Predsetvena priprema zemlje

Kod nas je bilo mnogo vise snega, tako da o zatvaranju brazde niti ne razmisljam.
 
Mi jos nismo ni uzorali, ne moze od vode. Prosle godine smo radili zatvaranje odmah posle oranja
 
više me brine da ni prihranu neću obaviti na vreme.
ako u naredne 2 nedelje padne 20l kiše ili snega - idem međ šunke.
 
Ja planirao ove godine da zatvorim tanjiracom prvi prohod pa spremacem pred setvu. Tako su pisali u magazinu "klip" koji dobijam od KWS-a. Naime posle visegodisnje studije ovaj sistem je dao nabolje rezultate.
 
Sta vam znaci zatvaranje brazde? :sta:Kod nas idu u februaru njakaju drljaju pa posle 2 puta kultiviraju nepada mi napamet do 15 marta da ulazim u njive vogel je zaorao ekstra uopste nema grudava sve ravno ko tepsija i ritine i peskovite zemlje neznam sto bi za 3-4 nedelje polako ulazio da zatvorim zatvorenu brazdu.
 
toshiba je napisao(la):
Ja planirao ove godine da zatvorim tanjiracom prvi prohod pa spremacem pred setvu. Tako su pisali u magazinu "klip" koji dobijam od KWS-a. Naime posle visegodisnje studije ovaj sistem je dao nabolje rezultate.

ja sam ovo radio i prosle i ove godine na pola parcela, ostalo nisam stigao zbog losih uslova, ali definitivno extra stvar, zatvoris lepo brazdu i zemlja posle ima vise vlage u prolece :D
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Juce i danas nekoliko njih zatvaralo brazdu sa setvospremacem, meni izgledalo dekavo ali danas kad sam se vracao iz Panceva stao sam da vidim kako ide i bas sam se iznenadio lepo se rasipa i super se ocedila zemlja PS u pitanju je tezi tip zemljista.
 
acA cS prO je napisao(la):
toshiba je napisao(la):
Ja planirao ove godine da zatvorim tanjiracom prvi prohod pa spremacem pred setvu. Tako su pisali u magazinu "klip" koji dobijam od KWS-a. Naime posle visegodisnje studije ovaj sistem je dao nabolje rezultate.

ja sam ovo radio i prosle i ove godine na pola parcela, ostalo nisam stigao zbog losih uslova, ali definitivno extra stvar, zatvoris lepo brazdu i zemlja posle ima vise vlage u prolece :D
:ppozdrav: :ppozdrav:

ne kontam iz kojih razloga moze da ima vise vlage posle tanjirace ,nego posle setvospremaca. zamolio bih da mi pojasnite ako nije problem
 
amac86rs je napisao(la):
acA cS prO je napisao(la):
toshiba je napisao(la):
Ja planirao ove godine da zatvorim tanjiracom prvi prohod pa spremacem pred setvu. Tako su pisali u magazinu "klip" koji dobijam od KWS-a. Naime posle visegodisnje studije ovaj sistem je dao nabolje rezultate.

ja sam ovo radio i prosle i ove godine na pola parcela, ostalo nisam stigao zbog losih uslova, ali definitivno extra stvar, zatvoris lepo brazdu i zemlja posle ima vise vlage u prolece :D
:ppozdrav: :ppozdrav:

ne kontam iz kojih razloga moze da ima vise vlage posle tanjirace ,nego posle setvospremaca. zamolio bih da mi pojasnite ako nije problem

pa nije svuda laka zemlja ili ne uzore se svuda lepo da mozes u jesen ili malo kasnije da zatvaras brazdu setvospremacem, posto je kod mene teza zemlja meni je bolje da idem u jesen tanjiracim ona vise usitni nego spremac, dok napr gde je laksa zemlja preporucujem setvospremac sto da ne :D :ppozdrav: :ppozdrav: a za vlagu nzm, nikad nisam probao setvospremac pa da uporedim :SS
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
na faxu su nas ucili da se tanjiraca ne koristi u prolece jer ona isusuje zemlju dok sada ovde vidim obrnuto pa mi bas i nije jasno. za grudve kontam,ali za vlagu nikako
 
amac86rs je napisao(la):
na faxu su nas ucili da se tanjiraca ne koristi u prolece jer ona isusuje zemlju dok sada ovde vidim obrnuto pa mi bas i nije jasno. za grudve kontam,ali za vlagu nikako

pogresno si me shvatio, ja sam mislio samo ujesen kad se radi zatvaranje brazde, znaci 2-3 nedelje posle zimskog oranja ili moze i odmah. a za prolecnu predsetvenu pripremu definitivno samo setvospremac ili jos bolje germinator :D :ppozdrav: :ppozdrav:
 
acA cS prO je napisao(la):
amac86rs je napisao(la):
na faxu su nas ucili da se tanjiraca ne koristi u prolece jer ona isusuje zemlju dok sada ovde vidim obrnuto pa mi bas i nije jasno. za grudve kontam,ali za vlagu nikako

pogresno si me shvatio, ja sam mislio samo ujesen kad se radi zatvaranje brazde, znaci 2-3 nedelje posle zimskog oranja ili moze i odmah. a za prolecnu predsetvenu pripremu definitivno samo setvospremac ili jos bolje germinator :D :ppozdrav: :ppozdrav:
Teske drljace su zakon za predsetvenu pripremu,a mogu da idu i setvospremaci ali ne sa S oprugama vec sa pravim oprugama!
 
Šta će ti teška drljača ako je oranje obavljeno na vreme i lepo izmrzlo.Teške drljače su za prolećna oranja.
 
Problem je sto ljudi ne znaju da koriste setvospremace,NIJE resenje da se on "zakrka" 8-9cm u zemlju i tako izvuce vlagu iz zemljista.
Ako se na vreme poore ostaje do proleca tako onda par dana pred setvu predjemo drljacom oranje i neposredno pred setvu setvospremacem. Problem i dalje postoji izmedju mene i caleta jer "on bolje zna" pa spusti setvospremac do kraja.
 
Nazad
Vrh