Pneumatske sejalice za kukuruz

a mi svi smo takvi da bi htjeli da traje vječno......za mene je samo bitno da nestoji vani, sijačica ili kombajn, od tih strojeva poslije snijega nema ništa.........

sada sam se nagledao svega i čekao priliku, iako ju tražim već dosta dugo.......a obično se nađu dobre stvari kod ljudi koji se prestaju baviti poljoprivredom, a tko prodaje i kupuje novu, taj i zna zašto prodaje.....
 
a crevo ko crevo, baš si i promašio forum, da pitaš o tome......

ja osobno neznam ni da postoji takva razlika, ako je veći promjer manja je brzina, a kod manjeg promjera, veća je brzina strujanja, ako je turbina ista.......tako da mislim, da bi tanje pravilo veći vakuum
 
@ćira

Takvu sejalicu samo po preporuci traži, od domaćina a ne od trgovaca. Ne kažem da kod trgovaca ne može naći neku da joj ne treba ulaganje, ali je to lutrija jer je trgovac nije koristio pa i ne zna kako radi. Kad ti neko preporuči od domaćina, onda bar znaš da je radio sa njom i da će ti reći ako nešto treba promeniti... Mada ni to nije garancija...

Ja prošle godine nisam ni planirao da kupim sejalicu, ali se slučajno desilo da su mi došli ljudi i ponudili sejalicu (sa jednim od njih sam nekad pričao da mi treba sejalica). U principu majstori, ali i trgovaci. Kupe neku jeftinu, malo je doteraju i prodaju za veće pare. I tako dođu sa ponudom da mi remontuju neku njihovu sejalicu, onako za mene - kao remont u fullu, ali i cena prilična, 2100e. Ako neću, oni bi je samo kompletirali, ofarbali i tako prodali za 2000e. Kad sam otišao da vidim šta je to remont u fulu, video sam da to ipak nije ono što ja mislim da je full, i to im rekao. Onda je bio predlog da ja kupim sejalicu u viđenom stanju (krš nekompletni) za 1700e, platim njima za remont 200e, i da ja kupim sve što želim da se menja. Nisam stigao ni da razmislim a sa druge strane dobijem preporuku za sejalicu od domaćina, očuvana, stara 5-6 godina... Odem, i vidim da spolja nije izlupana, gazda mi kaže da će sezonu izgurati sigurno da je ni ne pipnem, a cena 1700e. U cenu ulazi još i kardan i el. kontrola setve na zrno. I ja je kupim ne razmišljajući, jer računam da više vredi od one stare nekompletne kod mojih majstora, a da je uvek mogu izremontovati do onih 2100e. Međutim, posle se ispostavilo da njihov remont za 200e važi samo za tu njihovu sejalicu (razumljivo, jer ne verujem da su je u onom stanju platili više od 1000e), a da bi za neku drugu tražili više para...

Epilog je da ta sejalica što sam kupio ipak nije mogla da izgura sezonu. Morao sam u sred sezone menjati zupčanike u setvenom aparatu, a posle sam video da treba da se menjaju zupčanici na osovini. Srećom, našao sam drugog majstora, nije skup a odlično radi, i izgurao sam sezonu.

Hoću da kažem da nema nikakve garancije da nećeš morati ništa da uložiš u nju u prvom trenutrku, i računaj da ćeš ipak morati da staviš koji dinar na nju. Zato ti je moja preporuka da ne ideš na te skupe na koje navodno ne treba dinar da se stavi. Isto sam se ja tako raspitivao prošle godine, ali sam sad video da tu nema nikakve mudrosti, da delovi nisu skupi i da nije problem staru sejalicu dovesti u funkcionalno odlično stanje. Bitno je samo da nije krivljena, lomljena, varena, izudarana... Znači da bar vizuelno dobro izgleda. I da nije okrenula čaure u setvenom aparatu. Sve ostalo se da izremontovati relativno lako.
 
Kako proveriti taj menjac dal je dobar?? da pogledam da nisu potroseni zupcanici??? Ili ima neka fora jos???

I ajde da mi neko resi dilemu oko sirokih i uskih creva!!! Koja j razlika uopste??? Mislim sta dobijam sa sirokim a sta gubim sa uskim???

Tvoja vredi te pare u svakom pogledu!!!!!!
Ako seješ soju nemoj kupovati nodetku sa uskim crevima,jer ta vratanca imaju uzak kanal i moraćeš da koristiš jednoredne ploče za soju a sa njima nećeš postići gustinu (ako je medjuredni razmak 70 cm),a pitanje je i na kojim obrtajima turbine bi lepilo seme za ploču...za setvu kukuruza nodetka sa uskim crevima je ok!
 
Poslednja izmena:
[TABLE="class: MsoNormalTable"]
[TR]
[TD="width: 973, colspan: 5"]Za uvoz polovnih traktora, puna stopa carine je 20%, uz dokaz da je polovni traktor preferencijalnog porekla iz zemalja Evropske unije (dokument o poreklu robe EUR1), carinska stopa je 8%, a PDV 18%.
Za uvoz polovnih kombajna za kukuruz i žito, puna stopa carine je 10%, uz dokaz da je polovni kombajn preferencijalnog porekla iz zemalja Evropske unije (dokument o poreklu robe EUR1), carinska stopa je 0%, a PDV 18%. Ukoliko je mašina bila registrovana pre uvoza, uvozniku su za postupak uvoza potrebna saobraćajna dozvola overena od strane notara, servisna knjižica, izvozna carinska deklaracija zemlje izvoznice i kupoprodajni ugovor. Obavezni podaci na samoj fakturi su broj motora, broj šasije, godina proizvodnje, KS, KW, radni sati i boja. Uvoznik prilikom ulaska traktora ili kombajna u Srbiju mora da da izjavu da će uvezeni polovni traktor ili kombajn koristiti za obavljanje osnovne delatnosti, kao i da je mašina u funkcionalnom stanju, a u postupku carinjenja obavezan je da dostavi izvod APR-a da je registrovan za obavljanje delatnosti u čije svrhe vrše uvoz polovne mašine.
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 28"]
[/TD]
[TD="width: 246"] Vrsta mašine i opreme [/TD]
[TD="width: 227"] Za robu poreklom iz EU [/TD]
[TD="width: 208"] Puna carinska stopa: [/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 28"]
[/TD]
[TD="width: 246"] Traktori [/TD]
[TD="width: 227"] 8% [/TD]
[TD="width: 208"] 20% [/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 28"]
[/TD]
[TD="width: 246"] Kombajni [/TD]
[TD="width: 227"] 0% [/TD]
[TD="width: 208"] 10% [/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 28"]
[/TD]
[TD="width: 246"] Utovarivači za traktor [/TD]
[TD="width: 227"] 2% [/TD]
[TD="width: 208"] 10% [/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 28"]
[/TD]
[TD="width: 246"] Adapteri za kombajne [/TD]
[TD="width: 227"] 0% [/TD]
[TD="width: 208"] 10% [/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 28"]
[/TD]
[TD="width: 246"] Plugovi [/TD]
[TD="width: 227"] 4% [/TD]
[TD="width: 208"] 10% [/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 28"]
[/TD]
[TD="width: 246"] Drljače [/TD]
[TD="width: 227"] 4% [/TD]
[TD="width: 208"] 10% [/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 28"]
[/TD]
[TD="width: 246"] Tanjirače [/TD]
[TD="width: 227"] 4% [/TD]
[TD="width: 208"] 10% [/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 28"]
[/TD]
[TD="width: 246"] Kultivatori [/TD]
[TD="width: 227"] 4% [/TD]
[TD="width: 208"] 10% [/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 28"]
[/TD]
[TD="width: 246"] Kosilice za travu [/TD]
[TD="width: 227"] 2% [/TD]
[TD="width: 208"] 10% [/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 28"]
[/TD]
[TD="width: 246"] Sejalice [/TD]
[TD="width: 227"] 2% [/TD]
[TD="width: 208"] 10% [/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 28"]
[/TD]
[TD="width: 246"] Berači [/TD]
[TD="width: 227"] 2% [/TD]
[TD="width: 208"] 10% [/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 28"]
[/TD]
[TD="width: 246"] Vadilice [/TD]
[TD="width: 227"] 0% [/TD]
[TD="width: 208"] 10% [/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 28"]
[/TD]
[TD="width: 246"] Balirke [/TD]
[TD="width: 227"] 2% [/TD]
[TD="width: 208"] 10% [/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 28"]
[/TD]
[TD="width: 246"] Prskalice [/TD]
[TD="width: 227"] 0% [/TD]
[TD="width: 208"] 10% [/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 28"]
[/TD]
[TD="width: 246"] Rasipači đubriva [/TD]
[TD="width: 227"] 4% [/TD]
[TD="width: 208"] 10% [/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 973, colspan: 5"] [/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 973, colspan: 5"] Kad dođe do postizanja dogovora između kupca iz Srbije i prodavca iz inostranstva, sledeće su procedure vezane za prevoz, carinjenje i isporuku robe:

1. UGOVARANJE PREVOZA
Nakon ugovaranja cene između prodavca i kupca, potrebno je organizovati prevoz robe od prodavca do kupca. To ugovaranje može obaviti prodavac ili kupac ili carinski zastupnikpediter) u ime kupca ili prodavca. To je stvar dogovora između njih. Ugovaranjem o prevozu se definiše:
- Cena prevoza
- Paritet isporuke
- Termin utovara (sa podacima o mestu utovara, kontaktima na mestu utovara)
- Termin istovara (sa podacima o mestu istovara, kontaktima na mestu istovara)
- Carinska isportava izvoznog carinjenja
- Carinska ispostava uvoznog carinjenja

2. OTPREMA ROBE IZ INOSTRANSTVA
Nakon utovara robe potrebno je obezbediti izvozno carinjenje robe u inostranstvu po instrukcijama prodavca ili kupca ili špeditera (u zavisnosti ko je od njih organizovao transport). Pored toga potrebno je predati vozaru (vozaču) sva potrebna dokumenta koja će pratiti robu, uz prethodnu konsultaciju sa špediterom u Srbiji, jer može doći do izmene zakonskih i podzakonskih akata u pogledu potrebnih dokumenata za carinjenje robe u Srbiji, a najvažniji dokumenti su:
- original fakture

- transportni dokument (CMR)
- dokument o poreklu robe (EUR1) – ako je potrebno
- izvozna carinska deklaracija
- i druga dodatna dokumenta i dozvole ako se to zahteva (npr. u slučaju transporta vangabaritnog tereta DOZVOLA za taj prevoz).

3. DOPREMA ROBE U SRBIJU
Doprema robe u Srbiju se sastoji iz:
- prijavljivanje robe carinskim organima na granici (po instrukcijama špeditera u Srbiji ili vozara, roba se preko graničnih špeditera prijavljuje carini).
- upućivanje robe carinskoj ispostavi na uvozno carinjenje robe (po instrukcijima špeditera u Srbiji)

4. CARINJENJE ROBE
Uvozno carinjenje robe se obavlja po prispeću robe, uz prethodno pribavljanje dodatne dokumentacije od strane uvoznika, i to:
- memorandumi uvoznika (overeni i potpisani)
- kopija registracije uvoznika
- kopija PDV obrasca uvoznika
- broj kontrolnika uvoza
- kupoprodajni ugovor (ako postoji)
- dokaz o plaćanju (ako je roba unapred plaćena)
- faktura za prevoz robe (ako je potrebno)
- dodatne dozvole (od strane nadležnih organa) - po potrebi.

Uvozno carinjenje robe se može obaviti bez istovara robe u carinsko skladište, ili uz prethodni istovar robe u carinsko skladište.
Ova dva načina uvoznog carinjenja robe zavise od odobrenja carinskih organa, tj. oni određuju koji će se način primeniti.
U slučajevima kada se na vozilu nalazi samo roba za tog uvoznika i kada je ona preglediva na samom vozilu, tada će carinski organi dozvoliti carinjenje robe na vozilu.
U slučajevima koda se roba doprema zbirnim transportom (više uvoznika na istom vozilu) i kada je ona teško preglediva, tada carinski organi određuju da se ona prvo istovari u carinsko skladište, te da se nakon istovara robe pristupi uvoznom carinjenju iste.

[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Ako seješ soju nemoj kupovani nodetku sa uskim crevima,jer ta vratanca imaju uzak kanal i moraćeš da koristiš jednoredne ploče za soju a sa njima nećeš postići gustinu (ako je medjuredni razmak 70 cm),a pitanje je i na kojim obrtajima turbine bi lepilo seme za ploču...za setvu kukuruza nodetka sa uskim crevima je ok!


E takav odgovor cekam... Hvala druze... Znaci potvrdio si ono sto sam negde procitao da sa uskim crevima nemoze ploce sa dva reda rupa...
 
[TABLE="class: MsoNormalTable"]
[TR]

[/TR]
[TR]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 227"][/TD]
[TD="width: 208"][/TD]
[TD="width: 265"][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 246"][/TD]
[TD="width: 227"][/TD]
[TD="width: 208"][/TD]
[TD="width: 265"][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 28"][/TD]
[TD="width: 227"][/TD]
[TD="width: 208"][/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 28"]
[/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 208"]
[/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 208"]
[/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 28"]
[/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 208"]
[/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 208"]
[/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 208"]
[/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 208"]
[/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 208"]
[/TD]
[TD="width: 265"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 973, colspan: 5"]

5. CARINSKI DUG
U postupku uvoznog carinjenja robe nastaje carinski dug (CARINA + PDV) koji mora de se plati u roku od 8 dana.
Za nastali carinski dug može da se položi bankarska garancija. U tom slučaju roba može da se isporuči kupcu odmah nakon okončanog uvoznog carinjenja, dok za nastali carinski dug garantuje nosilac bankarske garancije.
Roba ostaje pod carinskim nadzorom sve do okončanja uvoznog carinjenja i regulisanja carinskog duga.

6. ISPORUKA ROBE
Po okončanju uvoznog carinjenja robe i regulisanju carinskog duga, roba može da se otpremi kupcu. Otprema se vrši na osnovu instrukcija prodavca, kupca ili špeditera, a na osnovu ugovora o transportu.

Autor:
Špedicija “TANES“ doo
Trgovačka 16A
Poslovnica Poenkareova 16
11000 Beograd
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Kod mene 4mmX100rupe za sitnija semena soje,i 4.5X88rupa za krupnija semena,pitaćete zašto baš taj broj rupa,toliko staje semena u krug na ploču :ppozdrav:
 
svoju sam platio 1300€ plus 100€ prijevoz.......da budem iskren, treba uzeti one zagrtače što dođu poslije lijevanih točkova, sada su lanci, i španere od lanaca sa točkova, mogu još ići, al ja bi ih zamjenio, mjenjač je ko nov......sve ću znati kada budem probao, al te pare vrijedi, prvi vlasnik, prva boja, jedino je zavarena na nosaču turbine i jedna poluga od baterije, vidi se na slici, godina 1991, znači novija i ima ove dobre kutije, one plastične ništa nevaljaju, sve popucale....

One zagrtace imam ja jedno 20 kom. Ali mislim da je lanac bolje resenje. Ali ako odlucis za to javi se.

- - - - - - - - - -

Kako proveriti taj menjac dal je dobar?? da pogledam da nisu potroseni zupcanici??? Ili ima neka fora jos???

I ajde da mi neko resi dilemu oko sirokih i uskih creva!!! Koja j razlika uopste??? Mislim sta dobijam sa sirokim a sta gubim sa uskim???

Tvoja vredi te pare u svakom pogledu!!!!!!

Za menjac ne brini, imam ja lancanike (t.j. snop lancanika) par komada nove, ako je to jedina mana, uzmi sejalicu, ja cu ti poslati lancanike (s 4 i s 3 lancanika u jednom redu, t.j. gornji i donji snop lancanika).
 
Ciro bre imas budzet 2000 i vise evra,a uzeces sa uzanim crevima??
Ako uzmes sa uzanim crevima i resis da sejes jednorednim plocama ne zaboravi pogledati koja ti gustina setve treba inace ces morati menjati gonjeni lancanika,a i lanac skracivati ili imati 2 bicikli glave sa 2 razlicita zupcanika,pa jednu koristiti za kukuruz a drugu za sojut,ad se samo oanac kenja.
 
KOju god da uzmeš ima riješenje za gustu sjetvu i zato gledaj da je u dobrom stanju a ostalo će se sve riješiti
 
@Ciro, ova Olt sto je spominjes obrati paznju, nosaci gornjih lancanika kako su slabasni, vidi na slikama kako to ima resen Nodet, onda ziherice sto drze livene tockove nekako su drukcije nego kod originala, nema rucku markera, ako je Olt onda bi trebalo da ima dodatni drzac piramide jer je to Olt stavljao a ova to nema.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh