Zato sto kod ureje i kad mislimo da nema gubitaka njih ima. Milion puta smo sazvakali ove teme na forumu, i to stariji forumasi znaju, vecina i praktikuje. Za transformaciju ureje treba enzim ureaza koji se luci od strane mikroorganizama koji su neaktivni na niskoj temperaturi. Kada transformacija krene (transformacija ne krene kada se ona fizicki otopi) transformise se u NH2 x 2 koji je neusvojiv za biljku, da bi doslo do NH4 i NO3 desavaju se dva procesa Hidroliza i Oksidacija . Kod hidrolize dodaje se H jon pa se dobija NH3 koji je AMONIJAK... amonijak je gasovit i isparava...daljom hidrolizom dolazi se do amonijum jona koji biljka usvaja. Posle nekog vremena krece proces oksidacije oduzima se H jon i opet dolazimo do NH3 pa NH2 .... dok ne oduzme sav H jon i pocne da oksidira i dolazi do NO2 pa NO3 koji se moze usvojiti. Amonijak deluje toksicno na mlade biljke i moze da uspori biljku u procesima.
Kada se preracuna cena po kilogramu aktivne materije urea ispada jeftinija, ali kada se u jednacinu ubace gubici ureje i potencijalno negativno dejstvo, kao i da mozda urea nece biti dostupna kada biljci bude trebalo dodje se do proste logike da je bolje i sigurnije ici sa brzodelujucim djubrivima u prolece. U celoj situaciji onda je Ureu bolje koristiti u jesenjem periodu kao glavni izvor Azota gde ce se inkorporirati tanjiracom na 10-tak -15 cm. Urea se nece isprati jer od nje nastaje NH4 jon koji je pozitivno naelektrisan i koga zemljisni koloidi privlace, tako da su gubici ispiranjem svedeni na minimum, a i biljka i mikroorganizmi taj azot trose ukoliko je toplije vreme pa se u prolece ne mora juriti u januaru da se prihranjuje urea povrsinski.
Evo nesto iz mog seminarskog rada i istrazivanja povodom ove tematike. Pogledajte dijagram potreba psenice za Azotom i kada su najvece potrebe. Tek kada krene da raste u stablo krenu ozbiljnije potrebe, dakle treba obratiti paznju na jesenje djubrenje azotom da ne bi ko sumanuti isli u januaru da prihranjujemo. U celoj prici vidim opravdanu prihranu jedino na zemljistima koja su glinovita i u koja se ne moze uci osim ako nisu duboko zamrznuta.
p.s. ostao sam duzan da objasnim zasto AN krajem februara, cesto smo imali susan mart mesec ili makar prvu dekadu marta sa malo padavina, da bi osigurali da se djubrivo spusti, jer koren nije na povrsini zemlje, vec je u toj fazi stigao makar do 20 cm dubine... potrebno je da ga neka padavina spusti. Kod AN-a spustanje nije problem jer je 50% N u NO3 obliku koji se lako spusta zemljisnim rastvorom. NH4 sporo i deluje "odlozeno" dok se spusti u zonu korena.