Polana

I nije bolest,ali nije ni od preterane prihrane. Po meni nedostatak nekog mikroelementa. I Vlado jeste dobar poznavalac sto se tice zemljista i pesticida. A uzgoj maline bez bar neke osnovne zastite, npr. didimele se kad tad obije o glavu..... Pa ovde smo bar do sada imali normalnu komunikaciju i treba bez sujeta da probamo da unapredimo tehnologiju gajenja ove sorte,svima nama relativno nove........ Svako dobro.....
 
Poslednja izmena:
Moze li mi neko reci sta je ovo jako se brzo siri malinjakom
viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG]
Vrhovi malina su zuti par izdanaka vec pocinju da se suse

Grinje su ti sigurno. Sto pre prskaj da ne naprave haos jer se sire kao lude odgovara im ovo vreme.
 
Grinje su ti sigurno. Sto pre prskaj da ne naprave haos jer se sire kao lude odgovara im ovo vreme.
Ma naprskano danas nego se malo salim sa Vladom,i da slazem se da je on veliki poznavalac savremene poljoprivrede.Evropa nezeli da uvozi nase herbicide i pesticide vec zdravu prirodnu malinu i samo kao takva je interesantna trzistu.Netreba samo juriti kolicinu vec sacuvati tesko postignuti brend srpske maline.
 
sa moje tacke gledista i nije ti neka sala...
herbicidima se ne prska malina, inace je ne bi bilo...
ako je prskas kako treba,bice ona zdrava i interesantna trzistu i onome ko je proizvodi.
Brend srpske maline sumnjam da vise postoji,to je zaostavstina kod nas iz sredine proslog veka...


Sent from my K013 using Tapatalk
 
Nema ljutnje sa moje strane, bez brige :ppozdrav:.
Bojim se da je moj predlog zaštite slabije shvaćen, jer bez obzira što je to sve tamo navedeno, jasno je naglašeno šta je potrebno prskati a šta ide po potrebi. Kad se završi sezona, napisaću i kakav sam program zaštite sproveo. Malina mi je zaštićena, upotrebio sam manje od polovine navedenog, jer naprimer grinje nisam imao i nemam još uvek. Poslednji insekticid sam prsako polovinom maja, naprimer. Nije bilo potrebe!
A pokazaće se da ono što sam predložio na strani 55 i ono što sam ja primenio ne isključuju jedno-drugo, pa ipak je samo polovina primenjena. Samo pažljivo čitati.
Zokijaca, ako samo do prihrane, onda super, drago mi što to čujem.
 
Gledam sada plan zastite sto si postavio. I skontao da nisam išao ni sa čim vezano za trulež korena.
Da li je kasno sada da se radi sa fostonicom, kao preventiva, nadam se da ga ništa nije zakačilo :) ?
Inače sad mi je na redu prskanje peharom, quadris sam uradio pre nekio dan

- - - - - - - - - -

Nema ljutnje sa moje strane, bez brige :ppozdrav:.
Bojim se da je moj predlog zaštite slabije shvaćen, jer bez obzira što je to sve tamo navedeno, jasno je naglašeno šta je potrebno prskati a šta ide po potrebi. Kad se završi sezona, napisaću i kakav sam program zaštite sproveo. Malina mi je zaštićena, upotrebio sam manje od polovine navedenog, jer naprimer grinje nisam imao i nemam još uvek. Poslednji insekticid sam prsako polovinom maja, naprimer. Nije bilo potrebe!
A pokazaće se da ono što sam predložio na strani 55 i ono što sam ja primenio ne isključuju jedno-drugo, pa ipak je samo polovina primenjena. Samo pažljivo čitati.
Gledam sada plan zastite sto si postavio. I skontao da nisam išao ni sa čim vezano za trulež korena.
Da li je kasno sada da se radi sa fostonicom, kao preventiva, nadam se da ga ništa nije zakačilo :) ?
Inače sad mi je na redu prskanje peharom, quadris sam uradio pre nekio dan
 
Nema ljutnje sa moje strane, bez brige :ppozdrav:.
Bojim se da je moj predlog zaštite slabije shvaćen, jer bez obzira što je to sve tamo navedeno, jasno je naglašeno šta je potrebno prskati a šta ide po potrebi. Kad se završi sezona, napisaću i kakav sam program zaštite sproveo. Malina mi je zaštićena, upotrebio sam manje od polovine navedenog, jer naprimer grinje nisam imao i nemam još uvek. Poslednji insekticid sam prsako polovinom maja, naprimer. Nije bilo potrebe!
A pokazaće se da ono što sam predložio na strani 55 i ono što sam ja primenio ne isključuju jedno-drugo, pa ipak je samo polovina primenjena. Samo pažljivo čitati.
Zokijaca, ako samo do prihrane, onda super, drago mi što to čujem.
Vlado nasao sam problem sad bi samo neko tvoje znanje pomoglo.Pre 2 nedelje sam prskao kukuruz od korova i ostalo je malo u atomizeru tog otrova.Onda sam nepaznjom samo dodao vode qvadris i decis i poprskao_Od tada su maline pocele da venu.Nebih se ni sada setio toga nego mi cale kaze da je obisao kukuruz i da je trava tek sad spaljena,a mene ko da neko maljem udari odmah sam se setio da nisam ispustio visak otrova.A bilo mi je i cudno malo da su samo vrhovi zuti a donji listovi imaju zute pege tamo gde se slivalo sa gornjih.Najugrozeniji je prvi red gde
sam poceo prskanje a dalje je sve manje zutog lisca.Sta predlazes dali da probam da je isabionom malo povratim.
20160609_184223-da4b46.jpg
[/URL][/IMG]
 
Poslednja izmena:
Vlado nasao sam problem sad bi samo neko tvoje znanje pomoglo.Pre 2 nedelje sam prskao kukuruz od korova i ostalo je malo u atomizeru tog otrova.Onda sam nepaznjom samo dodao vode qvadris i decis i poprskao_Od tada su maline pocele da venu.Nebih se ni sada setio toga nego mi cale kaze da je obisao kukuruz i da je trava tek sad spaljena,a mene ko da neko maljem udari odmah sam se setio da nisam ispustio visak otrova.A bilo mi je i cudno malo da su samo vrhovi zuti a donji listovi imaju zute pege tamo gde se slivalo sa gornjih.Najugrozeniji je prvi red gde
sam poceo prskanje a dalje je sve manje zutog lisca.Sta predlazes dali da probam da je isabionom malo povratim.

I mi smo imali isti problem u zasadu, svasta mi je prolazilo kroz glavu od fitoftore, grinja do nedostatka mikroelemenata... Bilo je kolega sa foruma koji su odmah ukazivali na primenu herbicida na kontu drugih simptoma, a kada su postali najizrazeniji u smislu celih listova koji su zuteli u redovima do kukuruza, zakljucak je usledio :ideja: Prvo smo primenili folijarno gvozdje i magnezijum jer smo prvo posumnjali na hlorozu i nedostatak Mg, a kasnije i isabion i compov basfolijar 20-20-20. O rezultatima tek za 7 dana. A da spomenem i da ju je i grad stigao i dobrano izbusio listove, a ponegde polomio grane. Biće bolje :cool:
 
Ja sam prvo prosao sa abastate i signumom mislio sam da su grinje.Al kakve grinje pa vidi se svaki trag gde je kap otrova pao.Sad se bore dosta dobro sutra cu isabionom preci cisto da joj malo pomognem a jako zahvacene izdanke cu iseci do zemlje i tako su mi preguste.
 
Mislim da su sada vec visoki lastari da bi se islo fostonicom, ali ako sada nema simptoma trulezi korena sumnjam da ce ih i biti. Pirimetanil i azoksistrobin mogu ici zajedno u prskalici.
Zokijaca
Isabion je vrhunski i ne znam sta drugo eventualno vodotopiva djubriva preko lista. To dvoje pokriva sve ono sto se moze ici. Trainer je pomenut, ja nemam iskustva sa njim ali verujem ako Zoki kaze da valja. Da li seci zahvaćene, ne vidim smisla jer je u pitanju sistemski herbicid i malina ga je već povukla u sebe kao i trava koja se suši. Malina se neće osušiti ali će kunjati cele sezone. Jedan mali delić mi je isprskala služba za borbu protiv ambrozije, oporavila se posle godine dana, ali je duplo slabija od ostale u porastu.
 
Gledam malopre uputstvo za pehar,karenca 14dana. a vec sam ubrao neku malinu ... pa sam onda prelistao prethodne stranice da vidim sta se pisalo. Naleteo sam da si napisao da "mi koji gajimo polanu moramo paziti na karencu jer mal7na nonstop cveta i radja"... ali nisi bas napisao resenje ;-)...
Da li smem peharom danas,sutra? Ili sta preporucujete?
Hvala

Sent from my K013 using Tapatalk
 
Te koje sada zrenu su u maloj kolicini, polana tek treba da procveta za onaj pravi rod i na osnovu tog cvetanja se prska protiv trulezi, ja jos nisam odradio,verovatno od nedelje.... Tako je ovde kod nas, juznije je cvetala......
 
Da, tako je i kod mene... znaci prskanje danas ili sutra ili od nedleje :)
A ove sto se uberu u naredne dve nedelje, hocete li ih jesti ? :)
 
Malciranjem se povecava vlaga u zemljistu... Korov uz samu malinu odvlaci vodu i hranljive materije od maline,ali na razumnoj udaljenosti treba ga odrzavati na zemlji da zemlja ne bi ispucala ,tj.se skroz osusila...

Sent from my K013 using Tapatalk
Pravovremenom obradom razbija se pokorica zemljišta i uništavaju korovi, što značajno doprinosi očuvanju vodno-vazdušnog i toplotnog režima u rizosferi rodnih stabala. Kroz ovakvu pedološku strukturu u rastresitom stanju lakše se unose đubriva na potrebnu dubinu, omogućava bolja aeracija, a time i bolji uslovi za razvoj korena

 
Vlado nasao sam problem sad bi samo neko tvoje znanje pomoglo.Pre 2 nedelje sam prskao kukuruz od korova i ostalo je malo u atomizeru tog otrova.Onda sam nepaznjom samo dodao vode qvadris i decis i poprskao_Od tada su maline pocele da venu.Nebih se ni sada setio toga nego mi cale kaze da je obisao kukuruz i da je trava tek sad spaljena,a mene ko da neko maljem udari odmah sam se setio da nisam ispustio visak otrova.A bilo mi je i cudno malo da su samo vrhovi zuti a donji listovi imaju zute pege tamo gde se slivalo sa gornjih.Najugrozeniji je prvi red gde
sam poceo prskanje a dalje je sve manje zutog lisca.Sta predlazes dali da probam da je isabionom malo povratim.

I mi smo imali isti problem u zasadu, svasta mi je prolazilo kroz glavu od fitoftore, grinja do nedostatka mikroelemenata... Bilo je kolega sa foruma koji su odmah ukazivali na primenu herbicida na kontu drugih simptoma, a kada su postali najizrazeniji u smislu celih listova koji su zuteli u redovima do kukuruza, zakljucak je usledio :ideja: Prvo smo primenili folijarno gvozdje i magnezijum jer smo prvo posumnjali na hlorozu i nedostatak Mg, a kasnije i isabion i compov basfolijar 20-20-20. O rezultatima tek za 7 dana. A da spomenem i da ju je i grad stigao i dobrano izbusio listove, a ponegde polomio grane. Biće bolje :cool:

Atomizerom prskao kukuruze? Mislis prskalicom ratarskom, posyo ti je mlad zasad koristis je i u malini?Sta si koristio od herbicida u kukuruzu i u kojoj koncentraciji?
 
Atomizerom prskao kukuruze? Mislis prskalicom ratarskom, posyo ti je mlad zasad koristis je i u malini?Sta si koristio od herbicida u kukuruzu i u kojoj koncentraciji?
Ratarska prskalica na motokultivatoru neznam sta je bilo od herbicida znam samo da je ostalo par litara i da sam dopunio do 100l dodao prihranu a zaboravio da najpre ispraznim i operem.Tu prskalicu sam sam pravio i jako sam zadovoljan treba mi 20 min da poprskam 40 ari maline.Pritisak mogu postaviti do 15 bari ali prskam otprilike sa5 bara.Stapovi su 2m visine i mogu ih podesavati da budu blize ili dalje redu.Potrosim oko 1l nafte a neumorim se.Jako korisna stvar u polani za orosavanje ploda.
Sve se vratilo u normalu samo sam dzaba bacao pare na abastate i signum.
 
Poslednja izmena:
Ratarska prskalica na motokultivatoru neznam sta je bilo od herbicida znam samo da je ostalo par litara i da sam dopunio do 100l dodao prihranu a zaboravio da najpre ispraznim i operem.Tu prskalicu sam sam pravio i jako sam zadovoljan treba mi 20 min da poprskam 40 ari maline.Pritisak mogu postaviti do 15 bari ali prskam otprilike sa5 bara.Stapovi su 2m visine i mogu ih podesavati da budu blize ili dalje redu.Potrosim oko 1l nafte a neumorim se.Jako korisna stvar u polani za orosavanje ploda.
Sve se vratilo u normalu samo sam dzaba bacao pare na abastate i signum.
Pozdrav,može li neka fotografija te prskalice,hvala!
 
Nazad
Vrh