и савете за припрему мамаца.

СЕЗОНСКА И ДНЕВНА АКТИВНОСТ КРТИЦЕ
Кртица је активна 24 сата,током целе године.
Стално тражи храну копајући нове и обилазећи старе тунеле.Понекад напусти тунел и лови испод саме стеље ,а ако је јако гладна излази и на површину.
Интензивна активност траје око 4 часа,потом спава исто толико па тако стално.
Може се сматрати да је њена активност на врхунцу у нрано јутро и предвече,али је активна и у подне и током ноћи.У условима суше и оскудице у храни скраћују се периоди активности и одмора,одн.повећава се број дневних циклуса са три осмочасовна на 4 шесточасовна .
Кртица се пари од краја фебруара до маја месеца.Женка носи2-3 недеље и окоти 4-5 малих.Млади сисају 4-6 недеља,паих мајка растера.Обично имају 1 легло годишње.Док су с мајком млади не копају.Младе кртице се срећу од краја априла до августа,што се поклапа са штетама од кртица на местима где их пре није било.Оне морају да заузму сопствену територију и ископају јазбине и ловне тунелеза кратко време.
Млади сазревају у другој години живота а живе око 4 године.
продру у недоступне ограђене просторе.Оштећења зелених спортских и рекреативних терена доводи доповреда људи ,деце и скупих тркаћих грла.Аеродроми са травнатим пистама постају ризични за саобраћај.Кртица избацује на површину камење које заједно са земљом оштећује косилице.
Поткопава насипе против поплава и дренажне системе.


---------- Poruka napisana u 22:28 ---------- Prethodna poruka je at 22:25 ----------

СЕЗОНСКА И ДНЕВНА АКТИВНОСТ КРТИЦЕ
Кртица је активна 24 сата,током целе године.
Стално тражи храну копајући нове и обилазећи старе тунеле.Понекад напусти тунел и лови испод саме стеље ,а ако је јако гладна излази и на површину.
Интензивна активност траје око 4 часа,потом спава исто толико па тако стално.
Може се сматрати да је њена активност на врхунцу у нрано јутро и предвече,али је активна и у подне и током ноћи.У условима суше и оскудице у храни скраћују се периоди активности и одмора,одн.повећава се број дневних циклуса са три осмочасовна на 4 шесточасовна .
Кртица се пари од краја фебруара до маја месеца.Женка носи2-3 недеље и окоти 4-5 малих.Млади сисају 4-6 недеља,паих мајка растера.Обично имају 1 легло годишње.Док су с мајком млади не копају.Младе кртице се срећу од краја априла до августа,што се поклапа са штетама од кртица на местима где их пре није било.Оне морају да заузму сопствену територију и ископају јазбине и ловне тунелеза кратко време.
Млади сазревају у другој години живота а живе око 4 године.
продру у недоступне ограђене просторе.Оштећења зелених спортских и рекреативних терена доводи доповреда људи ,деце и скупих тркаћих грла.Аеродроми са травнатим пистама постају ризични за саобраћај.Кртица избацује на површину камење које заједно са земљом оштећује косилице.
Поткопава насипе против поплава и дренажне системе.

ТЕХНИКЕ РАСТЕРИВАЊА ИСУЗБИЈАЊА КРТИЦА
Поступци се могу подњлити на оне који су прецизно просторно и временски ограничени и на оне који то нису.
За већину поступака први корак претставља утврђивање места где је јазбинакртице,ако је то могуће,јер јазбинаможе бити и изван имања,иза туђе ограде,или је није могуће лоцирати.
И без тог сазнања предузима сеутабавање кртичњака и затварање тунела.Кртица мора да откопава тунеле и поново формира кртичњаке,да би се могла слободно кретати.Тада је лако могуће утврдити где се кртица налази,па се може ухватити и како закон налаже однети и пустити у слободно поље.

У целој европи па тако и у насшој земљи против кртица се првенствено примењују фумиганти у облику таблета и пелета нха бази алуминијумфосфида које у контактом са земљишном влагом ослобађају гас фосфин.Таблета од 3гр ослобађа 1 грам гаса а пелете од 0,6гр ослободи 0,2гр гаса фосфина.Препоручује се примена 1 таблете на свака 4 метраили 2-3 пелетена 2-3 метра тунела.Посматрано у односу на површину територије коју заузима кртица потребно је поставити таблете на око 150 места.Свако даље повећавање броја места а самим тим и бројатаблета не доводи значајно до већег успеха.Мере се изводе на температури изнад 6 степени целзијуса.
У примени су и други знастно блажи поступци попут запаљивих патрона са угљенмоноксидом али оне на већим површинамане дају задовољавајуће резултате.
Код нас се могу слободно набавитизапаљиве патроне скомбинацијом сумпордиоксида и угљенмомоксида.Проблем се састоји у произвољно одокативном убацивању патрона у кртичњаке и тунеле,уместо системетичности,при чему се узнемирена кртица слободно удаљи а дејство гаса ослаби и нема ама баш никакво дејство .Брзим убацивањем више патрона у круг ок кртичњака који радии затискивањем тунела,кртици се онемогућава бег у довољно дугом временском периоду да би гас нбио делотворан.
Продужен период удисања гаса је неопходан јер кртица има необично високу концентрацију хемоглобина у крви па само иницијални контакт и удисање гаса нема по кртицу ама баш никакве последице.
 
КЛОПКЕ
На жалост код нас их нема у продаји а веома су ефикасне,иако је то најефикаснији начин елиминације кртица .У самом врху по ефикасности су харпун клопке и давилице.
Разматрање функционисања ових метода је, по нашем закону недозвољено и кажњиво, па се аутор овог текста извињава читаоцима.-
Постоје и клопке живоловке ,којима се хватају живе кртице и после хумано пуштају у природу.


---------- Poruka napisana u 22:30 ---------- Prethodna poruka je at 22:29 ----------

РЕПЕЛЕНТИ

Ова метода обухвата физичка,олфакторна и аудиовибрациона средства одбијања и растеривања кртица без повређивања животињице.
Физички репеленти обухватају пазличите оштре и бодљикаве предмете(лоптице с ексерима,дробљено стакло,удице, трнове, итд.....пустите машти на вољу.).
Олфакторни репеленти обухватају разна приручна средства интензивно узнемиравајућег мириса(нафталим,карбид,формалин,нафта)и комерцијална на бази мириса мокраће или аналних секрета ,есождера(куна,лисица ,ласца,мачака.....)као и мириса пеперминта или устајалог коштаног уља.Убацује се 1-2 комада натопљене тканине по метру површине.Ефекти трају само око месец дана.

Аудиовибрациона средства се највише употребљавајуЕфикасност им је различита а без густо постављених уређаја ,који морају стално бити у функцији,и радити на снажном мултивибраторском начину рада,нема ни добрих резултата.

ОСТАЛЕ ТЕХНИКЕ
Уништавање и сузбијање свега чиме се кртице хране у тлу,карбарилом .

Н А П О М Е Н А

САМО УКОПАВАЊЕ ЗАШТИТНЕ МРЕЖЕ НА ДУБИНУ 120-150 СМ СЕ ПОКАЗАЛО КАО ЕФИКАСНО.

---------- Poruka napisana u 22:30 ---------- Prethodna poruka je at 22:30 ----------

РЕПЕЛЕНТИ

Ова метода обухвата физичка,олфакторна и аудиовибрациона средства одбијања и растеривања кртица без повређивања животињице.
Физички репеленти обухватају пазличите оштре и бодљикаве предмете(лоптице с ексерима,дробљено стакло,удице, трнове, итд.....пустите машти на вољу.).
Олфакторни репеленти обухватају разна приручна средства интензивно узнемиравајућег мириса(нафталим,карбид,формалин,нафта)и комерцијална на бази мириса мокраће или аналних секрета ,есождера(куна,лисица ,ласца,мачака.....)као и мириса пеперминта или устајалог коштаног уља.Убацује се 1-2 комада натопљене тканине по метру површине.Ефекти трају само око месец дана.

Аудиовибрациона средства се највише употребљавајуЕфикасност им је различита а без густо постављених уређаја ,који морају стално бити у функцији,и радити на снажном мултивибраторском начину рада,нема ни добрих резултата.

ОСТАЛЕ ТЕХНИКЕ
Уништавање и сузбијање свега чиме се кртице хране у тлу,карбарилом .

Н А П О М Е Н А

САМО УКОПАВАЊЕ ЗАШТИТНЕ МРЕЖЕ НА ДУБИНУ 120-150 СМ СЕ ПОКАЗАЛО КАО ЕФИКАСНО.

---------- Poruka napisana 22-02-12 u 21:10 ---------- Prethodna poruka je 18-02-12 at 22:30 ----------

Што се тиче аудиовибрационих уређаја ,направио сам неколико комада и дао на пробу.Чим буде позитивних резултата које да не будем нескроман и очекујем објавићу их и ставити и шему да се направе.

---------- Poruka napisana u 21:16 ---------- Prethodna poruka je at 21:10 ----------

Што се тиче аудиовибрационих уређаја ,направио сам неколико комада и дао на пробу.Чим буде позитивних резултата које да не будем нескроман и очекујем објавићу их и ставити и шему да се направе.
 
biljka protiv krtica je ustvari vrsta mlecike koja je otrovna i koristi se tako sto
treba imati vise sadnica koje trba posaditi u tunele od krtice i kada ona pocna da
cisti taj tunel i zagriza biljku da bi je izbacila napolje otruje se. tko barem kazu oni sto
ih koriste, ja jos nisam probao ali cu videti mozda na prolece
 
Zakopao pivsku flašu do pola u tunel tako da grlić viri iznad zemlje. Nema ih više u blizini...
 
На место ухваћене живуљке одмах долази друга из комшилука, тако да се не заваравате да сте их се заувек решили.То је просто тако у природи.
Neka,nema veze......juče sam napravio jednu zamku i postavio,a večeras je jedna skiknula:osmeh: . he he
 
Ja sam nasla resenje koje super funkcionise.U svaki krticnjak polako skinem zemlju dok se nevidi rupa od kanala pa u rupu gurnem 20-30 cm dugacak stap ili prut ruze obicne bastenske sa sto vise trnja i ako usput vidim kanal ispod folije u plasteniku i tu ide ruza.Letos sam imala najezdu u karfiolu i kupusu posle sadnje pa ja lepo u bastu pokresem ruze pa ubodem na 23 mesta ,sutra dan bilo jos nekoliko pokusaja kopanja ja i tu ruze do sece ih vise nije bilo.Komsija se malo cudio od kud kod njega toliko krtica al nema veze kod njega bilo strnjiste.To zaista pomaze a kosta samo malo truda i ruza.
 
Nazad
Vrh