Postavljanje mreže kao zaštite od leda

Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Ako se koriste postojeci stubovi pretpostavljam da su niski da bi se na njih montirala protivGradnamreza jesi li ih nekako povivsivao?
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Ukoliko je pitanje upućeno meni?
Postoje dve situacije:
U prvoj, prilikom podizanja voćnjaka, pri konsultacijama sa ing.polj. uvek će ti reći da koristiš stubove koji posle mogu da "odrade" mrežu, jer time smanjuješ naknadne troškove.
To je jedan deo od onog da "sve greške napravljene pri podizanju zasada ostaju vidljive dok traje zasad" i kasnije ih je teško ispraviti.
U drugom slučaju, stubovi se mogu "produžiti" iako to nije najsretnije rešenje, a ni estetski ne izgleda lepo.
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

@sinasic
Тако је,сасвим си у праву.Стубови за ПГ треба да надвисе и највиши део хабитуса биљке која се штити.
Корист од мреже за ПГ није само заштита од града(далеко га било)него и као засена против сунца и као заштита од кише јер се преко ње може навући најлон за пластеник и тако омогућити радове у засаду
и када пада киша и када плодови који се сабирају треба да буду суви као и они који у њему раде.
Учинак рада није исти када неку радњу ради мокар или сув радник.
Све МОРА да се добро испланира јер се касније грешке тешко или никако исправљају.ПАМЕРНИ ЗАОБИЛАЗЕ ПРОБЛЕМЕ ПАЖЉИВИМ ПЛАНИРАЊЕМ,А БУДАЛЕ ПРОБЛЕМЕ РЕШАВАЈУ.
и ПАМЕТ У ГЛАВУ,ТРГОВЦИМА НИЈЕ СВАКАД ВЕРОВАТИ.Тражите узорке,распитајте се добро косу и колико
квалитетни производи(мреже)од којег су материјала исплетене иколика је дебљина конца,и колика су окца и колико се деформишу приликом удара зрна града о мрежу.Да, и колика је гаранција коју даје ПРОИЗВОЂАЧ ,а не трговац који вам мрежу продаје.И да ли је паковање оригинал или није.
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Sad kad sam procitao temu setih se kad sam pre par godina ja pravio neku protiv gradnu mrezu. Imali smo krastavac na spaliru . Stubovi su bili razmaka u redu nekih 4 m a izmedju redova 2. Zbog visokih temperatura biljka je odbacivala plodove pa sam procitao da imaju mreze za sencenje. Uzeo sam stare rasel vrece ,sastavljao i kacio iznad spalira. Ispalo je solidno nije bilo zasecneno bog zna kako ali je razlika postojala,u neku rukuje bilo i kao protivgradna mreza.
Medjutim pojavio se i kontra efekat,jutarnja rosa sa tog dela se kasnije povlacila i pred kraj vegetacije kada se pojavila plemenjaca prvo se pocela razvijati bas ispod tog dela gde se bile postavljenje vrece.
pa ako neko hoce da postavlja nek se raspita kod strucnjaka da li treba hem.zastitu jace sprovoditi ili nesto drugo ili se to mozda tako pojavilo kod mene i nigde vise.
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Uvoz stubova iz Italije nije ekonomski isplativ. Ovo odgovorno tvrdim jer sam pravio kalkulacije za uvoz stubova iz okoline Udinezea kao i ostale pratece opreme. Razlog je visok trosak transportnih usluga.
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Da li je neko koristio PG mrežu domaćeg proizvođača iz Leskovca, kakvog je kvaliteta...
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Последњих година изнад осетљивих вишегодишњих култура, пре свега

винограда и воћњака постављају се противградне мреже. Јасно је да оне имају

смисла само на ограниченом подручју и да се прави ефекат постиже у комбинацији

са активном противградном заштитом, која је претходно значајно сузбила град и

тада се не може очекивати да под теретом града и кише дође до урушавања мреже.

Према расположивим подацима мреже које се постављају у Србији,

Хрватској, Словачкој, Аустрији и Немачкој имају цену по хектару између 12 и 15

хиљада ЕУР-а са роком трајања 15 до 20 година. Мреже имају негативни утицај на

инсекте, који су битни за опрашивање, па се испод мрежа постављају вештачка

легла. Испод мреже запажена је и промена температуре од 2-3 C. Професор Ј.П.

Цхалон (у Наљчику 2003. године.), навео је пример који се догодио на југу Француске

где је град запушио мрежу, због чега она није пропуштала воду услед чега је под

великим теретом града и кише цела мрежа и конструкција тотално уништила

виноград. У тој области је напуштена идеја о мрежама. У Италији се постављају

значајно скупље мреже, које имају електромоторе и када не постоји градоопасност оне

се скупљају и практично немају негативан утицај на животну околину, пре свега на

инсекте и на промену температуре у воћњацима и виноградима .

34o7gxd.jpg


Противградна мрежа, где је због терета града дошло до пуцања спојева и
почетка урушавања мреже
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Prijatelju, nema potrebe za citiranjem literature, naročito izuzetaka koji potvrdjuju pravilo.
Prvo, podaci o ceni nisu ni približno tačni.
Drugo, apsolutno ne postoji mogućnost da se mreža "zapuši".
Mi, kao narod, smo uvek bili skloni da oko svega stvaramo famu a u suštini postavljanje mreže zahteva malo poznavanja fizike, malo iskustva i kvalitetan materijal.
Sve u svemu, nikakva mudrost, vrlo korisna stvar kao npr. tuneli za uzgoj jagoda, folija i navodnjavanje.
Jednom rečju, nedostatak sredstava kod naših voćara je jedini razlog malog broja mreža, procentualno.Ukoliko bi imali mogućnost svi bi je stavili jer time osiguravaju svoj prinos.
Da ne dužim dalje...izvinjavam se na dužini posta.
Pozdrav!
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

@Sinisac
Без литературе нема науке, а и наша искуства су другачија...
Само су финансијска средства у питању, иначе свако бих уложио и обезбедио своје засаде. Сто посто заштите не постоји, град је падао и падаће.
Само је питање који начин се више исплати.
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

nije valjda zabranjena evo i odmah protiv reklame to je ujedno i najskuplja firma u srbiji vec sam imao kontakt sa njima ne sumnjam da stvar rade profesionalno ali za nase uslove jednostavno skupo.

sledeci tekst pruzet sa polj.savetodavstvo.
Na 77. Poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu bila je dobra ponuda mehanizacije i opreme za voćarstvo i vinogradarstvo. U ovom momentu bilo je interesantno pogledati ponudu protivgradnih sistema pošto poslednjih nekoliko godina grad predstavlja veliki problem za sve proizvođače voća i grožđa.
U hali 13 prezentaciju svoje opreme za zaštitu od grada imaju dve firme: Agrol iz Temerina koji nudi protivgradnu opremu iz Austrije i WerkosGroup iz Hrvatske. Na našem tržištu protivgradnu opremu prodaje i Griba iz Italije, a betonske stubove za protivgradne mreže pravi D.O.O. DAK iz Beočina. Cena protivgradnih mreža se kreću od 15000 - 18000 evra po sistemu ''ključ u ruke''. Treba napomenuti da Ministarstvo poljoprivrede podstiče nabavku protivgradnih mreža sa 40% od nabavne cene bez PDV-a, ali da ukupan podsticaj po jednom zahtevu ne može biti veći od 250000 dinara. Cene protivgradnih mreža su za naše prilike dosta visoke, a podstcaj pokriva samo oko 15% njihove vrednosti, ali treba napomenuti da se investicija može isplatiti samo u jednoj godini.

omegapn i mene interesuje kakva je ta mreza od firme bane komerc iz leskovca pa ako nesto saznas postavi ovde cena i slicno ja sam cuo da im je velika zasencenost sto moze da bude problem da voce kasni na primer ali to je neka informacija koja i nemora da bude tacna posto covek koji mi je to rekao nikada nije video neku drugu mrezu.
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Poštovanje,
obećao sam nekoliko fotografija PG sistema.
Sledeće fotografije su na zasadu breskve.
Postavljena je dosta kasno, tipično "naški" kada je grad počeo da kuca po komšiluku ::lose::

11glhyq.jpg


29os5q8.jpg


fcs2kj.jpg


Jabuka u okolini Modriče.

2h6y0q9.jpg


2r4llw8.jpg


Postavljanje je jednostavno, čak i ako nisu stubovi kako treba, moguće je ispraviti greške.
Najbitnije je da je materijal kvalitetan, naročito sajle i žice koje "trpe" velika opterećenja.
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Sinisac ::svaka cast:: za PG mrezu.......Inace jel moze traktor da prodje ispod? :sta:
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Naravno :D sa traktorske kabine je postavljana, iako postoje "korita" koja idu na traktorski viljuskar pa je sve jednostavnije.
Nema betonskih stubova, nema mudrovanja, na parceli breskve od 0.8ha cena je bez stubova sa pdv-om izašla oko 5300 evra.
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

zdravo narode :)
citao sam vase komentare i trazio malo kod nemaca i austrijanaca sta oni rade . Dosta njih radi sa mrezama ali i prelaze na foliju !

Kada dodje do berbe padne kisa i nemogu u vocnjak, kisa im takodje osteti tresnje , maline , grozdji itd. pa su se dosetili . evo par slika mozda vam to moze dati neku ideju za vocnjak :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:

25s35th.jpg


311t578.jpg


m3o8g.jpg


i4hkwn.jpg


t51wsi.jpg


29geosx.jpg


104i8li.jpg
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Марко,иако можда није тема ,кажи тим Швабама да против пуцања плода од кише има одавно
природно нешкодљиво средство,нама каренцу.Само треба да се узме новац ,купи и на правилан начин употреби.
За остало се слажем,боље радити на сувом него бити мокар цео дан.
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

deda lale@

nisam znao za taj preparat ali znam da u mom kraju imaju probleme sa malinom i tresnjama.
Ako se vec postavljaju mreze, mozda je bolje postaviti folije , nisam strucnjak , samo sam hteo da pokazem da ima i drugih mogucnosti .
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Deda Lala je napisao(la):
Марко,иако можда није тема ,кажи тим Швабама да против пуцања плода од кише има одавно
природно нешкодљиво средство,нама каренцу.Само треба да се узме новац ,купи и на правилан начин употреби.
За остало се слажем,боље радити на сувом него бити мокар цео дан.

A kako će reć švabama kad nezna kako se to sredstvo zove. Bilo bi dobro, ujedno i lijepo, kad bi znali naziv tog sredstva, a jasno i način upotrebe.
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

marko, marko......

Kada bi mi prodavali po cenama kao Nemci, mogli bi staviti što poželimo. Obrati pažnju na imptegrirane stubove svi identični (kao ispod prese). Maline im izgledaju poprilično loše. Možeš zamisliti temparaturu i vlažnost vazduha kod nas u julu u malinjaku ispod folije, pa ko bi to brao?
 
Nazad
Vrh