Priplodni bikovi

Vidite, selekcija je štap sa dva kraja, na jednom dobijate na drugom gubite u isto vreme, cilj je malo taj štap iskriviti, da na jednom kraju dobijete dosta a da na drugom ne izgubite puno. Ne treba biti isključiv u selekciji, ali što kvalitetnije životinje koristite u priplodu manje su šanse da ćete pogrešiti. Da se razumemo, ja nemam ništa protiv domaćih bikova čak sam da se oni u većem broju koriste, odnosno da se testiraju naši bikovi od najboljih roditelja i uradi procena njihove priplodne vrednosti, ali ogroman je problem ova procena. Mi nemamo dobro organizovanu mrežu osnovnih organizacija, one sakupljaju netačne podatke, čast izuzecima, ima ih, i na osnovu tih podataka svaka ocena je pogrešna. Druga stvar je broj kćeri svakog bika na osnovu čijih rezultata se vrši ocena je jako mali, svega stotinak. A pogledajte taj broj u nekom katalogu za strano grlo, bude i nekoliko desetina hiljada. Treća stavr su metodi koji se koriste kod nas, odnosno mali broj ljudi zna da ih koristi pa su to modifikacije i naši izumi, tako da u tom slučaju bi se više oslonio na oko i iskustvo selekcionera nego nauku. Ali ako nešto ne promenimo mi sami, niko neće. Evropi i odgovaramo ovakvi kakvi smo, neuki i jeftini, uvek im treba neko da troši ono što oni neće pa i u stočarstvu.
 
Poslednja izmena:
Samo za to krivljenje štapa vam nije neophodno da potrošite 25 evra po dozi semena može i sa mnogo manje
 
Dopunio sam post na prethodnoj strani ali evo i ovde dela o tom našem manje para i domaćim bikovima:

Da se razumemo, ja nemam ništa protiv domaćih bikova čak sam da se oni u većem broju koriste, odnosno da se testiraju naši bikovi od najboljih roditelja i uradi procena njihove priplodne vrednosti, ali ogroman je problem ova procena. Mi nemamo dobro organizovanu mrežu osnovnih organizacija, one sakupljaju netačne podatke, čast izuzecima, ima ih, i na osnovu tih podataka svaka ocena je pogrešna. Druga stvar je broj kćeri svakog bika na osnovu čijih rezultata se vrši ocena je jako mali, svega stotinak. A pogledajte taj broj u nekom katalogu za strano grlo, bude i nekoliko desetina hiljada. Treća stavr su metodi koji se koriste kod nas, odnosno mali broj ljudi zna da ih koristi pa su to modifikacije i naši izumi, tako da u tom slučaju bi se više oslonio na oko i iskustvo selekcionera nego nauku. Ali ako nešto ne promenimo mi sami, niko neće. Evropi i odgovaramo ovakvi kakvi smo, neuki i jeftini, uvek im treba neko da troši ono što oni neće pa i u stočarstvu.
 
To je moja poenta, sa malim parama napraviti rezultat.
Naravno da je problem selekciener dobrih ima za na prste jedne ruke mada sam ja lično upoznao samo jednog.
 
To bi bilo idealno, samo neće baš uvek :osmeh: Ja ih znam više, ne smemo biti previše kritični, fale nam i ovako a ako budemo strogi neće imati ko da radi taj posao:ppozdrav:
 
Ja jesam za da se strucnjaci bave odabirom bikova ali njih u sredini gde ja zivim jednostavno nema. Kada bi ja slusao preporuke veterinar kao sto je moj otac slusao ja bi non stop tapkao u mestu! Jedan primer, zasto da za bika MAERTYRER koji ima ukupnu oplemenjivacku vrednost nesto malo preko 100 platim 3500 dinara? Za 2000 ima po meni kompletniji i bolji bik po imenu Vanmeile. To je po meni prevelika razlika u ceni a i u kvalitetu. Veterinare bas briga za to vredi li taj bik taj novac vazno mu je samo da ti uzme pare i cao. Zato kad me vec veterinar dere bar ja da odaberem bika za moje krave pa i ako pogresim a znam da necu bolje cu proci nego sa tim skartom koji oni kupuju po mizernim cenama a nama prodaju pet puta skuplje.
 
Vaš rezon ima smisla samo ako veterinarima plaćate pokušaj, naterajte ih da vam naprave krave.
To što u nekom katalogu pišu neki brojevi ne znači da će te te iste brojeve prepisati na osobine vaših krava.
Kupovinom skupljeg semena niste obavezno kupili kvalitetnu junicu.
Lutaćete slično kao i vaš otac samo će vas više koštati.
 
Lako je to reci ali ja mislim da ni oni sami ne znaju da stvore dobar zapat krava. Pricao sam par puta sa njima i oni su sami priznali da se ne razumeju u genetiku. Odu u centar kupe seme koje im je povoljno i udri! Teorija je jedno a praksa drugo i znam da sve te brojke ne mogu prepisati na moje krave, nisam od juce sa kravama. Zadovoljan sam i 10% da kcer bude bolja od majke i iz generacije u generaciju da napredujem. Ako ste toliko strucni dajte vi preporuku za sparivanje, ja cu vam poslati u inbox podatke o poreklu i karakteristikama grla.
 
Da bi veterinar bio zainteresovan treba ina ga platite .Pare su dobar motiv za učenje. Niko se nije rodio sa znanjem.
 
Ja bih uradio ovako,dovedem vetrinara sa kojim sarđuijem i kažem da za tri godine hoću da polovina oteljenih junica bude proizvodno bolja nego njena majka.I da ću za svaku takvu junicu damu platim premiju od 40 ili 50 evra.
Sa takvim dogovorom bi nagradili rezultat a ja još nisam upoznao veterinara gadljivog na pare.
E sad što je svaki srbin stručnjak za sve i svašta tako nam i ide.
Svako dobro vam želim.
 
Nisu oni gadljivi na parama, nego sto bi ti ziveo kada mozes da zivuckas na pomalo i da se mucis... Nisu on gadljivi, nego su puni kao brodovi, boli njih uvo za tebe mene itd... Nego sta ces drugo, nadjes nekog ko je manje zajedljiv, i radis sa njim... Ja sam nasao jednog koji se odaziva a i redovno mi drpa u holstajn krave simentalce, sta ces ili prodaj krave ili trpi, ili pokusaj da obrnes lovu pa zavrsi neki kurs i sam osemenjavaj, drugog resenja nema... Mada najbolje bi bilo ako imas druga za veterinara, a da svojski voli svoj posao, i zeli da ti pomogne...
 
Ja imam veterinara koji mi uvek izlazi u susret kada je rec o nabavci semena ali on sam kaze da se be razume u odabir bikova tako da je dobro i to sto mi nabavi to sto trazim.
 
Zašto ne probate da popričate na način koji sam vam naveo čisto da vidite kako bi reagovao.
 
Veterinar je veterinar tj dr. vet. medicine i njima je samo nas zakon dao ekskluzivno pravo na osemenjavanje krava i bolje da se ne mesaju u izbor genetskog materijala jer u to se vecina skoro uopste ne razume.
Vise od 95% nasih veterinara (a stocarski smo reon) je zavrsilo vet. za sitne zivotinje i kucne ljubimce i vise vole kad ih pozoves da ti se razboleo kanarinac ili macka nego da osemeni kravu.
A carski rez da ne pominjem ,ima ih na svakom cosku ,a na prste jedne ruke mozes izbrojati one koji rade tu intervenciju.
 
Milane ne treba vama genetičar, treba vam školovan čovek koji je zainteresovan da gleda krave i uočava osobine. Trebaju i štalske knjige i to je to.Nije to nikakav supermen niti trebaju neznam kakve sposobnosti.Treba da skupi podatke i da ih razmeni sa svcentrima.
O vlasnicima ovog puta nebih.

- - - - - - - - - -

Jugi veterinar nije tvoj neprijatelj a ni poreznik.Interesi treba da su vam isti.Ako ti izmuzeš više mleka zaradiš nešto više para onda i veterinar može da zaradi više.
Tvoja veća zaradaje i njego uspeh.
 
Sasa to sam i ja mislio i sa tvojim tekstom namenjen meni se U Potpunosti Slazem, ali avaj, kad suprotna strana ne misli tako... Pokusacemo sve, videcemo, ... Ja sam uvek za saradnju, ali uvek, kod mene kada dodje veterinar dobije i evre i dinare nikad se ne dogodi aj cekaj me do prvog ili do petnaestog, uvek ili evri ako nemam dinari ili dinare, ali imam utisak da rade tipa ja ih uhvatim za usi ajd dodjite da mi uzmete pare.
Pocela je da radi nova Vet. stanica u Prokuplju MAGNA se zove, iz Merosine, videcemo kakva ce saradnja biti sa njima, za koji dan trebam do grada da se vidim sa curom, pa cu svratiti do njih da vidim katalog i jos po nesto... Nisam ti ja mrzoveterinar ja volim saradnju uvek za saradnju al jebiga kada vodim monolog, dijaloga nikad nema ili ga jedva ima, sada dosli novi momci videcemo kakva ce saradnja biti :)
 
Jugi ne trebajju ti ni novi ni stari samo dobri samo što ti što su dobri znaju koliko vrede.
Znanje treba da se plati ali samo kada se postigne rezultat.
sa srećom ti bilo
 
Nazad
Vrh