Prašenje krmača

@Krajisnik
da,bio je težak porođaj,i prasici su veliki.Na dan prašenja oprasila je 8 komada,sa malim poteškoćama.iako sam oksitocin davao u nekoliko navrata dalje sama nije mogla.Tek sutradan pošto vidim da krmača ne ustaje a još uvek ima napone,odlučim se da guram ruku i vadim prasice.Izvadim još 8 komada od toga dva mrtva.Možeš zamisliti kako je jadnoj krmači bilo pošto moja ruka baš i nije tanka a treba da uđe preko lakta u porođajni kanal.No ipak bolje i to nego da kemača strada.Pošto nisam mogao da obuhvatim glave prasadima u porođajnom kanalu jer su veliki i glavati (od duroka)zabijao sam zube prasica u moj kažiprst i tako ih izvlačio.Bolelo je ali je bilo efikasno jer ni kanapom nisam mogao da ih izvučem.Nakon svega krmači sam ponovio 4ml.oxitocina i dao 30.ml.shotapena,kao i 5.ml dexametazona.Sve se dobro završilo,i krmača je odranila svih 14.prasica, i dalje je kod mene u priplodu.Merio sam najveće prase tada oprašeno imalo je 2,3kg. :D
 
ruku guram samo kad moram i to mi je baš krajnja mera.U prirodi krmače se prase i preko 24.sata u pojedinim slučajevima.
To sa oxitocinom i radim tako ,ali ovo je druga situacija, a i davao sam po preporuci veterinara.Imam krmača koje uopšte ne reaguju na oksitocin,a imam i onih gde prasici ispadaju ko iz topa,po dva tri zajedno...
 
pozdrav ekipo, jutros mi se oprasila krmaca, 11komada zivih i dvoje nazalost mrtvih, od tri ujutro do sest, za nekih 3 sata. po pravilu krmaca bi trebala, da svakih pola sata izbaci po jedno, mada se desava da izbacuje rafalno, prije 7 dana jedna se oprasila, dok smo rucali, za 40 minuta 11 komada, i u to vrijeme je uspijela zgaziti 3. a tih 24 sata sto govorite to je samo nemarnost gazde, jer ako izbaci jedno pa nema posle sata nista, oksitocin , pa ako je i to ne pomaze ruka i pregledati, a ako se ostavi zadlje da sama krmaca odluci kad ce izbaciti , to je samo mucenje zivotinje, jer to nije do nje ako se prase poprecilo tj. u nepravilnom polozaju, ove noci ili sutra ocekujem jos jedno prasenje, a 2 i 3 januara jos 4 prasenja . bice para :D :D :D :D slike sutra kacim
 
neka su korisni !!!
ja sam radio neke oglede sa Karbetocinom ,preparat se zove komercijalno DECOMOTON,koriste ga inače na nekim velikim farmama po Vojvodini a prednost mu je što ga ne moraš više ponavljati i mehanizam dejstva mu je takav da nema šanse da izazove prolapsus ili neku drugu neželjenu pojavu. Drugačije deluje i na mlečnu žlezdu od oxitocina
malo ga reklamiram ... ::namigivanje::..Bane poznaleš li Šabu?
 
pozdrav svima evo ovih sto su se oprasili u nedelju jutro
14tsoht.jpg
1zxiyq.jpg
, i druga se jutros sama opresila negdje posle 4 do 7, oprasila 14 komada, svi zivi i zdravi
wi8w1i.jpg
16j1vra.jpg
:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Žera je napisao(la):
neka su korisni !!!
ja sam radio neke oglede sa Karbetocinom ,preparat se zove komercijalno DECOMOTON,koriste ga inače na nekim velikim farmama po Vojvodini a prednost mu je što ga ne moraš više ponavljati i mehanizam dejstva mu je takav da nema šanse da izazove prolapsus ili neku drugu neželjenu pojavu. Drugačije deluje i na mlečnu žlezdu od oxitocina
malo ga reklamiram ... ::namigivanje::..Bane poznaleš li Šabu?

Ima li ga negde u slobodnoj prodaji :sta: i kolika je cena bocice
 
Jutros jedna krmaca oprasila 18 komada ( 17 zivih)
Veceras druga 8 komada.
Pre, par dana nazimica 13 komada. :cao:

Mislim da je jedan od uzroka tezeg prasenja,to sto se krmace malo krecu.
Mozda gresim, ali moje u boksove za prasenje zatvaram, par dana pre roka.
 
I kod mene su u boksovima, pre prasenja, ali su malo veci i stalno setaju.
Kada je toplo vreme, pustam ih da setaju, imam velik plac, tako da :D.
 
Žera je napisao(la):
neka su korisni !!!
ja sam radio neke oglede sa Karbetocinom ,preparat se zove komercijalno DECOMOTON,koriste ga inače na nekim velikim farmama po Vojvodini a prednost mu je što ga ne moraš više ponavljati i mehanizam dejstva mu je takav da nema šanse da izazove prolapsus ili neku drugu neželjenu pojavu. Drugačije deluje i na mlečnu žlezdu od oxitocina
malo ga reklamiram ... ::namigivanje::..Bane poznaleš li Šabu?
naravno da ga poznajem.Kod njega se u većini slučajeva i snabdevam lekovima.Kako ga ti poznaješ?
 
Evo konacno da uspem da pomirim telefon i kompijuter pa da prebacim slike sa telefona nebi li ih ovde postavio.Znaci krmaca se oprasila pre cetiri dana i dalje je 12 komada pod njom.Evo kako izgledaju.
jrv67p.jpg
 
Nazad
Vrh