Prekrupac ili mlin, na traktorski pogon!!!!

Jel ima uslova da se prosire postojece remenice? doda jos jedan red, mada malo je problem sto je verovatno gus u pitanju?
 
Zombi, ja sam se cudio kada sam vidio ove tvoje slike, zasto si radio prenos sa remenicama i remenjem. Ja planiram isto staviti el. motor, ali samo direktno.
 
Planirao sam da koristim motor za još neke poslove, zato sam išao na remenje jer je lako skinuti motor. Nažalost, kao što sam se i bojao, nije ispalo kako treba. Nije ono toliki problem snaga od 9kW na tri remena već dimenzije remenica. Gornja remenica je fi100mm a donja (na motoru) je fi135mm. Po proračunu to je gotovo dva puta manje nego što treba pa se remenje previše "lomi". Remenje se zbog toga brzo zagrije i onda, pošto je vrelo, počne da proklizava usljed čega se još više grije. Očekivao sam sve ovo ali mislio sam da će moći da izdrži malo duže, ovako već nakon 5 vreća više nije za rada, remenje bi planulo kad bi nastavio.

Sve u svemu, nije neki nerješiv problem. Ostaje mi da nadjem ili napravim odgovarajuću spojnicu kojom ću vratilo motora spojiti direktno na vratilo rotora mlina, noseću ploču imam samo je treba podići i učvrsiti na višu poziciju. Zasad može i ovako da radi dok to ne riješim.

Ovo bi bilo savršeno ali nema gdje da se nadje a nova je preskupa, našao sam na PIK-u jednu za 150KM /75E što je stvarno previše.

perofeks-spojnice.jpg
 
Razmišljao sam o tome i to je već isprobano, nekadašnji član ovog foruma Robins je tako uradio na mlinu koji je pravio ako me sjećanje dobro služi. Obišao sam već par otpada ali nigdje nisam mogao to da nadjem.
 
Zombi jel ovo nije onaj sa trokut_zvijezda nacinom startovanja, koliko je to funkcionalno sa ''obicnim'' startovanjem. Ja bi to nakarabudzio direktno na osovinu rotora.
 
Možeš da ga startuješ i direktno, ja sam ovaj moj od 9kW startovao kod kuće jednom direktno i pogasila su se sva svjetla na par trenutaka. Od kad sam ugradio zvijezda-trokut sklopku staruje kao da ukljucis fen, apsolutno se ništa ne osjeti na mreži, on je ipak prejak za direktni start. . Imam motor od 7.5kW na mješaoni, isto brzi sa rotorom/noževima direktno na vratilu motora i starujem ga direktno bez problema tako da i ti možeš bez problema, bitno je samo da ti je instalacija dobra. Za start mnogo znači kada su rotori direktno na vratilo motora, bez remenja i ostalih dodataka jer je početno opterećenje mnogo manje. Ja ću isto preraditi mlin u cjelosti, staviću drugi rotor direktno na motor sa tri reda noževa, prvi će biti disk sa tri noža koji će sjeckati klip a potom idu dva fiksna noža u dva reda zakrenuti za 90 stepeni jedan od drugog.
 
Pitao sam električara, pravog eksperta za motore to isto. Rekao je da neki motori mogu da rade u dva režima, u zvijezdi (visok napon, mala amperaža) i u trokutu (nizak napon, velika amperaža) dok neki ne smiju dugo raditi u zvijezdi ili trokutu, što je naznačeno na pločici motora. Medjutim, motor se može startovati u spoju zvijezda i potom prebaciti u spoj trokut - obično je to nekih 10 sekundi ili manje u zvijezdi. Dakle, sklopka ima položaj 0, zatim zvijezda a potom trokut. Kada prebaciš motor u prvi položaj (zvijezdu) on počinje da se zalijeće od nule i konstantno ubrzava, baš specifičan zvuk proizvede tom prilikom (kada se tek uključi u zvijezdu). Nakon nekih 10 sekundi (ne više!!) prebaciš sklopku u sledeći položaj tj. u trokut i čućeš osjetnu promjenu zvuka kada motor ubrza na puni broj obrtaja.

Prema tome, trokut koji vidiš na pločici motora sa oglasa gore znači da je motor je predvidjen za rad u spoju trokut no sasvim je sigurno startovati ga u spoju zvijezda jer on u tom režimu radi jako kratko. Nipošto ne smiješ ostaviti motor da dugo radi u spoju zvijezda jer visok napon može da probije izolaciju negdje u namotajima i zbogom motor.

Kada spajaš motor sa sklopkom zvijezda-trokut, obavezno moraš da izvadiš mostove iz kutije na njemu, one bakrene limove koji spajaju kontakte. Moraju dakle ostati svi kontakti zasebno, bez veza medju njima. Potom sa dva kabla (tri provodnika) ideš do sklopke, jedan kabl će se spajati na prvi red a drugi kabal na drugi red kontakata u motoru tako da će jedan služiti za rad u zvijezdi a drugi za rad u trokutu. U sklopku će da udje jedan kabl (4 provodnika, tri za faze i jedan za uzemljenje koje je obavezno!) a izaći će dva kabla (jedan sa tri provodnika za zvijezdu i jedan sa 4 za trokut gdje je četvrti kabl uzemljenje). Prije sklopke zvijezda trokut mora se nalaziti bimetalna zaštitna sklopka odgovarajuće amperaže tako da, kada želiš da startuješ motor, postaviš sklopku zvijezda trokut u položaj 0 a potom uključiš zaštitnu bimetalnu sklopku (DM sklopka je dobra za to). Potom startuješ motor sa u zvijezdi i nakon 10s prebacuješ ga u trokut i radiš. Kada želiš da isključiš motor to radiš sa zaštitnom bimetalnom sklopkom a NE sa sklopkom zvijezda trokut jer to nije dobro za motor. Nakon što si isključio motor sa DM sklopkom, vraćaš sklopku zvijedza trokut u položaj 0.

E sad, najgori dio. Povezivanje sklopke zvijezda trokut je prilično zapetljano.

Evo ti šema

http://www.ss-obrtnicko-industrijska-zu.skole.hr/dokumenti?dm_document_id=109&dm_dnl=1

Važno je da mnogo paziš da poštuješ šemu jer ne smiješ napraviti grešku.

U1, V1 i W1 su prva tri kontakta na motoru i njih možeš da iskoristiš za zvijezdu a U2, V2 i W2 su druga tri kontakta u motoru i njih možeš da iskoristiš za trokut. L1, L2 i L3 su faze, njihov raspored nije bitan jer ćeš smjer obrtaanja motora odrediti zamjenom mjesta dvije žice u utičnici ako ti od prve ne bude odgovarao. Nemoj da te buni to što su na šemi neke "žice" povezane sa dva broja, to je zbog mostova koji se nalaze u samoj sklopki i njih ne može mijenjati, oni dolaze tako postavljeni.
 
Pitao sam električara, pravog eksperta za motore to isto. Rekao je da neki motori mogu da rade u dva režima, u zvijezdi (visok napon, mala amperaža) i u trokutu (nizak napon, velika amperaža) dok neki ne smiju dugo raditi u zvijezdi ili trokutu, što je naznačeno na pločici motora. Medjutim, motor se može startovati u spoju zvijezda i potom prebaciti u spoj trokut - obično je to nekih 10 sekundi ili manje u zvijezdi. Dakle, sklopka ima položaj 0, zatim zvijezda a potom trokut. Kada prebaciš motor u prvi položaj (zvijezdu) on počinje da se zalijeće od nule i konstantno ubrzava, baš specifičan zvuk proizvede tom prilikom (kada se tek uključi u zvijezdu). Nakon nekih 10 sekundi (ne više!!) prebaciš sklopku u sledeći položaj tj. u trokut i čućeš osjetnu promjenu zvuka kada motor ubrza na puni broj obrtaja.

Prema tome, trokut koji vidiš na pločici motora sa oglasa gore znači da je motor je predvidjen za rad u spoju trokut no sasvim je sigurno startovati ga u spoju zvijezda jer on u tom režimu radi jako kratko. Nipošto ne smiješ ostaviti motor da dugo radi u spoju zvijezda jer visok napon može da probije izolaciju negdje u namotajima i zbogom motor.

Kada spajaš motor sa sklopkom zvijezda-trokut, obavezno moraš da izvadiš mostove iz kutije na njemu, one bakrene limove koji spajaju kontakte. Moraju dakle ostati svi kontakti zasebno, bez veza medju njima. Potom sa dva kabla (tri provodnika) ideš do sklopke, jedan kabl će se spajati na prvi red a drugi kabal na drugi red kontakata u motoru tako da će jedan služiti za rad u zvijezdi a drugi za rad u trokutu. U sklopku će da udje jedan kabl (4 provodnika, tri za faze i jedan za uzemljenje koje je obavezno!) a izaći će dva kabla (jedan sa tri provodnika za zvijezdu i jedan sa 4 za trokut gdje je četvrti kabl uzemljenje). Prije sklopke zvijezda trokut mora se nalaziti bimetalna zaštitna sklopka odgovarajuće amperaže tako da, kada želiš da startuješ motor, postaviš sklopku zvijezda trokut u položaj 0 a potom uključiš zaštitnu bimetalnu sklopku (DM sklopka je dobra za to). Potom startuješ motor sa u zvijezdi i nakon 10s prebacuješ ga u trokut i radiš. Kada želiš da isključiš motor to radiš sa zaštitnom bimetalnom sklopkom a NE sa sklopkom zvijezda trokut jer to nije dobro za motor. Nakon što si isključio motor sa DM sklopkom, vraćaš sklopku zvijedza trokut u položaj 0.

E sad, najgori dio. Povezivanje sklopke zvijezda trokut je prilično zapetljano.

Evo ti šema

http://www.ss-obrtnicko-industrijska-zu.skole.hr/dokumenti?dm_document_id=109&dm_dnl=1

Važno je da mnogo paziš da poštuješ šemu jer ne smiješ napraviti grešku.

U1, V1 i W1 su prva tri kontakta na motoru i njih možeš da iskoristiš za zvijezdu a U2, V2 i W2 su druga tri kontakta u motoru i njih možeš da iskoristiš za trokut. L1, L2 i L3 su faze, njihov raspored nije bitan jer ćeš smjer obrtaanja motora odrediti zamjenom mjesta dvije žice u utičnici ako ti od prve ne bude odgovarao. Nemoj da te buni to što su na šemi neke "žice" povezane sa dva broja, to je zbog mostova koji se nalaze u samoj sklopki i njih ne može mijenjati, oni dolaze tako postavljeni.


svaki TROFAZNI motor se moze startovati u zvijezdi a zatim prebaciti u trokut a ni jednom nije zdravo da radi u zvijezdi.
to zdravo se na nekim motorima odrazava u plamenu a nekim u iskakanju osiguraca(ako su osiguraci namjenski) ili bimetalna zastita.
ovo mi je expert polje. tako da znam o cemu pricat. ko god nije ovo radio neka i ne radi. jer nijedan elektricar ne moze da kosta koliko kosta motor kad ga spalite.
a sto se tice zastite. bimetalna zastita je obavezna. a druga po redu je fidova sklopka. ona pri maloj osilaciji izmedju faza izbaci komplet pogon iz rada a kamoli o nestanku jedne faze jer i tad motor rikne. nije strasno minut - da radi na dvije faze ali svakim daljnjim upotrebljavanjem se povecava rizik od pregaranja istog.
kod tebe zombi je grebenasta sklopka u pitanju pa zato pises da izbacujes preko bimetalne zastite jer te ista ta sklopka natjera da vracas u zvijezdu iz trokuta pa tek onda na nulu. dok kod daljinskog upravljanja to nije problem. pisem o onim tasterima crveni zeleni(pali gasi) a ostalo se samo odradjuje. tako si mirniji. ne mislis kad da prebacis u trokut i slicno. ali ta vradzbina i dosta vise kosta od grebenaste sklopke. ali komsija kad dodje da se posluzi ne moze da sjebe nista ili slicno.
 
Pa isto to sam rekao, zašto me ispravljaš pišući do riječi isto ono što sam ja napisao?

Postoje motori predvidjeni za rad samo u zvijezdi, samo u trokutu ili oba spoja. Ovi koji mogu da rade samo u zvijezdi ili u oba spoja su jako rijetki jer se koriste samo u specijalnim namjenama ali postoje.
 
Znam da nije tema za oglase, ali pre ce se ovde videti...
Kupio bih traktorski prekrupac, pa ako neko ima da proda neka se javi na PP.

Послато са GT-S5570 користећи Тапаток 2
 










- - - - - - - - - -

Na koji nacin moze ovaj motor da se poj..be?!
Kajsevi nisu nikada menjani,od 2006 godine..
Mesecno sameljem dva puta puno korito i veliku korpu kukuruza u klipu..
Molim da mi se post ne brise bez razloga jer se nekome moze...Post je objavljen u temi :prekrupac ili mlin.
Hvala.
 
Nazad
Vrh