Podrivanje zemljišta

podrivano kukuruziste, baceno mineralno djubrivo i tanjiranje

1zpsfub.jpg


- - - - - - - - - -

wjuu60.jpg


2mmz4si.jpg


- - - - - - - - - -
danas radjena priprema setvosremacem
na slici levo sivlja je zemlja je ujakova njiva koja je orana jesenas i pripremana pre nekoliko dana

zxtgeu.jpg


2e3v1j6.jpg
 
Poslednja izmena:
podrivano suncokretiste jesenas, prolece razbacen vestak,tanjiranje i setva kukuruza
( jesenas nije tanjirano, problema u podrivanju je bilo u redovima gde je kombajn izbacivao glave ili eventualno stajao pa se nakupilo mase,ali je sad na prolece tanjiraca uradila posao)

10395yv.jpg


2cejlnd.jpg
 
Ta operacija u mnogome zavisi od strukture zemljista. Gde je sniman prilog nek dodju kod mene da vide kukuruz na oranom a pored mog na podrivanom isti prdusev repa.
 
Moguće da je bolje na podrivanom i jeste osim na nekim tipovima zemlje , ali kada se prošle godine moglo uraditi podrivanje , kod mene nije bilo ni dana prosušeno u dubini.
 
Da li je neko radio podrivanje ovih dana?Verovatno je sad vec zemlja dovoljno suva,probacu narednih dana...
 
Ovo je po meni pravo vreme za podrivanje.Suvo da suvlje ne moze biti.Ako u nedelju ne padne kisa probacu da podrivam.Cekao sam travu ali od nje izgleda nista.
 
Sta je preporučljivo uraditi sa njivom nakon podrivanja:
1.Razbaciti veštak u jesen i uzorati zimsko oranje?
2.Razbaciti veštak u jesen i uraditi njivu razrivačem?
3.Razbaciti veštak u jesen i uraditi njivu tanjiračom?
4.Ostali predlozi?
 
Sta je preporučljivo uraditi sa njivom nakon podrivanja:
1.Razbaciti veštak u jesen i uzorati zimsko oranje?
2.Razbaciti veštak u jesen i uraditi njivu razrivačem?
3.Razbaciti veštak u jesen i uraditi njivu tanjiračom?
4.Ostali predlozi?
Ako se seju prolecne kulture ja bih radio ovako.Posto mi strnjika nije istanjirana Podrivanje,tanjiranje pa tek onda tamo u oktobru zimsko duboko oranje.
 
Broj dva i po meni.Cak i bez djubriva ukoliko je zemlja redovna ili se u prolece moze uneti sejalicom.
 
Humus se povećava i zaoravanjem i ostavljanjem ostataka na površini i to ovim drugim načinom i više , premda to ide jaaako sporo i ovako i onako.
Kako su nastala prirodno zemljišta najbogatija humusom ? Milionima godina trulili ostaci travnatih stepa i slično na površini , nije ih niko zaoravao.
 
Nazad
Vrh