Podizanje višegodišnjih zasada

@Deja

Ko to osim Ikraša u Sasama ima kruške?
 
Bio sma ja u tom voćnjaku pre 2 godine. Sadnja je 4x3 mislimnda je podignut 2003, profesor Keserović je big glavni izvođač radova...
Od sorti sigurno ima Viljamovku, a dal ima još nešto nisam siguran.
 
Pa bilo je ok, ništa specijalno, tj. tu nikakva pomotehnika nije rađena, ni povijanje grana ni ništa,koliko se sećam, al nek me @Deja dopuni..

Preneću utiske, ja ići samo na ona prva 2 predavanja...
 
Od sorti mislim da ima 3,koje ne znam tacno pitacu ga.Povijanja je bilo al to nesto bezveze.Prvih 5,6 godina dosadjivao je skoro pola zbog kreca kojeg ima na tom terenu a kruska nije bas odusevljena sa krecom
 
Da li je potrebno zalivati sadnice(juce posadjene) jer zemlja je koliko-toliko vlazna? Da li bi im mozda skodilo zalivanje zbog niskih temperatura koje najavljuju?
 
Ja sam sadio neke sadnice za vikend pre ovoga juče i nisam ih zalio jer je bilo hladno i bio je mraz (a nisam ni stigao a i sađene su na kraj voćnjaka). Ipak sam ih juče zalio s obzirom da je danas najavljivana kiša i toplije vreme. I da sam ih zalio ne bih pogrešio jer mi se čini da zemlja smrzavala nekih 5-6 cm. Sve vreme sam se plašio da se koren ne osuši iako sam ga pri sađenju prekrio sitnom zemljom koja je bila vlažna pa nagažena muški. Ispod korena pomešana zemlja sa pregorelim stajnjakom a iznad korena i sloja zemlje takođe sloj stajnjaka pa opet zemlja. Ipak kad sam zalio vodom i nagazio posle par minuta zemlja se malo slegla ponegde.
 
Ne zalivaju se sadnice odmah posle sadnje samo zbog potrebne vlage. Vazniji efekat je da se zemlja slegne i zatvori moguce vazdusne dzepove oko korena i na taj nacin spreci njegovo moguce izmrzavanje.
 
Зато ја волим да садим почетком новембра, земља се слегне сама од киша. Сад ми стижу јапанске јабуке па ћу ух затрпати пијеском у умотати папрати.
 
Зато ја волим да садим почетком новембра, земља се слегне сама од киша. Сад ми стижу јапанске јабуке па ћу ух затрпати пијеском у умотати папрати.
Novembarska sadnja je najbolja,ali ne stigne se uvek posaditi tad,pa se mucimo u decembru i januaru.:osmeh:

- - - - - - - - - -

Ne zalivaju se sadnice odmah posle sadnje samo zbog potrebne vlage. Vazniji efekat je da se zemlja slegne i zatvori moguce vazdusne dzepove oko korena i na taj nacin spreci njegovo moguce izmrzavanje.
Sta da radim? Da se snalazim nekako za zalivanje posto mi je to veliki problem (500 sadnica) ili da sacekam jos neki dan,mozda padne nesto?
 
Ko hoće posadi kruške, treba da bude svestan da kreće u ozbiljnu borbu što se zaštite tiče, užasno ozbiljnu.
Tako je.Moj drugar posadio kruske i sada u trecoj godini polovinu ervinia omlatila.Sve vadi napolje.Ja cu se ipak drzati kajsije,planiram da prosirim na jos 2 hektara naredne godine.Lako se odrzava a za prodaju vuku za rukav.Svake druge godine da rodi -ja prezadovoljan.U zadnje tri godine 70 tona na 2 jutra.Malo li je?Kod mene svi u okolini sade maline i lesnike.Ko ce to sve otkupiti i po kojoj ceni je veliko pitanje.Ako se ne proda daje se za smesnu cenu a rakiju od lesnika ne mozes praviti.
 
Tu si u pravu.Ali sto ga duze cuvas kalira i gubi na tezini,cuvaj ga od vlage,glodara...I ja sam imao jedno vreme ideju da sadim pa sam odustao.Bojim se da ne bude kao sa nojevima ,puzevima,cincilama i sve ostalo.Vreme ce pokazati sta ce od svega toga biti. Mozda se pokaze i najbolja investicija,ko ce to znati kod nas.

- - - - - - - - - -

I kod mene je izmrzla zemlja otprilike kao kod tebe. Jel dovoljno zaliti sa 4-5 l vode?
Ja nisam zalivao novo posadjene sadnice,ima tu vlage a i u fazi su mirovanja.Nikada nisam imao problema da se ne prime sadnice posadjene u jesen.Da je prolece to je druga prica.Ali nece skoditi sigurno ako zalijes par litara,pola kante je sigurno dovoljno.
 
Tako je.Moj drugar posadio kruske i sada u trecoj godini polovinu ervinia omlatila.Sve vadi napolje.Ja cu se ipak drzati kajsije,planiram da prosirim na jos 2 hektara naredne godine.Lako se odrzava a za prodaju vuku za rukav.Svake druge godine da rodi -ja prezadovoljan.U zadnje tri godine 70 tona na 2 jutra.Malo li je?Kod mene svi u okolini sade maline i lesnike.Ko ce to sve otkupiti i po kojoj ceni je veliko pitanje.Ako se ne proda daje se za smesnu cenu a rakiju od lesnika ne mozes praviti.
Pele, kako ti prolaziš sa izmrzavanjem? Na kojoj nadmorskoj visini ti je zasad?
 
Nemoj se muciti da zalivas ako si sadio sada, to je potrebno za prolecnu sadnju. Mislim da i ti vazdusni dzepovi koji ostanu zapravo ne uticu na izmrzavanje korena vec suprotno, vazduh je dobar izolator, ali naravno potrebno je da do proleca taj vazduh nestane tj da se zemlja lepo slegne.
 
Nemoj se muciti da zalivas ako si sadio sada, to je potrebno za prolecnu sadnju. Mislim da i ti vazdusni dzepovi koji ostanu zapravo ne uticu na izmrzavanje korena vec suprotno, vazduh je dobar izolator, ali naravno potrebno je da do proleca taj vazduh nestane tj da se zemlja lepo slegne.
Sadio sam prekjuce. Onda necu zalivati jer mi je ionako to tesko izvodljivo(nemam cisternu,samo burad od 100 l) tako da je to ogroman posao,a kad vec ne mora necu.
 
Nazad
Vrh