Prihranjivanje pšenice

Psenica mora da udje u stadijum bokorenja pre zime , dakle, pravovremena priprema zemljista i setva cine pola agrotehnike psenice, druga polovina su djubrenje i zastita od bolesti. Sve one koje su posejane kasnije i nisu se dovoljno bokorile u prolece je obavezno valjanja cim bude moglo da se udje u parcele . Prihrana na kasnijim rokovima setve obavezno AN ili KAN .
 
Sve je to tacno,ali i sa MAP-om nisam mnogo bivao mnogo jaci sa prinosima od onih koji ne djubre nikako.Zato sam i postavio pitanje.
Jos da dodam,kod nas vise i nema uzimanja repromaterijala na paritet(koji je inace bio jako nepovoljan) ili na odlozeno kao u Vojvodini,pa ako mozes iskeširaj,a ako ne mozes...onda nista.

Ureu nisam buvalno NIKAD u zivotu kupio,pa rekoh da je probam i ja ove godine :)
Ja isto sa MAP-om nisam zapazio na mojim njivama neke rezultate koji bi zavredjivali moju paznju i zato samo i iskljucivo idem sa Ruskom 3x16!
 
Sve je to tacno,ali i sa MAP-om nisam mnogo bivao mnogo jaci sa prinosima od onih koji ne djubre nikako.Zato sam i postavio pitanje.
Jos da dodam,kod nas vise i nema uzimanja repromaterijala na paritet(koji je inace bio jako nepovoljan) ili na odlozeno kao u Vojvodini,pa ako mozes iskeširaj,a ako ne mozes...onda nista.

Ureu nisam buvalno NIKAD u zivotu kupio,pa rekoh da je probam i ja ove godine :)
Sve lepo napisano(bices prijatno iznenadjen sa ureom),ja cu je u prvu prihranu,od ovog Kana definitivno dizem ruke,prvo je nepovoljan cenovno,a drugo i kvalitet istog je postao diskutabilan,a trece popravlja kiselost kao i moja baba plazma televizor.

I kod nas sve manje pariteta.Uslovi su bili kao u Vojvodini ali prinos kao kod nas:osmeh:do 5 tona pa je tako ta stvar propala.
 
Ja sam radio dve zastite, a neko nijednu. Ja sam naprimer primetio da nisam imao nesto bolje prinose i hektolitar nego oni koji nisu radili zastite.
 
Ova nasa kiseljaja zahtevna za odrzavanje,a kad treba da da prinos ne moze da prebaci 5t.
I ja planiram da probam Ureu na jednoj parceli,ostalo Kan.
 
Ja nisam pristalica tolike kolicine Azota,ume uz dobru jesen da izraste mnogo.Dosta je ono sto je ostalu u zemlji i sto se doda osnovnim.
Uf greska u koracima, 40 na kukuruzista uvek ! Na ostale preduseve dovoljno je do 25 sto se obicno da sa osnovnim djubrenjem. Ako se ne primenjuje osnovno djubrenje jer je P i K visok onda moze i urea do 40 kg N, mislim da ne moze da smeta.
 
A zasto da je ne sejem?

Jel poceo neko sa prihranom? Ja danas bio da probam, ide nekako. Sutra ako ne padne kisa, bice dobro za rad.
 
@manjevic, pa vidim da pises da koristis dosta djubriva i radis dve zastite a imas iste prinose kao oni sto ne rade nijednu. Onda se bolje okreni drugoj kulturi jer imas velika ulaganja a rod...

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
Tamo jos gora situacija. Kukuruz radja ako su kise. Suncokret nikad. Izvinite za off.
Sada polazim u polje da prihranjujem, pa ce biti slika. (Direktan prenos)
 
Nije samo sustina uraditi zastitu fungicidima. Momenat je bitan. Manjevic verovatno pogresi u momentu primene tj zakasni ili pozuri.
 
Ne gresim ja. Nego kod nas izgleda nema tog fuzarijuma. Mislim nema toliko.
Prskao sam drugu zastulitu u fazi cvetanja, po preporuci strucnjaka.
Ove godine neke parcele necu prskati drugi put, pa cu videti razliku.

- - - - - - - - - -

Manjevicu je prinos delom manji i zbog preteranog djubrenja.

Daj mani se. Prosle godine sam bacio 150kg MAP a, 400-450 kg KAN a po ha.
 
Vidim vodi se polemika oko prihranjivanja psenice,urea kupljena, ceka se vreme(mraz) kazu za nas kraj u subotu -3,mislio sam nesto da krenem prihranu,uvek sam radio krajem februara, ali sve se nesto plasim da nece biti mrazeva.Neki ljudi su vec odradili prvu prihranu u januaru na problematicnim parcelama.
 
Isto pitanje(misljenje), da li je rano za prihranu psenice mislio sam i ja to obavit sad u subotu, javljaju minus posle ko zna kako bude,mozda zakasnim.
Ja sam u jesen pre setve razbacao NPK 15:15:15 i sad bih isao sa ureom po 200kg/ha i kasnije nesto KAN-a, da li je to ispravno?
 
Nazad
Vrh