Pomoć oko šljivika?

@talianu mi je nocas napisao da ih nema a trazio sam na sajtu Ministarstva poljoprivrede i nema nista:ppozdrav:
 
Opstina Sabac daje,na jesen je dala sacuvaj boze sadnica,a pre 10 dana me je nudio drugar iz opstine da ja uzmem,naravno odbio sam a nisam ni registrovan.Rece mi ako se registrujem ceka me za jesen,opet sam ga odbio.U medjuvremenu sam se raspitao i dosta njih se u selu upisala za jesen,vecinom tresnja,sljiva i dunja.
 
Re: Šljiva

od mirko 015 » 01 Mar 2013, 00:24
Za vocarstvo nema nista,mozda opet nesto jadno pred izbore.

Zaista neverovatno :haha::haha::haha:
 
To što neke opštine odvoje deo budžeta je obična igrarija,

Igrarija i budalaština, ako se ja pitam.
Sudeći po onome u šta ja imam uvid te sadnice koje opštine na neki svoj način, i po nekom svom kriterijumu podele, uglavnom završe kod ljudi koji nemaju veze sa voćarstvom, ali imaju veze u opštinama.
I to se nekako i zasadi, ali već sledeće godine najčešće biva zapušteno, zakorovljeno, upropašteno.

Neko ima neku njivu u selu, ne zna šta će s njom, bavi se nekim drugim poslom i misli da se sav posao i sav trud i ulaganje svodi na nabavku sadnica i njihovu sadnju.
To su oni što kalkulišu na način, koliko rodi po hektaru, i kolika je cena jednog kilograma.
Takvih pitanja ima i ovde na forumu.
Kad dobiju odgovor da rodi npr 30 tona, cena 30 dinara pomnože te dve cifre, dobiju lepu ssvoticu i kažu, super, hoću i ja to.
A onda ih stvarnost ošamari pa odustanu već sledeče godine, a to propadne.
Ali naravno, opštinski političari su em učinili svojim pajtosima i dali im sanice, em mogu da se hvališu kako pomažu seljake, kako razvijaju voćarstvo, kako su samo prošle godine podelili toliko i toliko hiljada sadnica na svojoj teritoriji, i tako to.
To je čista budalaština
 
Kod nas su tresnju uzeli u enormnim kolicinama,kod mene u selu su to vecinom vocari a ima i pocetnika,ali niko iz grada,svi su tu nasi domaci.Da ce biti zapusteno,moguce,to stoji,ali i dalje moze ko hoce da dobije sadnice,treba se obratiti u odeljenje za poljoprivredu ili kako se vec to zove.Uglavno u sklopu je sa ministarstvom poljoprivrede i u ugovoru pise da odobrava ministarstvo.A od subvencija za pare i gorivo nema nista.

clan Lepenica je konkretno pitao za sadnju sljive,novi zasad,i ja sam konkretno odgovorio da u opstini Sabac imaju subvencije za sadnice a o tome se i pricalo na lokalnom TV-u,da kazem i preterali su ga kao da daju zlato.

kicca,bezveze izvlacis te delove iz konteksta,iz tema gde se pricalo o nekim drugim stvarima,mene nije briga,da kazem zabole me,samo bezveze ulazis u neku raspravu.Izgleda da zelis nekim clanovima da zabranis da pisu na forumu.:ppozdrav:
 
Igrarija i budalaština, ako se ja pitam.
Sudeći po onome u šta ja imam uvid te sadnice koje opštine na neki svoj način, i po nekom svom kriterijumu podele, uglavnom završe kod ljudi koji nemaju veze sa voćarstvom, ali imaju veze u opštinama.
I to se nekako i zasadi, ali već sledeće godine najčešće biva zapušteno, zakorovljeno, upropašteno.

Neko ima neku njivu u selu, ne zna šta će s njom, bavi se nekim drugim poslom i misli da se sav posao i sav trud i ulaganje svodi na nabavku sadnica i njihovu sadnju.
To su oni što kalkulišu na način, koliko rodi po hektaru, i kolika je cena jednog kilograma.
Takvih pitanja ima i ovde na forumu.
Kad dobiju odgovor da rodi npr 30 tona, cena 30 dinara pomnože te dve cifre, dobiju lepu ssvoticu i kažu, super, hoću i ja to.
A onda ih stvarnost ošamari pa odustanu već sledeče godine, a to propadne.
Ali naravno, opštinski političari su em učinili svojim pajtosima i dali im sanice, em mogu da se hvališu kako pomažu seljake, kako razvijaju voćarstvo, kako su samo prošle godine podelili toliko i toliko hiljada sadnica na svojoj teritoriji, i tako to.
To je čista budalaština

Sa prvim delom upisa se slazem.
Sa drugim se nebih slozio iz jednog prostog razloga:
Ima mnogo ljudi u srbiji koji nazalost nemaju posao a bavili bi se vocarstvom, pa im te sadnice dobro dodju da zapocnu posao. Ta racunica 30x30 ih samo motovise da rade, i sami oni znaju da nije to bas tako.
U ostalom svaki posao se radi zbog novca a ne iz ljubavi, za tako nekog koji zapocinje neki posao je sasvim logicna stvar da zna koliko para moze zaraditi od tog posla.
Posto je ovo srbija zarada od svakog postenog posla je pozitivna nula.
 
Možeš misliti kakve su tek sadnice!!!
Nekome vrate izvoz iz Ukrajine a ugovorio čovek ogromnu količinu povuče par veza i te sadnice završe u pojedinim opštinama gde je DS većinu.
E sada neko udruženje koje ima dodira i bave se ljudi voćarstvom ne možemo ni da saznamo za sadnice ali se podeli tamo nekim lepim partijskim drugovima koji uglavno završe po scenariju koji je Gvozdeni naveo.
 
Ima mnogo ljudi u srbiji koji nazalost nemaju posao a bavili bi se vocarstvom, pa im te sadnice dobro dodju da zapocnu posao.
Ima verovatno.
Ja konkretno ni jednog takvog nisam sreo a da je dobio sadnice, što ne znači da ih nema, ali mi se čini da su u manjini.

Rasadničarima je sekira upala u med ako nabodu neku opštinu da im bude kupac za sadnice, znam to iz neposrednih razgovora sa nekoliko rasadničara.
Cena ide značajno dole, ostaje prostora za sve da se ugrade, rasadničar proda ogromnu količinu, a za kvalitet niko ne pita.
Toje ovo što tallianu piše, ako imaš opštinu kao kupca ne možeš da propadneš.
 
28,novembar 2011
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/57/Srbija+danas/999264/Šabac+pomaže+voćarima.html
Da ne bude da ja lazem da nema sadnica u opstini Sabac,ovako je pocelo 2011 sa tresnjom a kasnije i sa drugim sortama voca do dana danasnjeg.
21,novembar 2012
http://www.naslovi.net/2012-11-21/e...cima-obezbedio-70-000-sadnica-tresnje/4104847
Kao sto vidite najvise interesovanja je za tresnju.
Moj drugar je uzeo tresnju i nesto sljive za cenu od preko 3 eura za sadnicu,van svake pameti.
 
E vidi se da je podelila samo oniam koji znaju šta će s tim, posebno se vidi po ovome

"Za trešnju sam se odlučila zato što ima visoku cenu na tržištu, jednostavna je za održavanje jer je potreban mali broj zaštitnog prskanja

Misliš li da ova gospođa stvarno ima šanse da uspe?
 
Ima verovatno.
Ja konkretno ni jednog takvog nisam sreo a da je dobio sadnice, što ne znači da ih nema, ali mi se čini da su u manjini.

Rasadničarima je sekira upala u med ako nabodu neku opštinu da im bude kupac za sadnice, znam to iz neposrednih razgovora sa nekoliko rasadničara.
Cena ide značajno dole, ostaje prostora za sve da se ugrade, rasadničar proda ogromnu količinu, a za kvalitet niko ne pita.
Toje ovo što tallianu piše, ako imaš opštinu kao kupca ne možeš da propadneš.

Ja nisam sreo ni jednog da je dobio sadnice od nase opstine. Dobiti nesto od nase opstine je misaona imenica.
Svaka cast ovim opstinama koje koliko toliko pomazu svoje vocare.
Bolje ista nego nista.
 
Sta me briga ko je na vlasti,bitno je da je dobro.Kod nas su zadovoljni sa opstinskom upravom.I ja se nemogu pozaliti.Ali cena za sadnicu preko 3 eura je mnogo i laz je da ce da ima pun rod u 5-oj godini.
Cuo sam da ima tih akcija i u drugim opstinama,inace ove stvari odobrava ministarstvo poljoprivrede i mora da ide preko njih sto je i logicno.
 
Mirko niko ne kaže da lažeeš toga ima i u drugim opštinam ali takvi uslovi i konkursi,kvalitet itd nije nizašta drugo nego za skupljanje jeftinih političkih poena.
Gvozdeni je na primeru gospođe i trešanja lepo napisao u dve rečenice kako se odvija scenario.
Ja sam sam ušao u voćarstvo posadio,održava, gajio,pevao pa sam opet napravio dosta grešaka koje se u voćarstvu teško ili nikako ne ispravljaju a šta misliš ovi kojima padne sa neba pa misle da će odma beru novac.
 
Kod nas (Valjevo) su nešto davali, u nekoliko tih zasada sam bio i video katastrofu (koju sam i očekivao znajuči koje vlasnik)
Zove i pita šta treba da uradi, a recimo jun mesec, dođem i vidim da je zec preko zime sve ogulio, sadnice se ne vide od korova, on pita šta da uradi.
Ja mu kažem da proda njivu komšiji, to mu je najpametnije. On se naljuti i misli da ja nemam pojma.
 
Ne može da ide preko ministarstva P. to je isključivo iz sredstava opštinskog budžeta taj ko ti je to rekao ili ne zna ili te slagao.
Jedino što ministarstvo daje pojedinim opštinama to je za 5 opština(čini mi se da je 5) na jugu Srbije kao nerazvijenim opštinama po nekom posebnom projektu za te nerazvijene opštine (nije to samo za voćarstvo ima i drugih stvari ,nisam ulazio u detalje šta je u pitanju jer me ne zanima).
Ostali ništa (za sada).
 
Ima ko kaze da lazem mnogo:osmeh:,pa moram da dokumentujem svaku svoju rec.Slazem se da ce dosta njih to samo posaditi da se ima,a da radi nece.Sto se tice dobijanja tih sadnica to je islo veoma lako i nije trebala nikakva veza i privilegija,u selu su kod mene stigle sadnice tresnje u velikim kolicinama i nesto malo sljive,uglavnom lepotice i rane.
I ja volim da finansiram sve sam iz sopstvenog budzeta pa sta mi bog da,smatram da o vocarstvu znam oko 30% i da jos treba da ucim prvenstveno prakticno sto je najbitnije,a teoriju obicno ostavljam za vecernje sate,citanje i sl.:ppozdrav:
 
Sta me briga ko je na vlasti,bitno je da je dobro.Kod nas su zadovoljni sa opstinskom upravom.I ja se nemogu pozaliti.Ali cena za sadnicu preko 3 eura je mnogo i laz je da ce da ima pun rod u 5-oj godini.
Cuo sam da ima tih akcija i u drugim opstinama,inace ove stvari odobrava ministarstvo poljoprivrede i mora da ide preko njih sto je i logicno.

Te price o punom rodu u 5-toj godini su smesne . Tresnja ulazi u pravi rod tek oko 10te godine.
I za sljivu treba da prodje bar 5-6 godina da bi dala neki dobar rod. Rodi sljiva i u trecoj godini ali koliko...
 
Ne može da ide preko ministarstva P. to je isključivo iz sredstava opštinskog budžeta taj ko ti je to rekao ili ne zna ili te slagao.
Jedino što ministarstvo daje pojedinim opštinama to je za 5 opština(čini mi se da je 5) na jugu Srbije kao nerazvijenim opštinama po nekom posebnom projektu za te nerazvijene opštine (nije to samo za voćarstvo ima i drugih stvari ,nisam ulazio u detalje šta je u pitanju jer me ne zanima).
Ostali ništa (za sada).
Mislim da je Ministarstvo jer kod drugara na papiru sto je dobio pise Ministarstvo poljoprivrede,odsek Sabac ili tako nesto slicno,po tome sam zakljucio,mozda gresim to stoji.
 
jel u pitanju 2013 godina¨?

- - - - - - - - - -

Možda piše "Fond(sekretarijat ili sl.) za razvoj poljoprivrede opštine Šabac":osmeh:
 
Nazad
Vrh