Plug - osnovna tema

Ја орем "равњаком" и пре неку годину сам са Нета покупио једну фору како да се на заустављам на крају њиве (просто пустиш преко неколико пута на 3-4 метра од краја њиве, па имаш форе да моташ без заустављања) и баш сам пре пар година година имао "такмичење" са типом који је поред мене орао обртачем. Брзину орања нисам мерио јер смо обојица орали тробразним плуговима, али он је имао трактор са петнаестак коња више, већ ме је више интересовало време од подизања плуга на крају бразде до пуштања плуга на почетак бразде.

Резултат је увек био исти - шијо сам га увек и то без по' муке.

Да неким случајем немам њиве правилних мера и да нису са ленијама на оба краја, или чак и да имам парцеле од по десетак ланаца или више, можда бих и гледао на страну обртача, али у овим условима које имам - апсолутно ми нису нешто што ме интересује.
 
Okretač uvijek može zamijeniti ravnjaka, a obrnuto neće ići. Isplati li se dati više novaca za okretač, to nek svatko procieni za sebe.
Imam specifične parcele i okretač često okretač koristim kao ravnjak, ali jednom kao desni, a jednom kao lijevi. Čak i kad ne bi bilo drugih koristi, zauzima manje mjesta u spremištu, nego dva ravnjaka (lijevi i desni). Osim toga lijevi ravnjaci su jako rijetki i teže ih je nabaviti.
 
Ja orem sa ravnjakom, ali bih da mogu rado prešao na obrtač. Da bih lepo zatvorio razor da dvobrazdnim plugom treba mi još dva dodatna kruga, pa ni tako ne ostane ravno.
 
Ovo je polemika bez veze,ko kupi obrtač pluč teško će se vratiti na ravnjakać.Kao i što je bolji VARIO plug od običnog obrtača.Mada ovde se pokušavaju dokazati stvari koje su prevaziđene pre minimum 20 g.
Niko ne pokusava da dokaze da je bolji ravnjak nego da se sa obrtacem ne uradi nista brze ni lakse u normalnim njivama

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Posle dve godine rada sa plugom obrtacem kupio bi plug ravnjak jedino da nemam dovoljno para . Nema vozikanja po ovratini , traktor ima reverzer napred nazad tako da okrenem sa lakoćom i udjem u brazdu , nekih 8 jutara bez i jedne ovratine njiva bez pravilnog oblika spicevi strana sad uzorem sve se igram a pre vozanja pa u rikverc ispravljanja pa jedan dan orem samo krajeve . Prednost dajem plugu obrtacu
 
Ovaj plug gore Unlu ravnjak ima u dodatnoj opremi i vario sistem, košta oko 1000 e, neznam koliko je pametno to doplatiti i koliko je uopšte dobro kupiti taj plug koji košta sa podsticajem oko 3000 e, a polovan vn farmer l 950 košta isto toliko.
 
I ja sam tog mišljenja samo nemogu da dobijem još informacije kakav je Unlu plug. Malo sam načuo da je Unlu bolji od Alplera.
 
Nazad
Vrh