Pneumatske sejalice za kukuruz

Danas iskoristili lep dan da se napravi jedna inovacija na sejalici..

Na raoniku

e6f001aa408718b4255ad461bdc17b3e.jpg


Je zavaren sa jedne i sa druge strane flah

369e559861c7c382db4ce74e4699c3ac.jpg

842a93c9ee434728e80acd7694560e71.jpg


Sa ciljem da vuče bateriju u zemlju, da pri većoj brzini, raoniku ne dobije ulogu skije i da rastrese sloj iznad zrna, da nagazni točkovi direktno pritisnu zemlju na zrno, da ne ostaje kanal..

Isprobano je u neoranom kukuruzištu i ide fino i zadovoljavajuće, dok u zimskom oranju na zadatu dubinu, extra posao radi.. Nemam bolju sliku..

56493bfb6dca0f152138290e0bdd0d2e.jpg


Moraćemo da sačekamo malo da se prosuši, pa da se još jednom proba i da se odluči. Da li da se rade i na ostalim raonicima ili da se skinu i sa ovog.. Šta mislite o ideji? Pije li vodu? :)
Da citiram sebe iz prosle godine, iz neuspelog pokusaja da se napravi nacin da sejalica izgubi efekat da kao skije izlazi iz zemlje i da jos dodatno ulazi u zemlju. I samim tim, da opet pokusamo direktnu setvu u neorano, napravljen je nov sistem koji ce da ide ispred raonika i otvara zemlju kroz koju raonik prolazi, samim tim ta zemlja koja ostane sa strane da je pritisnu nagazni tockovi na kraju sekcije i dobije zeljeni efekat..
Slike su nastale u pokusaju pored puta (znaci neorano) da se poseje (naravno samo proba bez semena)..
Ovo je "start", znaci jos nije "sprava" pocela da radi radnju..
56b10e8c6245be8728ab3c5f019fea8b.jpg

A ovako otvara zemlju (slikano iz suprotnog ugla)
74dddf0a9838856d5de0b56e72e02ae5.jpg

E sad ono najbitnije, ovako izgleda zatvoren "posejan" red u NEORANO, s tim sto sam ja bio otezavajuca okolnost i navalio se na sekciju :)
a1079c69f614e513bc8218cb86342f5a.jpg


I kako izgleda "otvarac brazde" 8mm debljine 40 mm sirine..
f9b005b5fc051e854ec109f10b362751.jpg

Videcemo kad se napravi za sve 4 sekcije i ozbiljno krene..
 
Pazi da sa tim ojacanjem i flahom ne napravis vise stete nego koristi, da upre negde pa da se i baterija malo izdeformise.
Bolje nadji diskove od neke stare sejalice, OLT npr, i po jedan disk ubacis ispred sa ojacanjem i podesavanjem dubine. Orginal monosem ima vise varijanti za "direktnu setvu", ali moze se i u kucnoj varijanti svasta napraviti.


edit: Dobro kaze clan @Kameni, istroseni su ti raonici, ja nisam ni gledao gornje slike. Mislio sam da je rec o direktonoj setvi, kad ono baaterija nece u zemlju.
 
Poslednja izmena:
Zarkov mali :)



Druže, što ne bi probao da na jedan ulagagač staviš novi raonik pa da vidiš razliku u otvaranju setvene brazdice. Mislim da su ti se istupili raonici do krajnjih granica pa zbog toga ni u oranom ne otvaraju na zadatu dubinu.......
Probaj, samo će ti se kasti :ppozdrav:
 
Pazi da sa tim ojacanjem i flahom ne napravis vise stete nego koristi, da upre negde pa da se i baterija malo izdeformise.
Bolje nadji diskove od neke stare sejalice, OLT npr, i po jedan disk ubacis ispred sa ojacanjem i podesavanjem dubine. Orginal monosem ima vise varijanti za "direktnu setvu", ali moze se i u kucnoj varijanti svasta napraviti.


edit: Dobro kaze clan @Kameni, istroseni su ti raonici, ja nisam ni gledao gornje slike. Mislio sam da je rec o direktonoj setvi, kad ono baaterija nece u zemlju.
Svesni smo da se mora malo vise paziti.. To je OK.. I disk je uzet u razmatranje i sve to ima smisla, ali nema mnogo mesta za takve stvari, jer u radnom polozaju je sve super, a kad se podignu sekcije udaraju u sestougaonu sipku ispred grede. Za svaki ozbiljniji zahvat treba dosta vremena, a setvu planiram za koji dan da pocnem, a ovo je bilo nabrzi i iskoriscene su vec postojece rupe, tako da se samo flah dodao.. Sto se tice raonika, jeste istrosen, to ne krijem, ali ima jos zivota u njemu, na slici deluje veoma jadno, znam, ali ima ga... Prosle godine je islo fino u zemlju, kukuruz je svuda bio jednak, raonik ide u zemlju, to nije problem, i ove ce biti tako, samo ako ovo ne uspe.. Jedini problem za koji smo sigurni da ce biti, a to su zetveni ostaci, ali opet ponavljam, dva srafa, skida se i ide kao i do sada.. Ispraticu slikama dalje... :) :)
 
Žarkov mali , mora disk da ide , ostalo zaboravi , nemoj da se mučiš i napraviš štetu , sve je već probano . Mora disk i to velikog prečnika , i mora iza njega (ili on sam ) mora da bude "talasasti disk" , da nebi zrno došlo u usku a sa strane zbijenu brazdicu , i mora pritisak po bateriji da bude mnooogo veći nego na klasičnim sijačicama .
 
Žarkov mali zavari ti taj flah dole na raonik i malo ga oblikuj pa ćeš viditi kako ide ne moraš izmišljti inovacije ovo je isprobano
nejjwp.jpg
 
Nazad
Vrh