Ponovo o GMO

Vidim da baš niko nije pogledao interviju koji sam postavio.... čovek daje odgovore na mnoga pitanja koja su ovde postavljena ali vama je lakše da pitate i pitate sto puta umesto da naučite engleski. Dovoljno je da povremeno pročitate stranice na Wikipediji.
Posledica gmo+roundup je tri puta veća neplodnost kod krava. svinja, kokošaka, i na kraju i ljudi. Uspešno osemenjavanje je sa 1.2 do 1.8 je palo na 3 do 4.

Ma nemozes ti to objasniti nekim ljudima.
Samo bi volio da takvu hranu daju svojoj djeci pa da vide kakva ce unucad da im bude.
Tek kad se tako nesto desi,oni ce se dignut na noge i reci: pa gle,taj gmo uopce nije tako pozitivan kako sam mislio...
ali bit ce prekasno.
 
@nju-vilid.Druze ti tvoju decu hrani organskom hranom iz biobaste na koju padaju kisele kise,dim iz kojekakvih elektrana i auspuha iz automobila a mozda je bas pored te tvoje basta palo neko radioaktivno parce od neke bombe 1999god.Ali nema veze ti jedi to sto nije otrovano a mi ce mo jesti ovo sto je otrovano.
 
@nju-vilid.Druze ti tvoju decu hrani organskom hranom iz biobaste na koju padaju kisele kise,dim iz kojekakvih elektrana i auspuha iz automobila a mozda je bas pored te tvoje basta palo neko radioaktivno parce od neke bombe 1999god.Ali nema veze ti jedi to sto nije otrovano a mi ce mo jesti ovo sto je otrovano.

Nikad mi(mislim na ove jadne balkanske drzave) necemo naprijed dok ljudi ovako razmisljaju.
Dajte malo promislite sto pisete,razmislite...

Moram ovo da ti napisem,i nemoj se ljutit jer mi nije namjera nikoga uvrijediti.
Vec malo grubljim rijecnikom skrenuti pozornost.
Sam sebi moram da kazem kenjas u usta,kako bi narod rekao.
Svejedno i da jedem ovo sto si napisao,ipak necu jesti od gmo sjemena hranu(svjesno).
A ti ces jesti sa gmo sjemenom hranu i svim ovim dodatcima sto si napisao da cu ja jesti.
A moja djeca ce jesti dok je mene hranu koju ja uzgojim. A posto njima zelim sve najbolje,ne zelim ih svjesno ubijat! Isto svi razmisljamo sto se toga tice, zar ne?

Sto se tice radioaktivnih "parčeta". Pa svaki dio kugle zemaljske je ozracen.
Te cestice su po cijeloj planeti.
Tu mi nemozemo nista.
Isto i sa kiselim kisama. Na to se ne moze utjecati.
Ali barem probaj/mo utjecati na ono sto mozemo.

Uceci agrokemiju,kemiju i biokemiju te fiziologiju zivotinja mnogo godina imam pravo da konstatiram da je gmo sjeme opasno kako po zdravlje ljudi ,tako i zivotinja.
A onda dolazimo do toga,da mi konzumirajuci tu zivotinju i povrce ubacujemo u sebe proteine za koje se nezna kako ce se ugraditi.
Mozda nece biti losih posljedica 2-3 godine,no nakon 5-10 godina ce se tek vidjeti stetnosti toga.

I hajde ako si zagovornik gmo hrane,daj mi neke argumente zasto je ona dugorocno dobra,znaci njene pozitivne strane?
Ali argumentirano.
 
Danas sam gledao neku emisiju na 1 progrmu RTS i izmedju 11,12 sati.U njoj su dati mnogi odgovori i na ova pitanja i jos mnogo toga je ostalo nedoreceno.Nemogu da ti odgovogim zasto je GMO dobar ili los zato sto nisam neso dublje ulazio u problematiku ovoga dok nisam poceo da citam ovu temu.Za sadan ja ovo gladam kao proizvodjac.Nisam je sejao ali cu da probam.Ja verujem da ti i ne radis nesto puno zemlje(mozda gresim)nego verovatno ides na neki fakultet i tamo ucis tu teorju.Polovina sveta seje konkretno soju i Evropa pa i mi Srbija(ne znam odakle je Precno) uvozi a nama je zabranjeno da sejemo.Ne kazem da je zdravo ali je profitabilno.Kako da se spreci uvoz a ne setva??
 
samo da mogu doci do kvalitetnog semena:osmeh:.al ovo sto kod nas seju malo rodi ,a masovno se seje ima je svuda(soja).
 
Jadna vam deca pored vaše pameti. Odakle vam uopšte informacija da je gmo bolja ili rodnija, ajde da pogodim, od onih koji vam je prodaju.
 
Nisam je sejao ali cu da probam...Ne kazem da je zdravo ali je profitabilno.
Ако већ говориш о профиту онда укалкулиши ризик да ти инспекција спали поље и наплати казну. Поред тога види шта ћеш са комшијама чија соја није ГМ а при анализи им открију да јесте (због близине твоје ГМ њиве).
 
Ako i postoji jedna prednost GMO soje to je u nacinu tretiranja herbicidima. Za standardni nacin se koriste zemljisne kombinacije(herbicidi) Dual +Senkor zatin Acetohlor + prometr. itd i skoro nikada ne uspiju resiti korove (ambroziju) i uvek idete na korekciju a to su Dynam koji je sada zbog otrovnosti cak i zabranjen ili flex ili pulsar itd . Sve to kad saberes visestruko veca doza nego 2 l glifosata. Plus prednost glifosata sto je bezopasnije od svih ovih koje sam pomenuo. Vec sam pisao pre dve godine kako je to bilo u Kanadi kada je na protestima covek popio rastvor glifosata a ovi niko nije smeo niti da onjusi a kamoli popiti neki od ovih herbic. Druga prednost ne postoji osim te sto se manje trujemo otrovima a znamo sta oni izazivaju i naravno ekonomska . A sto e tice roda i kvaliteta bolje su domace sorte koje su selekcionirane u nasim kucama sto znaci ako i nasa sorta bude bez korova i djubrena kao i GMO na istoj parceli , ona ce postici bolji rod i bit ce za 20 cm, vislja. Sve GMO su iz Kanade Argentine Brazila znaci merkantilna do koje je narod dosao sto znaci da su selekcionirane na drugim kontinentima i u drugim klimatskim uslovima i nemaju sanse sa nasima e sad sto nase osvoji korov i smanji prinos za 40 p% to je onaj prvi problem sa herbicidima . Sto se tice opasnosti o njima je sve receno . O njenoj sudbini ce odluciti velike kompanije kao monsanto basf syngen. i ostale a mi o tome dali je sejati ili ne . To jos mozemo.
 
Ако већ говориш о профиту онда укалкулиши ризик да ти инспекција спали поље и наплати казну. Поред тога види шта ћеш са комшијама чија соја није ГМ а при анализи им открију да јесте (због близине твоје ГМ њиве).
A sta sam ja trebao da radim jesenas kada su meni naslo GMO na 10 tona soje koju sam oterao na silos a seme uzeo iz zadruge sa deklaracijom na paritet za merkantilnu soju?
 
OK , ajde da krenemo od sustine, posto vidim da su mnogi ovde popili svu pamet ovoga sveta. Sta je problem kod ovog vida biotehnologije, prvo i prvo neprecizna je , ne mozemo da znamo gde ce se prikaciti upucani gen, ok, ajde da kazemo da su uspeli da ga prikace tamo gde treba. Sta se desava dalje, brzina kojom se upucava gen je izuzetno visoka , pri udaru u zid celije deo genoma se raspada , i onda imamo jedan deo genoma koji luta po celiji i moze da se prikaci na mesto koje nam nije bilo ciljano. Aj nek je i to reseno... Imamo dalje probleme a glavni je POLEN. Postoji mogucnost da Polen GM biljaka ( ako GM nije u izolaciji ) dospe na biljke koje nisu gm i na taj nacin da izmene njihov KOD. Ovo moze da se desi i sa korovima, ako su iz iste familije biljaka polen sa gm moze da predje na korovsku vrstu pa da i ona postane rezistentna (manje verovatno) . Ovde se prica o Roundap herbicidu koji je u upotrebi od 1973. godine , taj isti roundup se koristio i U jugoslaviji a i danas se koristi i proizvode ga mnoge kompanije (akt. materija Glyphosate). Dakle , o cemu je tu rec, kada mi toliko dugacak period korisimo isti MEHANIZAM delovanja herbicida , biljke samo pocinju da se brane od toga to se zove EVOLUCIJA i postaju rezistentne i nema veze sa MONSANTOM nego ima veze sa prirodom i sa nesavesnim upravljanjem zastitnim sredstvima. Te mutacije mogu lako da se dese i kod nas za koju godinu od koriscenja istog herbicida dug niz godina. Generalno , Roundap ready SOJA je dobra zamisao u smislu zagadjenja zivotne sredine ,podzemnih voda i odlicna zamisao resenja korova u SOJI. Svi koji se bave poljoprivredom imaju problema sa korovima u soji dok to kod KUKURUZA ,SUNCOKRETA i ostalih i nije problem sa pojavom novih herbicida, mehanizama delovanja herbicida a i pojavom biotehnologije i metoda kulture tkiva pocetkom '90. godina. Niko od nas nije merodavan da kaze da li GM izaziva sterilitet ili ne , cak je utvrdjeno da GM ne izaziva direktno te pojave nego da eventualno povecava faktor koji omogucava razvoj nekih nezeljenih stvari. Sto se tice steriliteta nekih zivotinja mislim da je tu u pitanju neka druga stvar (hormonske inekcije kod goveda za produzavanje laktacije). Poznato je da celije biljaka i celije coveka NISU iste i da se drugacije ponasaju pod istim agensima (isto to vazi i za insekte i ljude) . Sto se mene tice odlican je napredak recimo BT kukuruz , gde se apsolutno resava problem spp. Diabrotica Virgifera koji inace pricinjava velike stete , ne samo u USA nego sirom sveta.

p.s. Samo da podsetim da su mediji opasna stvar, ko moze da nam garantuje da neke semenske komapnije nisu potplatile odredjene novinare da iznose takve price, a i ko moze da nam potvrdi da to isto Monsanto ne radi... rade to svi...neki agresivnije neki suptilnije
 
Poslednja izmena:
Jadna vam deca pored vaše pameti. Odakle vam uopšte informacija da je gmo bolja ili rodnija, ajde da pogodim, od onih koji vam je prodaju.

I ja kazem... koma!
Nemogu vjerovat da su ljudi slijepi pored zdravih ociju.
idem "an subskrajb" sa teme,jer ovo je gubljenje vremena.

pozdrav normalnima dzioniku,taru i jos nekima. :ppozdrav:
 
Cekaj, po cemu su oni normalni a neko drugi nije? i odakle ti pravo da nesto tako kazes ? Molim te reci mi koju si skolu zavrsio pa sa sigurnoscu mozes da kazes ono sto tvrdis?
 
Prica da je monsanto proizveo GMO seme soje da bih nam je prodavao je cista glupost. Komsija uzme od komsije seme u prvoj apoteci do kuce glifosat koji je vasa drzava vec debelo subvencirala i seje tu soja godinama .Gde ti je tu monsanto je,,,s Monsanto to je sve do nas hocemo li ili necemo .
 
Pametan covek treba samo da se zapita koji je razlog da je nasa soja jos uvek skuplja i lako se proda i izveze u evropu u odnosu na gmo,ali sobzirom na lake zelje nekih od nas da probaju kasnije ce biti kasno jer posle jeb.nja nema kajanja,nasa zemlja u srbiji je premala(kako mozemo u tome parirati recimo brazilu itd..) pa kad je zatruju pojedinci onda je gotovo.Mislim da jos mozda nije kasno da se deklarisemo kao drzava bez gmo i mislim da je s obzirom na ograniceno polj.zemljiste to nasa jedina sansa,ko to ne vidi tesko nama s njima.
Danas sam gledao neku emisiju na 1 progrmu RTS i izmedju 11,12 sati.U njoj su dati mnogi odgovori i na ova pitanja i jos mnogo toga je ostalo nedoreceno.Nemogu da ti odgovogim zasto je GMO dobar ili los zato sto nisam neso dublje ulazio u problematiku ovoga dok nisam poceo da citam ovu temu.Za sadan ja ovo gladam kao proizvodjac.Nisam je sejao ali cu da probam.Ja verujem da ti i ne radis nesto puno zemlje(mozda gresim)nego verovatno ides na neki fakultet i tamo ucis tu teorju.Polovina sveta seje konkretno soju i Evropa pa i mi Srbija(ne znam odakle je Precno) uvozi a nama je zabranjeno da sejemo.Ne kazem da je zdravo ali je profitabilno.Kako da se spreci uvoz a ne setva??


---------- Poruka napisana u 01:22 ---------- Prethodna poruka je at 01:03 ----------

Sefe izvini sto i ja ulazim u raspravu zanima me koju si ti skolu zavrsio posto je ovaj prethodni post prilicno strucno napisan mada nisam shvatio sustinu. Hteo bih reci da ja radim poprilicno zemlje ali ako se svi kace za prinose koji su "mozda" veci kod nekih gmo zasto se ne uzmu i drugi faktori koji uticu na profit pored prinosa, a to je kvalitet(koji je faktor broj jedan pogotovo u evropi-nasem trzistu), odnosno cena proizvoda koja je kod gmo proizvoda itekako niza i takvi proizvodi se slozicete se teze prodaju. Pozdrav
Cekaj, po cemu su oni normalni a neko drugi nije? i odakle ti pravo da nesto tako kazes ? Molim te reci mi koju si skolu zavrsio pa sa sigurnoscu mozes da kazes ono sto tvrdis?
 
Nazad
Vrh