Prihranjivanje pšenice

Malopre se vratio sa njiva,al me iznenadila parcela u B.Dvoru,vode koliko nećeš,traktorom sam vozio veleslalom,sad gde je dobio ureju dobio je, gde nije,nije.Malo falilo da zaglavim,ipak gore je smrznuto, dole nije.
 
Svako ima pravo na svoje mislenje. I ja sam hteo da bacim malo uree na jednu parcelu (ako za drugo ne za ogled), ali odustao sam - nije bilo vremena, a ni prilika toliko bas koliko sam ja voleo da bude.
 
Ono rasturanje po snegu je bio mac sa dve ostrice pogotovo u kosavskom podrucju pod uslovom da je sneg bio malo suvlji, ali pretpostavljam da nije. Nemam internet da pogledam dugorocne prognoze ali za ovo sto vidim 7 dana unapred momenat je dobar da se prihrani psenica i to treba iskoristiti ( oni koji rade ureom ).Idealno bi bilo kada bi sl. nedelje pala neka kisica da se urea inkorporira u zemljiste , mada mislim da ce se decedentnim tokovima na drenaznijim zemljistima spustiti na 2-3 cm i da ce gubici biti minimalni. Ako bude vreme po prognozi sutra ujutru krecem u akciju. Napomenuo bih da sam dao 60 kg cistog N u jesen i isto toliko planiram i sada u jednoj prihrani. Drugu prihranu najverovatnije da necu raditi , videcemo kako ce se razvijati situacija u martu. Zelim da izbegnem situaciju iz 2010. god. kada je u martu palo 3 l kise i djubrivo nije moglo da se iskoristi sve do prve dekade aprila pa sam bio prinudjen da radim folijarni tretman ureom.

Послато са GT-S7500 користећи Тапаток 2
 
kako ce sad reagovati bacena urea na ove dane suncane i bez padavina a sa puno vetra da reaguje? pitam posto i ja planiram prihranu za vikend....da li cete cekati da se prosusi malo?
 
Ja cu sacekati da prosusi pa cu ici sa SAN-om (on je pola NH3 pola NH4) pa nek uzme ka d joj zatreba.
 
Jutros sabajle išao da razbacujem veštak (urea) ,završeno brzo jer su njive blizu kuće.MIslim da je pravi momenat,snega još ima a kad otpusti biće i lepe vlage.

1heeo.jpg
 
Krenuo u 5 sada sam stigao od 20 kj u 8 parcela nisam razbacao na 4 kj, Ima voda ,gde je voda propada traktor,pšenica je na višljim terenima i ima snega na njoj oko 2-3 cm taman idealno ako se malo topi da je ubaci dole.Morao sam 1221 da teram sa vučenim jel sam se plašio puteva i bio sam u pravu,putevi rastureni strava ispod 100 ks da ne uđeš u atar.
 
Za danas završena prihrana, jutros lepo steglo pa se dalo raditi.

Sent from my LG G3 using Tapatalk
 
Bolji mraz je bio jutros nego juce ujutru.Talianu jel usecao traktor ?
Samo gde je bila voda na dva mesta ali sam ih izbegao to cu najverovatnije morati da presejem.
Ja sam po mraku uradio tri parcele koje su male taman jedan prohod.
Inače kod nas nikada manje pšenice

- - - - - - - - - -

Evo koja slika sa početka posla i u povratku kući (hto sam lisicu slikati)da vidite koliki je sneg,njive nisam slikao u žurbi a i nema svrhe ne vidi se ništa od snega.
20150213054914.jpg

20150213083528.jpg

20150213083538.jpg
 
Ne mogu da verujem,kod nas nema ni kap snega,nije ga ni bilo ovih dana.Padalo je nesto malo ali se odmah i topilo...
 
Nazad
Vrh