Pneumatske sejalice za kukuruz

Koja je razlika izmenju ravnih vratanaca za ploce i onih sa ispupcenjem??? Ngde sam procitao da ta ravna imaju slabiji vakum???

Treba da idem da pogledam neke sejalice pa da napravim uzi izbor.... koliko kosta el. kontrola setve na zrno???

I koliko kostaju ploce za soju i suncokret ako budem naleteo na sejalicu samo sa sednim plocama... Trebalo bi da se ponovim sad...

- - - - - - - - - -

I jos jedno pitanje kolege vidim po nekim oglasima pise zamenjena turbina... Sta to moze da crkne na turbini da mora da se menja??? Zar nemogu lezajevi da se zamene i kraj??? Sta bi to trebalo da se desi da treba da se menja????
 
Može da se raspadne.Može da ode u de balans,može svašta nešto da se desi.


Dobro kolega reci mi kako da proverim ja tu turbinu kad odem da pogledam sejalice sad da znam da nije kaput i da moram drugu da kupujem????

Ja priznajem nemam neka iskustva sa Pneumatskim sejalicama a sad treba da idem da gledam nekoliko pa da vidim sta i kako...

Puni me i ovaj sistem za Insekticid,da li to moze da se skine i da ostane sejalica bez toga???

- - - - - - - - - -

Ciro kao i sve polovno kad se kupuje macka u dzaku moze svasta da te snadje i dobro i lose,otvori oci...


Hvala kolega,znam i otvoricemo vise od 4 ociju povescu jos nekog.. :osmeh: A ako bas naletimo na nesto sto nevalja pa valjda ce se popraviti... Sad sam u takvoj situaciji nemam bas ::novac:: za razbacivanje... Gledacu tu sta mogu da nadjem do PLAFON 2200-2300e preko toga nemogu da platim krecu 1000 ulaganja a i ovako sam tanak finansiski.. Prosla godina me lepo dokusurila dobro pa se jos mrdam...

poplava,smrt u porodici i MNOGO stete u stoci!!!!
 
Odgovaraju ploce, na nodetovima pise "nodet" i izgledaju najkvalitetnije....

Kakvi raonici su onda za kukuruz? Jel se sa ovima nemoze sijati kukuruz?
 
Raonici za kukuruz su malo veci. Ne znam da li moze da postize dovoljnu dobinu - koja je predvidjena i optimalna za kukuruz - s ovim raonicima. Mnogo zavisi i od tipa zemljista, ali u svakom slucaju raonici su veci za kukuruz.
Negde je postavio NA sliku, samo ne znam tacno gde, ako se dobro secam slikan u ekopanu, 4 raonika, pa se tamo moze videti sta odgovara za kukuruz.
 
Ćiro, u vezi turbine - sipaš seme i probaš. :osmeh: Kod mene ferguson na leru u mirovanju - turbina drži zrna na svim rupama. Verovatno postoji način i da se izmeri vakum (pritisak) koji stvara turbina i u kojim granicama on treba da bude u zavisnosti od obrtaja kardana ali ja sam tu laik i ne razumem se. Kada pravilno radi ima karakterističan huk, čuje se kada je u disbalansu.
 
Raonici za kukuruz su malo veci. Ne znam da li moze da postize dovoljnu dobinu - koja je predvidjena i optimalna za kukuruz - s ovim raonicima. Mnogo zavisi i od tipa zemljista, ali u svakom slucaju raonici su veci za kukuruz.
Negde je postavio NA sliku, samo ne znam tacno gde, ako se dobro secam slikan u ekopanu, 4 raonika, pa se tamo moze videti sta odgovara za kukuruz.
Nisu ovo raonici za repu već univerzalni to su nešto u oltu experimentisali slična je kao za repu ,il ih navari il zamjeni 6-7 eura i je komad
 
Da i sa ovom sto sam ja radio 539 radi na leru a ono zrna kukuruza na svim rupama... Odlican vakum ima....

Sta je najskuplje za remontovati na toj Nodetki????
I na sta najvise obratiti paznju da to bude ispravno????
 
mislim da je najbitnije da nije nigdje savijena, ako je izbačena iz vinkla, što bi rekli, onda sve polako odlazi, a mislim da se sve može na njoj napraviti......ja sam probao sijati, na tvrdoj zemlji u dvorištu, kod čovjeka da vidim kako ide, i na 1000 obrtaja na fergusonu je dobro držala sjeme, ležajevi turbine se nisu čuli ni da je turbina iskrivljena da se čuje kako mjenja intenzitet zvuka, teško je to opisati.....najgore je ako negdje vuče jalovi zrak, al onda i nebi držala sjeme......kada dođe malo bolje vrijeme, onda moram probati, da vidim ako nešto nevalja, da napravim prije 4mj, da nebi vidio na njivi neku grešku.......i treba gledati u one spojke, gdje se redovi isključuju.....

to je moje mišljenje

a što se tiče raonika, kod mene je dosta dobra zemlja i može se jako dobro urediti, pa vjerujem da bi i ovi raonici mogli poslužiti....

sa kojim pločama se sije grah, ja sam uzeo od 72 rupe i promjer rupe 4,5mm, pa mi to izgleda malo gusto, mislim da bi bolja ploča bila ona od 60 rupa sa jednim redom, ako bi s njom odgovarao razmak u redu od oko 5cm.........

ove ploče sam uzeo za grah:

 
Poslednja izmena:
Dulkaarpad, Je l' ovo? :haha:
Nema veze, razumemo se. Izvinite za :off_topic:

Bas sam na to mislio :osmeh: :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Nisu ovo raonici za repu već univerzalni to su nešto u oltu experimentisali slična je kao za repu ,il ih navari il zamjeni 6-7 eura i je komad

Nisam ni naveo da su za repu, vec da zavisi od tipa zemlje da li moze da postigne dovoljnu (i jednaku) dubinu setve. Svako zna kakvu ima zemlju, poznaje svoje njive :ppozdrav:
 
najviše pitaj ljude koji ju imaju, da ti kažu što se na njoj kvarilo, pa to pogledaš.....

- raonike, koliko su istrošeni
- kardane od baterija
- sjetvene ploče, znaju biti savijene i izribane, i savijena ili odlomljena ona pera na njima
- ona polugica, što se zakrene, kada se baterija stavlja u sjetveni položaj, jer neke koje sam gledao, nisu to imale
- spojka za isključenje reda, obično sam viđao da su blokirane i povarene, i da nema onog lima iza što drži zvono
- istrošenost osovine koja pokreće baterije, zna imati po sebi žljebove, kao i elementi koji se nalaze na njoj
- španer lanca kod točkova, obično nevalja
- lanci na sijačici
- crijeva za zrak
- turbina, kakav zvuk proizvodi, znaš kako zvuči kada ode ležaj
- one dvije polugice iza nagaznih točkova, obično budu savijene ili ih nema, slome se pri okretanju na njivi
- da li je negdje varena i zašto
- da ima jednake gume, susretao sam sijačice sa različitim veličinama guma
- remenica, gdje se spaja kardan, da nije puknuta i stanje remena
- gledaj da je bila garažirana OBAVEZNO
- probaj točkove, moraju jako lagano ići, naišao sam na neke kojima jedva okrečeš točkove

ako netko još nešto zna, neka me nadopuni
 
Na nodet i olt sejalicama postoje raonici za repu koji su manji i za kukuruz koji su veci.Ja sam godinama sejao kukuruz,suncokret,soju sa tim manjim raonicima.Kada sam resio da ih promenim nije bilo dovoljno kupiti samo vece raonike vec sam morao da kupim i druge nosace koje sam placao 20e po komadu plus 5e raonik ili noz kako ga ko vec zove.
 
Kod nas se mogu nabaviti povoljno, mozda bi trebali vidjeti koliko bi izasla carina.....jer za 2000e se kupe jako dobre olt ili nodet sijacice.....za 3000e su sijacice koje su posijale mozda 100tinjak jutara
 
Nazad
Vrh