Pneumatske sejalice za kukuruz

Dukej, a jel bi moglo da se taj aluminijumski deo odšarafi i zarotira za 180 stepeni?
 
Ne znam, gledao sam ali sam odustao od okretanja jer bi onda izvodi za creva bili isuviše nisko. To samo po sebi nije problem, ali opet treba ostaviti dovoljno creva za slučaj kad se sejalica podigne a baterije opuste na dole, pa onda nemaš gde da mu ostaviš lufta... A možda i grešim, možda bi tako bilo najlakše...

Probao sam samo da skratim sva creva za te prelomljene delove, ali pucketaju i pucaju pa sam rešio da ih sve zamenim. Međutim nije ih danas bilo u lokalnoj prodavnici pa moram čekati do sutra. Takođe, našao sam neke male vinklice (od starog rama rolova na prozorima) pa ću montirati i na vrh turbine jednu prečku na koju ću privezati creva, tako da nemaju više mogućnosti da se spuste i prelome. Moram videti još i da li da napravim neke limene šelne (par cm širine) pa da creva dodatno pozicioniram uz gornje šipke paralelograma.

Uzgred, evo jednog detalja za rubriku nikad ovako. Crevo 45mm na vrata nađe lako (i još ostane lufta), ali na izvoide turbine jedva jer su 47mm plus one dodatne izbočine da ne spadne crevo. Ne znam jel to toliko problem domaćim proizvođačima (Agria) da naprave te izvode iste i na vratima i na turbini. Ovako, na jednom kraju crevo spada a na drugom ne možeš da ga navučeš...
 
Ne znam, gledao sam ali sam odustao od okretanja jer bi onda izvodi za creva bili isuviše nisko. To samo po sebi nije problem, ali opet treba ostaviti dovoljno creva za slučaj kad se sejalica podigne a baterije opuste na dole, pa onda nemaš gde da mu ostaviš lufta... A možda i grešim, možda bi tako bilo najlakše...

Probao sam samo da skratim sva creva za te prelomljene delove, ali pucketaju i pucaju pa sam rešio da ih sve zamenim. Međutim nije ih danas bilo u lokalnoj prodavnici pa moram čekati do sutra. Takođe, našao sam neke male vinklice (od starog rama rolova na prozorima) pa ću montirati i na vrh turbine jednu prečku na koju ću privezati creva, tako da nemaju više mogućnosti da se spuste i prelome. Moram videti još i da li da napravim neke limene šelne (par cm širine) pa da creva dodatno pozicioniram uz gornje šipke paralelograma.

Uzgred, evo jednog detalja za rubriku nikad ovako. Crevo 45mm na vrata nađe lako (i još ostane lufta), ali na izvoide turbine jedva jer su 47mm plus one dodatne izbočine da ne spadne crevo. Ne znam jel to toliko problem domaćim proizvođačima (Agria) da naprave te izvode iste i na vratima i na turbini. Ovako, na jednom kraju crevo spada a na drugom ne možeš da ga navučeš...
Zovi Bojana u Agrijii skreni mu paznju ;)
 
I ja uglavnom imam problema sa crevima,nodetka 4 reda,ne mogu izdržati dve-tri sezone.Svakakva sam probao, sad su neka siva i jedno na drugom redu s leva je puklo dole na bateriji. Pre neki dan u setvi kukuruza čujem neki čudan zvuk turbine pogledan a ono na toj bateriji fali par zrna na ploči pri dignutoj sejalici.Kada je sejalica spuštena crevo legne i normalno ima dovoljno vakuma sve rupe na ploči popunjene.Sejao sam tako ostatak dana i mrzilo me da ga skraćujem.
Imam elektronsku kontrolu koju sam podesio da se oglasi posle 0,5 sekundi pri nestanku semena i slično i nije bilo problema sa tim redom a i seme je trošeno isto kao i na drugim baterijama...
Definitivno je loš kvalitet creva i tanki su zidovi istih ,originalna su mi trajala preko 20 godina.
Ovakva da se lome kao kod @dukej stvarno nisam imao a nisam pravio nikakve dodatne nosače ni šelne...
 
@dukej a sto ne prebacis creva na dodjim rupama na turbini,kod mene tako stoje fabricki.. samo creva zamenjena pre par godina stavljena siva koja su kvalitetnija i elasticnija..



Послато са SM-A536B помоћу Тапатока
 
Treba naći ona kao gumena sitno rebrasta poput creva na usisivaču.Takva sam imao na OLT sejalici, nikada ništa od '83 godine, da sam razmišljao trebao sam ih skinuti i montirati na Majevicu.Uzeo sam nova u Plastometalu, nije ni jedno puklo ali su kruta i teško se stežu šelnom.
 
Ta crijeva je skoro nemoguce pravilno stegnuti selnom zato sto zica ide spiralno i selna mora ici poprijeko preko zice .
Malo bolje legnu selne koje su kao od 2 paralelne zice radjene , mada nije idealno ni to . Na nekim zapadnim masinama dodju crijeva gdje zica unutra nije beskonacno spiralna nego od pojedinacnih krugova , ta su prava.
 
ja sam to resio vezicama,taman upadne u kanal i stegne lepo

Послато са SM-A536B помоћу Тапатока
 
Imas kod Neše u Pojate bela 400din metar al su kvalitetna bas ja sam tamo kupio

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
 
Код циге на Најлону и раде посао иначе на Агрији једно само замењено од 2014те...И да вакум манометр је страшна ствар одмах покаже ако нешто није у реду.
 
Kod mene to stoji ovako i nikad crevo nije puklo gore na turbini već uvek dole uz sam ulaz u bateriju pošto tu najviše radi gore-dole.





I ako žičana šelna najaši na rebrastu sajlu kad se stegne neće tu vući mnogo vazduha ili skoro ništa,odnosno to je zanemarljivo u odnosu na broj rupa na pločama ili ako su u pitanju izvodi za još dodatna 4 reda kao u mom slučaju.Te šelne drže samo da crevo nebi spalo sa turbine ili baterije prilikom dizanja i spuštanja a vakum ih svakako privlači ka sebi.
 
Poslednja izmena:
Sejalica Nodet Planter,prenos na baterijama je preko lanca,kao na Majevici.Ako bi se skratio lanac,da li bi ta baterija imala drugačiji prenos?
 
Kod mene na sredini se skoro dodiruju.Kad sam stavio nove lance,bilo je lufta od španera do sredine oko 3 cm.Uradili oko 250 kj. i istegli se ko žvaka.
 
Nazad
Vrh