Teorijski bi električno brojilo trebalo da meri aktivnu snagu i njegovo pokazivanje ne bi trebalo da zavisi od visine napona. Naime električno brojilo(strujomer) je konstrukciono rešeno tako da ima dva kalema, jedan strujni i jedan naponski(u principu je i on strujni, samo je struja kroz njega srazmerna naponu) koji zajedno stvaraju obrtni moment koji obrće točkić pa se tako vrši očitavanje. E sad svaki sat instrument ima određenu klasu tačnosti i uslove u kojima je njegova tačnost zagarantovana(nominalni napon 220V(230V)) pa ostupanjem od tih vrednosti se javlja greška koja je opet definisana. Što se tiče digitalnih brojilla, ona su u principu tačnija, i njihov princip rada se zasniva na integraciji trenutne snage tako da on u principu ne bi trebao ni malo da greši, Ja ga ne bih ugrađivao iz jednostavnog razloga što ono treba da se plati, jer digitalno brojilo samo olakšava njima posao, jer ne moraju da šalju čoveka da očitava, a i mogu se vršiti tačno praćenje potrošnje, što će imati smisla tek kada se uvede neki drugi sistem obračunavanja, ali to će se desiti liberalizacijom tržišta, a onda smo ga tek nadrljali jer će struja biti oko 2x skuplja(verovali ili ne, vreme će pokazati).
Još jena mala ispravka, objašnjenje člana same je delimično tačno, odnosno samo za uređaje sa konstantnom snagom(model potrošača sa konstantnom snagom), ali ne važi za sve, jer većina potrošača u domaćinstvu je sa konstantnom impedansom(najčešće čisto otporna) tako da snaga zavisi od napona, pa pri manjem naponu je i manja snaga. Zbog toga se nekad namerno snižava napon u sistemu kada imamo veliku potrošnju, veću nego proizvodnju, pa da se ne bi određeni potrošači isključivali, vrši se smanjenje napona dok se sistem ne oporavi(ili smanji potrošnja, ili poveća proizvodnja). Što se tiče frekvencije ona je takoreči konstantna i stabilna, jer smo mi sada u interkonekciji sa okolnim zemljma, a samim tim preko njih i sa skoro celom Evropom, tako da ostupanja frekvencije možemo reći da skoro i nema.
Sve u svemu jenini razlog većeg računa je veća potrošnja, bilo da je veči period između dva čitanja, ili se stvarno više potrošilo.
@Pujol
Ti si otprilike normalno trošiš oko 1700-1900kWh zavisno od udela jeftine struje (račun 10000, a ostatak plaćaš po 15 din. što se uklapa u 20000), odnosno dnevno orijentaciono oko 65-70kWh. E sad dovoljno da ti je prethodni mesec popisivač došao 2-3 dana ranije, a ovaj mesec toliko zakasnio pa si tako na računo dobio oko 400kWh a ostatak(200kWh) si možta stvarno više potrošio,(bili praznici spremalo se) tako da začas 20000