Pomoc oko pravila drzanja tovnih pilica

Pojedu pilici dosta hrane ako drzis uvijek pune hranilice....mojim je 2 mjeseca 8 novembra i tad ih pocinjem klati....sad pojedu veliku kantu smjese za 24 sata.Kanta je jupolska od 25 kila.Pilica ima 48 komada i imat ce po mojoj procjeni u prosjeku po 3 kie kad budu za klanje,a i da imaju manje,ja ih hranim za svoje potrebe .

Dosta zavisi i od pilica...jednom sam hranio i ni jedno nije bilo teze od 2.4 kile sa dva mjeseca...hoce da prvaju ko ove domace :haha:
 
Ove godine izvukao sam prosek 3.7kila, prosle godine nisu bili tezi od 2-2.4kile.
Uzimao sam tov.pilice koji imaju oko kilogram.
Nedelju dana sam im davao 100% I, pa presao na 100% II oko 7-10dana i prebacio ih do kraja na super zuti II. Od pocetka do kraja AD kapi, jer sam ranije imao problem da se raskrece i da ne mogu na noge. Od 30komada, jedno je otpalo u samom startu, i 2komada 2nedelje pred kraj smo odstranili jer su slabo napredovali(puni su vode bili i imali su ciste u trticnom delu).

Zanimljivo je da prosle godine posto uzimamo na istom mestu tov.pilice, isti nisu bili tezi vise od 2-2.4kile.

Interesuje me sledece:

1 - Da li se jabukovo sirce daje samo iz razloga da se spreci infarkt?
2 - Ako sam dobro video zivimicin se daje povremeno-jednom u nekoliko nedelja. Ja sam davao svaki dan u svezu vodu, da li ovo moze da uzrokuje neke probleme?
3 - Prilikom klanja primetio sam da je tov.pilicima zeludac dosta nisko i skoro u zadnjici. Cesto se desava da je zeludac prazan i jednjak skoro pa slepljen. Jos nekoliko komsija je primetilo isto kod njihovih pilica. S obzirom da svi dajemo razlicitu hranu, hrana otpada kao uzrok ovom problemu. Generalno sam primetio da zbog ovoga sami pilici kad dostignu vecu tezinu nekako leze sa strane. Da li je neko imao ovaj problem i da li je isti uzrokovan ne dobijanjem prve vakcine itd?

 
Ti od 2 kile su gril pilici, jednom se meni to desilo uzeo u Agromilol, sa njihovim koncentratom hranio i imao slab prosek, prosto pilici nisu bili naletni na hranu. To je bilo i kraj kupovine bilo cega iz njihove prodavnice.

Jabukovo sirce se daje kao prevencija od sprecavanja infarkta ali i poboljsava rad creva.
Ja sam Zivomicin davao samo prve nedelje.
Ako imate vremena i uslova, probajte sa koprivom(obari se sitno seckana kopriva), naklijalom psenicom, kuvanom psenicom zadnjih 10 dana tova.
Na ovaj nacin sam dobijao ukus mesa slican kao kod domacih trkaca, lepe se prsti.
 
Ovo da se "lepe za prste" dobijam tako sto ih zadnjih 5-7dana prebacim na cist kukuruz i samo kukuruz.

Vidim da je neko isto tako predlagao da se uskrati svetlo bar na 1sat dnevno, sto se tice svetla, mi smo isto drzali 24h/7 ukljuceno.

Tov je trajao oko 39dana(na to dodati da su imali vec oko 1kile kad su uzeti).


Mi smo stalno uzimali na istom mestu pilice, u jednoj godinu dva puta, i drugi put su nas zadesili ti gril pilici. Ove godine isti pilici, nama super, a kod komsije gril varijanta i ako smo uzeli u istoj turi. Npr prosle godine isto tako, komsija imao dobru kilazu, nama se zalomilo da budu gril.

Zanima me da li je iko imao problem i imao situaciju da je zeludac kod tovnih pilica dosta nisko, skoro u trticnom delu. I da li se zna sta je uzrok tome.
 
Uzeti 6 maja a zaklan 10 juna, tronedeljni pilici u lokalnoj apoteci dobavljac je neka farma iz Kaca, prosek na kraju 4,2 kg zaklano ocisceno pile bez iznutrica i nogu. 30 kom je uzeto a zaklano 28 kom tov je prekinut jer su poceli da se izvrcu na ledja verovatno infarkt. Zivamicin i jabukovo sirce svaki dan u vodu a ceo tov je Koristena Hrana produkt peletirana hrana jedinica 20 kg posle dvojka i trojka tacnu kolicinu ne znam. Ja piletinu ne mogu da smislim al vidim da su moji oduševljenji kvalitetom i ukusom mesa.
 
A da svetlo se obavezno gasi, bilo je o tome price, to se uospte ne dovodi u pitanje. Ako se dobro secam od 3. dana valja gasiti na 1h, posle kada operjaju produzava se.
Ja sam od 5. nedelje drzao ugaseno do 22h. Posto su imali prirodnog svetla sve dok je sunca a cuvao april-maj pa nekada i juna. U kombinaciji sa jabukovim sircetom i mesanjem hrane kada napune 28 dana, tj. slabljenjem dvojke sam izbegavao infark.
Dodavanjem cistog kukuruza sam dobijao masne pilice a to nam se nije svidelo
 
Nasao sam na 2goj strani ovo : "
5.OSVETLJENJE

U toku prva tri dana tovnim pilićima svetlo gori non-stop 24 sata dnevno. Od četvrtog dana pa do kraja tova, svetlo se drži 23 sata dnevno. Sat vremena koji pilići provedu u mraku je neophodan da bi im se omogućio odmor.
Ovaj režim osvetljenja uz kvalitetnu hranu i uvek svežu i čistu vodu omogućava najbolje napredovanje pilića."

E sad MilanM rece da se gasenje svetla produzava. Na koliko se preduzava i kad? Posto uvek uzimam ove kilase, probao bih sledeci put kao sto je receno bar na sat vremena da budu u mraku, ali ako je potrebno to produziti onda kad i koliko.

Dodavanjem cistog kukuruza nisam primetio da su masniji, ali je primeceno da je meso zuce, da dobije drugu boju i da je lepljikavo :)

Inace pilice sam uzimao svaki put u Aprilu, ovde godine 19.April, a klanje je zavrseno 28. Maja. A i to sto ih prodaju kao kilase je jako upitno, jer se vidi da imaju do kile, a to varira, jer ih ima i po 700grama. Rekao bih da su stari otprilike oko 3nedelje. Male sam uzimao ranije, ali sam imao neke probleme mojom greskom i vise ih ne uzimam.
 
Odma na 4h i mirna glava.
Komisje mi se prosle godine pozalile da im crkavaju pilici, reko sam im gasite svetlo, kad su poceli da gase imali jos jedno uginuce i posle do kraja tova ne.
Ljudi misle kad se gasis vetlo kaliraju pilici.
Meni su jesenji znali da imaju deblju kozu i zutiju od kukuruza.
Zato sam cim rpedjem na dvojku mesao dvojku sa mesavinom pretrupe(kukuruz, psenica, jecam i ovas) ako idem samo psenica kukuruz odnos ide 70% psenice, 30 kukuruza, plus barena kopriva, plus naklijala psenica.
 
Odma na 4h i mirna glava.
Komisje mi se prosle godine pozalile da im crkavaju pilici, reko sam im gasite svetlo, kad su poceli da gase imali jos jedno uginuce i posle do kraja tova ne.
Ljudi misle kad se gasis vetlo kaliraju pilici.
Meni su jesenji znali da imaju deblju kozu i zutiju od kukuruza.
Zato sam cim rpedjem na dvojku mesao dvojku sa mesavinom pretrupe(kukuruz, psenica, jecam i ovas) ako idem samo psenica kukuruz odnos ide 70% psenice, 30 kukuruza, plus barena kopriva, plus naklijala psenica.
Milane, s' obzirom da su pilići stari jedan dan i da ih greje 'kvočka', da li važi isto pravilo? Koliko može naškoditi ako im padne temperatura na tih par sati u ovako ranom razvoju?

Hvala!
 
Ja sam od 3. dana gasio na 1h, zguraju se oni i tako zgreju. 3 dana cekao jer sam pilice uzimao cetvrtkom a radio cet i petak, pa sam u subotu i nedelju mogao da ih nadgledam. Gasio sam u najtoplijem delu dana. Sobzirom da predvidjaju i dalje toplo vreme ne bi trebalo da bude problema. Jbga ako neko sitno nagnjave to je sto je.
 
Ja sam od 3. dana gasio na 1h, zguraju se oni i tako zgreju. 3 dana cekao jer sam pilice uzimao cetvrtkom a radio cet i petak, pa sam u subotu i nedelju mogao da ih nadgledam. Gasio sam u najtoplijem delu dana. Sobzirom da predvidjaju i dalje toplo vreme ne bi trebalo da bude problema. Jbga ako neko sitno nagnjave to je sto je.
Jasno, ima smisla, primenjivaću isto.
 
Ponovo uzeo tov.pilice kilase 29.Avgusta,a tov zavrsio 07.Oktobra. Tov je trajao isto oko 39dana(pilici su vec uveliko imali oko 3nedelje).

Prosek je bio manji nego u Aprilu ove godine, oko 3.5kila.

Uzeo sam 40komada, jedno je otpalo posle 2-3dana, jos 2komada 10-15dana pred kraj tova.


U odnosu na Aprilski tov, uvedene su neke promene:

Svetlo je uskracivano/gaseno na 1sat(od 21-22h).

Prelazak sa 100% I na 100% II, smo zameni sa super zuti II(19kila kukuruza+10kila super zutog). Tako da je izbacen 100% II.

Od samog pocetka do 7dana pred kraj tova, u vodu za pice je dodavano AD kapi+jabukovo sirce+zivimicin.


Zakljucak:

Gasenje svetla u mom slucaju nije nista dobro ni lose donelo, temperatura je bila promenljiva u odnosu na April(utisak da je vreme u Aprilu dosta islo u moju korist). I ako sam ovoga puta uzeo 40komada, potroseno je priblizno isto kao i da sam drzao 30komada(poredio sam sa Aprilskim tovom). Za kraj najbitnije, u ovoj turi sam imao dosta kokica u osnosu na petlice, i to se videlo tek kasnije, tura iz Aprila je bila dosta ujednacena gde sam ima skoro 50/50%. Moji roditelji su uzeli samo 1nedelju posle mene isto kilase i dobili su 70% petlica i izgledaju po tezini kao moji iz Aprila.

Ostaje i dalje isti problem, i ponavljam isto pitanje ponovo:

3 - Prilikom klanja primetio sam da je tov.pilicima zeludac dosta nisko i skoro u zadnjici. Cesto se desava da je zeludac prazan i jednjak skoro pa slepljen. Jos nekoliko komsija je primetilo isto kod njihovih pilica. S obzirom da svi dajemo razlicitu hranu, hrana otpada kao uzrok ovom problemu. Generalno sam primetio da zbog ovoga sami pilici kad dostignu vecu tezinu nekako leze sa strane. Da li je neko imao ovaj problem i da li je isti uzrokovan ne dobijanjem prve vakcine itd?
 
Ti što leže na stranu jel ustaju da jedu?
Ako ima izmešana tura malo gril pilići ubačeni ti nemaju toliku potrebu da jedu.
Kada ste pravili koncetrat jel ste ubacivali so?
So podstiče da jedu

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Ti što leže na stranu jel ustaju da jedu?
Ako ima izmešana tura malo gril pilići ubačeni ti nemaju toliku potrebu da jedu.
Kada ste pravili koncetrat jel ste ubacivali so?
So podstiče da jedu

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
Da ustaju da jedu. Mozda ih je bilo oko 10tak komada i broj se menja gore/dole.
U ovoj turi nisam imao gril pilica. Nije da nisam zadovoljan tezinom, ali bilo bi jos bolje samo da sam dobio veci broj petlica.
Ono sto sam primetio, petlici stalno jedu i uvek sam imao jedan deo pilica koji je oko hranilice. Ostali jedu ali onako...
Za so sad prvi put cujem. Kuhinjska so? U vodu ili hranu? Koji odnos soli:hrana/voda?
 
Obična kuhinjska, dodaje se i zbog ukusa mesa.
Mere se ne sećam, ja sam je dodavao kada sam davao barenu koprivu i pšenicu( naklijalu i kuvanu).Prilikom samog mešanja hrane sam dodavao, vidim ako ne pojedu sve dodam malo više nego predhodnog puta.
Takođe,jedna tura pilića nije htela da jede koncentrat pa sam u samom koncentrati dodavao da im povećam konzum

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Ponovo uzeo tov.pilice kilase 29.Avgusta,a tov zavrsio 07.Oktobra. Tov je trajao isto oko 39dana(pilici su vec uveliko imali oko 3nedelje).

Prosek je bio manji nego u Aprilu ove godine, oko 3.5kila.

Uzeo sam 40komada, jedno je otpalo posle 2-3dana, jos 2komada 10-15dana pred kraj tova.


U odnosu na Aprilski tov, uvedene su neke promene:

Svetlo je uskracivano/gaseno na 1sat(od 21-22h).

Prelazak sa 100% I na 100% II, smo zameni sa super zuti II(19kila kukuruza+10kila super zutog). Tako da je izbacen 100% II.

Od samog pocetka do 7dana pred kraj tova, u vodu za pice je dodavano AD kapi+jabukovo sirce+zivimicin.


Zakljucak:

Gasenje svetla u mom slucaju nije nista dobro ni lose donelo, temperatura je bila promenljiva u odnosu na April(utisak da je vreme u Aprilu dosta islo u moju korist). I ako sam ovoga puta uzeo 40komada, potroseno je priblizno isto kao i da sam drzao 30komada(poredio sam sa Aprilskim tovom). Za kraj najbitnije, u ovoj turi sam imao dosta kokica u osnosu na petlice, i to se videlo tek kasnije, tura iz Aprila je bila dosta ujednacena gde sam ima skoro 50/50%. Moji roditelji su uzeli samo 1nedelju posle mene isto kilase i dobili su 70% petlica i izgledaju po tezini kao moji iz Aprila.

Ostaje i dalje isti problem, i ponavljam isto pitanje ponovo:

3 - Prilikom klanja primetio sam da je tov.pilicima zeludac dosta nisko i skoro u zadnjici. Cesto se desava da je zeludac prazan i jednjak skoro pa slepljen. Jos nekoliko komsija je primetilo isto kod njihovih pilica. S obzirom da svi dajemo razlicitu hranu, hrana otpada kao uzrok ovom problemu. Generalno sam primetio da zbog ovoga sami pilici kad dostignu vecu tezinu nekako leze sa strane. Da li je neko imao ovaj problem i da li je isti uzrokovan ne dobijanjem prve vakcine itd?
Pitanje u vezi vitamina: da li si svaki put prilikom sipanja vode dodavao vitamine ili je to bilo naizmenicno sa cistom vodom (npr. ujutru vitamini uvece cista voda ili 2-3 dana vitamini pa 2-3 dana cista voda)?

Hvala na odgovoru!
 
Nazad
Vrh