Prasići,problem

Sve je po psu,mesaona mesa,i opet isto.Probacemo i kolistin.
 
Daj recepturu sta pravis. Kolistin je dobar,kolivet najbolji al sta god ubacis dobro je, kod mene prsici jedu vec 6,7 godina po lucenju odmah na pune hranilice i nikad edem ni proliv i jos ih lucim sa 30 dana ali obavezno jedu predstarter u dojnom periodu. A jesi li siguran da je edem,da nije streptokoka.
 
Ja licno nikad nisam imao priblizno dobre rezultate sa pravljenjim starterom kao sa gotovim kupovnim koncentratom,kasnije kad predjem na grover sve ok,ali starter je uvek tako da kazem los,moje misljenje i utisak je da prasad losije konzumira i kolicinski manje brasnasti koncentreat i da je tu problem....


A sto se tice edemca takodje sam imao problem na pocetku dok nisam poceo da koristim zakiseljivac,ubacujem gebicid 0,5kg na 100kg hrane i nema problema
 
Zalucenje je jako bitan period,pored svih stresova koje prase prezivi jako je bitna smesa koju ce jesti,mora biti po preporuci proizvodjaca ako je u pitanju koncetrat ili premix,gotova smesa je prednost zbog bolje izbalansiranosti energije i proteina i lako svarljivih proteina koji se ubacuju,sojini izolati i otpadi konditorskih proizvoda. Uvek idite sa sojinom sacmom a ne sa pogacom ili grizom ili uzimajte koncetrate poput prekerna,pan ko startera 25% ili slicnih....
 
Bas iz tih razloga koje si naveo,shvatio sam dsa ne mogu napraviti starter istog kvaliteta kao sto je kupovni,inace koristim patentov program i uglavnom gotove koncentrate,ali pokusao sam eksperimentisati malo i probao sa onim njihovin premiksom za starter od 4% i po recepturi i sa vise soje i sa manje i sa vecim procentom zita i jecma,ovas je jedino malo pokazao bolje rezultate,ali je opet gotova smes bila najbolja...

Inace prasad odvajam od krmace posle 4 nedelje,a od desetog dana dobijaju predstarter .odprilike 5kg po leglu i onda jos 5kg mesan 50% predstarter 50% starter i to taman pojedu do zalucenja
 
Starter gebijev 4%,25% sojine pogace,ostalo kukuruz,psenica,jecam.Edemska 100 pošto,otecene glave,seledanje,promuklost.
 
Sad ti moraju ici na dijetu,a sa sledecim turama probaj bez pogace i tog gebija,uzmi neku desetku,ako imas indi 10 ili sugi forte 3 ili milkivit 7,5 ,ili super koncetrate 25%,u tom gebiju nemas surutke,nemas mleka u prahu,nije to za zalucenu prasad i obavezno izbaci sojinu pogacu,ko zna kakvog je kvaliteta,kolika je ureaza i koji su proteini u pitanju,ubaci kolivet ili kolistin i ne bi trebao da imas problema.
 
Molio bih da mi neko ko je koristio prasak Hidrodoks protiv pneumonije(kaslja kod prasica) prenese svoja iskustva. Posto je dosta skup oko 7500 din, ne bih da bacam novac tek tako, ako se nije bas nesto pokazao.
 
Ja sam imao slucaj sa pneuomonijom ali sam koristio tilozin nemacki i draxin imao sam i mikroplazmu jedva sam izvukao ove zarazene


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja sam pre mesec dana spremio floron, ali na nagovor veterinara isao sam tilozinom 3 dana zaredom, sve zivotinje spricao u objektima i evo opet poneko prase na sisi kaslje. Mislim da nemaju temperaturu, veseli su, ali generalno lose napreduju. Dakle, da pinovim pitanje... Ima li ko iskustva sa hidrodoksinom, on mi je prakticniji za tretiranje.
 
pozdrav svima ,imam jedan problem sa prasicima,odbijeni vec 15 tak dana jeli normalno koncentrat,piju vodu, uspeo sam oko ovih hladnoca da ih sacuvam od proliva, juce mi jedno uginulo iz cista mira,jutros sam primetio jedno samo zabaci usi unazad,tetura se i posrce na prednje noge,i zevka,ja uzmem noz prikoljem i osurim,unutra mi sumnjivo bilo u tankim crevima obicno ima redak izmet ,sluz ,a u ovim crevima nista samo vazduh kao da ih neko sa pumpom napumpao,zeludac kao ni da nije jelo,prazan,otvorim mu srce i unutra ni kap krvi kao da ga neko oprao iznutra,neverovatno,a prase napredno lepo formirano od nekih 18 kg ,malopre udjem u obor da ih hranim ,primetim isti simptom kod jos jednog praseta, pokusao sam sa vitaminom i dao sam mu antibiotik ali mislim da ce brzo da se izdigne i ono,ima li neko ideju sta moze da bude to
 
Teturanje pokazuje na edemsku bolest, njoj je uzrok jaka hrana ili prejedanje. Ti kazes da su creva prazna to mozda pokazuje nesto drugo. Naj bolje da im momentalno ukines hranu i pozoves veterinara. Javi rezultat.
 
Da li ih hraniš al libitum tj koliko hoće?Kada se prasci odbiju prve dvije do tri sedmice praktikujem hranjenje na kašiku.Ako jedu dosta zna da im stane stpmak,ukiseli se hrana u njemu i oni koji naviše jedu tj najbolji u leglu stradavaju.
 
jos dok doje kod krmace imaju poseban box u koji imaju hranilice pa prolaze da jedu,kada ih odbijem od sise ne forsiram ih sa hranom (npr. na 10 komada na obrok dobiju 1-2 vanglice koncentrata-gradjevinske vanglice) jer taj period je kritican od prejedanja mogu dobiti proliv,ovi su odbiveni pre 2 nedelje,prosao jak hladan talas ,proslo bez proliva,toplo im imaju dovoljno prostirke,cista voda i hranim ih obrocno,tj. ujutru i uvece po proceni koliko su pojeli,ako im ostane u koritu dobiju vrlo malo ,ne dozvoljavam da hrana ostaje u koritu,cak i ako ostane dan dva ja ocistim i bacim recimo na svinje ili kokoske,a njima sipam cisto.

- - - - - - - - - -

bio danas veterinar i kaze da nije edemska bolest vec pluca,dao mi prasak na 30 kg hrane da im dam ,antibiotik sirokog spektra Neomulin DHC-P
 
kako resavate proliv kod malih prasadi na sisi stalno mi se javlja eserihija coli prvi i deseti dan. ne mogu da nabavim vakcinu ima je samo u vecim dozama i mora da se da tacno 70 i 100 dan suprasnosti a ja imam samo 6 krmaca i ne isplati mi se da kupujem celu dozu.
 
Poslednja izmena:
da podelim moje iskustvo pojavio mi se ovih dana krvavi proliv,prvo kod jedne nazimice posle kod prasica koji su stari 45 dana,uspesno sam resio problem sa Neomulinom 20% davao sam samo jednom 0,5ml na 10 kg zive vage,a dobar je i za pneumoniju. Kupio sam celu flasicu 100ml kosta 1500 din
 
Nazad
Vrh