Precizno merenje parcela uz pomoć sajta Katastra nepokretnosti i Google earth-a!

Ja sam jesenas plaćao 5000 izlazak geometra.
 
Za geosrbiju ce svaki geometar reci da je nepozdana. Negde jeste a u vecini slucajeva nije. To je stvar do katastra jer negde je odradjena digitalizacija a uglavnom su preuzeti premeri od Marije Terezije, govorim za Vojvodinu. Ti premeri sa realnim stanjem negde dolaze u konflikt i po par metara.
Druga stvar je sto geometri deru, bukvalno. To sto oni rade je pantljicarenje obicno i za to uzimaju laku lovu. Dobiju dimenzije i onda hvataju od komsije ili ovog onog polaznu tacku i mere. Niko ne proverava referentnu polaznu tacku da li je tacna.
Da smeju da mere bez prisustva komsija medjasa, ne smeju i takvo omedjavanje je nistavno pa da dodje nacelnik rgz-a i da meri. Druga stvar je na terenu sto oni rade mimo zakona. Bez zapisnika i bez dokaza.
Po zakonu, postoji stavka "omedjavanje parcele" i tada se odlazi u nadleznu sluzbu rgz-a, prijavljuje se i obavlja se pravo omedjavanje na terenu gde se upisuje u zapisnik ceo proces i papiroloski i na terenu i moraju svi medjasi da budu prisutni i potpisani. Takvo omedjavanje je pravo ono skolsko i to ne moze niko da pobije. Ali se radi sa koordinatama i vise se placa. E tu onda geometar ne moze da kupi kajmak kao sto inace radi jer tu katastar povlaci lovu i za to geometa treba da ima malo skuplju aparaturu. I opet je i to tesko izvodljivo zbog nedostatka realnog premera.
Problem premera koji bi trebalo da se radi nanovo je taj da se to prolongira vec dugi niz godina posto je jako obiman posao a love se nema a ni ljudstva zeljnog da to radi. Nesto je EU finansirala i pokretala pre koju godinu ali kao sto to biva ovde, love je dospela na promaju pa je vetar razduvao kojekuda.
Igrom slucaja imam rodbine koja radi u rgz-u pa sam i sAm u nedoumici oko nekih omedjavanja.
Geosrbija sigurno nije tacna polazna tacka. Dobro posluzi ako se gledaju brojevi parcela i neki prividni raspored, nista vise. Samo pogledajte po selima za primer. Realna slika je jedno a linije su takve da upisan put je ucrtan duboko u placeve kuca
 
Svaku parcelu koju sam izmerio na Geosrbiji a da je na nekoj bilo potrebno da izlazi geometar, nije bilo veceg promasaja od 10 cm - +
Polazna tacka, odnosno netaknut kamen od komasacije je bitan pa makar se nalazio i 200-300 m od parcele.
Zadnjih 10 god. imao sam svakakvih komsija, od onih koji su bili tvd kamen pa se nasmejali tome kako ja mogu znati koliko m imam ja a koliko on u parceli, do onih s kim uz objasnjenje i kulturnog razgovora resili na licu mesta svaki problem.
Nisam tuzio nikog, al sam zato negde podelio novac za izlazak geometra negde su oni platili. Ali u glavnom resio sam probleme pomocu merenja na sajtu Geosrbije.
 
Za geosrbiju ce svaki geometar reci da je nepozdana. Negde jeste a u vecini slucajeva nije. To je stvar do katastra jer negde je odradjena digitalizacija a uglavnom su preuzeti premeri od Marije Terezije, govorim za Vojvodinu. Ti premeri sa realnim stanjem negde dolaze u konflikt i po par metara.
Druga stvar je sto geometri deru, bukvalno. To sto oni rade je pantljicarenje obicno i za to uzimaju laku lovu. Dobiju dimenzije i onda hvataju od komsije ili ovog onog polaznu tacku i mere. Niko ne proverava referentnu polaznu tacku da li je tacna.
Da smeju da mere bez prisustva komsija medjasa, ne smeju i takvo omedjavanje je nistavno pa da dodje nacelnik rgz-a i da meri. Druga stvar je na terenu sto oni rade mimo zakona. Bez zapisnika i bez dokaza.
Po zakonu, postoji stavka "omedjavanje parcele" i tada se odlazi u nadleznu sluzbu rgz-a, prijavljuje se i obavlja se pravo omedjavanje na terenu gde se upisuje u zapisnik ceo proces i papiroloski i na terenu i moraju svi medjasi da budu prisutni i potpisani. Takvo omedjavanje je pravo ono skolsko i to ne moze niko da pobije. Ali se radi sa koordinatama i vise se placa. E tu onda geometar ne moze da kupi kajmak kao sto inace radi jer tu katastar povlaci lovu i za to geometa treba da ima malo skuplju aparaturu. I opet je i to tesko izvodljivo zbog nedostatka realnog premera.
Problem premera koji bi trebalo da se radi nanovo je taj da se to prolongira vec dugi niz godina posto je jako obiman posao a love se nema a ni ljudstva zeljnog da to radi. Nesto je EU finansirala i pokretala pre koju godinu ali kao sto to biva ovde, love je dospela na promaju pa je vetar razduvao kojekuda.
Igrom slucaja imam rodbine koja radi u rgz-u pa sam i sAm u nedoumici oko nekih omedjavanja.
Geosrbija sigurno nije tacna polazna tacka. Dobro posluzi ako se gledaju brojevi parcela i neki prividni raspored, nista vise. Samo pogledajte po selima za primer. Realna slika je jedno a linije su takve da upisan put je ucrtan duboko u placeve kuca
Ovo boldovano se kod nas ne radi. Kakva pantljika, kakav komšija? Geometar ti pokaže gde treba da je međa tvoje parcele preko njegovih sprava (sad satelitske, pre optičke), zabije letvicu gde je međa i tu se njegov deo posla završava. E sad, da je skupo jeste, kod nas je merenje parcele oko 8000-10000 din.
 
Kod nas oni jeftiniji naplacuju oko 15000 za prvih 30 ari i dalje za svaki ar oko 100 d. Pri merenju prvo nalaze caure u zemlji koje su postavljene jos tridesetih godina proslog veka pa na osnovu njih i koordinata koje su dobili u katastru dalje nalaze tacke za omedjavanje parcela. Cesto je to mnogo vise nego 4 koliko bi bilo da je cetvorougao u pitanju. Na primer parcela sa mojom sumom se granici sa sedam medjasa ali mora da se obelezi 9 tacaka gde se lomi spoljna linija odnosno medja.
 
Kod vas je mnogo komplikovanije i vise posla zadaju te parcele koje se granice sa pola sela, zato mora i cena biti skuplja.
Kod nas izlazi za 6000 din i izmeri parcelu u 4 tacke.
 
Geometar sa ozbiljnom spravom odredjuje tacke u milimetar. On ima koordinate date parcele i to nadje pomocu sprave. Po novom ne traze nikakve orijentire. Za 4 tacke parcele mi uzeo 10000 plus gratis mi odredio idealnu sredinu za bunar
 
@nesko2563

Šta kada neki komšija jednostavno neće da dođe kada ga zoveš da će izaći geometar? Jer zna da je kriv....

Geometar uredno izmeri, uradi nacrt parcele sa dimenzijama, overi pečatom firme da stoji iza toga.

Pa jbt kod nas ljudi imaju Auto Pilot i znaju da su odorali od komšija i opet preko međe idu svesno. Šta dalje treba reći.
 
Po tarifarniku RGZ-a obelezavanje granice je 10.610 din do 30ari, svaki sledeci ar 110din. E sad neki geometri rade i za 6000 nebitno kolika je povrsina, ali ne podnesu zahtev katastru za podatke o granici koji iznose oko 3-4000, vec imaju te podatke, pa nemogu ni izdati zvanicno zapisnik o merenju granice (zapisnik o uvidjaju), sto znači da merenje nije zvanično. Slažem se sa vama da je možda puno 100e geometru, ali za privatnog geometra je tih 100e malo. Kod nas je setva 2500 do 3000 po kj i moram da je platim svake godine, a njivu sam izmerio pre 15 godina i platio geometra 100e.

Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
 
Tašno tako. Ako hoćete zvanični zapisnik to košta oko 100 e ,a ako hoćete da znate gde je i kolika je vaša njiva( 4 tačke premera) to može za 5000 din.
 
Kakav zvanicni dokument,platio sam 12000 izmerili i dali mi papir na kome slika parcele,broj i sirina i duzina moje parcele,pre je bilo i susedne parcele a sad samo koja se meri,ali kad imas barem jednu tacku onda kupim 300g milke i odem kod ove sto radi tamo i imam dimenzije

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Nije problem cena, nekom malo, nekom sve, po meni, veći problem je nepoštovanje utvrđenog stanja, i nepostojanje ili nesprovođenje bilo kakve sankcije prema " komšiji" koji valjano utvrđenu među, i koju je javno, pred geometrom priznao, a "po 'ladu" istu isčupao da se opet ne može utvrditi, i tako vratio stanje u vreme pre merenja i utvrđivanja međe....
I onda se pravi lud i kaže, ne znam šta se desilo s kamenom...
Jednostavno iščupa i odnese i opet problem gde je granica....
Bilo kamen, cev, li nešto drugo...
 
Meni je jedan rekao da se kamen ne ukopava jer se pomera. 😱 Pa nije žaba ili skakavac da odskakuta u tvoje. 🤣
 
Nije problem cena, nekom malo, nekom sve, po meni, veći problem je nepoštovanje utvrđenog stanja, i nepostojanje ili nesprovođenje bilo kakve sankcije prema " komšiji" koji valjano utvrđenu među, i koju je javno, pred geometrom priznao, a "po 'ladu" istu isčupao da se opet ne može utvrditi, i tako vratio stanje u vreme pre merenja i utvrđivanja međe....
I onda se pravi lud i kaže, ne znam šta se desilo s kamenom...
Jednostavno iščupa i odnese i opet problem gde je granica....
Bilo kamen, cev, li nešto drugo...
Pa izmeriš od drugog kamena širinu i opet znaš gde je granica. A za takve ja imam taktiku, ako izvadi kamen ja njemu odorem pa ako mu ne odgovara nek sad on izvede mernika i plati...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Samo jak kamen, duboko ukopan, armiran, vidno obelezen , po mogucstvu i ofarban, ili cevka od 4 cola, sitno kamenje povade dal slucajno il namerno, nije ni bitno
 
A ako ti je s obe strane ista vucibatina ?
I ako jednu sopstvenu parcelu radi jer je veća, a onu manju svake godine izdaje drugome zakupcu ?
Poenta je da ne postoji bilo kakvo sankcionisanje takvih koji namerno pomeraju međe, u bilo kom obliku, i tako dovode, odnosno vraćaju u situaciju pre merenja i utvrđivanja granice, gde opet mogu da se "vade", ako ih suočiš da su očigledno odorali, ovršili i sl. susedno, a tvoje, jer, eto, " izvini, jbg-a, ne znam gde je granica"...
Što je još luđe, i tom zakupcu je u interesu da se ne zna gde je granica, platio je najam jednog jutra, a "radi lanac"....
Ove godine, a već sledeće je pored nekog drugog....
I tako, moj @szupunski , eto tebi posla svakih par godina kod mene na Dobrodolu....😀
 
Nije to bas tako, jedan kolega se posvadjao sa komsijom od susedne parcele. Komsija izveo geometra , pa na sud , pa drug bio kriv sto ga je odorao . Kazna je bila od par hiljada evra jer je dobar advokat u tuzbi svasta nakarikao. Tako da pazite na ko su vam komsije.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh