Prikolice

Tehnostroj je firma, a LJutomer mjesto proizvodnje, kao FAK Loznica.
 
http://www.polovniautomobili.com/oglas1629566/zmaj_510_par/

Po meni jako dobre prikolice, ali treba relativno jak traktor da bi ih vukao...

@mims
Ajd postavi neke slike?

Imam samo ovu:

kcnv4x.jpg
 
Nisam nesto ljubitelj ovih sajlasica, u mom kraju, oni koji ih imaju koriste ih samo za rinfuz, i nikako za dzakove (ili slicnu robu), valjda zato sto se ne otvaraju stranice tako lako, po meni mnogo univerzalnija je zmajevka 489 i ostale naravno sa slicnim stranicama.
 
Tako je kod nas ali nije problem ni ovako, ako baš treba za nešto drugo osim rinfuza skinemo gornju stranicu potpuno i onda nije problem. Inače su mnogo jače, stabilnije, imaju izdržljivije gume i više stane nego u ove manje.
 
Naravno, mi ih ovde zovemo vagonke, posto stane oko vagon robe u njih. Za gume imam reci samo reci hvale, to su cini mi se one gume sto idu na autobuse , dimenzija 11.00 R 20 i mogu se naci povoljno . Za razliku od njih , balonke su jako skupe kao nove, a kao polovne ih tesko naci . Sto se tice samog transporta po asfaltu, uske gume su bolje, manje se lizu i imaju manju temperaturu od balonki.
 
Mogu da se nađu veoma povoljno jer idu i na neke kamione, ako imaš sreće mogu da se nađu za 2-3000 sa unutrašnjom u dobrom stanju.
 
@mims
lepe prikolice , nego zasto je na ovoj levoj sajla labava , sigurno je ona opruga koja je vezana ramom za sasiju popustila i olabavila se sajla , kada bih otkacio osigurac , tj rucicu sa stranice i sajla se zategla imao bi lufta izmedju gornje i donje stranice , to se desavalo (u mom kombinatu) samo kada su prevozili repu , u kojoj ima i zemlje koja se podvuce pod donju stranciu i 10-20-30... puta posle kipovanja se nabije i odvoji gornju od donje jer opruga ne moze da dovoljno sabije sajlu i priblizi stranice dovoljno...
 
Kod nas u selu par 82-ki već X godina vuku po dve vagonke, ko da su venčane sa njima. Dali žetva ili berba nebitno, idu.
A kad sam video kako se lagano ručno motaju pune nisam mogao verovati. Mislim da su prikolice prva liga, samo neznam dali su kopirane od nekoga ili je naš izum. Video sam jednu doteranu iz Nemačke a identična zmajevki vagonki.
 
Bas sam juce na jednoj farmi vidjeo tu prikolicu Zmaj 510,naime tovarili su zrelo djubre u nju i izvlacili,vukao je Belarus 820 i kad su je napunili punu djubriva traktor se dobro napatio da je izvuce vidi se da mu nije bilo lako,malo je bilo klizavije gdje je bila parkirana prikolica pa je vjerovatno i to otezavalo traktoru,ali kada je izvukao na tvrdi put tu vec nije bilo problema vukao je ruja samo tako,sto ce reci da u dobrim uslovima rada moze vuci dve prikolice ali kada je klizavo i da ima blata onda Belarus ima posla i sa jednom prikolicom.
 
Vuku se zajedno bez problema i u lošijim uslovima, kod nas su putevi uglavnom solidni tako da nema problema.
 
Imenjače 82-ki su i dve zmajevke(po 8t) na knap a mislim da su dve vagonke preteške za vući.
Imenjace nasi iz ekonomije ih vuku godinama,da ne kazem decenijama jer ima jos uvek onih 82-jki sa novom kabinom,a farovi sa strane nema mladjeg rusa od 10godina a prosek je 15-ak godina i to pice kao besni u sezoni kad vuku iz Jamene po 30-40km u jednom smeru samo radnici crkavaju a masine jok.Jedino ih po nivi vuku JD-i veliki.
 
Kolege interesuje me ko pravi rolovane stranice za prikolicu fak loznica od 5 tona. dali je neko pravio i koja je visina dali standardna ili vislja.
 
Nazad
Vrh