Polana

Kad sam ja sadio rekli su mi tri u metar, dva ipo metra red od reda. Ona se već u drugoj godini zgusne i bude red kao živa ograda

Poslato sa SLA-L22 uz pomoć Tapatoka
 
Pitanje za iskusne
Imam dosta malina kojima se osušio cvet
Ima li leka pošto okolo imam dosta dobrih pa nebi prskao nesto jako
021ba305fe5f9591c08812188e675fc5.jpg
7175890a25e95c068f65e138f78b0158.jpg
742fa8734b341dea227522f3512fea01.jpg


Poslato sa SLA-L22 uz pomoć Tapatoka
 
Na koliko razmaka preporučujete da se sadi polana?

Biljka od biljke ili medjuredno!?

Sto se tice sadnje u red idu 3 u metar, a medjuredno ne uze od 2ipo metra. Kod mene su 3 u metar i 3 medjuredno.

- - - - - - - - - -

Pitanje za iskusne
Imam dosta malina kojima se osušio cvet
Ima li leka pošto okolo imam dosta dobrih pa nebi prskao nesto jako

Iskreno, nisam se susretao sa ovim... Pitaj kolegu Srb1n-a...
 
@uzgajanje ako hoces da imas vise roda u prvoj godini a imas mogucnosti da nabavis jeftine ili "gratis" sadnice onda mozes da sadis i u cik-cak, tako dobijes jos 2 ekstra sadnice u metar(tri u liniji kao sto svi sade i dve koje pomeris malo u stranu izmedju te tri).
Ovakav vid sadnje ti daje vise roda pa ti moze pomoci da brze povratis ulozeno a vec u drugoj godini ces morati svakako da proredjujes.

@megamika sve sto prskas sada kada se najavljuju kise je bacanje para.
Botritis ne bi trebalo da susi cvet..on uzrokuje plesnjivost ploda pa je najbolje da odseces taj vrh i odneses u poljo apoteku da pogledaju za svaki slucaj.
Imas i preparata za Botritis bez karence kao Timorex Gold ili Fito Botrifun koji nisu bas jeftini (oko 2000din) pa proceni sta ti se vise isplati, da ne beres 7 dana ili da kupis skuplje preparate i da beres sve vreme..
Nezgodno je sto ako se nastavi ovako kisovito i sparno vreme Botritis moze da uzme maha a onda mora Signum jbg..
Eventualno mozes da probas i sodu bikarbonu, to ti je jeftino a moze da pomogne.
Razmuti 100gr na 10l vode i uklanjaj trule plodove sa grana da se sprecava sirenje spora.
Ako na tim vrhovima nemas vise plodova odseci vrh i krenuce da izbijaju rodne grane sa strane.

Ne bih hteo da te sekiram a i prva slika je mutna pa mozda nije nista ali proveri stabla maline da nema simptoma didimele(ljubicastih pega) jer taj uzuteli list u pozadini bas izgleda sumnjivo..
Didymella-Applanata-300x214.jpg
 
Poslednja izmena:
Srb1ne, kad si vec tu jedno pitanjce... A i za ostale ako je imao tih problema...

Zadnjih dana sam primetio da se neki plodovi nekako omlitave k'o babine si*e :osmeh: Izgledaju lepo, rumeno i zdravo, medjutim kada ih stisnes one kao da se izduvaju, budu mekane a nisu prezrele i slicno... Nema toga puno, ali bih voleo ako mogu da sprecim da ih nema uopste jer me nervira... :) Bile su lepe i cvrste, a ne znam sta im se dogodilo kog djavola... Oprskao sam sa Timorex-om pre 10ak dana i pustio dva puta u tih 10 dana F-F Berry u propisanim merama. Mozda neki kalcijum kroz sistem ili folijarno?
 
Ljudi, pomazite, sta je ovo ?
Kada raspolutim plod, iz dna krwcu da se izmigoljavaju sitni beli crvici oko 2-3mm
Sta je ovo i sta mogu da uradim ?
IMG_20180722_134427_768.jpg

IMG_20180722_134401_961.jpg
 
Pa prezrela ti malina isto kao kad visnja,tresnja,i ostalo voce prezri napadnu ga muve i pojave se crvici pogotovo u kisnim godinama!
 
Srb1ne, kad si vec tu jedno pitanjce... A i za ostale ako je imao tih problema...

Zadnjih dana sam primetio da se neki plodovi nekako omlitave k'o babine si*e :osmeh: Izgledaju lepo, rumeno i zdravo, medjutim kada ih stisnes one kao da se izduvaju, budu mekane a nisu prezrele i slicno... Nema toga puno, ali bih voleo ako mogu da sprecim da ih nema uopste jer me nervira... :) Bile su lepe i cvrste, a ne znam sta im se dogodilo kog djavola... Oprskao sam sa Timorex-om pre 10ak dana i pustio dva puta u tih 10 dana F-F Berry u propisanim merama. Mozda neki kalcijum kroz sistem ili folijarno?
Druze, "skuvale" se na grani.
Desava se to svima koji nemaju zasenu kad upekne zvezda.
Polka malo promeni boju iz crvene u rozikastu i cim je dohvatis ona sva gnjecava.
Polana mozda ne promeni boju ali generalno poljske sorte ne trpe vrucinu.
Probaj koliko mozes da ne preskaces branje pa skidaj cim uzri da je sto manje bije sunce.

@megamika ja danas u mom malinjaku nadjem identican prizor kao sto si ti slikao ali to nije osusen cvet nego peteljka koja ostane posle branja.
Mislim da nemas razloga za sekiraciju sto se toga tice a ako vreme sutra dozvoli napravicu neku sliku da mozes da uporedis.
 
Druze, "skuvale" se na grani.
Desava se to svima koji nemaju zasenu kad upekne zvezda.

E, a vidis, to bi bilo logicno da je bilo sunca da upekne i vrucina... Medjutim, bas naprotiv, to se desavalo i onih dana kad je bilo bas prijatno vreme sa vrlo malo sunca u toku dana kod mene i branje po ps-u.

Ali ok ako mislis da nije nista drugo do to, bitno mi je samo da nije neko njesra vece, ovako cu da prezivim to malo slabijih, svakako idu u kantu za dzem i slatko ;)
 
Meni se dešava i da su nežne i da uveče brane ujutru na dno činije ima malo soka. Možde zbog previše kiše?

Poslato sa SLA-L22 uz pomoć Tapatoka
 
To ja vidim u ovim posudicama od kilograma kada berem. Dovoljno da bude par komada mekših unutra pri dnu koje popuste od pritiskanja i eto ti sokić ujutru ;) Na ovim drugim nisam vidjao.

A ako posudice imaju rupe (k'o moje), desavalo se da ih spustim na travu, pa neka čvršća travka probije malinu pa se iscedi...
 
E, a vidis, to bi bilo logicno da je bilo sunca da upekne i vrucina... Medjutim, bas naprotiv, to se desavalo i onih dana kad je bilo bas prijatno vreme sa vrlo malo sunca u toku dana kod mene i branje po ps-u.

Ali ok ako mislis da nije nista drugo do to, bitno mi je samo da nije neko njesra vece, ovako cu da prezivim to malo slabijih, svakako idu u kantu za dzem i slatko ;)

To je to 100%, ima mnogo vlage pa cim je malo lepse vreme digne se uspara pa "kuva".
Nije nista strasno ne sekiraj se.
Imao sam prilike da vidim vilamet koji izgleda kao iz udzbenika a cim ga pipnes pucaju opne i sav gnjecav.
I proveri ukus pre nego ih iskoristis za dzem da ga ne upropastis jer Polka bude prilicno "bljutava" nzm kako je sa Polanom.
 
Ima li jos neko misljenje odakle ovi crvici koje sam pokazao na slikama malo iznad ? Ima ih i na sasvim cvrstim plodovima, ne samo na meksim.
Kako da se izborim sa tim ?
 
Ja sam danas od muke posekao sve vrhove koji su trebali da se oberu jer je u DOSLOVNO SVAKOJ malini bilo neke gamadi!!!

Srb1n-e, s'obzirom da ti radis sve po ps-u, je l' se tebi pojavljivalo nesto slicno!?

Da li mozete da verujete da u 3 reda od 100m u sve i jednoj malini koju sam pogledao, bila zrelija, ona za branje ili ona sto bi trebala da se bere za 2-3 dana ima jbni crvić!?

Miko, ne bilo ti tesko, kad dodjes u svoje maline baci oko unutar ploda vidi da li kod tebe ima nesto ili su ok?!
 
Evo gledah... Nema.
Kao sto sam negde pisao ja to imam malo dvadesetak metara starih i oko sto metara iz ovog proleća. Do polovine prošlog leta nisam nikad prskao, rezao... I nije bilo loše.
Onda sam naišao na forume pročitao svašta i sad je dosta bolje.
Učimo se polako. Nego kako ide prodaja kod vas? Ja za sad ovo malo dva tri kila dnevno na pijacu u čančiće po pola kg-100din i ide..
2855f5ca8b5941cd2d9a9b2b1df0e3d9.jpg
9db2160a9e4ec7c0822e4cb7e6e4c810.jpg


Poslato sa SLA-L22 uz pomoć Tapatoka
 
Ima li jos neko misljenje odakle ovi crvici koje sam pokazao na slikama malo iznad ? Ima ih i na sasvim cvrstim plodovima, ne samo na meksim.
Kako da se izborim sa tim ?

Ja sam danas od muke posekao sve vrhove koji su trebali da se oberu jer je u DOSLOVNO SVAKOJ malini bilo neke gamadi!!!

Srb1n-e, s'obzirom da ti radis sve po ps-u, je l' se tebi pojavljivalo nesto slicno!?

Da li mozete da verujete da u 3 reda od 100m u sve i jednoj malini koju sam pogledao, bila zrelija, ona za branje ili ona sto bi trebala da se bere za 2-3 dana ima jbni crvić!?
Ti crvici sa slike mnogo lice na Suzuki muvu a ako je to onda nije dobro.
Evo slika iz mog Prirucnika pa probajte da napravite klopki koliko mozete jer je izlovljavanje jedini nacin da se sacuva malina.
Kod nas je nema a ljudi iz BG instituta postavljaju feromonske klopke kod Mileta Novakovica, najveceg proizvodjaca u nasem kraju cija je njiva nekih 700-800m vazdusnom linijom udaljena od moje, pa nam on pusti poruku u grupi Malinari Kraljevo ako se detektuje prisustvo.
Ja muku mucim sa Botritisom jer sam zajebao prskanje Timorexom verujuci u jbenu prognozu sa RTS-a gde su najavili 4 suncana dana, ja oprskam i uvece olepi pljusak...

snc00513.jpg


snc00514.jpg


snc00515.jpg


U tekstu na zadnjoj slici je slovna greska, pise 1,5L crnog vina a treba 1,5 dl crnog vina..
 
I kod mene se pojavili crvići u malini što je jako velik problem. @Proximus, @Stevan89 da li ste uspeli da rešite ovaj problem i kako? Predpostavaljam da je to od te muve, pokušaću sa savetom iz knjige @Srb1n.
Ima i više vrsta buba: svetlo zelene, tamo zelne, a u zadnje vreme su se pojavili neke sitnije crne koje jako smrde i brzo se razmnožavaju. Predpostavljam da moram prskati sa nečim, koji insekticid da upotrebim i koliko vremena ne smem brati maline posle toga?
 
Nazad
Vrh