Pneumatske sejalice za kukuruz

Mala remenica (na turbini) je prečnika 34mm pa je kod mene sad 10:1 prenosni odnos velike i male remenice. Dakle lako za računanje, ako je 500 obrtaja na kardanu, turbina se vrti na 5000 obrtaja. Valda je to dosta za c3. :osmeh: Ti ležajevi na turbini su kod mene bili dobri, dok ovi na velikoj remenici nisu pa sam samo njih menjao. A tamo je tih 600 obrtaja max.
 
Ne znam sta da vam kazem. Evo bas gledam TIMKEN katalog i c3 oznaka je po njima LOOSE - labav a CN ili C0 je NORMAL.

Ja sam se pokajao sto sam stavljao c3 lezajeve na preporuku "majstora s iskustvom" sto je i dosta forumasa pisalo ovdje da je c3 ojacani lezaj za veca naprezanja...

Kad god sam kupovao lezajeve (koristim FAG u 90% slucajeva) u C3 varijanti je jeftiniji nego obican C sto meni tad nije imalo logike. Cak je i trgovac govorio da su C3 "ojacani" lezajevi.

Da izvinete, s C3 lezajevima sam do sad samo imao probleme na jako opterecenim osovinama. Na malom zmaju svi znaju da voli odlaziti lezaj na osovini prijemnog bitera. Mjenjao sam u sezoni po 3 komada FAGc3 i kad ih vise nije bilo za kupiti stavim obican CX kineski koji je radio dvije sezone?!?!?!? Jednako ih mazem, istom masti, isti su im uvjeti...
 
Ja sam kupio SKF ležajeve i otvorio sam ih i bili su puni neke bele masti. Moj majstor je rekao da ih ne punimo sa ovom našom masti (LPD2) već da ostavimo tako kako su došli.
 
Bobo pa zar nije logično , da su ti c3 ležaji bolji za sve uslove onda se drugi nebi ni proizvodili .
Kod izbora ležaja za neku mašinu , da tako nazovim , tj za bilo šta , najveća je greška tražiti ležaj po dimenzijama ili po univerzalnim oznakama . Ležaj se traži kao i svaki dio , po katalogu . Znači ako je npr u pitanjh balirka klas , pogledaš taj dio u katalogu klas balirke i tu vidiš originalni kat. br. , po tome se traži ležaj , pa sad proizvodjač se može (ponekad) i birati po vlastitom ukusu . Izuzetak je jedino kad je mala privreda ili vlastita hobi proizvodnja , ali najgluplje je tražiti ležaj u radnji :"dajte mi ležaj 17X25) kad taj dio na tom vozilu ili čemu god ima svoj kat. br.
 
Jesi li probao da ih ne mažeš?Samo mast sa kojom su došli bez dodatka druge(nove).

Jesam, zadnji FAG koji sam te sezone ugradio nisam uopce otvarao, ostavio sam ga zatvorenog i noje izdurao ni dva dana, stovise, zarobao je i oglodala se osovina...


Sto se masti tice, i dalje imam otvoren TIMKEN katalog i kaze da je opceprihvaceno da se lezaj puni do 30% mascu osim u prilikama gdje se lezaj koristi u velikoj prljavstini (poljoprivreda). Takodjer pise da oni u lezajeve stavljaju mast SHELL i MOBIL ali da se prilikom podmazivanja smije koristiti bilo koja litijska mast prikladna namjeni u kojoj se lezaj koristi.
 
Zmaj, nema nigde tolike obrtaje da bi se ležajevi u C3 tolerancija uopste i stavljali, jer jednostavno ne mogu da dostignu određenu temperaturu i ponašaju se kao propali ležajevi(jer kad su hladni oseti se kao da ima lufta u ležaj), i daljim radom će sve više stradati. Ima on opterećenje na prijemnom dobu, ali se oni ne smeju grejati, jer onda znači da nesto nije u redu.
Ti C3 ležajevi vam idu na radilice motora (motor kao Aprilia), tu su veliki obrtaji i velike temperature i tu dolazi do izražaja ta tolerancija, i tada se ponaša kao hladan standardni ležaj, gde bi se on na toj temperaturi stegao i zapekao.
 
Min smo ove godine menjali na gornjoj remenici ležajeve, uzeli timkem, iskreno nismo ni gledali koji C piše na njima!
 
Stigla nova sejalica, ovogodisnja kombinacija

34j3z8i.jpg
 
Dali ima tko ovakav sistem diskova na svojoj sijačici:
33558.jpg


Kako bi to išlu u tlu gdje ima kamena,dali se ovi diskovi nebi jako trošili ??
Po vama dal je ovo bolji sistem od klasičnih ulagača ?
 
Dali ima tko ovakav sistem diskova na svojoj sijačici:
33558.jpg


Kako bi to išlu u tlu gdje ima kamena,dali se ovi diskovi nebi jako trošili ??
Po vama dal je ovo bolji sistem od klasičnih ulagača ?
Ima jedan kolega kod mene, i ti diskovi više služe da bi se manje trošili raonici na ulagacima, i u slučaju ako ima žetvenih ostataka, disk proseca, dok bez njega, na ulagacima hoce da se zakači, pa gura i nakuplja zemlju.
Ako imas cigle u njivi, bolja ti je opcija razgrtač koji ide na mestu diskova.
 
Nazad
Vrh